wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Slomek    186

gdzie mogę kupić skuteczne wapno w jak najlepszej cenie? Jakie wybrać? Poprosił bym o jakieś namiary do firm zajmujących się dystrybucją, albo prosto do kopalni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Chcesz to stosowac po zniwach, czy juz na wiosne ?

 

Znajomi kupili jakies granulowane wapno w B-B, stosowac maja tego 500kg/ha i wzrost o 1pH gwarantowany


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

gdzie mogę kupić skuteczne wapno w jak najlepszej cenie? Jakie wybrać? Poprosił bym o jakieś namiary do firm zajmujących się dystrybucją, albo prosto do kopalni?

 

W Barcinie jest kopalnia Lafarge - http://www.lafarge.p...2-Mapa_zakladow - to chyba niedaleko od Ciebie, w Inowrocławiu też jest gościu który handluje wapnem - http://www.rodaminowap.pl

Edytowano przez Senator

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

Wapno magnezowo-węglowe CaCo3 +MgCO3 - 95% w tym: CaO - 30% MgO - 18%. Transport 26 ton. Marcin Szaniewski tel. 0605033066 Slomek kiedys on mi przywoził wapno, odezwij sie na gg to ci podam jeszcze jeden numer co by ci przywiózł suchsze wapno. Teraz bede po żniwach stosował inne, lepsze do rozsiewania


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Słyszeliście że aktywność odkwaszania przez 1kg MgO ma taką samą aktywność co 1,4kg CaO? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

A to tlenkiem magnezu też można odkwaszać ziemię, z kąd masz takią informację ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Wapń i Magnez (Ca, Mg)

Należą do grupy pierwiastków alkalicznych,

dlatego też mają znaczenie

nie tylko jako składniki pokarmowe,

ale również jako regulatory odczynu

gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Więc czemu zastosowanie wapna magnezowego jest słabsze aniżeli wapna węglanowego?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Co masz dokładniej na myśli?

Podział podstawowy jest na tlenkowe i węglanowe.Magnez jest dodatkowym pierwiastkiem w obu formach i ma silniejsze właściwości odkwaszające. Ważna w tym wszystkim jest reaktywność.Rzuć okiem do zasugerowanego wcześniej vademecum (str. 21 i kolejne)

Z niego oraz ze szkoleń czerpię swą wiedzę więc specjalnie nią nie zabłysnę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Więc wapno któro kupiłem jest dobrym wapnem raczej? Są tam tylko formy tlenkowe. Tzn chodzi mi o szybkie odkwaszenie. A dodatkowo podniesienie zawartości Mg bo na wielu kawalkach mam niskie.

Po zbadaniu wapno ma ok 46% CaO i tyle samo prawie MgO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Chciałbym się zapytać co polecacie, aby poprawić ph gleby, tzn jakie wapno bądź kredę. Gleby to mozaiki, od piasku do gliny żółtej na jednym kawałku bardzo często, zbadałem PH nikt wcześniej tego nie robił i wyszło że jest od 4,3 do 5,8 przeważnie, są takze kawałki gdzie ph jest od 6,3 do 6,9. Zawartość magnezu także jest na poziomie niskim lub bardzo niskim, więc co polecacie? Chciałbym, aby efekt był najszybszy i najlepsze efekty myślę, że da zastosowanie po ściernisku. Proszę o porady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sobuciak    4

Wiecie gdzie badania można wsadzić?

Przykład, po wymieszaniu próbki podzieliłem ją na 2, A i B.

Oto wyniki;

-A,PH 5.2, FOSFÓR 5.6, POTAS 11, MAGNEZ 6,7

-B,PH 6.8, FOSFÓR 27.1, POTAS 15.9, MAGNEZ 7.5

Teraz pytanie, którą próbkę mam brać pod uwagę? laugh.gif

 

Kolego robiłem ten sam patent i widze ze w tej samej stacji i powiem ci że w badaniach owszem były różnice ale na poziomie 0,1 0,2 dziesiąte, tyle ze ja wiem jak przygotować taką próbę do sprawdzenia żeby była obiektywna.

Zmienność glebowa na podlasiu jest niesamowita często na 1ha są wszystkie możliwe rodzaje gleb, mało tego nawet w warstwie ornej na różnych poziomach są różne zasobności i odczyn, w badaniach chodzi o to zeby wyłapać jak najbardziej wiarygodną średnią z działki, a to zalezy tylko od ciebie jak przyłozysz się w pobieraniu próby.

Więc nie wystarczy tylko wrzucić do wiadra trochę gleby zamieszać kijem, podzielić na pół i mówić że się sprawdziło akredytowane laboratorium. Fakt badania w KCl nie są najdokładniejszą metodą badań i pewnie za jakiś czas ona się zmieni tak jak na zachodzie, ale moim zdaniem póki co świetnie obrazuje nam granice zasobności (niska, średnia, wysoka) i odczynu, tylko trzeba dobrze pobrać próby. Przebadanie działeczki z bardzo wysoką precyją byłoby niesamowicie kosztowne, i fakt za 10zł w Stacji Chemiczno-Rolniczej tego nie zrobisz pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOMI697    0

A jak z wapnem na wiosnę pod burak jeszcze nie zaorane jak bym rozsiał przyorał da to jakiś efekt czy lepiej poczekać i rozwieść po zbiorze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Ja osobiście daje na wiosne. Ale zależy jakie wapno. U nas tlenkowo magnezowe pójdzie 1t/ha. (92% tlenków w sumie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiju221    17

Pod buraki powinno się wapnować na jesieni przed orką (tak jest najlepiej uzasadnione) ale na wiosnę przed siewem też nic nie powinno się stać, o ile nie przesadzisz z ilością ;) @Silva z tym tlenkiem magnezu to mnie zaskoczyłeś. No ale człowiek podobno uczy się całe życie ;)


Sprzedam Claas Variant 360 na części!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Na wiosne bo za późno o tym pomyślałem. Czemu zaskoczyłem. Uważasz że to nie możliwe że ma taki skład? ok 46% CaO i podobna ilość MgO a łącznie wychodzi 92%. Wynik po zbadaniu przez stacje chemiczno rolniczą. Wyniki w poprzednich badaniach podawałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiju221    17

Słyszeliście że aktywność odkwaszania przez 1kg MgO ma taką samą aktywność co 1,4kg CaO? :)

 

 

O tą informację mi chodziło panie ;) Ale pole masz już zaorane pod buraki?


Sprzedam Claas Variant 360 na części!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No jeszcze nie zaorane. Ale będzie bezorkowo w tym roku po poplonie gorczycy.

A no to mnie to zaskoczyło choć nie czytałem nigdzie tej info tylko powiedział mi to na uczelni profesorek któremu ufam bo wiem że ma dużą wiedze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

@silva co do siły odkwaszania MgO to jest też o tym wspomniane w vademecum wapnowania Nordcalcu, również 1 kg MgO = 1,4 CaO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

A no jest. Nie doczytałem. No to mam to poparte nawet czymś. Profesor nie kłamał skoro tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

A i jeszcze jedno @silva, po ile dawałeś za to wapno i skąd jechało do Ciebie? Jakie masz ziemie, która klasa (lekkie, ciężkie)?

 

Pytanie z innej beczki: co sądzicie o cudownych Wapmagach i innych tego typu, które się sieje 500 kg na ha, pakowane w BB, do rozsiewania zwykłym rozsiewaczem? Takie małe porównanie vs tradycyjne wapno ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiju221    17

Silva bezorkowo? Odważnie widzę, po gruberze myślisz siać czy w mulcz gorczycy?


Sprzedam Claas Variant 360 na części!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sobuciak    4

Wapmag zalezy do czego, jeśli do uzupełnienia interwencyjnego niedoborów wapnia i magnezu to może i dobry ale jeśli do odkwaszania to chyba zadrogo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj