Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5886 odpowiedzi na ten temat

#741 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 27 wrzesień 2011 - 11:33

Wapnowanie pola Siał ktoś wapno na poplon?? Pytam bo widziałem jak sąsiad siał wapno na kwitnącą gorczycę a potem to orał.
-----

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 01:42
  •  

#742 Share Badylarz

Badylarz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 685 postów

Napisany 27 wrzesień 2011 - 12:33

Wapnowanie pola Co powiecie na temat kredy nawozowej o takich parametrach?

CaCo3 - 950 g
CaO - 550 g
Ca - 380 g
PH - 9,4
Wilgotność - 0,3 %
Zawartość substancji nierozpuszczalnych w 15 % HCL - 1,6 %

Warto kupić? Cena ok. 140zł za tonę w workach 25kg, w bigbagach taniej... Ile tego mniej więcej można na hektar wysiać?

#743 Share 1210

1210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisany 27 wrzesień 2011 - 15:46

Wapnowanie pola Znów prośba o poradę
Tydzień temu pokropiłem na awansem na chwasty.Czy mogę teraz rozsiać wapno i czekać na deszcz czy czekać i rozsiewać przed samą orką. Mogę potem to wszystko pokropić ug maxem, dać polifoskę 4 i zasiać pszenżyto?
Z góry dzięki za odpowiedź

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#744 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 29 wrzesień 2011 - 18:25

Wapnowanie pola Jakie wapno polecacie żeby podnieść Ph o blisko 2punkty? Dodam, że większość to mozaiki gdzie znajduje się ciężka oraz piaszczysta gleba. Efekt chciałbym uzyskać jak najszybciej i wapno będzie stosowane po ściernisku. Tylko jakie wybrać tlenkowe (żeby nie zaczęło palić na piachu, magnezowe (długo trzeba czekać na efekty ponoć) węglanowo- magnezowe czy krede? Co polecacie?

#745 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 29 wrzesień 2011 - 20:53

Wapnowanie pola Kreda będzie dobra, lub węglanowe o wysokiej reaktywności ale to mniej więcej to samo jeśli chodzi o charakterystykę działania.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#746 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 30 wrzesień 2011 - 18:42

Wapnowanie pola Kreda nie będzie paliła na słabszych glebach?

#747 Share marcinn998

marcinn998

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 07 październik 2011 - 18:19

Wapnowanie pola Od tego roku dostałem do obrobienia 5h pola w dwóch kawałkach. Przypadkiem znalazłem w domu badanie gleby z tego kawałka i wynikało z niego ze ph wynosiło: 4,84(badanie z 2009r) - czyli nie za dobrze. Rozmawiałem na ten temat z ojcem powiedział ze "szkoda wapnować bo to dzierżawa". Są to gleby III klasy, w tym roku było na jednym kawałku kolo 13,5 tony pszenicy z 2,3h wiec ojciec stwierdził że i tak dobrze szkoda pieniędzy na wapno. Czy naprawdę nie mam sensu wapnowanie tego pola? Jakie korzyści w postaci plonu morze przynieść unormowane ph. Jak już wapnować to w jakiej ilości i jakim wapnem??? Proszę o poradę.

Edytowany przez marcinn998, 07 październik 2011 - 18:20.

#748 Share rataj

rataj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisany 08 październik 2011 - 13:53

Wapnowanie pola korzyści w nawożeniu raczej - bedzie można obciać dawki troche bo większa część składników zostanie udostępniona z gleby przy uregulowanym pH i w jakości plonu. A swoja drogą to gdzie można kupić wapno tlenkowe 80%CaO? Najlepiej pyliste. Ma ktoś może kontakt do tego typu punktów? Pozdrawiam

Edytowany przez rataj, 08 październik 2011 - 13:53.

Claas Dominator 98sl classic, Zetor Forterra 12441, Zetor Proxima 85 plus, Zetor 7211, Ursus c330

AgroFoto -----> najlepsza stronka w sieci;]

#749 Share marcinn998

marcinn998

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 08 październik 2011 - 17:35

Wapnowanie pola Poczytałem trochę i wyszło mi ze muszę dać ok 4ton CaO na hektar na moje gleby, teraz kwestia tego jaki rodzaj wapna zastosować?

#750 Share rataj

rataj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisany 09 październik 2011 - 12:12

Wapnowanie pola 4 tony CaO jednorazowo? :o
Claas Dominator 98sl classic, Zetor Forterra 12441, Zetor Proxima 85 plus, Zetor 7211, Ursus c330

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#751 Share marcinn998

marcinn998

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 09 październik 2011 - 12:55

Wapnowanie pola Doczytałem ze tyle ma zastosować a nie wiem w jaki sposób to rozłożyć zeby nie zaszkodzic glebie.

#752 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 09 październik 2011 - 14:58

Wapnowanie pola te 4 tony podziel sobie na dwie dawki. W tym roku 2 tony może być nawet kreda szybciej podnosi ph a w następnym roku daj drugie 2 tony CaO możesz dać jakieś z magnezem bo podejrzewam że masz niską albo bardzo niską zawartość w glebie a to ważny składnik pokarmowy dla roślin

#753 Share marcinn998

marcinn998

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 09 październik 2011 - 15:33

Wapnowanie pola

te 4 tony podziel sobie na dwie dawki. W tym roku 2 tony może być nawet kreda szybciej podnosi ph a w następnym roku daj drugie 2 tony CaO możesz dać jakieś z magnezem bo podejrzewam że masz niską albo bardzo niską zawartość w glebie a to ważny składnik pokarmowy dla roślin

Dzięki za podpowiedz. W tym roku i tak nie dam rady bo już rzepak rośnie - można było wcześniej pomyśleć o wapnowaniu przed sianiem ale niestety zacząłem się tym interesować od niedawna. Ciekawe co wyjdzie z rzepaku w tak niskim ph. Będę miał rozeznanie na następny roku jak wapnować, a co do Magnezu jego zawartość była niska wiec wapno będzie potrzebne z magnezem.

#754 Share rataj

rataj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisany 09 październik 2011 - 15:35

Wapnowanie pola wszystko zależy od kategorii agronomicznej gleby. Przy niskich wartościach pH nie można dawać wysokich dawek jednorazowo bo można uzyskać dokładnie odwrotny efekt. Innymi słowy nic by Ci to nie dało ze wysiałeś wapno a odczyn by się nie zmienił. Jest taka ksiażeczka, w zasadzie poradnik "ABC wapnowania" odnośnie wapna i wapnowania w której jest to ładnie opisane i przedstawione. Warto przeczytać przed dokonaniem wyboru odnośnie dawki jak i samej formy nawozu bo jest kilka opcji. A jednorazowa maksymalna dawka CaO/ha zależy jak już wspomniałem od kategorii agronomicznej gleby. Jeśli masz dostęp do tej pozycji to z pewnością znacznie ułatwi Ci wybór a jak nie to ja mam te książkę to jak byś chciał to na gg mogę Ci troche podpowiedzieć podpierając się tym poradnikiem. Pozdrawiam

#755 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 09 październik 2011 - 17:51

Wapnowanie pola @rataj - może miałbyś możliwość zeskanowania tej książki, w necie nigdzie nie ma, a ona ma bodajże 36 stron, wrzuciłbyś gdzieś i wielu miało by z tego pożytek, nie ukrywam że ja również :)

#756 Share rataj

rataj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisany 09 październik 2011 - 19:01

Wapnowanie pola w poznaniu nie mam skanera. A poza tym to całej książki na pewno nie będę skanował tylko jak już to jedynie te tabelki z dawkami na poszczególne kategorie.

#757 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 09 październik 2011 - 20:09

Wapnowanie pola Jak bym teraz rozsiał na łąkę ok 1 t/ha wapna 70% CaO a na wiosnę dobrze przegnity obornik to będzie ok? Nie powinna już chyba zajść reakcja obornika z wapnem?

#758 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 09 październik 2011 - 20:10

Wapnowanie pola Jak bym teraz rozsiał na łąkę ok 1 t/ha wapna 70% CaO a na wiosnę dobrze przegnity obornik to będzie ok? Nie powinna już chyba zajść reakcja obornika z wapnem?

#759 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 październik 2011 - 20:13

Wapnowanie pola nie wolno obornika mieszac z wapnem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#760 Share pawlo90

pawlo90

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 11 październik 2011 - 18:52

Wapnowanie pola można stosować wapno granulowane pogłównie wiosna na zboża ozime ??