Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5910 odpowiedzi na ten temat

#5221 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 26 lipiec 2016 - 20:55

Wapnowanie pola

To sprawdź sobie po zakupie czy ma 90% CaO. Obstawiam 1000 do 1 że nie ma 90%

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 13:30
  •  

#5222 Share ziomal_one

ziomal_one

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 26 lipiec 2016 - 21:38

Wapnowanie pola

Sprawdzam. Stawiam 1 złoty.

Po cenie powiedziałbym, że to zwykły węglan. Korzystny kurs, więc czemu mam nie postawić. 

Edytowany przez ziomal_one, 26 lipiec 2016 - 21:40.

#5223 Share Maniek101

Maniek101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 26 lipiec 2016 - 23:58

Wapnowanie pola

rośnie mi gorczyca i będę orał, ale też muszę zwapnować to pole i nie wiem czy dawać przed orką (30cm) czy później przedsiewnie?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5224 Share dominik2308

dominik2308

Użytkownik

• V.I.P.
  • rank
  • 76 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 27 lipiec 2016 - 04:12

Wapnowanie pola A ja mam pytanie jak pogodzić wapnowanie i nawożenie obornikiem kurzym i gnojowica świńska?

#5225 Share grochutek

grochutek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 27 lipiec 2016 - 08:19

Wapnowanie pola

Witam wszystkich! Chciałem zapytać jaki preparat do wapnowania pola pod truskawki? Chcę doprowadzić moje do porządku, bo w tym sezonie plony pozostawiały wiele do życzenia ;/ Czytałem o tym, że raz na jakiś czas na takim polu warto zrobić wapnowanie. Myślę o wapnie nawozowym z magnezem. Znalazłem fajną stronkę dodatkowo z fajnym przelicznikiem ile nawozić, ale  totalnie nie znam produktu - czy Flormex coś wam mówi? Ktoś stosował? Dla zainteresowanych podaję stronę www.flormex.pl. Będę wdzięczny za opinię. Cena jest atrakcyjna, więc poważnie się nad tym zastanawiam, ale wolałbym wiedzieć, że to sprawdzony preparat. Z góry dzięki za wszelkie sugestie :) Pozdrawiam! Krystek

#5226 Share Martes

Martes

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 27 lipiec 2016 - 08:24

Wapnowanie pola

Witam wszystkich! Chciałem zapytać jaki preparat do wapnowania pola pod truskawki? Chcę doprowadzić moje do porządku, bo w tym sezonie plony pozostawiały wiele do życzenia ;/ Czytałem o tym, że raz na jakiś czas na takim polu warto zrobić wapnowanie. Myślę o wapnie nawozowym z magnezem. Znalazłem fajną stronkę dodatkowo z fajnym przelicznikiem ile nawozić, ale  totalnie nie znam produktu - czy Flormex coś wam mówi? Ktoś stosował? Dla zainteresowanych podaję stronę www.flormex.pl. Będę wdzięczny za opinię. Cena jest atrakcyjna, więc poważnie się nad tym zastanawiam, ale wolałbym wiedzieć, że to sprawdzony preparat. Z góry dzięki za wszelkie sugestie :) Pozdrawiam! Krystek

Stosuję Dolokorn 90 od 3 lat. Jestem zadowolony. Do sadu również.

#5227 Share grochutek

grochutek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 27 lipiec 2016 - 08:25

Wapnowanie pola

Dzięki wielkie :))))

#5228 Share ziomal_one

ziomal_one

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 27 lipiec 2016 - 15:05

Wapnowanie pola

A ja mam pytanie jak pogodzić wapnowanie i nawożenie obornikiem kurzym i gnojowica świńska?

Co roku obornikiem nie nawozisz. Obornik normalnie, a wapno pod przedplon rośliny wrażliwej na pH, tj. wapno - pszenica, obornik - burak.

Jeżeli jednak zdecydujesz się w tym samym roku - wapno wymieszać, min. 4 tyg przerwy i obornik. 

A jeżeli gonią terminy agrotechniczne - obornik/kurzak, wymieszać i orka, wapno na zaoraną glebę. 

#5229 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 27 lipiec 2016 - 18:11

Wapnowanie pola
A jeżeli gonią terminy agrotechniczne - obornik/kurzak, wymieszać i orka, wapno na zaoraną glebę.

Że niby od razu po oborniku wapno??? Broń Boże....

#5230 Share kostromati

kostromati

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 27 lipiec 2016 - 18:34

Wapnowanie pola Chodzi o to aby wapno po orce zastosować, i wtedy, zostawić na wierzchu czy wymieszać czymś? Ja mam problem z kolejnością agtotechnik, wyników gleby jeszcze nie ma, wapna zreszta też a trzeba siać poplon i leży na polu obornik do rozrzucenia, najlepiej byłoby wapno-agregat z poplonem-jesienia obornik i orka ale nie da rady tak

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5231 Share ziomal_one

ziomal_one

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 27 lipiec 2016 - 20:34

Wapnowanie pola

Dlaczego się "nie da"?? 

