Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5903 odpowiedzi na ten temat

#5681 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 12 październik 2016 - 21:57

Wapnowanie pola nie nie splynelo. ale że względu na brak czasu pewnie będzie orka tam zamiast grubera po za tym jest teraz strasznie mokro

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 22:40
  •  

#5682 Share denzel

denzel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 13 październik 2016 - 18:38

Wapnowanie pola

witam wszystkich. muszę podnieść pH wydzierżawionej ziemni po analizie ph jest poniżej 5 gleba to IVb i V klasa lekka w jakiej dawce zastosować. myslałen nad wapnem węglanowym odmiana 04    52-55%CaO    ze strony wapno-nawozowe.pl  

#5683 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 13 październik 2016 - 20:59

Wapnowanie pola

Tu masz tabele które rozwieją twoje wątpliwości.

https://nawozy.eu/wi...wapnowaniu.html

do tych tabel podstaw dane z pH gleby,  klasa lekka jak to nazwałeś i jeszcze pozostaje zweryfikować autentyczność parametrów wapna. Jeśli nie jesteś w stanie zweryfikować autentyczności parametrów wapna, czyli zawartości wapna w nim oraz jego reaktywność, pozostaje ci uwierzyć ulotce, ale dla bezpieczeństwa weź poprawkę i zastosuj z 10 - 20 % wapna więcej.

Przy takim pH wskazane jest wapnowanie na dwa etapy, czyli połowa zakładanej dawki wapna teraz a druga połowa np. na wiosnę pod rośliny jare, lub tuż po żniwach jeśli zboża ozime teraz tam będą.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5684 Share celtis

celtis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 16 październik 2016 - 16:34

Wapnowanie pola

Potrzebuję łódkę kredy, jestem z małopolskiego, skąd będzie najbliżej? do Mielnika prawie 400km <_<

#5685 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2191 postów

Napisany 16 październik 2016 - 16:40

Wapnowanie pola

A skąd jesteś ? ile masz do Inowrocławia?

#5686 Share MFrolnik26

MFrolnik26

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów

Napisany 16 październik 2016 - 16:56

Wapnowanie pola

Z tego co wyczytałem to kredy się nie przeoruje bo idzie w głąb ziemi, więc sypać na orkę zimową i mieszać z ziemią? Na wiosnę będzie łubin ziemia V klasa.

#5687 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 16 październik 2016 - 19:24

Wapnowanie pola

Celtis w mielniku nie sprzedają teraz kredy bo za mokra.

Tak szczerze powiedziawszy to ja nie wiem czy to jest kreda czy skała mielona ale w Zakład Kredowy Minerał (to bliżej małopolski niż mielnik) sprzedają bardzo dobry towar. Pływa jak woda i transport tylko albo BB albo cysterna.

Radkowit premium to też pył ale jego normalnie ładuję na RCW z górką, a to z Trębaczewa (Zakład Kredowy Minerał) to trzeba było sypać tylko po jednym BB aby było niżej burt bo na dołkach mogło wypłynąć z rozsiewacza. Czyli to wszystko oznacza że towar tworzy bardzo drobna frakcja niewidoczna gołym okiem, czyli tak samo reaktywny jak kreda z Mielnika. Jest o połowę drożysz od kredy z Mielnika ale 0% wody. No i do ciebie transport będziesz miał znacznie taniej niż z Podlasia kredę.

tak to kiedyś siałem:

http://pokazywarka.pl/1xuh3j/

http://www.mineral.net.pl/

towar dobry ale transport do mnie to ponad 300 km, więc później już wybierałem kredę z mielnika bo bardziej się opłaciło.

MFrolnik26, z własnych obserwacji zauważyłem że kredę właśnie najlepiej pozostawić na powierzchni na działanie wody i to najlepiej przez całą zimę. Wtedy ładnie się rozpuści. Bo tak to niby ona jest bardzo reaktywna, ale jak zlepki kredy powiedzmy jak orzeszki zaorzesz na polu to one tak zaorane może i kilka lat będą.

Masz tu foto. Zlepek kredy który zawiera może i miliardy cząsteczek, ale jeśli taki zlepek zorzesz to raczej mała ilość cząsteczek z tych miliardów bedzie miała bezpośredni styk z glebą. A gdyby taki zlepek leżał sobie na powierzchni przez całą zimę, ładnie by się rozpuścił.

14833335.jpg?1476642061

#5688 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 17 październik 2016 - 10:05

Wapnowanie pola

. Pływa jak woda i transport tylko albo BB albo cysterna.z Trębaczewa (Zakład Kredowy Minerał) to trzeba było sypać tylko po jednym BB aby było niżej burt bo na dołkach mogło wypłynąć z rozsiewacza. Czyli to wszystko oznacza że towar tworzy bardzo drobna frakcja niewidoczna gołym okiem,

To że towar pływa nie jest tylko skutkiem dobrego rozdrobnienia.Towar zachowuje się jak woda wyłącznie z jednego powodu.Do przemiału jest dodane bardzo dużo środka powierzchniowo czynnego(na bazie gliceryny) który powoduje że cząsteczki się odpychają.Dodają tego przy mieleniu wapienia w młynach kulowych aby zwiększyć wydajność.Nie wiem tylko czy środek na bazie gliceryny ma jakiś negatywny/pozytywny wpływ na glebę.Wiem na pewno że nie wolno tego używać przy produkcji kredy pastewnej.

#5689 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 17 październik 2016 - 10:52

Wapnowanie pola

A to ciekawe co mówisz, nie miałem pojęcia o tym. Fakt że miałem zabrać tych BB chyba 22, no tak aby 22t było i na załadunku zabrakło im 1 BB tego pyłu a ja nie chciałem jechać niedoładowany, to włożyli mi jeden co nazywali kreda pastewną czy jakoś tak. I ten jeden to był jak piasek czyściutki idealny do piaskowania, no tylko że kolor biały. I stąd moje podejrzenia że w Trębaczewie nie ma kredy jeziornej tylko mielona w pył skała.

W sumie to nie ja byłem na załadunku i nie bardzo mogłem dopytać co to konkretnie jest i skąd się to bierze, te ich wapno.

Ale działać działa, robiłem badania i o ten przysłowiowy jeden stopień w przeciągu roku po 2 - 3 BB na ha pH podskakuje, tylko właśnie trzeba by rozstrzygnąć czy jakiś skutków ubocznych nie ma skoro towar jest z dodatkami.

#5690 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 17 październik 2016 - 12:43

Wapnowanie pola

Nie mam pojęcia, najlepiej zapytaj u producenta czy środki powierzchniowo czynne(upłynniacze) dodawane do przemiału nie mają jakichś skutków ubocznych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5691 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 17 październik 2016 - 19:45

Wapnowanie pola

Nie mogą mieć. Powiem nawet więcej, niektóre dodatki do wapieni znacznie polepszają ich efekty, niektóre firmy zarobiły na tym miliony.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#5692 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 17 październik 2016 - 20:23

Wapnowanie pola

Celtis w mielniku nie sprzedają teraz kredy bo za mokra.

Tak szczerze powiedziawszy to ja nie wiem czy to jest kreda czy skała mielona ale w Zakład Kredowy Minerał (to bliżej małopolski niż mielnik) sprzedają bardzo dobry towar. Pływa jak woda i transport tylko albo BB albo cysterna.

Radkowit premium to też pył ale jego normalnie ładuję na RCW z górką, a to z Trębaczewa (Zakład Kredowy Minerał) to trzeba było sypać tylko po jednym BB aby było niżej burt bo na dołkach mogło wypłynąć z rozsiewacza. Czyli to wszystko oznacza że towar tworzy bardzo drobna frakcja niewidoczna gołym okiem, czyli tak samo reaktywny jak kreda z Mielnika. Jest o połowę drożysz od kredy z Mielnika ale 0% wody. No i do ciebie transport będziesz miał znacznie taniej niż z Podlasia kredę.

To po ile jest kreda w Mielniku? Ja w zeszłym roku dzwoniłem do Minerału o to wapno to cenę mi powiedzieli jeśli dobrze pamiętam to 120zł/t.

Ktoś stosował wapno z PGN ?

http://agro-pgn.pl/j...-04-min-50-cao/

#5693 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 268 postów

Napisany 17 październik 2016 - 21:43

Wapnowanie pola

92 km od mielnika 91zł/t z transportem. Kreda fajna, drobna, miekka tylko strasznie dużo takich zlepek jak na tym zdjęciu wyżej.

#5694 Share celtis

celtis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 17 październik 2016 - 21:59

Wapnowanie pola

Czyli zostaje mi opcja teraz na orane wapno granulowane a po żniwach węglan na ściernisko. Takie pytanie jeszcze, to wapno granulowane to trzeba wymieszać czy może leżeć tak przez zimę?

#5695 Share STIG0013

STIG0013

Studenciak :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1083 postów

Napisany 18 październik 2016 - 07:24

Wapnowanie pola

Damianzbr jak wyglądał rozsiew tego ,,pływającego" wapna ? Normalnym RCW? Nie poszło pod niebiosa ?

Mam teraz Granulat z koszelówki i jeszcze jakiś, ale granulaty za drogo wychodzą

Edytowany przez STIG0013, 18 październik 2016 - 07:25.

Jeżeli pomogłem lub podoba Ci się mój wpis, to wciśnij ,,FAJNE" 

#5696 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 20 październik 2016 - 19:09

Wapnowanie pola

Wreszcie dobiłem do końca forum. Niestety nie znalazłem odpowiedzi na wszystkie pytania. Mam mętlik w głowie. Ogólnie fajne doświadczenie obserwować jak na przestrzeni czasu zmieniają się poglądy uczestników tego fora, np jak ktoś dałby się pokroić za wapno granulowane, kłócił się miesiącami o jego przewagę nad sypkimi a raptem staje się wrogiem takiego rozwiązania. Ale do rzeczy. Ja zdecydowałem się na granulat mimo że wiem jakby nie liczyć wyjdzie drożej( choć cały czas zastanawiam się czy rozsianie 2 ton kredy granulowanej równo na polu bez wywiewania posypane pogłównie nie odkwasi gleby w takim samym stopniu jak cztery tony kredy sypkiej, której część pójdzie w powietrze, będzie dużo frakcji zbrylonej i parametry mogą mogą być gorsze jak markowego wapna granulowanego - np. więcej wody, mniej % CaO).

Odkwasić muszę użytki zielone, ph od 4,3 do 5,3. PH na gruntach ornych jest powyżej 6(Trochę dziwne bo pola ze 20 lat nie widziały wapna ale były regularnie nawożone obornikiem a uprawa to tylko zboże, ziemie wszystkie mam lekkie. To w końcu obornik zakwasza czy odkwasza?)

Pytanie do praktyków:

Który z granulatów najlepiej się rozsiewa zwykłym siewnikiem do nawozów dwu talerzowym?(najmniej się mieli w siewniku)

1. Polcalc

2. Wapniak Jurajski

3. Wapniak Rudkowski

4. Wapniak Koszelowski

5. Wapniak Kornicki

Który najlepiej sprawdzi się na użytki zielone(gleby mineralne)? Zadziała najszybciej?

#5697 Share czesio1612

czesio1612

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 21 październik 2016 - 07:33

Wapnowanie pola

a u mnie odwrotnie pole wapna nie widziały, obornik co roku tylko  ze rosnie kuku i ph poniżej 4 na GO

#5698 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 21 październik 2016 - 11:03

Wapnowanie pola

Sokan w mielniku na kopalni jest za 60 zł/t jak dzwoniłem ze 2 tyg temu ale nie sprzedają bo pada.

STIG wysiew wygląda jak w podanym linku w poście poprzednim, http://pokazywarka.pl/1xuh3j/ jak widać część poszła w niebiosa, ale pole też się bieliło za każdym przejazdem.

Troker1979 tok myślenia masz poprawny, ale liczby którymi operujesz nie są odpowiednie jeśli są liczbami celowymi, chyba że tylko tak przykładowo podajesz.

2 tony kredy granulowanej na pewno nie zdziała tego co 2 tony kredy sypkiej.

Ale na pewno mniej kredy granulowanej potrzeba niż kredy sypkiej i mokrej do uzyskania takiego samego efektu, właśnie z tego powodu że sypka w jakimś stopniu uleci w powietrze i ileś ma wody w sobie. NA pewno nie jest to drugie tyle ale może np. 5% a może i 15% mniej granulowanego potrzeba niż sypkiej.

Cena jest tak minimum 4 krotnie większa granulowanego od sypkiego. Więc aby granulowana byłaby górą nad sypkim, to z 4 ton sypkiej kredy 3 tony musiało ulecieć  w powietrze i być wodą.

#5699 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2727 postów

Napisany 21 październik 2016 - 11:25

Wapnowanie pola

Granulat jak spadnie poniżej 200zł to może i warto było by go stosować. Już widuję oferty po 300zł 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5700 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 21 październik 2016 - 14:53

Wapnowanie pola

Damian ja jestem z okolic Kętrzyna i kreda sypka wychodzi mi też drogo, ok 100 zł  tona kredy i do tego minimum 1500 transport. To pi razy oko ze 4000 kafle. Nie mam rozsiewacza i ładowarki(tudzież Tura) do sypkich nawozów więc i usługa rozsypania jednej patelni to pewnie dodatkowe 1000 zł. Mam za to około 14 -15 ton markowej kredy granulowanej, suchej, dobrej jakości, równo rozsianej w dogodnych dla mnie terminach(użytek zielony jak skończę wypas, na orne po przyoraniu obornika z zachowaniem bezpiecznej przerwy). Przepłacam sporo ale nie kilkukrotnie a co najwyżej dwukrotnie a może i mniej.