Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5903 odpowiedzi na ten temat

#921 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:44

Wapnowanie pola @silva co do siły odkwaszania MgO to jest też o tym wspomniane w vademecum wapnowania Nordcalcu, również 1 kg MgO = 1,4 CaO.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 20:29
  •  

#922 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:49

Wapnowanie pola A no jest. Nie doczytałem. No to mam to poparte nawet czymś. Profesor nie kłamał skoro tak.

#923 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 28 luty 2012 - 15:37

Wapnowanie pola A i jeszcze jedno @silva, po ile dawałeś za to wapno i skąd jechało do Ciebie? Jakie masz ziemie, która klasa (lekkie, ciężkie)?

Pytanie z innej beczki: co sądzicie o cudownych Wapmagach i innych tego typu, które się sieje 500 kg na ha, pakowane w BB, do rozsiewania zwykłym rozsiewaczem? Takie małe porównanie vs tradycyjne wapno ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#924 Share kiju221

kiju221

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 283 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna; Rolnictwo; Motoryzacja

Napisany 28 luty 2012 - 18:10

Wapnowanie pola Silva bezorkowo? Odważnie widzę, po gruberze myślisz siać czy w mulcz gorczycy?
Sprzedam Claas Variant 360 na części!!!

#925 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 28 luty 2012 - 20:05

Wapnowanie pola Wapmag zalezy do czego, jeśli do uzupełnienia interwencyjnego niedoborów wapnia i magnezu to może i dobry ale jeśli do odkwaszania to chyba zadrogo

#926 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 28 luty 2012 - 21:10

Wapnowanie pola Powiedzmy otwarcie ilość CaO jaka wniesiemy do gleby wapmagiem jest mizerna i nie podwyższy pH, co najwyżej może zachować pH na dotychczasowym poziomie :D
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#927 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 29 luty 2012 - 10:08

Wapnowanie pola Jechało z firmy Agria po 135 z transportem brutto. Transport z Krakowa z Huty a Agria sprzedawała, firma z Tarnowa. Jestem spod Lublina. W mulcz gorczycy. Ziemie średnie. U mnie bezorkowo idzie nie tyle gruber co spulchniacz. A w wapmagu tam jest forma CaO a nie CaCO3? Bo wapmag chyaba wolno działa. Tylko podając na opakowaniu podają w przeliczeniu na CaO.
I klasa głównie 3a

#928 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 29 luty 2012 - 20:23

Wapnowanie pola

Słyszeliście że aktywność odkwaszania przez 1kg MgO ma taką samą aktywność co 1,4kg CaO? :)

Kolego wydaje mi sie ze sie mylisz odnośnie magnezu ,
u mnie ponad 10 lat temu przez kilka lat było stosowane wapno ma gnezowe
5 lat temu badanie gleby wykazało wysoką zawartość magnezu a odczyn letko kwaśny ,było stosowane wapno tlenkowe , ostatniej jesieni nowe badanie gleby iwynik podobny , według doradcy taka zawarto,sc magnezu przy vtym ph jest nietypowa

#929 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 29 luty 2012 - 21:42

Wapnowanie pola Kolego taka wysoka zasobność w magnez przy odczynie lekko kwaśnym zdarza się dosyć często, szczegulnie jak ktoś ma bardzo wysokie zakwaszenie i brak magnezu więc stosuje całą dawke wapno magnezowe, odczyn podskoczy do kwaśny lub lekko kwaśny bo jedna dawka to zamało żeby odkwasić (latami się psuje i kilka latek trzeba naprawiać)
a magnez moze nam skoczyc na wysoką czy bardzo wysoką i koledzy mają racje wapń i magnez zblizone właściwości odkwaszające.
Wap mag zawiera dwie formy siarczanową i węglanową jedna działa szybciej druga wolniej, mozna nim odkwaszac stosując odpowiednio wysoką dawkę ale czy kogoś na to stać?

#930 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 29 luty 2012 - 21:44

Wapnowanie pola No jest nietypowa. A jakie masz gleby? Ale w sumie może miałeś bardzo niskie pH i dostatecznie dużo nie podniosłeś tego poziomu przy niskim jest mała przyswajalność magnezu

ciekawy artykuł: http://www.piagro.pl...wapniowych.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#931 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 01 marzec 2012 - 14:39

Wapnowanie pola mam pytanie a mianowice chciałem jeszcze teraz dać kredę po trawę zakłądaną i kukurydzę. jestem z łódzkiego ale pytanie kieruję także ogólnie gdzie mogę dostać taka kredę i w jakiej cenie, w necie szukałem to jest wapniak koszelowski (KZK), OMYA, lafarge (koło kielc ale tam jest tylko nawóz radkowit a kredę nie wiem czy mają, LHOIST. proszę o pomoc
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#932 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 20:51

Wapnowanie pola przeczytalem kilkanascie ostatnich stron i jestem skołowany.
Kupilem ziemie (IIIb oraz IVa, gleba srednia) i okazalo sie ze pH wynosi srednio 4,00 a Mg 1,1 mg w100g gleby,wiosna pojda ziemniaka a pozniej planuje rzepak. Jaka dawke nawozu wapniowo-magnezowego dac teraz na wiosne oraz jaka ilosc wapna ww wapna podnosi o jeden punkt pH?
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#933 Share tuniec

tuniec

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 21:18

Wapnowanie pola

mam pytanie a mianowice chciałem jeszcze teraz dać kredę po trawę zakłądaną i kukurydzę. jestem z łódzkiego ale pytanie kieruję także ogólnie gdzie mogę dostać taka kredę i w jakiej cenie, w necie szukałem to jest wapniak koszelowski (KZK), OMYA, lafarge (koło kielc ale tam jest tylko nawóz radkowit a kredę nie wiem czy mają, LHOIST. proszę o pomoc

zadzwoń do tej firmy oni też krede mają http://www.grempix.pl/

#934 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 09 marzec 2012 - 21:59

Wapnowanie pola

przeczytalem kilkanascie ostatnich stron i jestem skołowany.
Kupilem ziemie (IIIb oraz IVa, gleba srednia) i okazalo sie ze pH wynosi srednio 4,00 a Mg 1,1 mg w100g gleby,wiosna pojda ziemniaka a pozniej planuje rzepak. Jaka dawke nawozu wapniowo-magnezowego dac teraz na wiosne oraz jaka ilosc wapna ww wapna podnosi o jeden punkt pH?

http://www.kpodr.pl/...wapnowanie-gleb Wszystko da się w internecie znaleźć. Teraz wapna bym wcale nie polecał. 4,0 to niskie pH nawet na ziemniaka ale wapnowanie na ziemniaka zawsze wpływa niekorzystnie(ryzyko parchu). Na Twoim miejscu o rzepaku pomyślał bym w 3-4 roku użytkowania. Ciężko w ciągu roku taka zapuszczona glebę uzupełnić.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#935 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 10 marzec 2012 - 22:37

Wapnowanie pola ja się nie zgadzam że pod buraki powinno się wapnować na jesieni. Wapno powinno się wysiać na ściernie i podorywke wykonać wtedy wapno do wiosny ma czas sie rozłożyć. Najgorsze co można zrobić to zasiać go na wiosnę.

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#936 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 11 marzec 2012 - 17:12

Wapnowanie pola Ja dopiero teraz zawapnowałem interwencyjnie bo po prostu wcześniej nie miałem jak a kiedy sie powinno hmmm. Zawsze sie uczyłem że pod przedplon rośliny która potrzebuje najlepszego pH.

#937 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 11:05

Wapnowanie pola Panowie, stosował ktoś z was wapno z Działoszyna CaO+MgO minimum 75% w tym 20%MgO. Jeśli tak to jaką dawkę należy zastosować? Podobno 500kg na 1ha wystarczy.

#938 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 14:46

Wapnowanie pola To formy tlenkowe czy węglanowe? Jeśli tlenkowe to tona wystarczy

#939 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 18:41

Wapnowanie pola Gościu mówił że to jakaś pozostałość z hydratyzacji budowlanego wapna... jakoś tak.

Jednak tlenkowe. Po ile u Was takie wapno? Koleś chce po 430zł

Edytowany przez pawelol111, 13 marzec 2012 - 18:48.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#940 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 18:44

Wapnowanie pola wapno z cukrowni sieją rozrzutnikami ale małe efekty są.

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710