Jeżeli nie boisz się erozji to możesz zostawić bez mieszania :D Woda opadowa/roztopowa zrobi przez zimę robotę. 

Edytowany przez ziomal_one, 27 lipiec 2016 - 20:36.

#5232 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6749 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 27 lipiec 2016 - 20:52

Wapnowanie pola

tak białym manem. Na numerach LCH. Lokalny przewożnik wziął powrotnym kursem. U mnie ta kreda to z połowa takie grudki 1 do 3 cm. Rozpuszcza się ładnie, moim zdaniem ok.

Mariusz, po ile w tym roku kreda w Kornicy?

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#5233 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3478 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 27 lipiec 2016 - 20:57

Wapnowanie pola

Kreda na  kopalni  60  +  vat 8%  , no  i  transport  po stronie  klienta 

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#5234 Share Ansja

Ansja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Zainteresowania:ogrodnictwo,zdrowe odzywianie,sport,

Napisany 27 lipiec 2016 - 22:52

Wapnowanie pola

Chodzi o to aby wapno po orce zastosować, i wtedy, zostawić na wierzchu czy wymieszać czymś? Ja mam problem z kolejnością agtotechnik, wyników gleby jeszcze nie ma, wapna zreszta też a trzeba siać poplon i leży na polu obornik do rozrzucenia, najlepiej byłoby wapno-agregat z poplonem-jesienia obornik i orka ale nie da rady tak

Najlepszy okres wapnowania jest czas pozniwny..Wapno rozsiane po sciernisku dostaje sie podczas orki do srodka gleby co znacznie przyczynia sie do walki z chwastami .

Edytowany przez AnnaHejniak, 27 lipiec 2016 - 22:56.

#5235 Share Michal673

Michal673

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 28 lipiec 2016 - 18:14

Wapnowanie pola Dziś zamówiłem wapno Radkowit Premium. Za tonę wyszło 79 zł z transportem. W przyszłym tygodniu ma być dostawa.

#5236 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 30 lipiec 2016 - 08:00

Wapnowanie pola Panowie w jakim stopniu działa w pierwszym roku wapno z Morawicy. Miała być kreda ale to chyba bez sensu w tym roku jak wilgotność będzie na wysokim poziomie. Jeszcze jedno czy jak wycięte wapno na ściernisko i przytalerzuje to czy mogę siać polifoske na ściernisko? Czy wapno nie uwsteczni fosforu ?

#5237 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2011 postów

Napisany 30 lipiec 2016 - 22:03

Wapnowanie pola

jak siałem w piątek kujawit 05 (trochę się kurzyło) pajac za miedzy (same krzaki rosną) wezwał policję twierdząc, że robię nielegalne opryski. przyjechali na podwórko, spisali i pojechali - chyba zamówię z 20tys gnojowicy i z tydzień nie będę ruszał ścierni :), ale szkoda wapna.

#5238 Share ziomal_one

ziomal_one

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 30 lipiec 2016 - 22:07

Wapnowanie pola

Panowie w jakim stopniu działa w pierwszym roku wapno z Morawicy. Miała być kreda ale to chyba bez sensu w tym roku jak wilgotność będzie na wysokim poziomie. Jeszcze jedno czy jak wycięte wapno na ściernisko i przytalerzuje to czy mogę siać polifoske na ściernisko? Czy wapno nie uwsteczni fosforu ?

A co jeśli Ci powiem, że w pierwszym roku nie zobaczysz efektu wcale

Wilgoć jest, to samochody z kredą będą cięższe? Węglan wapnia nie rozpuszcza się w wodzie. Kreda jest młodszym wapieniem, ma mniejsze cząsteczki, co przekłada się na wyższą reaktywność. 

Tak, fosfor może się uwstecznić, w trudno rozpuszczalne związki.  

#5239 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 08:04

Wapnowanie pola

A co jeśli Ci powiem, że w pierwszym roku nie zobaczysz efektu wcale?
Wilgoć jest, to samochody z kredą będą cięższe? Węglan wapnia nie rozpuszcza się w wodzie. Kreda jest młodszym wapieniem, ma mniejsze cząsteczki, co przekłada się na wyższą reaktywność.
Tak, fosfor może się uwstecznić, w trudno rozpuszczalne związki.

To kiedy będę widział efekty po wapnie z Morawicy? Jaka wilgotność ma w porównaniu do wapna z Mielnika? Mam gleby które wymagają natychmiastowego wapno wania i nie wiem na które wapno się zdecydować

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5240 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2011 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 08:25

Wapnowanie pola

knoro daj kredę tak jak kolega pisze ma najwyższą reaktywność i najszybciej zadziała (w tym roku w którym zastosujesz) - miej na uwadze że efekt kredy jest krótkotrwały 2 lata. ja zazwyczaj stosuję ją interwencyjnie aby szybko podnieść pH, a dodatkowo w tym roku rozsieję 100t kujawitu dla długotrwałego efektu.

Morawica zacznie działać za 1-2 lata