wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

ogon już daj spokój, przemieszałeś raz starczy. To nie apteka że co do miligrama trzeba. A swoją drogą ta metoda z okiem na sprawdzanie jakości wapna to dobra, współczuję, kiedyś za dzieciaka mi takie wpadło podczas bielenia ścian to wiem co to za ból był :wacko:

 

armand mówisz że polecasz kredę, a jak w badaniach wychodzi ci Mg? Też stosowałem kredę (parę setek ton) ale niestety moje gleby są bardzo słabe, fakt faktem jeśli chodzi o zwięzłość to jak na okolicę otaczających gmin u nas są w miarę zwięzłe, ale co z tego jak kwaśne i bez Mg. Dodałeś zdjęcie po talerzówce i widać że twoja gleba jest dość urodzajna, taka czarna i tłusta. Może masz naturalnie występujący Mg? Ja dopiero po zastosowaniu wapn magnezowych zobaczyłem spektakularne naoczne zmiany w roślinach, kreda słabo działała, ale jak mówię rozchodziło się o brak Mg. Więc przestroga dla czytelników tematu o wapnowaniu. Mg jest tak samo ważny jak Ca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

U mnie zasobność w magnez jest wysoka / bardzo wysoka praktycznie wszędzie. Skąd to wynika akurat na tych polach nie wiem... Nie wypowiem się co do naturalnej zasobności, bo nie ogarniam tematu dość dobrze.

Na pewno zbyt wysoka zawartość Mg nie jest korzystna stąd pod rzepak nie stosuję siarczanu magnezu - tak o tym mówię, bo akurat dziś Klient chciał zakupić i mówi że ma full Mg więc zapytałem go po co mu to potrzebne. No i wziął AS21 i Saletrosan i... Damian uwaga :) Siarkomix na próbę... pogłównie na rzepak gdzie dał saletrę, bo akurat ją miał.

 

Wracając do gleby ze zdjęcia jest to bardzo mozaikowate pole. Powierzchnia ok. 25ha i występuje tam dosłownie wszystko. Akurat zacząłem talerzować na tej lepszej części więc może rzeczywiście fajnie wygląda ta ziemia.

 

A Ty jakie wapna z magnezem preferujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mi kolega z forum i mojej okolicy, polecił radkowit premium. Czyli dolomit bardzo stara skała, ale ,,premium,, oznacza jakby pył.

Jest to pył odciągany wentylatorami podczas kruszenia/mielenia dolomitu na tłuczeń drogowy. Czyli radkowit premium to po prostu pył z dolomitu, jest dosłownie jak mąka.

Po jego stosowaniu robię już drugi raz badania i pH wzrasta, Mg wzrasta i rośliny lepiej rosną.

Po kredzie pH oczywiście wzrastało ale rośliny jakoś nie koniecznie. W wyższym pH od kredy lepiej zimowały lepiej się krzewiły ale podczas wegetacji już te różnice się zacierały i naoczne nie można było dostrzec różnić. ale o czym my tu rozmawiamy jak ja mam przypadki 1,4 - 1,8 mg MG na 100 g gleby. Czyli całkowita bida z nędzą więc u mnie ewidentnie brak Mg ograniczał wszystko. 

 

Zbyt wysoka zawartość Mg oczywiście nie jest wskazana i najlepiej robić badania a nie w ciemno walić. Tak jak u ciebie Mg nie potrzeba więc bez sensu dawać dolomity lepiej kredę, natomiast u mnie Mg niski i mimo wprowadzenia wapnia rośliny tylko nieznacznie się poprawiły.

 

mała uwaga dla zainteresowanych, na glinie nie powinno się dawać zbyt dużo Mg gdyż jeszcze bardziej się pogorszy jej strukturę. W zasadzie na glinie powinno się ograniczyć do samej kredy, bo tlenkowych nie miałem do czynienia więc się nie wypowiadam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi14    97

a jakie wapno moge jeszcze teraz sypnac przed sianiem burakow klasa gleby I,II. Mozna teraz tlenkowe pyliste rozsiac do tego potas pod buraki i wymieszac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

A jaki masz odczyn? Chyba na takiej klasie to ogarnięty musi być więc po co tlenkowe ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19672

Mi kolega z forum i mojej okolicy, polecił radkowit premium. Czyli dolomit bardzo stara skała, ale ,,premium,, oznacza jakby pył.

Jest to pył odciągany wentylatorami podczas kruszenia/mielenia dolomitu na tłuczeń drogowy. Czyli radkowit premium to po prostu pył z dolomitu, jest dosłownie jak mąka.

Po jego stosowaniu robię już drugi raz badania i pH wzrasta, Mg wzrasta i rośliny lepiej rosną.

Po kredzie pH oczywiście wzrastało ale rośliny jakoś nie koniecznie. W wyższym pH od kredy lepiej zimowały lepiej się krzewiły ale podczas wegetacji już te różnice się zacierały i naoczne nie można było dostrzec różnić. ale o czym my tu rozmawiamy jak ja mam przypadki 1,4 - 1,8 mg MG na 100 g gleby. Czyli całkowita bida z nędzą więc u mnie ewidentnie brak Mg ograniczał wszystko. 

 

Zbyt wysoka zawartość Mg oczywiście nie jest wskazana i najlepiej robić badania a nie w ciemno walić. Tak jak u ciebie Mg nie potrzeba więc bez sensu dawać dolomity lepiej kredę, natomiast u mnie Mg niski i mimo wprowadzenia wapnia rośliny tylko nieznacznie się poprawiły.

 

mała uwaga dla zainteresowanych, na glinie nie powinno się dawać zbyt dużo Mg gdyż jeszcze bardziej się pogorszy jej strukturę. W zasadzie na glinie powinno się ograniczyć do samej kredy, bo tlenkowych nie miałem do czynienia więc się nie wypowiadam.

 

w jakiej cenie masz ten radkowit premium???

Brat w ubiegłym tygodniu wiózł to na łódce max 1/3objętości i DMC pełno....wieźć się nie da pływa jak woda.

U mnie ok 200,-/t lokalizacja PZL

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi14    97

ph 6,22 lekko kwasny (tak bylo 2 lata temu, wiec pewnie troche spadlo) wapnowane nie bylo z 5 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

No to tragedii nie ma. Nie znam się na uprawie buraków ale chyba mają same w sobie spore zapotrzebowanie na wapń i ogólnie wyciągają bardzo dużo składników.

Bezpiecznym i skutecznym sposobem byłaby dobra kreda. Na takiej glebie to już trzeba działać na maxa :) A jaki rejon kraju? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi14    97

a jaka to jest dobra kreda? pewnie droga? zawsze bylo stosowane wapno pyliste takie na RCW ktore  u mnie  z transportem kosztuje ok 70zl tir, ostatnio bylo magnezowe, ale na probkach magnezu mam duzo..  slask

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Jeśli masz RCW to wiadomo że taniej miałkie jak granulat.

Jeśli jest magnez to nie ma co przeładowywać aczkolwiek nie wiem jak z zapotrzebowaniem buraka, podejrzewam że ma duże ale to może liściem lepiej wychodzi...

Dobra kreda to wysoko reaktywna kreda. W granulacie to głównie Polcalc i Wapniak Jurajski G. Jako miałką sprzedaję głównie Wapniaka miałkiego i wszyscy są zadowoleni. Cenowo luz całe auto bez transportu wychodzi ok. 80kilka złotych/tonę. W big-bagu 130kilka zł/t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi14    97

a ten wapniak mialki to co to dokladnie jest? ile to ma %? to jest tlenkowe, weglanowe, dolomit?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

w jakiej cenie masz ten radkowit premium???

Brat w ubiegłym tygodniu wiózł to na łódce max 1/3objętości i DMC pełno....wieźć się nie da pływa jak woda.

