wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

KlimekPL    782

Tak a nawóz to nawóz. Tak jak u mnie na wsi rolniki sypią tylko superfosfat bo przecie tańszy od polifoski. No przecież i to nawóz i to nawóz to po co przepłacać.  <_<  Z takimi opiniami to idź daleko stąd. :)

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No pewnie a potem te twoje wapno leży kilka lat orasz za rok leży następny leży. Haha masz rację wapno to wapno ale u Ciebie. To tak samo jak te litewskie npk co leży dwa miesiące na łące a polifoska miesiąc i wszystko ładnie rozpuszczone. Mój kolega mówił jak Ty zobaczyła Morawicy wapno s04 a te jego bieda szyb to już zdanie zmienił na początek się śmiał że zapłaciłem 600 zł więcej teraz ja się śmieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
willi    46

Kuźwa, ironii nie potraficie wyłapać.. Z przeróżnymi "wapnami" mam do czynienia od 20 lat, jak czytam tutaj te wypociny o 200 kg/ha "granulek", to ręce opadają...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    782

Ten tekst akurat nie zabrzmiał jak ironia więc wybacz. :)


A stosowanie kilkuset kg/ha granulki może i ma sens przy utrzymywaniu pH w ryzach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bardziej jako dokarmianie roślin łatwo i szybko przyswafajlnyn wapnem. Zastosowałem gorne dawki po głównie bo nie było innej możliwości zrobiłem analizę po roku ph podskoczyko z 4.3na 4.5 szał a jednak taka tona to 400zł a sieje się średnio taka sroga prawda i Polcalu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Jak ktoś nie spał na lekcjach chemii to wie, że do rozwoju tej nauki przyczyniło się dokładne ważenie substancji składowych oraz tego, co powstało po ich reakcji. Co z tego wynika, to już każdy powinien zrozumieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

może mi ktos wysłać rozpiske wszystkich rodzai wapna, bo nigdy nie wiem co to 4 a co to 6


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Rodzaj pochodzenia i skład wpisz sobie na Google pełno tego tych gafik a Internet masz bo sam tu piszesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MFrolnik26    214

Co będzie lepsze do odkwaszania (gleby lekkie)

Kreda luzem czy węglan z Morawicy? Zawartość wapnia bardzo podobna a cena taka sama.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
viking    0

Czy można po rozrzuceniu wapna, w moim przypadku koszelowskiego rozrzucić dodatkowo Kieserit granulowany (magnez+siarka) i razem z wapnem to wymieszać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7843

koledzy przy ph 5.3 jle mogę dać wapna budowlanego?mogę dać inne ale wapno budowlane hydrazowane ma właściwości odkażające więc to będzie stosowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Takie wapno tylko na ciężką glebę. Nie podałeś jaką glebę chcesz odkwaszać - lekką, średnią, ciężką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2319

Stempos a czemu uparles sie na to wapno? Jedyny plus jego to to ze szybko dziala. Ale kteda tez dziala szybko i jest bezpieczna dla zycia w glebie a to wapno hydralizowane wyp...doli ci wszystkie pozyteczne mikroorganizmy . Ale twoja wola .


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Jest jeszcze inna przesłanka dyskwalifikująca wapno hydratyzowane, a mianowicie CENA.

  • Like 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7843
37 minut temu, robi57362 napisał:

Stempos a czemu uparles sie na to wapno? Jedyny plus jego to to ze szybko dziala. Ale kteda tez dziala szybko i jest bezpieczna dla zycia w glebie a to wapno hydralizowane wyp...doli ci wszystkie pozyteczne mikroorganizmy . Ale twoja wola .

ja się nie uparłem na to wapno tylko chodzi mi o to że tym wapnem można odkazić  ziemie.ziemia to 4a i 4b ale glina a to by było sypane w tunelach foliowych gdzie uprawiam paprykę a hydratem wapnia można bardzo ograniczyć fuzarium. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

4b podchodzi pod glebę ciężką, 4a to pewnie średnia.

Dla gleby ciężkiej pH 5,3 oznacza, że wapnowanie jest konieczne. Dla takiej gleby trzeba wysypać 6 ton CaO/ha.

Dla gleby średniej pH 5,3 oznacza, że wapnowanie jest konieczne. Dla takiej gleby trzeba wysypać 4.5 t/ha CaO. Na takiej glebie trzeba stosować wapno węglanowe, więc trzeba byłoby wysypać 9t/ha kredy (zaw. 50% CaO) najlepiej na dwie raty.

Informacje zaczerpnąłem ze stron MODR, KPODR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam Panowie

Otóż mam problem z ph na 3ha nowej dzierżawy.Wapna to tam nie było od wielu wielu lat, miałem dawać na jesieni normalne wapno ale zabrakło mi czasu a teraz już czas na orki i tak się zastanawiam czy mogę pod orke dac pomiot kurzy +/-30 ton a później rozsiać jakieś wapno granulowane typu polcalc na zaorane pole i wymieszać płytko agregatem a na wiosnę dac jakąś polifoske i wysiać jęczmień. Da to coś czy lepiej nie kombinować ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Takie połączenie nie wniesie nic dobrego dla żyzności gleby.

  • Like 1
  • Thanks 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
willi    46
30 t. kurzaka jak najbardziej wniesie dużo dla żyzności gleby, ale nic dla podniesienia ph.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, AlaCapone napisał:

Takie połączenie nie wniesie nic dobrego dla żyzności gleby.

Więc co proponujesz zrobić ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Albo kurzy pomiot, albo wapnowanie - łączenie azotu i wapna to błąd.
Dla zobrazowania: wyjdzie to tak, jakbyś do wiadra wody dodał kwas i zasadę. Chyba wiesz, co się stanie? Podobnie jest z łączniem azotu i wapna.

  • Like 2

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Rozumiem dziękuję za wyjaśnienie tylko teraz mam pytanie czy wapno pod pług czy na zaorane pole i wymieszać agregatem ?? Teraz jest juz deszczowa pogoda i chyba pylistego wapna nie dostanę, polcalc coś da czy tylko strata kasy ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj