Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5901 odpowiedzi na ten temat

#5541 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 681 postów

Napisany 11 wrzesień 2016 - 20:21

Wapnowanie pola

Może ja spróbuję  -jeśli źle to ktoś mnie poprawi  :D

Wapna nawozowe to kruszone skały wapienne. Ich pokłady tworzyły się w różnych okresach geologicznych - np jura i kreda. Kreda jest stosunkowo najmłodszym okresem i wapienie z tego okresu są najmiększe i najlepiej przyswajalne z najwyższą reaktywnością (np Mielnik)

Większość kopalni kieleckich to pokłady jurajskie czyli starsze i dużo bardziej skamieniałe, a więc mniej reaktywne. To one są najczęściej określane mianem wapna nawozowego. Ich reaktywność może być znacznie podniesiona poprzez zmielenie (ziarna mierzone w mikronach). A więc wartościowe są w formie pyłu. Tu często spotyka się w obrocie nazwę kreda pastewna (np. kiedyś była w sprzedaży z Bukowej).

Najstarsze pokłady wapieni to dolomity zawierające magnez ( też dużo kopalni w okolicy Kielc, np Miedziana Góra, Radkowice, Laskowa. Te przez wielu doradców  uważane są jako idealne materiały na podniesienie poziomu gruntu, a nie pH. Ale tu też istnieje istotna zależność pomiędzy stopniem zmielenia, a reaktywnością ( np Radkowit premium).

Osobiście uważam, że nazwa kreda powinna być zastrzeżona dla pokładów kredowych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 21:05
  •  

#5542 Share czesio1612

czesio1612

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 11 wrzesień 2016 - 20:25

Wapnowanie pola

Panowie a zamawiał ktoś wapno ze strony wapno.nawozowe.pl Pierwsze raz będę zamawiał wapno i nie wiem czy szukać pośredników w okolicy czy zamówić stamtąd? Jestem z mazowsza więc i cena nie mała

#5543 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 11 wrzesień 2016 - 20:35

Wapnowanie pola

czyli teoretycznie lepiej stosować kredę?

moim zdaniem omijaj pośredników po co im kasę nabijać mi pośrednik zaoferował wapno z siewierza za 75zł za tone +transport zadzwoniłem na kopalnie i mi przywieźli na pole za 62zł brutto z dostawą (104 tony)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5544 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 681 postów

Napisany 11 wrzesień 2016 - 20:47

Wapnowanie pola

Tak - najlepsza jest kreda ale z pokładów kredowych, a nie coś co sprzedawca nazwał kredą. Trzeba mieć świadomość co się kupuje i dobrze dopytać sprzedającego. Jeśli gubi się w odpowiedziach na pytania to go olać zwłaszcza gdy cena za towar  jest wysoka.

Ja np świadomie zamówiłem wapno z Morawicy, choć wiem, że są to pokłady jurajskie i jest to ktuszonka. Ale pola mam w miarę regularnie wapnowane i mogę sobie pozwolić na zastosowanie kruszonki 0-2mm za 55 zł/t. Zawsze będzie coś frakcji pyłu który zadziała szybko i będzie na bieżąco zaspokajał potrzeby nawozowe. Choć przy ostatnich suchych latach nawet działanie frakcji pyłu jest pod znakiem zapytania.

Tylko w ..uja robią mnie z terminem - już tydzień spóźnienia mają.

#5545 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2252 postów

Napisany 11 wrzesień 2016 - 20:49

Wapnowanie pola A ja miał z Siewierza od pośrednika za 55zl więc jak to z tymi pośrednikami? w lipcu żeby kupione

#5546 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 11 wrzesień 2016 - 20:56

Wapnowanie pola

to daj namiar do swojego pośrednika

w styczniu planuję kupić następną partię na swoje grunty już dotację wykorzystałem w przyszłym roku na dzierżawy się postaram 

#5547 Share HANK

HANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 11 wrzesień 2016 - 21:00

Wapnowanie pola

Jest jakaś dotacja do wapnowania?

#5548 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2252 postów

Napisany 11 wrzesień 2016 - 21:04

Wapnowanie pola

agroenergetyk z Opola... heh a też myślałem że pośrednik tylko kasę trzepie a widać cenę też potrafi wynegocjować... weglanowe też mieli w podobnej cenie ale nie wiem skąd.... tak na marginesie: do Siewierza tylko 50km

Edytowany przez lukbold, 11 wrzesień 2016 - 21:07.

#5549 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 11 wrzesień 2016 - 21:12

Wapnowanie pola

w woj śląskim jest dotacja do wapnowania gleb zwracają 50% kosztów zakupu wapna załatwia się to przez śląską izbę rolniczą 

ja do siewierza mam ok 75 km 

Edytowany przez szczypka, 11 wrzesień 2016 - 21:15.

#5550 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2252 postów

Napisany 11 wrzesień 2016 - 21:18

Wapnowanie pola

no ja bez dotacji to podaje bo zresztą nie korzystałem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5551 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 11 wrzesień 2016 - 21:24

Wapnowanie pola

z dotacją mnie wyniesie 31zł za tonę ponieważ dostałem fakturę na której nie było wyszczególnione ile za wapno a ile za transport i uznali że zwrócą mi połowę 

#5552 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1618 postów

Napisany 11 wrzesień 2016 - 21:28

Wapnowanie pola

w większości woj. nie ma dotacji (chyba tylko śląskie jest wyjątkiem) ,ponieważ ekolodzy stwierdzili że wapnowanie pół prowadzi do degradacji gleby i zaniechano tego dofinansowania

#5553 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2852 postów

Napisany 11 wrzesień 2016 - 22:58

Wapnowanie pola

szczypka i inni których nurtuje to pytanie. Kreda od innych skał wapiennych różni się strukturą / wielkością cząsteczek / kształtem ich.

Tu jest takie zdjęcie nie wiem na ile autentyczne ale jest:

popup.jpg

Cząstki ich różnią się tym że mają inną powierzchnię styku. Najprościej można sobie to wyobrazić na podstawie skawalonego cementu, niby cement ten sam, masa także ale takimi kawałkami, betonu nie urobimy jak zwykłym pylistym.

Albo jeśli ktoś jeszcze nie rozumie to: ziemia (wszystko to co chcemy odkwasić) to są dłonie, wapno to piłka lekarska. Aby odkwasić, dłonie muszą całe dotknąć piłki lekarskiej. Dłoni jest np. 100 więc nie wszystkie dotkną piłki (odkwaszą się) a gdyby tą samą piłkę pokroić na plastry i rozłożyć obok siebie, wtedy wszystkie 100 dłoni można by dotknąć do powierzchni piłki.

Na zdjęciach z mikroskopu widać jak kreda jest pozaokrąglana a skała wapienna ostre kanty ma i tylko kilka naprzeciwległych powierzchni.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest, a w zasadzie są kwasy które to oddziaływają na cząstki wapna. I czym więcej tych kwasów (niższe pH) tym lepiej / szybciej rozpuszczają wapno (wchodzą z nim w reakcję)

I wedle teorii to na bardzo zakwaszone gleby warto dać inne wapna niż kreda bo nadmiar kwasów i tak szybko go rozpuszczą (czyli mielone skały z pod Kielc) a na wyższe pH kreda.

Nie wiedzieć czemu ale ja robię na odwrót, najpierw kreda a za rok poprawka magnezowym. Po kredzie jest szybkie pier..olnięcie że tak powiem. I nie trzeba się męczyć z nową dzierżawą parę lat aby do kultury jako takiej doprowadzić.

