wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
nikolas29    450
Dnia ‎07‎.‎09‎.‎2018 o 19:19, maciej napisał:

kto doradzi co zrobić z łąką zasianą w tym roku (dsv z koniczyną) powiedzmy ze coś tam rośnie nawet koniczyna ale trawe zaatakowała rdza aż się z niej kurzy pewnie dlatego ze fosfor jest nieosiągalny dla roślin . badalem glebe i ph 4.1zawartość fosforu wysoka potas średni i teraz co robić sypać wapnem np z morawicy 10 ton na hektar i zostawic przez zime czy sypać 10 ton talerzować i orać ??? klasa gleby od 2 do 3

na pewno kwasowość tez ma wiele do powiedzenia..ale ja tez mam rdze na swierzo zasianej lace..mysle ze to taki rok,,rdza to choroba grzybowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Morion    547
Dnia 7.09.2018 o 20:33, Agrest napisał:

 

@Marion na Twoje hektary jedna patelnia to absolutne minimum. 

Tylko ja najpierw dałbym wapno  węglanowe typu Morawica czy Bukowa.  Na przyszły rok dopiero kolejne auto z magnezem czyli jakiś dolomit.

Własne gospodarstwo to wciąż dla mnie jeszcze magia może już nie czarna, ale jeszcze dużo się muszę nauczyć...Dlatego jeśli kolega mógłby wyjaśnić czemu najpierw takie? Czytałem trochę na necie odnośnie wapnowania i wszędzie była mowa że na słabe ziemie to tylko to z magnezem stąd moje pytanie.

A po za tym nie rozumiem jak taka ilość może być jak kropla w morzu... przecież to wychodzi ponad 3 tony na ha 

I czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć które bardziej zdałoby się na moich gruntach czyli  Radkowit lub Kujawit, bo cenowo ta firma wyszła najkorzystniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

O ile pamiętam to wapna węglanowe bez magnezu z uwagi na szybsze działanie polecane są do odkwaszania. Przy zmianie ph może się okazać że dostępność magnezu wzrosła na tyle że nawożenie nim nie musi być konieczne.

Dolomit z uwagi na długi czas działania polecany jest na gleby z już uregulowanym ph i niedoborem magnezu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ŻemPitek    24
Dnia Tuesday, September 04, 2018 o 09:56, mariuszzz napisał:

Przydałoby się zrobić coś w rodzaju cennika, kto może niech pisze:

rodzaj wapna: miejscowość dostawy czy chociaż powiat: cena : nazwa sprzedawcy

Witam. Około miesiąc temu zakupiłem wapno nawozowe  z magnezem- radkowit spod Kielc. Cena z transportem do Inowrocławia ok 78 zł.  Firma Bio Zulawy. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1535

Ja na razie u siebie daje magnezowe bo u nas właśnie magnezu brakuje w ziemi. A widać, że też i podnosi on :) na drugi rok biorę już połowę magnezowego A druga weglanowego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
12 godzin temu, Agrest napisał:

O ile pamiętam to wapna węglanowe bez magnezu z uwagi na szybsze działanie polecane są do odkwaszania. Przy zmianie ph może się okazać że dostępność magnezu wzrosła na tyle że nawożenie nim nie musi być konieczne.

Dolomit z uwagi na długi czas działania polecany jest na gleby z już uregulowanym ph i niedoborem magnezu.

Szybkość odkwaszania nie zależy od tego czy wapno zawiera magnez czy nie tylko od jego rozdrobnienia. Przykładowo Radkowit Premium (wapno magnezowe ale zmielone na pyłek, bez żadnych kamyczków) podnosi pH kilkakrotnie szybciej niż np wapno węglanowe bez magnezu z Morawicy czy Bukowej (bo te wapna są za grubo kruszone i jest w nich masa niedomielonych kamyczków o średnicy 2-3 mm).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

To ja wiem. Tylko założyłem że większość posiłkuje się wapnami o tradycyjnym przemiale. 

Tlenek magnezu ma większą siłę zoobojętniającą od tlenku wapnia.

Na jutro rano planowany przyjazd wapna z Morawicy. Cena 53zł/t przy odległości około 120km od kopalni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8976
2 minuty temu, Lukasz1985 napisał:

Ja brałem z piskrzynia odmiana 05 magnezowe po 65zl tona. Radzyń Podlaski 

jestes zadowolony z tego wapna? u kogo zamawiałeś Lukasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszKlim    30

Cześć. 

Planuję dać wapno z magnezem na wiosnę na żyto ozime na glebę ph 4,1 teraz dałem obornik potem oranie i sianie w tygodniu.

 dobry pomysł, nie zaszkodzi na wiosnę wapno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Raczej nie ale lepiej zrobić to wcześniej najlepiej o dużym przymrozku żeby kolein nie narobić.

Lata temu kupiłem rcw od gościa który regularnie sypał dolomit na oziminę w grudniu.

Dziś rano Morawica dojechała - po południu rozsiana. Ładnie szło gdyby nie przerwa na oberwany talerz rcw😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszKlim    30
5 minut temu, Agrest napisał:

Raczej nie ale lepiej zrobić to wcześniej najlepiej o dużym przymrozku żeby kolein nie narobić.

 

tak masz rację jak jeszcze ziemia będzie pod spodem zamarznięta ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey87    3

Potrzebuje wapna najlepiej zeby jak najszybciej odkwasilo ziemie. Jest to lekka ziemia mocno zakwaszona. Nadawala bybsie na to kreda, ile potrzebaby jej rzucić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
40 minut temu, MariuszKlim napisał:

Cześć. 

Planuję dać wapno z magnezem na wiosnę na żyto ozime na glebę ph 4,1 teraz dałem obornik potem oranie i sianie w tygodniu.

 dobry pomysł, nie zaszkodzi na wiosnę wapno?

Witam,

przy pH 4,1 żadne wapno nie zaszkodzi:)))

Syp jakiekolwiek, jak najszybciej i jak najwięcej. Przy tak niskim pH naprawdę nie ma na co czekać.

Jak doprowadzisz pH do 6,5 wtedy będzie pora na zastanawianie się czy nie zaszkodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a kreda z kopalni po jakim czasie podniesie mi ph i o ile jesli poszlo ok 3 tony na ha a ph bylo 5,2 - 5,4 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszKlim    30
9 godzin temu, mariuszzz napisał:

Witam,

przy pH 4,1 żadne wapno nie zaszkodzi:)))

Syp jakiekolwiek, jak najszybciej i jak najwięcej. Przy tak niskim pH naprawdę nie ma na co czekać.

Jak doprowadzisz pH do 6,5 wtedy będzie pora na zastanawianie się czy nie zaszkodzi.

niestety z obornikiem nie można mieszać tak samo z azotem, więc dopiero na wiosnę posypię gdzie sypałem obornik pod żyto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
1 godzinę temu, MariuszKlim napisał:

niestety z obornikiem nie można mieszać tak samo z azotem, więc dopiero na wiosnę posypię gdzie sypałem obornik pod żyto

Przy pH 4,1 wapno jest najważniejsze. Moim zdaniem powinienieś wapnować jak najszybciej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

MariuszKlim napisał:

9 godzin temu, mariuszzz napisał: Witam, przy pH 4,1 żadne wapno nie zaszkodzi:))) Syp jakiekolwiek, jak najszybciej i jak najwięcej. Przy tak niskim pH naprawdę nie ma na co czekać. Jak doprowadzisz pH do 6,5 wtedy będzie pora na zastanawianie się czy nie zaszkodzi. niestety z obornikiem nie można mieszać tak samo z azotem, więc dopiero na wiosnę posypię gdzie sypałem obornik pod żyto A na wiosnę azotu na żyto nie będziesz dawał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6899
3 godziny temu, MariuszKlim napisał:

niestety z obornikiem nie można mieszać tak samo z azotem, więc dopiero na wiosnę posypię gdzie sypałem obornik pod żyto

Gdyby od zaorania obornika minęło 4-6 tygodni to mógłbyś rozsiać to wapno, ale skoro dopiero co rozwiozłeś to musisz czekać przynajmniej do jesieni

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396
14 godzin temu, Agrest napisał:

Raczej nie ale lepiej zrobić to wcześniej najlepiej o dużym przymrozku żeby kolein nie narobić.

Lata temu kupiłem rcw od gościa który regularnie sypał dolomit na oziminę w grudniu.

Dziś rano Morawica dojechała - po południu rozsiana. Ładnie szło gdyby nie przerwa na oberwany talerz rcw😁

Długo czekałeś na wapno od zamówienia?

Ja zamówiłem to 3 tygodnie nie przywoził aż zrezygnowałem i zamówiłem z za Iłży na wylocie na Ostrowiec, gość mi dowiózł w dwa dni ale nie Morawicę tylko z innej kopalni 50% wapnia oczywiście węglanowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Zamawiałem początkiem sierpnia ale od razu gość powiedział że przywiezie we wrześniu. W niedzielę się przypomniałem i we wtorek na 5 rano było.

 

Pewnie wziąłeś wapno z Iłży. Tanie z uwagi na bliskość ale kiepskie rozdrobnienie. Chyba że się coś zmieniło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Wiesz wapno o dziwo było naprawdę miałkie kurzyło się pszy sianiu jak cholera. 300 zł na patelni tańsze jak Morawicy bo mniej wapnia. Za to więcej wysiałem na ha. W przyszłym roku też biorę od niego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj