Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5873 odpowiedzi na ten temat

#781 Share damiandcba

damiandcba

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 20 październik 2011 - 19:02

Wapnowanie pola No dobra ale ja nie chce dawać dużo około 1000kg kredy na ha. To nie moge dawać nawet jesienią gdybym po orce rozsypał wapno a potem lekko przytalerzował??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 02:07
  •  

#782 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 20 październik 2011 - 19:11

Wapnowanie pola A po ile kredę kupujecie. Bo koło mnie koło 400 zł tona.

#783 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 20 październik 2011 - 19:25

Wapnowanie pola to dajesz w górnych granicach-kredy się taką ilość daje jak jest naprawdę kwaśno-na glebach ciężkich max dawka to 1200 kg.kreda będzie szybko działać,więc spokojnie możesz dawać jak ziemniak wyjdzie-obyś parchatych nie miał-bo to różnie bywa.miałem jesienią wapno pod ziemniak(bo tak jakoś plany się zmieniły)no i gładziutkie.wapno świeżo i parch to też nie jest reguła,ale bywa i wtedy kłopot.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#784 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 20 październik 2011 - 19:27

Wapnowanie pola

jeżeli transport prawie nic go nie kosztuje to wcale nie jest złe wyjście u mnie po8 tonach/h odczyn się zmienił...
obecnie stosuje kredę z mielnika i efekty są natychmiastowe szczególnie na rzepaku

Jaki jest koszt tej mielnickiej kredy i od kogo kupowałeś - bezpośrednio w zakładzie czy przez jakąś firmę?

Edytowany przez zorzyk2, 20 październik 2011 - 19:28.

#785 Share damiandcba

damiandcba

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 21 październik 2011 - 20:22

Wapnowanie pola Poczekaj chyba Cie źle zrozumiałem chce dać około 1000kg kredy nawozowej(kupuje w workach po 25kg) to dużo?? Przecież w pszeliczeniu na CaO to są raczej znikome dawki aby odkwaśić ziemię. Dobrze mówię czy coś pomieszałem??

#786 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 21 październik 2011 - 20:54

Wapnowanie pola kreda ma 90% no nawet więcej-szybko działa,i daje się ją częściej-więc chyba rozumiesz dlaczego są mniejsze dawki-wapno rozkłada się wolniej,część po roku lub dwu,a nawet trzech,a kreda rozpuści się w całości.rozpuść garść jednego i drugiego w szklance wody,zobaczysz różnicę.

radzę ci dać w ziemniak jak już krzaczki będą dlatego żebyś parcha nie miał-mawia się że parchate są jak wapno(pod jakąkolwiek postacią)w ziemię "wchodzi"lub "wychodzi"-nie ja to wymyśliłem,dziadkowie nasi już to dawno stwierdzili,i coś w tym jest-nie zawsze jest to reguła,ale czy chcesz ryzykować ziemniakiem(chyba że masz komu skarmić).ja bym zrobił jak pisałem,ja ci nie karzę,chciałeś rady.

#787 Share damiandcba

damiandcba

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 21 październik 2011 - 21:15

Wapnowanie pola To ja już nei wiem czym różni się taka kreda np. z okolic mielnika którą daje się kilka ton na ha a kredą nawozową która jest w workach i daje się ją maksymalnie 1 tone?? nie jest to kreda granulowana tylko normalna sypka. Wytłumaczysz mi to bo się już pogubiłem.

#788 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 21 październik 2011 - 21:34

Wapnowanie pola margiel to też kreda,dla ścisłości-historii coś pamiętasz-dzieje tworzenia ziemi:JURA,KREDA-dlatego kreda bo młodsza,niż skała wapienna.

różnica w tonach na ha to od zawartości % wapnia(Ca)i czy węglan czy tlenek.

to tak ogólnie-musiałbym do książki spojrzeć(bo się tego nie uczyłem-nie ten profil szkoły),ale na AF są studenci profili rolniczych-bardziej są obeznani,ja to bardziej z praktyki.

poczekaj niech się wypowiedzą,a czytać czytają.

#789 Share damiandcba

damiandcba

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 21 październik 2011 - 21:46

Wapnowanie pola Margiel??? No ale z nazwy jedno kreda i drugie kreda. Gduy dzwoniłem do tego gościa od kredy z mielnika mówił że zawartość CaO wynosi około 40% a tej kredy nawozowej której daje się tak mało też około 50-55% A więc gdy mam w dawkach napisane że potrzebóje dać około 2,5 tony czystego wapna CaO to wychodzi na to że musze dać około 6 ton tej kredy z mielnika rozkładam to na dwie dawki i wychodzi mi idealnie a jak to sie ma to tej kredy nawozowej którą daje się tylko 1 tone?? Mam ją stosować przez nastepne kilkanaście lat czy co?? A to że są różne rodzaje wapna to wiem dolomin węglanowe itp. Ale przecież z nazwy to i jedno kreda i drugie kreda i to mnie to zastanawia. :)

#790 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 21 październik 2011 - 21:48

Wapnowanie pola

kreda ma 90% no nawet więcej-szybko działa,i daje się ją częściej-więc chyba rozumiesz dlaczego są mniejsze dawki-wapno rozkłada się wolniej,część po roku lub dwu,a nawet trzech,a kreda rozpuści się w całości.rozpuść garść jednego i drugiego w szklance wody,zobaczysz różnicę.radzę ci dać w ziemniak jak już krzaczki będą dlatego żebyś parcha nie miał-mawia się że parchate są jak wapno(pod jakąkolwiek postacią)w ziemię "wchodzi"lub "wychodzi"-nie ja to wymyśliłem,dziadkowie nasi już to dawno stwierdzili,i coś w tym jest-nie zawsze jest to reguła,ale czy chcesz ryzykować ziemniakiem(chyba że masz komu skarmić).ja bym zrobił jak pisałem,ja ci nie karzę,chciałeś rady.

90% CaO czy reaktywności bo to różnica. Na studiach miałem że kreda ma 40-50% CaO czy teoretycznie 1t to nic, z drugiej strony opinie na forum ze 1t potrafi podnieść pH o 1 stopień więc dziwne to wszystko.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#791 Share damiandcba

damiandcba

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 21 październik 2011 - 21:58

Wapnowanie pola No właśnie a ja spotkałęm się ze stwierdzeniem Że kreda CaCO3 nie może mieć więcej niż chyba 53% CaO bo tak wynika z reakcji chemicznych. Więc ja już się pogubiłem w tym wszystkim. :( A jeszcze jedno jak to jest kreda nie jest wapnem tlenkowym a więc można pszesadzić z dawką kredy na glebach lekkich??

#792 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 21 październik 2011 - 22:14

Wapnowanie pola @milanreal1-dobrze to ująłeś-reaktywności-bo w jednej szklance woda się zabarwi i na dnie będzie osad jakby piasku,a druga się rozpuści prawie całkowicie-jakby brudnym mlekiem szklankę zalał.z drugiej strony to co szybko podniesie PH to i szybciej z pola wyjdzie-bo ten osad piasek z tej szklanki będzie latami jednak się rozpuszczał-no chyba że to zanieczyszczenia.

#793 Share damiandcba

damiandcba

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 24 październik 2011 - 18:20

Wapnowanie pola No dobra a jeśli mam pole gdzie co roku są ziemniaki to kiedy mam dawać wapno odrazu po wykopkach gdzieś w lipcu a potem talerzówka czy jak??

#794 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 24 październik 2011 - 18:58

Wapnowanie pola lipiec dobra pora-do jesieni z reaguje,jeszcze przez zimę i git.

tylko kto sadzi ziemniaka X lat na tym samym kawałku-trzeci raz to już za długo-chociaż rok przerwy by się przydał.

#795 Share damiandcba

damiandcba

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 24 październik 2011 - 20:40

Wapnowanie pola No to rzeczywiście wstrzymam się do następnego roku i dam zaraz po zbiorach. A propo takiej ziemi to ździwiłbyś się jakie są tam ziemniaki nawet potym że od kilkunastu lat są tam ziemniaki. Ale sadzę je na wczesne a więc zazwyczaj do początku lipca są wykopane i zasiany poplon.:)

#796 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 25 październik 2011 - 20:39

Wapnowanie pola Panowie, Chciałbym wysiać sól potasową i wapno najlepiej na pole po burakach ze ściętymi liśćmi i nie wiem jak zrobić sól na liści a na przeoraną glebę rozsiać wapno tlenkowe i zostawić nie ruszane na zimę?

#797 Share andzin

andzin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 409 postów

Napisany 26 październik 2011 - 19:08

Wapnowanie pola Zasiany poplon gorczyca jest już duża można na nią wapno teraz rozsiać. Czy ta zielona masa nie będzie miała negatywnego wpływu na wapno.

#798 Share Pietras892

Pietras892

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 489 postów
  • Zainteresowania:kopanie w ziemi

Napisany 27 październik 2011 - 18:01

Wapnowanie pola

Jaki jest koszt tej mielnickiej kredy i od kogo kupowałeś - bezpośrednio w zakładzie czy przez jakąś firmę?

wszystko zależy od odległości ja kupowałem bezpośrednio z kopalni ok 100km odległość płaciłem 90zł+vat za tonę

#799 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 27 październik 2011 - 18:31

Wapnowanie pola A gdzie ta kopalnie się znajduję.Pod Białoruską granicą?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#800 Share Nowy81

Nowy81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 360 postów

Napisany 27 październik 2011 - 22:36

Wapnowanie pola Koledzy
Jaka kopalnie dolomitu polecacie? Szukam wapna weglanowego z magnezem.
Co myslicie o http://www.gzd.com.pl/oferta/nawozy
lub http://www.kksm.eu/index.php?menu=12
lub http://www.dolomit.com.pl/nawozy.html

Edytowany przez Nowy81, 27 październik 2011 - 22:49.