Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5863 odpowiedzi na ten temat

#5461 Share ziomal_one

ziomal_one

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 21 sierpień 2016 - 21:51

Wapnowanie pola

TAK, spieram się. 

Jakie dawki tego wapna tlenkowego stosujesz przedsiewnie?  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 23:44
  •  

#5462 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 21 sierpień 2016 - 22:16

Wapnowanie pola

Te koza z przetrąconą nogą ;) ignorant jesteś czy jak? Przeczytaj mój wcześniejszy post, jasno z niego wynika że artykuł nie naukowy, lecz broszurka reklamująca towar producenta.

Jeśli otworzę fabrykę i pakowalnię tłuczonej cegły, też zamieszczę na swojej str. www artykuł opisujący mój produkt w samych superlatywach. I napiszę że najlepsze efekty daje rozrzucanie wapna łopatą po polu. Wiadoma sprawa, bo mojego towaru RCW nie rozsiejesz, więc będę zachwalał metodę łopatowania.

I wtedy też na podstawie takiego przygłupiego artykułu będziesz sądził że masz podstawy do obalenia słusznych racji które dotychczas twierdziły że wapna to się taśmowymi rozsiewa a nie łopatami?

a siej nawet cegły po polu mnie tam to zwisa.

ja mam swoje doświadczenia i na nich się opieram i jestem zadowolony, a ty siej pod orke i jak ci tam pasuje skoroś zadowolony :lol:

#5463 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 21 sierpień 2016 - 22:29

Wapnowanie pola

No i cacy.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5464 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 511 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 00:03

Wapnowanie pola Wapno = mieszanie, mieszanie i jeszcze raz mieszanie z glebą.. jak najintensywniejsze! Granulki stosowane pogłównie powinny być zakazane, bo to rozbój w biały dzień za 4 stówy :D

#5465 Share tobiasz212

tobiasz212

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 16:03

Wapnowanie pola

dwa lata temu wysiałem wapno magnezowe granulowane 1t na hektar i żadnych zmian ph 4,7 jak było tak jest nadal, a wiec na podniesienie ph odradzam magnezowe

teraz wysiałem 1,5 t wapniaka koszelewskiego na 1 ha

za rok :) napisze jaki będzie rezultat 

tak jak obiecałem piszę, zmierzyłem w tamtym roku było 4,6 ph  teraz po 1,5t wapniaku koszelewskim skoczyło ph na 5,4

teraz chce ta działkę poprawić i jeszcze zwapnować inną działkę (6ha) na której ph 6 i zastanawiam sie co dac ?

czy Polcalc to mniej więcej to samo co wapniak koszelewski ? bo ciężko mam go dostać 

w okolicznej hurtowni mają po 70 zł/t (25t) wapno weglanowe Kujawit z trasportem, co o nim sądzicie ? warto to sypnąć ?

czy lepiej pozostać przy wapniaku ?

za wannnę bym dał około 1700zł, na ten jeden hektar bym dał 6t, a na ta drugą działkę 6ha po 3 tony

przy wapniaku bym dał po 500 kg/ha na te 6ha (3t) i na ten jeden hektar znów 1,5 t czyli łącznie 4,5t za które pewnie bym musiał dać ponad 2000 zł

ph chcę osiągnąć 6,5

która opcja lepsza ?

#5466 Share hollyblood

hollyblood

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 16:38

Wapnowanie pola

witam. To mój pierwszy post wiec proszę o wyrozumiałość. Bardzo proszę o poradę . Zrobiłem analizę gleby i wyszło mi w dwóch kawałkach ze mam kwasowość 5 i 5,41. Chciałbym zastosować wapno ale nie wiem jakie. Myślałem o wapniaku kornickim w ilości ok 1t/ha ale nie wiem czy to dobry wybór. Pierwszy rok gospodaruje i nie mam kogo sie poradzic.  pozdrawiam

#5467 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 22:55

Wapnowanie pola

Kolego przeczytaj, ten wykład. I jeśli zapamiętasz pobieżnie, ale minimum 70% tych słów, będziesz w ścisłej elicie najmądrzejszych rolników twojego powiatu z zakresu wapnowania gleby.

http://phavi.wapno-i...eb-w-polsce.pdf

Tam też znajdziesz niemal że bezpośrednią odpowiedź na twoje pytania, a na pewno obszerne uzasadnienie.

#5468 Share celtis

celtis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 24 sierpień 2016 - 21:33

Wapnowanie pola

Robiłem właśnie badanie i na polu gdzie w tamtym roku ph wynosiło 4.3 zastosowałem 3 tony wapna z morawicy, teraz ph to 4.9 i na drugim polu skok z 4.8 na 5.5 także nie jest źle :)

#5469 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 26 sierpień 2016 - 16:47

Wapnowanie pola

witam stosował ktoś z was wapno z Raciszyna?

#5470 Share Kelton

Kelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 27 sierpień 2016 - 15:06

Wapnowanie pola

Wziąłem pole w dzierżawę, posadziłem ziemniaki, sprawdziłem ph i wyszło 4,0 ... Kiedy najlepiej posiać wapno i jakie? od razu po wykopaniu?

Na tym polu będę sadzić ziemniaki pewnie przez pare lat.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5471 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 27 sierpień 2016 - 18:39

Wapnowanie pola

Idealnie byłoby posiać przed wykopkami. Lepszego wymieszania wapna z glebą chyba żadną inną maszyną nie osiągniesz.

#5472 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 27 sierpień 2016 - 18:50

Wapnowanie pola

jeśli pH 4 to najlepszym terminem stosowania wapna będzie ,,jak najszybciej,, minimum z 6t kredy w dwóch dawkach.

#5473 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 28 sierpień 2016 - 09:00

Wapnowanie pola

ziemniak toleruje ph  od 4,5  , więc nie musi tak szaleć z wapnowaniem skoro będzie sadził tam ziemniaka przez parę lat 

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

#5474 Share karol091193

karol091193

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 417 postów

Napisany 28 sierpień 2016 - 10:29

Wapnowanie pola

Panowie jak zwiększyć zawartość mikroelementów w glebie??? Przyszły do mnie w tygodniu wyniki badań i o ile makroelementy są na plus, bo mam zawartości średnie do wysokich, to mikroelementy to aż samo dno. Bor(B<0,5) i miedź są niskie a mangan, cynk i żelazo średnie. Jak podnieść szczególnie bor i miedź. Samo nawożenie dolistne to moim zdaniem tylko środek doraźny ale chyba i najbardziej skuteczny, bo dostarczamy go bezpośrednio roślinie, ale jak zwiększyć go w glebie? Tutaj kłania się obornik. Ale czy są inne metody i m.in. jakieś nawozy sztuczne?

Jesienią po zbiorze kukurydzy będą pobrane próbki i także gleba będzie zbadana na mikroelementy. Na tym polu jest qq już chyba 3 czy 4 rok z rzędu i wiosną za każdym razem dawany jest obornik więc będę widział po wynikach czy tam jest to samo czy jednak zawartości tych mikroelementów są większe.

Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

#5475 Share ziomal_one

ziomal_one

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 28 sierpień 2016 - 19:55

Wapnowanie pola
Po stwierdzeniu niskiej zawartości w glebie uzasadnione jest, a nawet konieczne nawożenie mikroelementem w dawce pokrywającej zapotrzebowanie roślin. Najlepiej służy do tego siarczan miedzi, wysokoskoncentrowana sól techniczna, którą można stosować przedsiewnie po rozpuszczeniu w wodzie w postaci oprysku na glebę, bądź chelat miedzi ADOB Cu IDHA (10%Cu) w postaci stałej. Miedź dobrze jest stosować "na zapas" raz na kilka lat w dawce 6-10 kg Cu/ha. 
https://nawozy.eu/wi...a-na-miedz.html

http://intermag.pl/n...helaty-nawozowe

Uprawiasz rośliny wrażliwe na bor? Burak, rzepka? Na rynku dostępna jest Polifoska Petroplon (0,1 B )

Edytowany przez ziomal_one, 28 sierpień 2016 - 19:55.

#5476 Share karol091193

karol091193

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 417 postów

Napisany 28 sierpień 2016 - 20:36

Wapnowanie pola

nie uprawiam, ale nie ukrywam, że wyniki takie kolą mnie w oczy i chcę doprowadzić to do zawartości co najmniej średniej. Dodatkowo każdy nie dobór składników ma jakieś odzwierciedlenie w plonie. Ziemia to inwestycja, która odwdzięczy mi się wysokim plonem a także cieszy oko i kieszeń

#5477 Share ziomal_one

ziomal_one

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 28 sierpień 2016 - 21:17

Wapnowanie pola

A wysoka cena płodów rolnych zachęca do inwestowania. Proszę Cię....

#5478 Share ejczbio

ejczbio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 28 sierpień 2016 - 22:56

Wapnowanie pola

Ziemia lekka, w tamtym roku 4t/ha wapna z Jaźwicy. Badanie gleby w marcu tego roku pH ok 4.5 magnez niski. Ile rozsiać wapna magnezowego z Laskowej i czy jest sens sypać jeszcze wapno z Morawicy?

#5479 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 11:26

Wapnowanie pola

ziemniak toleruje ph  od 4,5  , więc nie musi tak szaleć z wapnowaniem skoro będzie sadził tam ziemniaka przez parę lat 

Ziemniak może coś tam toleruje, ale gleba już na pewno nie. Gleba to organizm żywy i pH na poziomie 4,5 to nadaje się aby to za x lat lasem porosło a nie stało się produktywną glebą. Jest rolnikiem więc przypuszczam że myśli, a nawet marzy o produktywnej glebie. A sadząc tam ziemniaka na przez x lat, sypanego mocznikiem i może jeszcze podlewanego to w najlepszym wypadku skończy z tym polem jako las, ewentualnie kopalina jakiegoś kruszca.

EDIT:

karol091193 nie mogę ci wysłać PW z odpowiedzią na twoje pytanie wyczyść skrzynkę.

Edytowany przez damianzbr, 29 sierpień 2016 - 11:39.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5480 Share karol091193

karol091193

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 417 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 12:37

Wapnowanie pola

Damianzbr usunąłem wiadomości ale coś od ciebie doszło. stosowałeś ten produkt? Jaką dawkę? Widać efekty i wyniki?