Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5886 odpowiedzi na ten temat

#541 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 25 lipiec 2011 - 11:05

Wapnowanie pola Wapno węglanowe 50% CaO, chcą po 55 zł/t, podniesie mi ono pH? Wiem że tlenkowe by było lepsze, ale chcą 140 zł/t

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 03:22
  •  

#542 Share Astora

Astora

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 25 lipiec 2011 - 12:56

Wapnowanie pola

a co sądzicie o wapnie sprzedawanym na allegro w przedziale cenowym od 15 do 25 zł za tone ktoś kupował je i jak z działaniem tego wapna bo jakieś tanie

Kolego warto podzwonić z allegro i wybrać odpowiednie wapno. Ci co to sprzedają są pewnie dystrybutorami i przewoźnikami niektórych Kopalń. Jak dzwoniłem to mają przyzwoite ceny, warto coś wybrać, tylko pytaj z której kopalni. I pamiętaj że jak chcesz odkwasić ziemie to kupuj wapno bez magnezu tylko CaO, a jak podtrzymać pH (czyli jak masz poziom pH od 5,8 to możesz stosować wapno magnezowe)Podawałem też koledze już jednemu numer do Kopalni Morawica 41/367-02-27. dzwoń tam i się dogadasz.

Wapnowanie w tym przypadku jest konieczne myślę że min 2t CaO/ha, na Twoim miejscu bym dał gdzieś 4t tego wapna.

Kolego, z tym tlenkiem to uważaj, zebyś nie wypalił sobie próchnicy, bo kolega napisłał, zebyś dał 4 tony wapna tlenkowego,ta dawka jest za duża. Proponuję ci wysiać tylko 1 tonę wapna tlenkowego. Oczywiście uzależnione to jest jeszcze na jakich ziemiach chcesz to wapnować. Takie dawki co kolega napisał to można stosować, ale przy wapnie węglanowym. (oczywiście to jest mylące że Kopalnie podają w przeliczeniu na Tlenek wapna CaO i wapna które mają od CaO 60% to sa już wapnami TLENKOWYMI.

Edytowany przez Astora, 25 lipiec 2011 - 12:44.

#543 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 25 lipiec 2011 - 22:20

Wapnowanie pola W sumie kolega pisal o glebie średniej więc troche przesada z taka ilością tlenku. Najlepiej podzielić zabieg na 2-3 razy.

@Senator a jakie to gleby? Jak gleba ciężka a te wapno ma wysoką reaktywność to da dobry efekt, oczywiście nie zadziała od razu. Jak gleba ekstremalnie ciężka a mała reaktywność to działanie będzie bardzo bardzo wolne.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#544 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 25 lipiec 2011 - 22:29

Wapnowanie pola I powinno być ok.
Zapraszam na swój profil

#545 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 26 lipiec 2011 - 13:53

Wapnowanie pola Ziemie średnie, gdzieniegdzie trafi się ciężka, a jeszcze rzadziej lekka, klasa III-IV z przewagą na IV, muszę napisać do nich malia (do Gniewkowa) jaką mają reaktywność tego węglanowego 50% CaO, może się orientujesz? :D
A tak wogóle to Ty też pisałeś że zamawiałeś, jeśli można wiedzieć to skąd, jaka zawartość CaO i reaktywność? I mówisz po 60 zł/t Cię wyszła? :)

#546 Share stefek1991

stefek1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 208 postów

Napisany 26 lipiec 2011 - 14:54

Wapnowanie pola witam mam pytanie czy przed wapnowaniem jest lepiej jest zlikwidowac ściernisko np kultywatorem,gruberem czy dawac na same ściernisko ?

#547 Share czarek7340

czarek7340

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 26 lipiec 2011 - 15:34

Wapnowanie pola My będziemy dawać na sciernisko zaraz po zebraniu słomy i póżniej zrobię gruberem i niech czeka pole do orki pod zboże

#548 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 26 lipiec 2011 - 18:02

Wapnowanie pola @Senator ja Ci polecam z Gniewkowa, chociaz uprzedzam ze calkiem suchego wapna pewnie tez nie dostaniesz. Z opini innych gospodarzy uslyszalem ze "z wygladu, na oko" powinno bardzo dobrze dzialac, no ale wiadomo na oko to chlop w szptalu umarl jak to sie mowi:p
Dodam ze drugi i trzeci transport dotalem juz po 50 zl/t i taniej juz nie znalazlem na pomorskie.

#549 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 26 lipiec 2011 - 18:56

Wapnowanie pola Niższa cena @wiesko dlatego że więcej niż jeden transport? Te ceny to brutto? Jeszcze mi powiedz z jakiej okolicy jesteś, ja spod Tczewa :)
To że mokre to się mówi trudno, też taniej w pomorskie nie znalazłem.

Edytowany przez Senator, 26 lipiec 2011 - 18:57.

#550 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 26 lipiec 2011 - 21:58

Wapnowanie pola

Ziemie średnie, gdzieniegdzie trafi się ciężka, a jeszcze rzadziej lekka, klasa III-IV z przewagą na IV, muszę napisać do nich malia (do Gniewkowa) jaką mają reaktywność tego węglanowego 50% CaO, może się orientujesz? :D
A tak wogóle to Ty też pisałeś że zamawiałeś, jeśli można wiedzieć to skąd, jaka zawartość CaO i reaktywność? I mówisz po 60 zł/t Cię wyszła? :)

Więc bierz węglanowe.
A brałem je stąd że znalazłem w okręgowym ARIMR ogłoszenie o wapno. Zadzwoniłem a to sie okazał rolnik który zamawia wapno i zamawia więcej kursów(w zalezności od chętnych). Mówił że zrobił tak bo gdy weszly doplaty na wapno z UE to wapnował pola i zamiast przywiźć mu dobre wapno to przywiezli mu coś co słabo działało. Te wapno co zamawia obecnie ma 50%CaO mówił że z okolic Inowrocławia. Reaktywnośc wspominał że ponad 90%, mówił że sam stosuje i są dobre efekty. Dodatkowo przy transporcie ma dostarczyć badanie tego wapna dokładnie ile tam wszystkiego jest. A cena wyszła mnie 1500zł za tira czyli chyba 26 ton.
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 27 lipiec 2011 - 10:05

Wapnowanie pola No to co na moje ziemie byście doradzili. Gleby głównie 3a średnie czasami gdzieś sie glina trafi. pH 5-6. Ale czasami poniżej 5 a czasami powyżej 6. Musze koniecznie je podnieść. No i zawartość Mg średnia lub niska. Chciałem Magnezowe ale mówicie że przy niskim pH nie podniose pH tylko utrzymam na tym poziomie. Więc już nie wiem.

No i gdzie w Lubelskim kupić dobre wapno. Dziś pytałem o granulowane Ca - 50% Mg - 25% to wychodzi ok 480za/t więc napewno dużo taniej byłoby kupić zwykłe wapno niegranulowane skoro kupowaliśmy ostatnio po ok 1700zł za samochód

#552 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 28 lipiec 2011 - 08:57

Wapnowanie pola

Niższa cena @wiesko dlatego że więcej niż jeden transport? Te ceny to brutto? Jeszcze mi powiedz z jakiej okolicy jesteś, ja spod Tczewa :)
To że mokre to się mówi trudno, też taniej w pomorskie nie znalazłem.

No w sumie juz 4 transporty od nich wzielem bo jeden koledze to dbaja o klienta bo po co jezdzic pusto w jedna strone :rolleyes:
A ja jestem z powiatu GBY :P

Edytowany przez wiesko, 28 lipiec 2011 - 08:58.

#553 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 28 lipiec 2011 - 10:24

Wapnowanie pola @wiesko trochę tam się jeździło ostatnio w GBY :D

@milan pewnie z firmy Inowap, przed chwilą znalazłem i dowiem się co i jak :)

#554 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 28 lipiec 2011 - 21:54

Wapnowanie pola Jutro maja przywieźć więc kierowcy dokładnie dopytam się co i jak.
Zapraszam na swój profil

#555 Share Astora

Astora

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 29 lipiec 2011 - 07:38

Wapnowanie pola

No to co na moje ziemie byście doradzili. Gleby głównie 3a średnie czasami gdzieś sie glina trafi. pH 5-6. Ale czasami poniżej 5 a czasami powyżej 6. Musze koniecznie je podnieść. No i zawartość Mg średnia lub niska. Chciałem Magnezowe ale mówicie że przy niskim pH nie podniose pH tylko utrzymam na tym poziomie. Więc już nie wiem.

No i gdzie w Lubelskim kupić dobre wapno. Dziś pytałem o granulowane Ca - 50% Mg - 25% to wychodzi ok 480za/t więc napewno dużo taniej byłoby kupić zwykłe wapno niegranulowane skoro kupowaliśmy ostatnio po ok 1700zł za samochód

Kolego cos ci namieszali, bo to jest nie możliwe żeby miało CaO-50% i MgO -25%, są firmy które okłamują nas. Poproś o ATEST i pamiętaj żeby mieli WZt-kę z KOPALNI, bo często jest tak, że podkładają jakieś Wz-tki i nie wiadomo skąd dokładnie to wapno przywożą.

Więc bierz węglanowe.
A brałem je stąd że znalazłem w okręgowym ARIMR ogłoszenie o wapno. Zadzwoniłem a to sie okazał rolnik który zamawia wapno i zamawia więcej kursów(w zalezności od chętnych). Mówił że zrobił tak bo gdy weszly doplaty na wapno z UE to wapnował pola i zamiast przywiźć mu dobre wapno to przywiezli mu coś co słabo działało. Te wapno co zamawia obecnie ma 50%CaO mówił że z okolic Inowrocławia. Reaktywnośc wspominał że ponad 90%, mówił że sam stosuje i są dobre efekty. Dodatkowo przy transporcie ma dostarczyć badanie tego wapna dokładnie ile tam wszystkiego jest. A cena wyszła mnie 1500zł za tira czyli chyba 26 ton.

Tu ci powiem, ze nie zrobiłeś dobrego zakupu, to z Inowrocławia to jest wapno posodowe, które ma od CaO 20% - 30% i jest to odpad poprodukcyjny w tych zakładach chemicznych CIECH, niech ten gość co ci to przywozi, da wz-tkę z tych zakładów tylko komputerową i niech ci da na to papier jaką ma zawartość CaO i jaką ma reaktywność. Bo wszyscy mówią o reaktywności a tylko spotkałem się z dwoma firmami które ją posiadają. Często jest tak, że przywożą ci wapno dają swoją wz-tkę i dają ATEST z dużej Kopalni, a to nie jest problem żeby wziaść z innej kopalni atest. Bo zakupoią jedno auto dobrego wapna i biorą ATEST a potem go wam pokazują. Sprawdz sobie to wapno.

Edytowany przez Astora, 29 lipiec 2011 - 10:54.

#556 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 29 lipiec 2011 - 09:03

Wapnowanie pola

Kolego cos ci namieszali, bo to jest nie możliwe żeby miało CaO-50% i MgO -25%, są firmy które okłamują nas. Poproś o ATEST i pamiętaj żeby mieli WZt-kę z KOPALNI, bo często jest tak, że podkładają jakieś Wz-tki i nie wiadomo skąd dokładnie to wapno przywożą.

Tu ci powiem, ze nie zrobiłeś dobrego zakupu, to z Inowrocławia to jest wapno posadowe, które ma od CaO 20% - 30% i jest to odpad poprodukcyjny w tych zakładach chemicznych CIECH, niech ten gość co ci to przywozi, da wz-tkę z tych zakładów tylko komputerową i niech ci da na to papier jaką ma zawartość CaO i jaką ma reaktywność. Bo wszyscy mówią o reaktywności a tylko spotkałem się z dwoma firmami które ją posiadają. Często jest tak, że przywożą ci wapno dają swoją wz-tkę i dają ATEST z dużej Kopalni, a to nie jest problem żeby wziaść z innej kopalni atest. Bo zakupoią jedno auto dobrego wapna i biorą ATEST a potem go wam pokazują. Sprawdz sobie to wapno.

Co do tego wapna magnezowego to zgadzam się, skład jest dziwny. Typowy skład to raczej 15-20% MgO i ok 30% CaO czyli w sumie 50% czystego składnika.
Jeśli chodzi o wapno z Inowrocławia to z tego co wiem faktycznie zakłady sodowe sprzedają odpad czyli to wapno posodowe o którym piszesz. Tylko, że zakłady prawdopodobnie kupują wapień do swojej produkcji wlaśnie z kopalni w Barcinie. To niedaleko Inowrocławia i pewnie ludzie czesto mylą te wapna, tzn dobre bezpośrednio z kopalni i odpad posodowy. Tu masz masę fajnych zdjęć z tej kopalni, trzeba przyznać, że robi wrażenie:
http://fotoforum.gaz...11,0,2.html?v=2
właścicielem kopalni jest firma Lafarge. Z tego co wiem robią tam wapno nawozowe o zawartośći ok 50% CaO czyli pewnie będzie ok 95% węglanu wapnia. Jest to takie samo wapno jak z Morawicy albo Standard z Nordkalku. Na polnocy Polski na pewno będzie dużo tańsze od Morawicy czy Nordkalku bo odpada koszt transport z pod Kielc.
tu znalazłem jeszcze na stronie Lafarge informacje:
http://www.lafarge.p...-Nawoz_rolniczy
na dole masz kontakt do ich przedstawicieli, do kopalni pod Inowrocław to podają 502 786 667 i 502 786 183
Oni jeszcze robią wapno magnezowe w Kopalni Radkowice kolo Kielc. Cos podobnego jak dolomit z Jaźwicy bo nawet te miejscowości są blisko siebie tylko z tego co słyszałem od znajomych dolomit z Radkowic ma więcej magnezu bo chyba ponad 15% a Jaźwica deklaruje że mają wapno odmiany 06 czyli tylko 8% magnezu. W Radkowicach słyszałem, że mają dodatkowo jakoś specjalnie drobno zmielony ten dolomit, kosztuje parę zł drożej ale chwalą się, że rozdrobnienie całości jest znacznie poniżej 0,5 mm czyli jak na dolomit to powinna być rewelacja.

#557 Share lukas21

lukas21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 29 lipiec 2011 - 14:05

Wapnowanie pola Orientuje się ktoś, czy można wapnować dolomitem lub kredą bezpośrednio przed siewem rzepaku ?
Trend is your friend

#558 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 29 lipiec 2011 - 18:36

Wapnowanie pola Moge sie z tym nieco mylić choć to nie jest takie zwykłe wapno z kopalni tylko granulowane które się daje 500kg/ha ale nie o to pytałem.

#559 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 29 lipiec 2011 - 18:55

Wapnowanie pola

Orientuje się ktoś, czy można wapnować dolomitem lub kredą bezpośrednio przed siewem rzepaku ?

Tzn. na uprawioną glebę tuż przed siewem?
Nie.
Na rżysko tak (zarówno dolomit jak i kreda).
Nawet po wschodach (4-5 listków) można siać (tutaj o kredę się rozchodzi).

Edytowany przez TOREZ, 29 lipiec 2011 - 18:56.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 29 lipiec 2011 - 21:03

Wapnowanie pola

Jeśli chodzi o wapno z Inowrocławia to z tego co wiem faktycznie zakłady sodowe sprzedają odpad czyli to wapno posodowe o którym piszesz. Tylko, że zakłady prawdopodobnie kupują wapień do swojej produkcji wlaśnie z kopalni w Barcinie. To niedaleko Inowrocławia i pewnie ludzie czesto mylą te wapna, tzn dobre bezpośrednio z kopalni i odpad posodowy. Tu masz masę fajnych zdjęć z tej kopalni, trzeba przyznać, że robi wrażenie:
http://fotoforum.gaz...11,0,2.html?v=2
właścicielem kopalni jest firma Lafarge. Z tego co wiem robią tam wapno nawozowe o zawartośći ok 50% CaO czyli pewnie będzie ok 95% węglanu wapnia. Jest to takie samo wapno jak z Morawicy albo Standard z Nordkalku. Na polnocy Polski na pewno będzie dużo tańsze od Morawicy czy Nordkalku bo odpada koszt transport z pod Kielc.
tu znalazłem jeszcze na stronie Lafarge informacje:
http://www.lafarge.p...-Nawoz_rolniczy
na dole masz kontakt do ich przedstawicieli, do kopalni pod Inowrocław to podają 502 786 667 i 502 786 183
Oni jeszcze robią wapno magnezowe w Kopalni Radkowice kolo Kielc. Cos podobnego jak dolomit z Jaźwicy bo nawet te miejscowości są blisko siebie tylko z tego co słyszałem od znajomych dolomit z Radkowic ma więcej magnezu bo chyba ponad 15% a Jaźwica deklaruje że mają wapno odmiany 06 czyli tylko 8% magnezu. W Radkowicach słyszałem, że mają dodatkowo jakoś specjalnie drobno zmielony ten dolomit, kosztuje parę zł drożej ale chwalą się, że rozdrobnienie całości jest znacznie poniżej 0,5 mm czyli jak na dolomit to powinna być rewelacja.

Te wapno co kupiłem jest z okolic Inowrocławia, nie jest posodowe. Wapno sprowadza rolnik z okolicy(wiadomo że duże ilości jak zamówi to taniej wyjdzie). Ten rolnik je stosuje i mówi że daje dobre efekty. Niestety dziś wapna nie otrzymałem. Pojechał do kopalni i wapno było po deszczu i powiedział że kupuje wapno a nie wodę. Powiedział że przywiezie gdy wilgotność spadnie w okolice 10%. I rozgadałem się dziś z facetem i mówił tak jak Ty, CaO 50% lub 51%, CaCO3 95%.
Zapraszam na swój profil