wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
KlimekPL    792

Nie wiem jaki widzisz problem. Opiszę  Ci działanie jakie było modne na przełomie milenium. Otóż, aby mieć mocno kwaśny odczyn gleby i wysokie dofinansowanie próbkę gleby pobiera się w lesie z miejsca gdzie leży najwięcej igliwia z sosny lub świerka. Zapewniam Cię że nawet pod borówkę wapnowanie konieczne. pH 3,5 -3,8 murowane.

 

I teraz nagle na polach, na których pszenica sypie 9 ton okaże się, że pH wynosi 3,5 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

Równiez mam  średnią  i niska  zawartośc magnezu,  trzeba  by jakoś  to podnieść  .

Gleby lekkie  i  bardzo lekkie 

Kizeryt  to  drogi magnez ,  zastanawiam  się nad  produktem dolocorn

 

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwib0MrT-4XUAhVDjSwKHQbeD48QFgg6MAM&url=http%3A%2F%2Fsklep-galvet.pl%2Fdolokorn-90-wapno-weglanowomagnezowe-luz-1-tona-p-2852.html&usg=AFQjCNHuEA1V97AUFEdJuvrKgM9jG7etLA

 

Taka  ciekawostka  , gleba  6 klasa  ,  szczery piach , odczyn  wcześniej  był  poniżej  5 .W  ubiegłym  roku  jesienią zastosowałem  wapno  defakacyjne .

Są  opinie że  ono ma  mało  składników  , więc  wysiałem około  7 ton /ha i  wiosną  badałem  znowu  i odczyn uwaga  7,5 !!

Prawie  3 jednostki  do góry  w ciągu pół  roku , czy to  w ogóle możliwe? 

 

Jak pisałem wcześniej raczej najtaniej wychodzi zastosowanie maczki dolomitowej i magnez z dolomitu tak szybko nie jest wymywany z gleby. Kizeryt jest bardzo dobry ale raczej w celu uzupełnienia  bardziej siarki niż magnezu. MgO 25% - dawka ok.200kg/ha to mamy ok 50kg/ha czystego składnika MgO , na jedną roślinę może wystarczy :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

 MgO 25% - dawka ok.200kg/ha to mamy ok 50kg/ha czystego składnika MgO , na jedną roślinę może wystarczy :)

 

Pszenica pobiera około 4 albo 5kg magnezu na każdą tonę plonu, stosując 200kg kizertytu uzupełniamy glebę o magnez w ilości 50kg a więc potencjalnie na plon 10t ziarna. Więc trochę przesadzasz z tą "jedną rośliną".

Nie jest to zbyt tani nawóz, ja płaciłem w lutym koło 1400-1500zł nie pamiętam dokładnie, ale tam gdzie zastosowałem to widać ogromną różnicę. Zgodzę się jednak, że powinno się go traktować jako uzupełnienie magnezu a nie jako podstawowy nawóz. Fajne jest w nim to, że ma dużą zawartość siarki, wówczas stosując ten kizeryt można by odpuścić stosowanie nawozów azotowo-siarczanych i jechać już czystą saletrą. ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Tylko  że to jest  wapno tlenkowe  a ja mam  ,, lotne  piaski''  5-6  klasa. Coś  do żniw  trzeba znaleźć...-,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Ktoś wspominał kiedyś , że skrzyp polny nie jest już rośliną wskaźnikową na ziemie kwaśne,i to prawda.  Moje pole po wapnowaniu w marcu , mimo , że już miało ph w normie to rozsypałem jednak  wapno tlenkowe , pryskałem 2x glifosatem i skurczybyk akurat wylazł 2 dni po opryskach i nawet go zauważyłem na polu po wapnowaniu gdzie on nigdy nie rósł, i wydaje mi się  , że nawet lepiej rośnie skrzyp na glebach o wysokim ph

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

Rozumiem oznaczenie 45% - 30%CaO+15%MgO   to jest granulowany dolomit ale 75% ma tylko wapno palone 50%CaO+25%MgO a zalecana dawka dolomitu to 2-5t więc granulat trochę drogo jak dla mnie 

Pszenica pobiera około 4 albo 5kg magnezu na każdą tonę plonu, stosując 200kg kizertytu uzupełniamy glebę o magnez w ilości 50kg a więc potencjalnie na plon 10t ziarna. Więc trochę przesadzasz z tą "jedną rośliną".

Nie jest to zbyt tani nawóz, ja płaciłem w lutym koło 1400-1500zł nie pamiętam dokładnie, ale tam gdzie zastosowałem to widać ogromną różnicę. Zgodzę się jednak, że powinno się go traktować jako uzupełnienie magnezu a nie jako podstawowy nawóz. Fajne jest w nim to, że ma dużą zawartość siarki, wówczas stosując ten kizeryt można by odpuścić stosowanie nawozów azotowo-siarczanych i jechać już czystą saletrą. ;)

niestety trzeba dodać jeszcze wymywanie magnezu z gleby a siarka jak piszesz jest nośnikiem azotu  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    69

Skąd bierzecie mączki dolomitowe? Jakaś pewna firma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2127

Radkowit premium jest na przykład tego typu mączką ;)


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

Co sądzicie o siarczanie wapna wapna 30% siarki 41%? stosowałem na próbę w zeszłym roku pod rzepak na działce  3ha i na tym kawałku rzepak jest wyraźnie mocniejszy, ciekawy jestem jak będzie sypał  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ile tego siarczanu wysypałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

1t/ha podobno wystarczy dawka 500 kg/ha ale ciężko ustawić  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Wklepałem numer tamtej firmy a w tel mi wyskoczyło że juz tam brałem 04.

Zamówiłem 04 , po niedzieli ma być.

Dzierżawa kwaśna ( owies plackami nie rośnie),walne całą patelnie na 2,5ha. :) 6,7t. już dawałem, ale tyle jeszcze nie.

Efekt nawet widoczny w pierwszym roku.

 

to bierzesz te wapno z Morawicy ono jest odmiany 04 ??

Brałem z DOWO przez trzy ostatnie lata i nie mogę narzekać na fizyczne właściwości Kujawitu, chemicznie to po 3 latach ph podniosło się o 0,8

mnie na lokalizacji PZL kosztowało ok 71,- brutto z terminem na koniec września ale z sąsiadami braliśmy 10 łódek

to po 400 za auto jest wapnem posodowym firmy odbierają to za free

 

te posodowe wapno to sa smieci u nas kiedys taki jeden nam wciskal te wapno bralismy a to nic ziemi ph nie podnioslo . a u sasiada jak wzial tez posodowe od kogos innego to ono smierdzialo taka chemia kamienie byly w tym wapnie i wgl te wapno to sa smieci a obszarowcy niektorzy biora te wapno niewiem czemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Ja od nich kupiłem ale dopiero się okaże jak z jego właściwościami.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

fajne wapno bo bardzo drobno zmielone więc ładnie się rozpuszcza tylko czym to rozsiewać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

Kupywał ktoś to wapno granulowane ,jakie macie opinie ,dobrze odkwasza glebe ,przyzwoita cena?

https://www.olx.pl/oferta/wapniak-koszelowski-kreda-nawozowa-promocja-CID757-ID905kL.html#d1dfdb3cb2;promoted

Ja stosowałem kredę tylko pogłównie 0,5t/ha cena fajna bo normalnie kosztuje 280-320 zł/t + transport, kreda działa szybko i ładnie odkwasza ale w 1t jest 500 kg czystego CaO a to trochę mało a dawać np. 2t to trochę wychodzi  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9889

Ja w tym roku na jęczmień zastosowalem polcalc 500 kg/ha na cale pole i tam gdzie place zoltego byly poszlo ok 800 kg/ha. Do tego 150 kg/ha siarczanu magnezu i po dwóch tygodniach widać efekt bo place zaczynają znikać. Na drugim kawalku ktory dzierżawie sa place gdzie nigdy nic nie roslo i teraz to mamy i posialismy owies i po 400 kg polcalcu poglownie, kawalek zostawilem bez wapnowania zeby porównać i juz widać dokąd rozsiewacz sięgnął.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowałem kredę tylko pogłównie 0,5t/ha cena fajna bo normalnie kosztuje 280-320 zł/t + transport, kreda działa szybko i ładnie odkwasza ale w 1t jest 500 kg czystego CaO a to trochę mało a dawać np. 2t to trochę wychodzi  :)

 

Rzeczywiście co do tego to masz rację że trochę ma mało Cao w 1t i na czysty skladnik drogo wyjdzie, a u mnie trzeba by to ph podniesc ok 1 punkt by sie przydało bo teraz na wszystkich polach w okolicy 4,7-4,8 więc ziemia kwaśna i nie ma za dobrego plonu.A co myślicie o  takich ofertach na wapna kredowe i weglanowe,ile wysiewac takiego weglanowego lub kredowego na hektar?

https://www.olx.pl/oferta/wapno-nawozowe-kredowe-50-cao-miekkie-CID757-IDbeU9n.html#a585cb7eb2

https://www.olx.pl/oferta/wapno-nawozowe-weglanowe-wapniowe-miekkie-CID757-IDb6u33.html#a585cb7eb2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

węglan im bardziej zmielony (mąka) tym szybciej działa wiele firm sprzedaje mąkę węglanową nazywając ja kredą :)  kreda to odmiana np. 06a, 07a , na szybko można zastosować drobny węglan dawany po orce chemicznie wszystkie są podobne a reaktywność to taki fajny chwyt marketingowy :) przy takim ph dawka około 3-4t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj