Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5863 odpowiedzi na ten temat

#41 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 06 wrzesień 2007 - 16:39

Wapnowanie pola

musiałbym posiać wapno bo już pole i łaka nie było długo wapnowane,tylko nie wiem jakie:miałbym dwie oferty http://www.techagra.....php?off=16&p=4 ta firma jedst może z 30km odemnie,sprzedają też wapno z elektrowni 5km odemnie,wiem tyle że jest białe,jeden użytkownik mi napisał że one jest troche za mocne na piaski,ale myśle zeby mniej wysypać i bedzie ok.Dla mnie by była ta druga oferta lepsza bo po blisku co o tym myślicie? Ile go wysiać na ha,palnował bym go wysiać na pole przed lub po przejechaniu kultywatorem a następnie zaorać,na łake bym rozsiał przed sniegami ,mysle ze przez zime sie lepiej rozpuści.

Na łąki nie powinno się sypac wapna.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 01:01
  •  

#42 Share wojt

wojt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 312 postów

Napisany 06 wrzesień 2007 - 18:15

Wapnowanie pola

Na łąki nie powinno się sypac wapna.

czemu tak uważasz,w sumie to tez niedokonca wiem czy siać na łake czy nie,jedni gadają tak,drudzy zaś inaczej.Czekam na inne wypowiedzi :)

#43 Share daniomax

daniomax

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 07 wrzesień 2007 - 15:53

Wapnowanie pola na łąki to tyle co wiosną z nawozami wieloskładnikowymi...tak uważam :-]

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share domasz

domasz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 09 wrzesień 2007 - 09:10

Wapnowanie pola właśnie robiłem badania gleby i dostałem w wynikach że powinienem zastosować 3,5t CaO na hektar czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak to przeliczyć na WapMag?
<a href="www.tekiengeodezja.republika.pl/index.html">Usługi geodezyjne Mońki</a>

#45 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 09 wrzesień 2007 - 09:35

Wapnowanie pola przeliczyc można to w prosty sposób i stosunkowo logiczny;d tak czy inaczej z postu mniemam, iż zalecenie dotyczy zastosowania 3,5t CaO w czystej postaci na hektar, więc jeśli wapno węglanowo-magnezowe zawiera ok 30% CaO to należy go zastosowac 11,67t/ha natomiast wapna węglanowego należy zastosowac (przy zawartości CaO ok 50%) 7t/ha; są to bardzo duże dawki więc radziłbym się jeszcze dowiedziec czy to na pewno jest dawka CaO w czystym składniku

#46 Share domasz

domasz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 09 wrzesień 2007 - 13:02

Wapnowanie pola no właśnie i dla mnie wydaje się to za dużo dlatego założyłem ten post a w tym piśmie mam napisane: "zapotrzebowanie CaO-3,5t/ha"
<a href="www.tekiengeodezja.republika.pl/index.html">Usługi geodezyjne Mońki</a>

#47 Share Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo a szczególnie wypadki przy pracy

Napisany 14 październik 2007 - 10:00

Wapnowanie pola A jaką miałeś kwasowość glrby (ile pH).
Niestety u nas bardzo często brakuje wapna w glebie. Jednak radzę proponowaną dawkę rozłożyć przynajmniej na dwa lata i następne dwa lata poczekać na efekt. Wapnowanie gleby nie jest tak efektywne jak nawożenie i dlatego trwa to kilka lat aż gleba przystosuje się do nowego pH.

#48 Share 1rajdzik

1rajdzik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • Zainteresowania:hektary i konie mechaniczne

Napisany 16 październik 2007 - 23:01

Wapnowanie pola yhm na chemi rolnej to było - i taka dawka jest za duża na jednorazową wiec zalecam jak wyżej kolega napisał żeby wapnowanie rozłożyć na okres 2-3 lat :)
all rights reserved

#49 Share Silver

Silver

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 382 postów

Napisany 17 październik 2007 - 06:55

Wapnowanie pola Czy jakieś uprawy poplony czy nawożenie przepalonym obornikiem może jakoś wpłynąć na zwiększenie wapna w glebie?
Czy będzie jakaś dotacja unijna na wapnowanie? Lepiej wapnować teraz czy wiosną?

#50 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 17 październik 2007 - 21:55

Wapnowanie pola

no właśnie i dla mnie wydaje się to za dużo dlatego założyłem ten post a w tym piśmie mam napisane: "zapotrzebowanie CaO-3,5t/ha"

A powiedz mi gdzie robiłeś te badania i ile ciebie kosztowały. i ile trzeba czekać na wynik. Też chętnie bym to zrobił
Ewentualnie daj jakieś namiary na tą instytucje

Pozdrawiam Balzak

Doradca Żywieniowy w firmie paszowej 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share hospodar hospodar

hospodar
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 październik 2007 - 22:12

Wapnowanie pola Zalecenia co do wapnowania są jednoznaczne. Wapnuje się ściernisko przed podorywką. Jedynie z braku czasu albo możliwości można wapnować wiosną. Jeśli chodzi o wapno zastanów się jeszcze czy będziesz stosować CaO czy CaCO3 bo to jest różnica. jeżeli masz gleby piaszczyste to zaleca się wapno w w formie CaCO3 gdyż działa ono powoli ( nawet 3 lata) i możesz całą dawkę dać na raz bez obawy. Ono sobie będzie pomału działać. Jeżeli masz gleby zwięzłe możesz sobie pozwolić na CaO ale dawkę podziel, gdyż działa ono bardzo gwałtownie, a zbyt duża dawka zamiast polepszyć może tylko pogorszyć sytuację w strukturze gleby.

#52 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 18 październik 2007 - 15:05

Wapnowanie pola

Zalecenia co do wapnowania są jednoznaczne. Wapnuje się ściernisko przed podorywką. Jedynie z braku czasu albo możliwości można wapnować wiosną. Jeśli chodzi o wapno zastanów się jeszcze czy będziesz stosować CaO czy CaCO3 bo to jest różnica. jeżeli masz gleby piaszczyste to zaleca się wapno w w formie CaCO3 gdyż działa ono powoli ( nawet 3 lata) i możesz całą dawkę dać na raz bez obawy. Ono sobie będzie pomału działać. Jeżeli masz gleby zwięzłe możesz sobie pozwolić na CaO ale dawkę podziel, gdyż działa ono bardzo gwałtownie, a zbyt duża dawka zamiast polepszyć może tylko pogorszyć sytuację w strukturze gleby.

Kurczę, Ja dawałem CaO w dawce ok 1,5 t / ha na gleby piaszczyste. Czy coś może z tego wyniknąć ??

#53 Share hospodar hospodar

hospodar
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 październik 2007 - 18:12

Wapnowanie pola Ale dałeś 1,5 t/ha w czystym składniku czy w masie towarowej??

#54 Share Silver

Silver

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 382 postów

Napisany 18 październik 2007 - 18:14

Wapnowanie pola Jakie uprawy są wrażliwe na barki wapna a jakie nie? Podobno owies lubi lekko zakwaszone ziemie czy to prawda?

#55 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 19 październik 2007 - 15:05

Wapnowanie pola

Ale dałeś 1,5 t/ha w czystym składniku czy w masie towarowej??

Masa towarowa.

#56 Share hospodar hospodar

hospodar
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 październik 2007 - 23:57

Wapnowanie pola W masie towarowej to się nie masz czego obawiać. Nawet i więcej bez problemu mogłeś dać. Jeżeli chodzi o odczyny- rzepak,gorczyca,buraki cukrowe, wiele warzyw lubią obojętny odczyn. Na buraki nie zaszkodzi jak nawet będzie lekko zasadowy ( rzadko się u nas zdarza) zboża i motylkowe - między lekko kwaśnym a obojętnym. Ziemniaki lekko kwaśny lub nawet średnio kwaśny. Poza ziemniakami mało jaka roślina lubi kwaśny odczyn. Jeżeli chodzi jakie rośliny najbardziej zakwaszają glebę na pierwszym miejscu jest kukurydza i pozostałe zboża. Potem okopowe i rzepak

#57 Share Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo a szczególnie wypadki przy pracy

Napisany 24 październik 2007 - 06:23

Wapnowanie pola Dodaj że lekko kwaśne to pH 5,5 lub 6,0 a nie jak u Nas często bywa 4 i poniżej.

#58 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 24 październik 2007 - 07:44

Wapnowanie pola tak wysokie dawki to tylko rozłozenie na kilka lat - a co do badania pH to można je zrobić samemu - w kazdym sklepie ogrodniczym dostaniesz kupić pH-metr i sam sobie zbadasz pH a z instrukcji mozesz odczytać ile wapna musisz wysiać (koszt ok 20 zł)

my w kwestii wapnowania to stosujemy taką technologie ze wapnujemy kazde pole co 4 lata dawką 2 tony / ha dolomitu i jak na razie pH mamy dość stabilne
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#59 Share gosysko

gosysko

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 01 listopad 2007 - 13:49

Wapnowanie pola A gdzie najbliżej w okolicy Tarnowa można kupić wapno?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share wodzu

wodzu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 01 listopad 2007 - 17:42

Wapnowanie pola W tych czasach dzwonisz, zamawiasz, przywożą i wysypują Ci je gdzie chcesz(oczywiście bez przesady), płacisz od razu lub na przelew.. i o nic się nie martwisz :D Kilometry są wliczone w cenę wapna.. tylko zależy ile go potrzebujesz, również możesz iść do najbliższego ODR-u i tam się dowiesz wszystkiego..