Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5863 odpowiedzi na ten temat

#5341 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 05 sierpień 2016 - 08:18

Wapnowanie pola

Ja też kiedyś wysiałem całą patelnię wapna z węglanowego magnezowego kosem. Trzeba było cały czas szpadlem szturchać, deska na górę siada się tam i ogień.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 05:55
  •  

#5342 Share machtomi

machtomi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 05 sierpień 2016 - 11:18

Wapnowanie pola

Praktykuje ktoś pomiar pH za pomocą płynu Helliga i porównywanie koloru ze skalą?

Uda mi się określić w miarę dokładnie pH na kilku działkach?

http://allegro.pl/kw...6377853858.html

#5343 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 05 sierpień 2016 - 14:13

Wapnowanie pola

Wujek kupił takie coś, wziąłem z ciekawości to na działkę przebadaną oficjalnie, gdzie pH wynosiło 6,99, i faktycznie pomiar się zgadzał bo barwa była na 7-mkę. Tam gdzie było kwaśno to po prostu zabarwione na czerwono, niezależnie czy według badań było to 5,8, czy u niego przez miedzę gdzie wapna nigdy nie było i pewnie w okolicach 4,5 tam jest. Ogólnie myślę, że nie jest to złe aby sprawdzić tak na szybko, ale koszt badania w stacji nie jest przecież duży a dodatkowo wiesz dokładnie co zrobić potem.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5344 Share jan34533

jan34533

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 05 sierpień 2016 - 23:05

Wapnowanie pola

Praktykuje ktoś pomiar pH za pomocą płynu Helliga i porównywanie koloru ze skalą?

Uda mi się określić w miarę dokładnie pH na kilku działkach?

http://allegro.pl/kw...6377853858.html

nie zawracaj sobie tym badziewiem głowy

nie uda się nawet niedokładnie

Edytowany przez jan34533, 05 sierpień 2016 - 23:07.

#5345 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 06 sierpień 2016 - 06:26

Wapnowanie pola

jak sialiśmy kosem kilka lat temu to ładowaliśmy przyczepę wapna tylna burta opuszczona na łańcuchach , kos podczepiony do przyczepy , dwie osoby do łopaty i jazda 

#5346 Share zetorr6441

zetorr6441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 570 postów

Napisany 06 sierpień 2016 - 08:59

Wapnowanie pola

machtomi nie zawracaj sobie gitary tym g... .

Ja kupilem badam jedna dzialke kolor zolty druga to samo 3 to samo wlewam sam plyn bez ziemi kolor tez zolty czyli zawsze i wszedzie ph 6 nawet bez gleby:D 

kupilem w agrotechniku ta zabawke i za 2 dni pobralem glebe laska i do stacji koszt niecale 14zł za probke takze zadne pieniadze a wynik pewny i do tego masz fosfor potas itd.

#5347 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2235 postów

Napisany 06 sierpień 2016 - 09:18

Wapnowanie pola

ja też za każdym razem miałem żółty odczyn ale coś czuje że była to wina wilgotnej gleby... po prostu woda w niej zawarta będzie miała odczyn obojętny i temu to zakłamanie.... pewny tego nie jestem ale jeszcze na suchej spróbuje 

#5348 Share karol091193

karol091193

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 417 postów

Napisany 06 sierpień 2016 - 15:15

Wapnowanie pola

Jak to jest z pobieraniem próbek glebowych do badania. Chcę jutro(niedziela) polatać po polach i pobrać próbki glebowe, tylko że nie mogę ich oddać do badania w poniedziałek tylko dopiero we wtorek. Czy to nie spowoduje zakłamania wyników itp.? Próbki będą trzymane w słoikach oczywiście zamknięte będą tylko na czas transportu a w poniedziałek będą trzymane w ciemnym pomieszczeniu. Moim zdaniem nic nie powinno się stać, ale chcę mieć pewność

Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

#5349 Share Jano7711

Jano7711

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 06 sierpień 2016 - 17:47

Wapnowanie pola

Co będzie lepsze pod rzepak? PH około 5.5, tona kredy czy dwie zwykłego wapna z Morawicy? I jeszcze jedno, ile czekacie na wyniki analizy gleby?

#5350 Share ziomal_one

ziomal_one

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 06 sierpień 2016 - 20:25

Wapnowanie pola

Przy tak małym odstępie czasu od wapnowania do siewu to tylko kreda. Ogólnie nie powinno się wapnować bezpośrednio pod rzepak, a pod przedplon; ale takie małe, interwencyjne dawki - owszem, czemu nie. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5351 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 06 sierpień 2016 - 22:09

Wapnowanie pola

Przy tak małym odstępie czasu od wapnowania do siewu to tylko kreda. Ogólnie nie powinno się wapnować bezpośrednio pod rzepak, a pod przedplon; ale takie małe, interwencyjne dawki - owszem, czemu nie. 

Nie zgodzę się, naukowe głowy mówią że pod rzepak powinno się wapnować bezpośrednio przed siewem wapnem tlenkowym.Jak znajdę ten artykuł to wrzucę cytat.

#5352 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 06 sierpień 2016 - 23:45

Wapnowanie pola

Jak to jest z pobieraniem próbek glebowych do badania. Chcę jutro(niedziela) polatać po polach i pobrać próbki glebowe, tylko że nie mogę ich oddać do badania w poniedziałek tylko dopiero we wtorek. Czy to nie spowoduje zakłamania wyników itp.? Próbki będą trzymane w słoikach oczywiście zamknięte będą tylko na czas transportu a w poniedziałek będą trzymane w ciemnym pomieszczeniu. Moim zdaniem nic nie powinno się stać, ale chcę mieć pewność

Możesz tak bez obaw zrobić. Kilka moich próbek jeździ od wtorku w bagażniku. I jak się da to pewnie w środę jeszcze z kilku działek pobiorę i czwartek dopiero będę wiózł.

Taka rada, ze słoikami będzie sporo zachodu a i po jakimś occie mogą być. Ja zawsze kupuję w sklepie ze 20 reklamówek po 10gr. i tam ładuję ziemię, zawiązuję i sobie stoi w plastikowej skrzynce co chleb albo mięso się wozi. A do środka do tych reklamówek z próbkami wkładam kartki z numerami włożone w woreczek śniadaniowy.

Gdybyś chciał badać na N to musisz jak najszybciej zawieźć i najlepiej chłodzić. A przede wszystkim szczelnie zamknąć w worku foliowym.

#5353 Share karol091193

karol091193

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 417 postów

Napisany 07 sierpień 2016 - 05:04

Wapnowanie pola dziękuję @damianzbr. na taką odpowiedź liczyłem
Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

#5354 Share poderwa

poderwa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów
  • Zainteresowania:mechanizator-ślusarstwo

Napisany 07 sierpień 2016 - 08:19

Wapnowanie pola

machtomi nie zawracaj sobie gitary tym g... .

Ja kupilem badam jedna dzialke kolor zolty druga to samo 3 to samo wlewam sam plyn bez ziemi kolor tez zolty czyli zawsze i wszedzie ph 6 nawet bez gleby:D 

kupilem w agrotechniku ta zabawke i za 2 dni pobralem glebe laska i do stacji koszt niecale 14zł za probke takze zadne pieniadze a wynik pewny i do tego masz fosfor potas itd.

Widocznie miałeś zły płyn,bo płyn nie jest żółty !

#5355 Share ziomal_one

ziomal_one

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 07 sierpień 2016 - 18:59

Wapnowanie pola

Nie zgodzę się, naukowe głowy mówią że pod rzepak powinno się wapnować bezpośrednio przed siewem wapnem tlenkowym.Jak znajdę ten artykuł to wrzucę cytat.

Czekam. Na nawozy.eu podano, żeby wapnować pod przedplon. Domyślam się, że chodzi o odkwaszanie (zazwyczaj dużymi dawkami), co prowadzi do ograniczenia pobierania mikroelementów młodym roślinom rzepaku.

Z kolei zastosowanie małych dawek tlenku wapnia (zgaduję, że dużo poniżej 500kg CaO), zabezpiecza dostępność wapnia roślinom, a forma (CaO) że rośliny zdążą z niej skorzystać. Z tego samego względu skłoniłem kolegę do kredy, a sam fakt lokalizacji wapnowania w zmianowaniu - dodałem jako ciekawostkę.

Pozdrawiam.

#5356 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 07 sierpień 2016 - 19:33

Wapnowanie pola

Na tlenkowe trzeba mieć jeszcze sporo wilgoci, której w tamtym roku akurat było mało.

Zawsze staram się pod przedplon nie ważne jakie wapno i efekty raczej ba napewno lepsze niż przed siewem powiedzmy rapsu. 

#5357 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 07 sierpień 2016 - 21:35

Wapnowanie pola

Tomek90, ale ziomal_one mówił o stosowaniu tlenkowego tylko jako uzupełnienie zapotrzebowania rośliny a nie odkwaszanie gleby. Wtedy dawki ok 300kg CaO nie zrobia krzywdy nawet przy suchym roku ;)

#5358 Share ziomal_one

ziomal_one

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 08 sierpień 2016 - 08:58

Wapnowanie pola

Ja w tym roku lecę z gipsem pod rzepak i gorczycę na poplon. Rozpuszczalne w wodzie i łagodne dla życia biologicznego. 

#5359 Share PolskiRolnikt

PolskiRolnikt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 08 sierpień 2016 - 19:02

Wapnowanie pola

W jakiej ilości?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5360 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 08 sierpień 2016 - 22:19

Wapnowanie pola

Ja w tym roku lecę z gipsem pod rzepak i gorczycę na poplon. Rozpuszczalne w wodzie i łagodne dla życia biologicznego. 

Gips, ale ilu wodny ?