U mnie ok 200,-/t lokalizacja PZL

 

 

 

Nie wiem ile masz km do Kielc ale transport głownie robi cene choc 200zł to cos drogo. U nas mamy 260km do kieleckich kopalni i radkowt premium wychodził około 80-90zł/t niecałe 10zł drożej od zwykłego radkowitu. W tym roku juz podniesli cene i bedzie drozszy o jakies 15zł od standardu ( popyt rosnie i cene podnosza)  

Teraz wisona mozna jeszcze pokusic sie o tzw. mix  radkowitu standard i premium, a w cenie standardu ( włąsnie takie autko bede miał po niedzieli zobacze jak to bedzie wygladac i jak nie zapomne wrzuce foto. Bałem sie wziasc premium bo troszke mokro i czesc zostanie na działki pod kuku gdzie jeszcze nie moge wjechac, a jak by wlało w to to zmijkami nie rozsieje.  W tej chwili mam talerze załozone wiec bez przekładnia :)

 

Co do transportu  do mnie przywoza i nie narzekaja na zwykłych wywrotkach. Premium jest lżejszy niz standard bo nie zawiera wody ma duzo mniejsza wilgotnosc niz standard   


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czym rozsiewasz ten radkowit?

JAk to czym, normalnie RCW. Czekan na bezwietrzny dzień albo czekam aż przemoknie pryzma wapna i działamy:

[galleryimg=639537]

 

Kreda z mielnika chyba w 2014 tak samo kurzyła, sucha ja pieprz była więc nie ma co się spinać że coś uleci w powietrze. Albo zapłacisz za wodę albo poleci do sąsiada. Albo wykładasz 20 tysia na pnemumatyka i kupujesz nano wapno :D wtedy nic nie ucieknie i wody nie kupisz. 

 

Soltys48 to to wapno mnie kosztuje coś około 80zł/t nie więcej.

A na kopalni coś około 30 / 40 zl tona. Więc w Wielkopolskę tak może być że wyjdzie 200 zł/t. TAm do was to chyba lepiej coś z dolnego śląska szukać, raczej taniej wyjdzie niż kieleckie. Chyba że wagonami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19672

Do mnie z kopalni jest prawie 500 km , i z tego co szukałem  to tylko jedna firma to wozi.....

Na żniwa będę właśnie ze śląska szukał,a może macie jakieś namiary na handlarzy co handlują towarem ze śląska??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo93pl    29

dostałem oferte z agroloku wapno z morawicy po 88zł na maja z płatnością na sierpień dobre oferta ? a może inne wapno bo ja w tych sprawach jestem ciemny gleby słabe 5 i 6 klasa ph tragiczne 4,5-5 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

No to czekamy na tą skrzynkę wódki:-)

 

No właśnie że nie przegrałem.Potwierdziło się to co napisałem, to 80% CaCOa nie CaO. Ale flaszkę zawsze możemy wypić. Z tego co wszyscy piszą na forum przecież nie ma wapna tlenkowego granulowanego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Do mnie z kopalni jest prawie 500 km , i z tego co szukałem  to tylko jedna firma to wozi.....

Na żniwa będę właśnie ze śląska szukał,a może macie jakieś namiary na handlarzy co handlują towarem ze śląska??

A jakie konkretnie wapno cię interesuje to zapytam mojego dostawcę może coś będzie miał w fajnej cenie.

Ostatnio z nim gadałem to przywiezie mi węglan odmiana 04 z bukowej albo z morawicy za 70 zł. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor-7340    192

@Ogar118 za 70zł to wziąłbym też 1,2 samochody. Jestem z okolic Konina, podpytaj albo podaj jakiś namiar.

Edytowano przez Zetor-7340

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19672

A jakie konkretnie wapno cię interesuje to zapytam mojego dostawcę może coś będzie miał w fajnej cenie.

Ostatnio z nim gadałem to przywiezie mi węglan odmiana 04 z bukowej albo z morawicy za 70 zł. 

 

Właśnie taki węglan

Edytowano przez soltys48

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj