Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5881 odpowiedzi na ten temat

#621 Share damiandcba

damiandcba

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 23 sierpień 2011 - 08:39

Wapnowanie pola A ja mam Pytanie jeśli wysieje kredę pastewną to mogę np. za dwa dni siać pszenicę ozimą?? Bo tegoroczne żniwa bardzo się spóźniły muszęjeszcze zamówić wapno a więc zanim przywiozą to będzie połowa sierpnia a więc sianie ozimin. Nie zaszkodzi to nasioną w ziemi??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 22:02
  •  

#622 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, uprawa, energetyka jądrowa, off-road

Napisany 23 sierpień 2011 - 11:16

Wapnowanie pola @PK007: wapno tlenkowe rozni sie od weglenowego czasem dzialania. CaO rozklada sie glebie duzo szybciej niz trudno rozpuszczalna sol CaCO3. na gleby lekkie stosuje sie wapno weglanowe, na tych glebach w rozsadnym tempie podnosi pH. natomiast wapno tlenkowe stosuje sie na gleby ciezkie. wynika to z tzw "buforowosci" gleby czyli ilosci czesci splawialnych. zastosowanie wapna tlenkowego na glebach moze zaskutkowac popaleniem roslin, powaznym zaburzeniem zycia w glebie i spadkiem plonu. zastosowanie zas wapna weglanowego na glebach ciezkich moze ujawniac swoje dzialanie nawet za 8 lat. kazde wapno jest mielona skala, zwykle jest to dolomit. wapno magnezowe to dodatek tlenku magnezu do wapna tlenkowgo badz weglanowego. wapno z magnezem jest zawsze lepsze niz bez magnezu, to z magnezem ma taki rozowo-pomaranczowawy kolor.

@damiandcba: kreda pastewna? to dodatek dla pasz dla bydla. moze chodzi Ci o krede jeziorna?
Piszę po polsku!

#623 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 23 sierpień 2011 - 11:24

Wapnowanie pola wapno magnezowe najlepsze jest pod buraki cukrowe. A co do etapów prac, wapno powinno być rozsiane na ściernie ( aby dało jakiś rezultat na następny rok trzeba go dać około 1 tonę na hektar, następnie ściernie przyorać dość głęboko bo wapno przesusza ziemię, w kolejnym etapie można np zasiać poplon a na zimę wywieźć obornik i zaorać, jeśli wszytko dobrze będzie wykonane to na wiosnę zauważysz że ziemia będzie miała inną strukturę ( będzie pulchna i lepiej będzie się uprawiać

Ważne jest aby wapno wymieszać z ziemią dokładnie jednak najlepiej go przyorać, nie zaleca się siania wapna na wiosnę i orki wiosennej w przypadku uprawy pod buraki ( gdyż ziemia się przesusza ) nie tylko jest tak w przypadku buraków ale i innych roślin

Edytowany przez piotrb14, 23 sierpień 2011 - 11:27.

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#624 Share samczyk1991

samczyk1991

Technik mechanik

• Members
  • PipPipPip
  • 1058 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,a w szczególności jej mechanizacja.

Napisany 23 sierpień 2011 - 12:20

Wapnowanie pola

heh, wapno + obornik = zero efektu:) oj przepraszam, jest efekt: mniej kasy w portfelu

A ja czytałem w gazecie, że odstęp między wapnem, a obornikiem powinien być nie krótszy niż 6 tygodni, a potem można dawać. My planujemy na jesień wapno, a na wiosnę obornik co wy na to ? ;)
Wieczny kawaler ;)

#625 Share mazowsze

mazowsze

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 23 sierpień 2011 - 14:34

Wapnowanie pola Znajomy ostatnio mówił że będzie zamawiać wapno spod Inowrocławia w cenie 1100zł za łódkę czyli 24tony. Nie wiem co to za towar ale podejrzanie tanie to.

#626 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 23 sierpień 2011 - 18:11

Wapnowanie pola @PK007: wapno tlenkowe rozni sie od weglenowego czasem dzialania. CaO rozklada sie glebie duzo szybciej niz trudno rozpuszczalna sol CaCO3. na gleby lekkie stosuje sie wapno weglanowe, na tych glebach w rozsadnym tempie podnosi pH. natomiast wapno tlenkowe stosuje sie na gleby ciezkie. wynika to z tzw "buforowosci" gleby czyli ilosci czesci splawialnych. zastosowanie wapna tlenkowego na glebach lekkich moze zaskutkowac popaleniem roslin, powaznym zaburzeniem zycia w glebie i spadkiem plonu. zastosowanie zas wapna weglanowego na glebach ciezkich moze ujawniac swoje dzialanie nawet za 8 lat. kazde wapno jest mielona skala, zwykle jest to dolomit. wapno magnezowe to dodatek tlenku magnezu do wapna tlenkowgo badz weglanowego. wapno z magnezem jest zawsze lepsze niz bez magnezu, to z magnezem ma taki rozowo-pomaranczowawy kolor.

@mazowsze: wychodzi 45zl/tona. cena nie jest jakos powalajaco niska. pewnie do tego 1100 trzeba doliczyc koszt transportu

Edytowany przez dexterek, 23 sierpień 2011 - 18:14.

Piszę po polsku!

#627 Share maneus

maneus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 23 sierpień 2011 - 19:17

Wapnowanie pola dexterek
Widzę, że kolega w temacie. To mam pytanko, a w sumie dwa.
Czy wapno tlenkowe, o którym piszesz, to to samo wapno używane w budownictwie?
Jak oceniłbyś wapno granulowane (szczególnie chodzi mi o produkt Wap-Mag z tarnobrzeskiego Siarkopolu)?

#628 Share szynszyl

szynszyl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 23 sierpień 2011 - 19:46

Wapnowanie pola Zamówilem krede a przywieżli dolomit 04 i skur -wiele nie chcą oddac pieniędzy ,upierają sie że to jest kreda?

#629 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 23 sierpień 2011 - 19:56

Wapnowanie pola wapno tlenkowe stosowane w budownictwie to prawie czysty tlenek wapnia, CaO, silnie higroskopijny (chlonacy wilgoc rowniez z powietrza) zwiazek chemiczny, w styku z woda tworzy wodorotlenek wapnia Ca(OH)2. w wiekszych stezeniach jest to zasada silnie zraca, jej pH wynosi ponad 10. wprowadzanie tego rodzaju nawozow moze wiazac sie z ograniczeniem zywych organizmow nawet o polowe. nie trzeba chyba tlumaczyc jakie to mialoby skutki.

co do wapna granulowanego... jest to wygoda stosowania (dobry "lot" granuli podczas rozrzutu), brak pylenia, mozliwosc dozowaniaa dosc dokladnej dawki. co do dzialania to jest takie samo jak wapna pylistego, moze nawet i gorsze bo "pyl" nie wymaga rozpuszczania granuli przez wode.
jesli chodzi zas o wap-mag to na pewno jest dobrym nawozem podnoszacym pH. jednak wszystkie kluczowe skladniki tj wapn i magnez sa w formach weglanowych co w polaczeniu z granulacja moze skutkowac znacznym opoznieniem efektow dzialania. wiele zalezy od kategorii agronomicznej gleby, na ktora ma byc zastosowany.

@szynszyl: ciesz sie ze masz dolomit a nie krede, w dolomicie masz dodatkowo magnez, a kreda to wrecz czysty weglan wapnia

Edytowany przez dexterek, 23 sierpień 2011 - 20:32.

Piszę po polsku!

#630 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 23 sierpień 2011 - 21:28

Wapnowanie pola Wytłumaczcie mi czemu nie powinno dawać się wapna razem z obornikiem , bo każdy mi mówi że tak się nie robi ale nie umie wytłumaczyć dlaczego
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#631 Share agriculteur

agriculteur

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 23 sierpień 2011 - 21:55

Wapnowanie pola

Znajomy ostatnio mówił że będzie zamawiać wapno spod Inowrocławia w cenie 1100zł za łódkę czyli 24tony. Nie wiem co to za towar ale podejrzanie tanie to.

Zapewne chodzi tu o wapno posodowe. Sam też się nad takim zastanawiam bo mam możliwość kupienia go za 800zł za cały transport (łącznie z transportem) tylko się jeszcze waham bo nie za bardzo wiem co to za wapno i jaka jest jego skuteczność. Wiem tylko, że zawiera około 30% CaO. Plus to niewątpliwie cena bo z racji tego, że jestem z kuj-pom to koszty transportu wapna, które pochodzi przeważnie z kopalni na południu Polski, powodują, że za cały samochód musiałbym zapłacić ok 3 tys. Z racji tego, że jest to ponad 3 krotnie mniej kasy to propozycja jest kusząca tylko pytanie czy warto oszczędzać, może ktoś stosował to wapno z Inowrocławia albo ma chociaż jakieś informacje o nim to byłbym wdzięczny jakby się tym podzielił na forum.

#632 Share szynszyl

szynszyl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 24 sierpień 2011 - 19:47

Wapnowanie pola To dolomit bez magnezu a ja własnie chcialem czysty weglan wapnia w kredzie,tu idzie o kase ,dolomit 20 zlbez transp. kreda 50 bez trans.

agriculteur- w kuj-pom masz kopalnie kredy jeziornej.

Edytowany przez szynszyl, 24 sierpień 2011 - 19:49.

#633 Share agriculteur

agriculteur

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 24 sierpień 2011 - 23:11

Wapnowanie pola Szynszyl gdzie ta kopalnia? Może masz jakieś namiary?

#634 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 25 sierpień 2011 - 10:39

Wapnowanie pola Bodajże w Barcinie.

#635 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 25 sierpień 2011 - 20:18

Wapnowanie pola Moge zrobic tak?:
-wysiew wapna weglanowego,
-orka zimowa do zyta,
-1-2 tygodni po orce siew Lubofoski,
-wjzad z siewnikiem z zytem.
Chodzi mi o to czy te nawozy sie nie "pogryza"...

#636 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 25 sierpień 2011 - 20:36

Wapnowanie pola

Wytłumaczcie mi czemu nie powinno dawać się wapna razem z obornikiem , bo każdy mi mówi że tak się nie robi ale nie umie wytłumaczyć dlaczego

Bo obornik jest cennym dostarczycielem próchnicy do gleby, a wapno pali próchnicę.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#637 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 25 sierpień 2011 - 21:03

Wapnowanie pola Powyższa wypowiedź jest nie do końca trafiona.

Wapno powoduje duże straty azotu ze świeżego obornika. Im bardziej obornik jest przekompostowany, tym straty azotu z niego będą mniejsze.

#638 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 25 sierpień 2011 - 23:16

Wapnowanie pola Kolego trafiłeś w sedno, z pospiechu nie zastanowiłem się dokładnie i napisałem co przyszło do głowy :D Oprócz azotu jeszcze mogą być trudności z przyswojeniem fosforu. Jeszcze pewnie parę ale się znajdzie. W każdym razie racją nie jest jak niektórzy uważają że obornik ma kwaśny odczyn a wapno zasadowe i że się nie znoszą bo to akurat głupota.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#639 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 26 sierpień 2011 - 06:09

Wapnowanie pola wapna nie stosuję się z obornikiem bo wapń uwstecznia fosfor do formy nie przyswajalnej dla roślin...

tak samo nie powinno się stosować z nawozami fosforowo - potasowymi... najlepiej posiać wapno po ścierniu przeprowadzić orke a nawozy wysiać pod agregat przed siewem...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#640 Share mon21051

mon21051

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów

Napisany 26 sierpień 2011 - 09:23

Wapnowanie pola wiatm mam pytanie dotyczące wapna a mianowicie kupiłem wapno granulowane. i czy można ja rozsiać po orce zeby sie rozpuściło i za około 3 tygodnie nawóz od korzeń i siew.???? dzieki za info