Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

3910 odpowiedzi na ten temat

#861 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8466 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 10 grudzień 2011 - 21:09

Wapnowanie pola Kupując wapno z kopalni zapłacisz mniej niż 100zl/t z dowozem...
  • 0
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 15:53
  •  

#862 Share badyl321

badyl321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 11:29

Wapnowanie pola Kolego znam ceny wapna i potrafie to sobie obliczyć tylko sprawa wygląda tak nie mam rozsiewacza do tego to raz przydałby sie też jakiś tur żeby to zaladować a chciałem zapytać czy gdybym kupił to wapno co podałem posiać na wiosne powiedzmy zwykłym lejkiem tone na ha koszt 250 zł plus paliwo tylko czy to coś da.?
  • 0

#863 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 11:57

Wapnowanie pola Moje zdanie jest takie - szkoda kasy na takie "wapno". Jak chcesz podnieść magnez to ok, ale jeśli odczyn to nie najlepszy pomysł.
  • 0

#864 Share badyl321

badyl321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 14:25

Wapnowanie pola Chodzi o to że wapno nigdy nie było dawane a chciałby miec w miare plony i myslałem żeby takie coś na wiosnę posiać.
  • 0

#865 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8466 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 16:47

Wapnowanie pola Wiec po 1 zrób badanie gleby. Potem kup wapno ale te dobre, potem poszukaj może ktoś pożyczy albo nająć usługę piastem i wyjdziesz bardziej na + niż stosowanie czegoś takiego.
  • 0
Zapraszam na swój profil

#866 Share marcinn998

marcinn998

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 18:20

Wapnowanie pola Co uważasz za "wapno dobre"? U mnie po badaniu ph wyszło 4.9 i nie mam pojęcia jakie zastosować. Co polecacie?
  • 0

#867 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 469 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 19:16

Wapnowanie pola Radze poczytac temat bo tu to raptem 34 strony i wszystko sie rozjasni.
  • 0

#868 Share Astora

Astora

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 11:16

Wapnowanie pola

Co uważasz za "wapno dobre"? U mnie po badaniu ph wyszło 4.9 i nie mam pojęcia jakie zastosować. Co polecacie?

Kolego przy tym pH co ty masz (4,9), najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie wapna węglanowego bez magnezu tylko CaO min. 50%, wapno takie posiada dużo wyższą reaktywność niż wapna magnezowe (chyba ze są to mączki magnezowe - one posiadają wysoką reaktywność). Musisz zastosować w dawce ok. 4ton/h. Trzeba pamiętać, ze wapno magnezowe nie podniesie nam szybko pH TYLKO podtrzyma więc stosujemy go w momencie kiedy już mamy minimum pH 5,8. Bardzo dobre wapno kupisz w Kopalni Wapienia Morawica - ja tam kupowałem tel. 41/367-02-27. Jak już podniesiesz pH 6 wtedy możesz zastosować wapno magnezowe (ale sądzę ze nie wcześniej niż za 2 lata), tylko pamiętaj, żeby było dobrze rozdrobnione. (im bardziej rozdrobnione szybciej zadziała)
  • 0

#869 Share Darekpol

Darekpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 15:48

Wapnowanie pola Widzę, że kolega wszystkie swoje ostatnie wizyty na forum poświęca tylko reklamowaniu wapna z Morawicy, nawet i krytykujesz wapna z innych kopalni, bo tylko z Morawicy jest dobre?
Mam rozumieć, że tam pracujesz?
  • 0

#870 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 04 styczeń 2012 - 21:39

Wapnowanie pola witam koledzy chciałem zapytać jakie wysiewacie tlenkowe to palone budowlane czy mielone z kamienia
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#871 Share tomal17

tomal17

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo spawalnictwo motoryzacja

Napisany 06 styczeń 2012 - 10:49

Wapnowanie pola panowie co myslicie na temat tego wapna http://www.kwbbelcha...zy-i-preparaty/ Czy ktos z waz stosował ,czy warto na ziemie lekkie.
  • 0

#872 Share suzuki21l

suzuki21l

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanizacja rolnictwa, motoryzacja i jazda na motocyklu

Napisany 08 styczeń 2012 - 07:28

Wapnowanie pola panowie a moje pytanie jest takie, czy jeżeli systematycznie co 3 lata stosuję obornik jak i kórzaj, to czy jest konieczność wapnowania , chodzi mi co będzie na dłuższą metę, bo obecnie po oborniku to na plony nie narzekam
  • 0

#873 Share Klepk995

Klepk995

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 976 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze :D

Napisany 08 styczeń 2012 - 10:55

Wapnowanie pola Witam chciałbym się dowiedzieć czegoś na temat wapna węglanowego ma zamiar je kupić po 18zł/t i chce się spytać czy w ogóle warto je stosować , prosiłbym o napisanie wszystkiego na temat tego wapna i w ogóle czy to wapno będzie dobre pod tytoń , zboża, warzywa za wszystkie informacje z góry dziękuje Dodany obrazek
  • 0

#874 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8466 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 12:17

Wapnowanie pola Zależy od zawarość CaO, jak znasz pH to juz wiadomo ile tego wapna dać.

panowie a moje pytanie jest takie, czy jeżeli systematycznie co 3 lata stosuję obornik jak i kórzaj, to czy jest konieczność wapnowania , chodzi mi co będzie na dłuższą metę, bo obecnie po oborniku to na plony nie narzekam

Zrób badania gleby i będziesz wiedział.
  • 0
Zapraszam na swój profil

#875 Share piotr034

piotr034

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 13:51

Wapnowanie pola na innym forum mamy kolegę co twierdzi iż można łaczyć obornik z kreda http://www.agrofoto....ak-im-zapobiec/

no ale straty z obornika to sa straszne tak ktoś pisał na FR ;[

Edytowany przez piotr034, 09 styczeń 2012 - 13:51.

• 0

#876 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 630 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 14:32

Wapnowanie pola

jak znasz pH to juz wiadomo ile tego wapna dać.

Nie do końca tak jest... Aby prawidłowo określić ilość wapna potrzebną do otrzymania określonej wartość pH należy wykonać pomiar kwasowości hydrolitycznej i na podstawie tej wartości obliczyć ilość wapna...

panowie a moje pytanie jest takie, czy jeżeli systematycznie co 3 lata stosuję obornik jak i kórzaj, to czy jest konieczność wapnowania , chodzi mi co będzie na dłuższą metę, bo obecnie po oborniku to na plony nie narzekam

Gleba będzie się zawsze zakwaszać chyba, że są to gleby powstałe na zasadowej skale macierzystej... Jeśli nie posiadasz taki gleb gleba będzie się zakwaszać... Stosując obornik nie będziesz zakwaszał gleby gdyż obornik posiada właściwość buforujące ale ziemia i tak będzie się z każdym rokiem zakwaszać... Najlepiej jednak co 4 lata wykonywać testy gleby i będzie wiedział co i jak... Pozdrawiam
  • 0

#877 Share bartek30

bartek30

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 16:37

Wapnowanie pola A timac agro kupujecie po1500zł za tone i wam pasuje agrikola oferuje tlenkowe granulowane za 840zł za tone a 780 to jest niemiecki granulat bardzo dobrej jakości chwale sobie przynajmniej nie 1500zł i efekty są. jeśli chodzi o ścisłość to mają tańsze i lepsze...

Edytowany przez bartek30, 09 styczeń 2012 - 16:38.

• 0

#878 Share Gorzupiak

Gorzupiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 17:02

Wapnowanie pola bartek30

Trudno mi zrozumieć to co napisałeś.
  • 0
"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

#879 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8466 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 17:26

Wapnowanie pola No potraktowałeś to szczegółowo wiec się zgadzam. Ja podałem orientacyjnie, znając pH gleby, są tabele z orientacyjnymi dawkami CaO na ha w przypadku takiej gleby i wartości pH. Z obornikiem to nie tylko wł bufurowe ale też trochę Ca w oborniku jest. Wielkiej roli nie odgrywa ale taka delikatną.
  • 0
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#880 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 630 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 20:18

Wapnowanie pola Tak oczywiście można określać na podstawie pH jest to prosty sposób... Co do tego wapna one jest właściwie jednym z czynników właściwości buforujących obornika... :rolleyes: Pozdrawiam

Edytowany przez danield28, 09 styczeń 2012 - 20:23.

• 0