Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5869 odpowiedzi na ten temat

#5481 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 12:58

Wapnowanie pola

Jeszcze nie ale czaję się na to już od wiosny. Jest tani i myślę zamówić sobie całe autko i na pewno przetestować, po pół pola siać i obserwować efekty. To że przyniesie skutki jestem pewien na 100%, ale niestety nie wiem ile trzeba czekać, czy rok czy 5. Muszę to sprawdzić nie wiele do stracenia, a dużo można zyskać. :rolleyes:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 05:42
  •  

#5482 Share PolskiRolnikt

PolskiRolnikt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 17:42

Wapnowanie pola

Można wiedzieć jaki produkt? Może też bym wypróbował :)

Dotarła Morawica i jeśli chodzi o wysiewanie to jest fajne też trzeba podziobać szpadlem ale równo się wysiewa. Ktoś mnie kiedyś pytał o radkowit Premium okolice Ostrołęki tam 96zł brutto i sprzedający potwierdził za rok spróbuje na cięższej ziemi z lepszym pH to może mało podniesie ale magnezu wprowadzi

#5483 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 18:11

Wapnowanie pola

chelat Mn, Zn, Cu, Br itd. ;)

Jak nie wypróbuję nie będę się wypowiadał czy to coś daje.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5484 Share PawelVol

PawelVol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 30 sierpień 2016 - 12:00

Wapnowanie pola

Cześć! Mam pytanie i wydaje mi się, że ktoś może mi rozwiać moje wątpliwości. Chodzi mi o sprawdzony środek do wapnowania pola. Na moim gleba jest dość mocno zakwaszona i muszę jakoś temu zaradzić. Moim znajomi polecili mi nawóz Flormex. Z tego co mówili działa świetnie i dobrze odkwasza glebę. Może wy zetknęliście się z tym środkiem? Jeśli tak, to chętnie poznam wasze zdanie na jego temat. Chętnie posłucham bardziej doświadczonych ode mnie. Czekam na podpowiedzi i rady. Z góry dzięki!

#5485 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 30 sierpień 2016 - 18:44

Wapnowanie pola

Gleba lekka? Jak tak to daj kredę w dużej dawce, nawet 6t/ha. Zrób badania po roku i wtedy myśl o czymś innym jak będzie jeszcze trzeba. A prawdopodobnie będzie skoro mówisz że kwas.

#5486 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 30 sierpień 2016 - 18:58

Wapnowanie pola

ph z 4,5 do 6,5 po wysianiu na sciernisko 4t kredy i na jesieni na orke jeszcze tonę. Siałem polcalca wapno i polecam. Kiedys na tym polu nie rosły buraki a teraz az miło popatrzeć.

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#5487 Share bartekd91

bartekd91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 30 sierpień 2016 - 21:11

Wapnowanie pola Tez zaczynałem od 4.5 ale dwa lata temu,niby mowia zeby nie sypać dużych dawek tak na raz ja sypie tonę na jesień i pól tony wiosna, biorę z okolic kielczyglowa wapno granulowane jest ciut tańsze, chociaż może i wyprobuje polcalc, wg badania plynem ph teraz ma ok. 5.5 moze ciut więcej.

#5488 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 30 sierpień 2016 - 21:43

Wapnowanie pola

bartekd91 tak tyko mówią i nic więcej. Nic się nie stanie od dużych dawek węglanowym. Nie przewapnujesz, najwyżej będziesz miał za dużo Ca, ale w takim wypadku on szybko zostanie wypłukany, jednak nie ma się czym martwić bo to też pożądany proces, chyba byś chciał aby twoje rośliny głębiej się korzeniły i miały głębiej dostępny także Ca?

#5489 Share bartekd91

bartekd91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 31 sierpień 2016 - 02:26

Wapnowanie pola A pewnie tak bym chcial. Ale no cóż jest jak jest oddam do badania i zobaczymy wynik jaki bedzie po tych Dwóch latach.

#5490 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 31 sierpień 2016 - 05:40

Wapnowanie pola Trzeba wapnować systematycznie i odpowiednimi dawkami..na sybko to można wiele, ale nie na polu. Nagły skok pH szkodzi korzeniom roślin, jest też pH optymalne dla konkretnych typów gleb i tego optimum trzeba sie trzymać. Zbyt duże pH może nam powodować blokadę niektórych składników makro i mikro. A duża ilośc wapna o dużej reaktywności na lekkich glebach szkodzi glebie mówiąc w dużym skrócie...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5491 Share Moorgi

Moorgi

Zaawansowany

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 31 sierpień 2016 - 07:22

Wapnowanie pola

To jeżeli nie wapnowałem pare lat to jaką dać dawke na hektar? Może w tym roku mi się uda troche chociaż po wapnować.

#5492 Share bartekd91

bartekd91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 31 sierpień 2016 - 08:42

Wapnowanie pola Badanie zrob, będzie wiadomo jakie ph i ile wapna i jakiego wapna.

#5493 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 944 postów

Napisany 31 sierpień 2016 - 20:55

Wapnowanie pola

Od wielu lat stosuję wapno węglanowe  około 4t/ha w przeliczeniu na CaO widzę efekt pozytywny. pH około 6,6

Na glebach ciężkich przy pH 5,5 niby potrzeba 6t/ha w przeliczeniu na CaO

Przy pH 4,5 to trzeba przez kilka lat sypać po kilka ton

#5494 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1405 postów

Napisany 01 wrzesień 2016 - 21:15

Wapnowanie pola

a wapno weglanowe dobre wapna skad bierzecie i jaka cena za samochod orientacyjnie ? ja lokalizacja mazowieckie

#5495 Share PolskiRolnikt

PolskiRolnikt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 01 wrzesień 2016 - 21:26

Wapnowanie pola

Okolice Ostrołęki Morawica 92brutto  i bodajże ale nie brałem Radkowit Premium 96-97brutto

#5496 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 02 wrzesień 2016 - 05:27

Wapnowanie pola

wczoraj mi przywiezli z siewierza 62zł tona (z dostawą)

#5497 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3381 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 03 wrzesień 2016 - 18:58

Wapnowanie pola

Panowie a jak u Was chodzi cena posodowego??Brakło mi na 5 ha nowej dzierżawy, a z kasą krucho i planowałem wziąć posodowe...

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#5498 Share BIZONURSUS

BIZONURSUS

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 03 wrzesień 2016 - 21:27

Wapnowanie pola
Witam mam problem odnośnie wapna ciężko u mnie z posianiem wapna weglanowego nie sianie ani razu chciałbym aby ziemia zrobiła się Mietka i dostarczała wodę kiedyś niby pomógł mi w tym wał mag ale Ty piszesz ze to t nie warty nawuz wapniowy więc co mam zrobić czym posiac przed siewem aWitam mam problem odnośnie wapna ciężko u mnie z posianiem wapna weglanowego nie sianie ani razu chciałbym aby ziemia zrobiła się Mietka i dostarczała wodę kiedyś niby pomógł mi w tym wał mag ale Ty piszesz ze to t nie warty nawuz wapniowy więc co mam zrobić czym posiac przed siewem a może przed orko bo podorywka zrobiona teraz a za dwa tygodnie mam zamiar siać przenice ozimą może przed orko bo podorywka zrobiona teraz a za dwa tygodnie mam zamiar siać przenice ozimą proszę o odpowiedź memembers specjalista od nawozuw wapniowych

#5499 Share ziomal_one

ziomal_one

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 192 postów

Napisany 04 wrzesień 2016 - 15:07

Wapnowanie pola

Aż mózg nie rozbolał od czytania ;D Wszystkie wapna dobre tylko trzeba dobrać dawkę i poczekać na efekt. Ja sypię po >10t/ha wapna defekacyjnego na ciężkie ziemie i ziemia jest pulchniutka jak poduszka :D Jeśli chcesz mieć szybki efekt rozluźniający powinieneś zastosować wapno palone/tlenkowe - koszt od ~180 zł/t z dostawą 60% CaO. Tylko trochę na to późno, jeśli ma być siana pszenica.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5500 Share ejczbio

ejczbio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 05 wrzesień 2016 - 07:56

Wapnowanie pola

Tak się zastanawiam, bo wszędzie pisze, że obornik i wapno razem absolutnie, ale to teoria. Czy ktoś stosował jednego roku wapno z obornikiem? Np. wapno, głęboka podorywka x2 i na to obornik, orka i siew pszenicy ozimej? Zamówiłem o jedno autko wapna za dużo i muszę to wysiać, obornika też opór wiec muszę go wywieźć i tak dumam co tu czynić... Zauważył ktoś jakieś skutki uboczne na własnym przykładzie? Bo może to tak jak z solą pod kukurydzę, że powinno się rozsiać wcześniej, a i tak większość rozsiewa tuż przed siewem i kuku rośnie pięknie tak czy inaczej.