EDIT: Zapomniałem dodać, najważniejszy to jest wynik ekonomiczny. Czyli wapnować jak najtaniej. I jeśli ja mieszkam po między mielnikiem a kielcami to raz takie raz inne stosuję bo koszt transportu ten sam. Ale jak ktoś mieszka po Kielcami to niech się nie ceregieli z kredą z mielnika bo transport to będzie 3 krotność wartości towaru tylko niech sobie machnie dawkę 10t/ha magnezowego i tak samo sprawę załatwi.

Jak ty szczypka mieszkasz obok trębaczewa to przyfasol konkretną dawkę tego co masz pod nosem i nie myśl o czymś innym, co za transport zjadą cię jak łysą kobyłę.

Edytowany przez damianzbr, 11 wrzesień 2016 - 23:02.

#5554 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 12 wrzesień 2016 - 20:53

Wapnowanie pola

trębaczew mam od siebie 20 km z zakładu "minerał" zawsze biorę kredę dla kur mają też wapniak rolniczy nieraz się zastanawiałem nad nim i raz kupiłem palete workowanego (170zł brutto workowane) rozsiałem pod marchew i szczerze powiem że tam gdzie posiałem a gdzie nie posiałem różnicy nie zauważyłem (rok wcześniej robiłem badania gleby ph było ok 5)

ostatnio przejazdem wszedłem do kopalni w raciszynie (około 18 km ode mnie) mają tam wapno nawozowe przy małej ilości (pytałem o 50 ton)35 zł za tonę ( tyle że magnezu brak) jak powiedziałem że w glebie mam niską zawartość magnezu (rozmawiałem z kierownikiem sprzedaży)i podziękuję wezmę z siewierza powiedział mi z uśmiechem że nim to sobie magnezu nie poprawię bo ten magnez z siewierzowskiego wapna się tysiąc lat rozkłada prawdą jest to że ten magnez się wolno rozkłada?

#5555 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 515 postów

Napisany 12 wrzesień 2016 - 21:19

Wapnowanie pola

A na jaki obszar tą paletę rozsiałeś?

Tylko spokój może nas uratować....

#5556 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 07:01

Wapnowanie pola

cała dziełka ma 0.39 ha rozsiałem kredę mniej więcej na połowie tej działki na palecie jest 1200kg 

#5557 Share elmichalkw

elmichalkw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 07:04

Wapnowanie pola
Czołem,
dwa dni temu podpisałem umowę na wydzierżawienie kolejnych hektarów ziemi od klasy 2 do 5 z przewagą 4- gleby te od ostatnich 10 lat nie widziały wapna. W tym roku planuję na nich siew pszenżyta oraz pszenicy (przez ostatnie 10 lat nie widziały także roślin ozimych). Pytania są następujące:

1) Jest zbyt późno na zastosowanie wapna pod zerwanie ścierniska. Grunty odebrałem po zrobionej orce siewnej. Czy w takim wypadku lepiej zastosować nawożenie pogłówne (np. Wapniak wg producenta można) czy zaryzykować wymieszanie z Polifoską ,,pod korzeń" przed agregatem uprawowo-siewnym i liczyć, że jednak przyswajalność fosforu się znacząco nie pogorszy? 

2) Jeśli w pkt 1 lepiej zastosować nawożenie pogłówne to w jakim terminie od siewu?

3) Mam możliwość zakupienia poniższe wapna, które z nich wg Waszej opinii jest najlepsze cena/jakość?

- Dolokorn  
         - Wapniak Koszelewski   
         - PolCalc 450 

Pozdrawiam

#5558 Share Ursus932

Ursus932

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 11:01

Wapnowanie pola Panowie mam ten sam problem bo niewiem co wybrac krede z koszelowki czy polcalc ?ktore jest lepsze?

#5559 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 18:16

Wapnowanie pola @szczypka, to z jakiego Ty śląskiego jesteś, skoro do tego Trębaczewa masz 20 km.?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5560 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 19:01

Wapnowanie pola

z normalnego a ile masz śląskich w polsce  :D

do granicy z woj łódzkim mam ok 10 km do działoszyna ok 18km a od działoszyna do trębaczewa jest ok 2 km