wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ogar118    65

Obornik może i nie zakwasza, ale gnojowica już tak.

Każdy nawóz organiczny (obornik, gnojowica, nawozy zielone)  czy też mineralny, nawet deszczówka powoduje zakwaszenie gleby. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Nawozy zielone owszem zakwaszają w pewnym stopniu glebę a to ze względu na zawartość w nich kwasów organicznych. Ale nie mowa tutaj o zakwaszeniu porównywalnym do siarczanu magnezu. Najczęściej nie ujmuje się tego faktu w planach nawozowym bo to bez znaczenia przy prawidłowym odczynie gleby i gospodarko nawozami wapniowymi. 

Dla jasności, nawozy zielone wpływają na zwiększenie zawartości materii organicznej w ziemi a to rekompensuje wszystkie inne uboczne efekty. Więc nie można z nich zrezygnować. 

Edytowano przez major_89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Obornik ,jak obornik ,bo od świniek na pewno trochę zakwasza glebę ,ale ile to jest dyskusyjna sprawa .Z tym ,że jestem pewien iż nawozy zielone nie zakwaszają gleby o ile odczyn jest oki .Nawozy  zielone- organiczne rozkładając się pod wpływem mikroorganizmów wprowadzają przecież wapń ponownie do ziemi .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Siarczan magnezu to sól, jest pH obojętny to jak może zakwaszać?? Deszczówka owszem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

ogar118 nawozy zielone zakwaszają glebę ??? to jakieś nie porozumienie ??? za wyjątkiem gorczycy .

 

Obornik ma Ph > 8 to jak może zakwasić glebę?

 

Obornik ,jak obornik ,bo od świniek na pewno trochę zakwasza glebę ,ale ile to jest dyskusyjna sprawa .Z tym ,że jestem pewien iż nawozy zielone nie zakwaszają gleby o ile odczyn jest oki .Nawozy  zielone- organiczne rozkładając się pod wpływem mikroorganizmów wprowadzają przecież wapń ponownie do ziemi .

Panowie każda materia organiczna jest zbudowana z węgla (celuloza, lignina) jeżeli wprowadzimy ją do gleby to pod wpływem mikroorganizmów będzie rozkładana między innymi do COktóry po połączeniu z wodą przekształca się w kwas węglowy. Dodatkowo w oborniku znajdziemy azot w formach organicznych oraz amonowej a te związki w procesie nitryfikacji uwalniają do gleby H+czyli głównego sprawcę zakwaszenia. Nie twierdzę że po tych zabiegach pH spada o 1 punkt, ale stwierdzenie, że nawozy organiczne nie powodują spadku pH jest błędne.  

Edytowano przez ogar118

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443
ogar118 kolego z punktu chemicznego jest oki ,ale nie masz do końca racji .Rozmawiałem z wieloletnim praktykiem ,który między innymi zajmuje się gospodarstwem ekologicznym i stosowaniem emów .Szeroko rozmawialiśmy o nawozach zielonych i oborniku .Powiedział ,że kwasy organiczne o których wspominasz nie mają wpływu na ph .To ,co gość jest w błędzie ?

I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    128

A dlaczego gdy obornik leży na pryźmie to tam jest najlepsze zboże ? Gdyby tak mocno zakwaszał to by nic tam nie urosło a różnica bardzo duża w stosunku do pozostałej części pola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

proces oddychania mikroorganizmow i korzeni niektorych roslin i rozklad roznych innych organizmow powstajacy CO2 tworzy z woda kwas weglowy H2CO3,ktory jest zzrodlem zakwaszajacym glebe.Dawka obornika nie powinna przekraczac 60t/h  nawozenie nim jednej i tej samej dziakli np. co roku tez zakwasi glebe,wiec nalezy choc raz na 2lata zastosowac wapno magnezowe,krede lub weglanowe .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shrek    1

ogar118 nawozy zielone zakwaszają glebę ??? to jakieś nie porozumienie ??? za wyjątkiem gorczycy .

 

poważnie z tą gorczycą że w poplonie zakwasza glebę po przyoraniu  ?? :( pierwsze słyszę, raczej gdzieś mi sie obiło o uszy że gorczyca nie lubi zakwaszonych stanowisk, ale jeśli faktycznie jest że zakwasza to raczej muszę pomyśleć nad innymi rodzajami poplonów. ewentualnie tak jak ktoś wspomniał jest to znikomy stopień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

Wlasnie,ze gorczyca nadaje sie na kazdy rodzaj gleby,Powoduje zageszczenie gleby i zapobiega erozji.hamuje wzrost chwastow i dostarcza azot oraz inne skladniki mineralne,

Edytowano przez Ansja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

ogar118 kolego z punktu chemicznego jest oki ,ale nie masz do końca racji .Rozmawiałem z wieloletnim praktykiem ,który między innymi zajmuje się gospodarstwem ekologicznym i stosowaniem emów .Szeroko rozmawialiśmy o nawozach zielonych i oborniku .Powiedział ,że kwasy organiczne o których wspominasz nie mają wpływu na ph .To ,co gość jest w błędzie ?

Tematu emów nie będę poruszał bo jest jakaś żenada co oni obiecują. Może chodziło mu o kwasy huminowe, fulwowe itp a nie o kwas węglowy. Nie wiem co to za specjalista ale to co napisałem we wcześniejszym wpisem jest podstawą chemii rolnej.

 

A dlaczego gdy obornik leży na pryźmie to tam jest najlepsze zboże ? Gdyby tak mocno zakwaszał to by nic tam nie urosło a różnica bardzo duża w stosunku do pozostałej części pola

Jak już wcześniej napisałem nie twierdzę że obornik powoduje spadek pH o 1 punkt tylko nie jest obojętny dla procesu zakwaszania, czytaj ze zrozumieniem. U mnie po pryzmie obornika akurat nic nie rośnie ale to pewnie dlatego że mam obornik drobiowy. A pięknych roślin po miejscu składowania doszukiwał bym się raczej w mnogości składników a nie doskonałym pH.

 

proces oddychania mikroorganizmow i korzeni niektorych roslin i rozklad roznych innych organizmow powstajacy CO2 tworzy z woda kwas weglowy H2CO3,ktory jest zzrodlem zakwaszajacym glebe.Dawka obornika nie powinna przekraczac 60t/h  nawozenie nim jednej i tej samej dziakli np. co roku tez zakwasi glebe,wiec nalezy choc raz na 2lata zastosowac wapno magnezowe,krede lub weglanowe .

60 ton co to za nowa nowość? Jak już to mówimy o 170 kg/N czyli zazwyczaj 30 ton obornika ha. 

Co do poplonów do gorczyca z roślin nie zbożowych jest najgorszym poplonem.

Jesteś pewna że gorczyca powoduję zagęszczenie gleby? I że to zjawisko jest tak pożądane? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

Blad pisania mialo byc 6ton ze nie powinno przekraczac.
A wlasciwosci jakie ma gorczyca to poczytaj dokladniej jaki ma sklad i na co wplywa korzystnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Gorczyca wykształcając korzeń palowy, raczej wpływa na rozluźnienie gleby. chyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

ja na popolony siałem facelie, ale w tym roku jak sie uda bedzie facelia + słonecznik i moze jeszcze gryka. jakby co to mam jeszcze facelie na sprzedarz


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Blad pisania mialo byc 6ton ze nie powinno przekraczac.

A wlasciwosci jakie ma gorczyca to poczytaj dokladniej jaki ma sklad i na co wplywa korzystnie.

Ja wiem ale nie jestem pewien czy ty wiesz. Gorczyca jako roślina z rodziny krzyżowych posiada palowy system korzeniowy który powoduje rozluźnienie gleby a nie zagęszczenie. Zagęszczenie zawsze jest nie korzystne. 

Możesz rozwinąć temat dlaczego dawka obornika nie powinna przekraczać 6 t/ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443
LuckyLuke12345 kolego trafiłeś w dyszkę .Ja latam z obornikiem i najczęściej jest to najwyższa dawka obornika na hektar .Teraz bawię się w emy ,ale to tylko tak dla własnych doświadczeń .

I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

 

 

Przeciez jezeli jest dosc dobre ph to i tak procz obornika sa stosowane inne nawozy mineralne pod korzen lub dolistnie.A ilosc obornika jest tez zalezna pod jakie uprawy sie go stosuje czy pod zboża czy pod okopowe.

A tu chyba mowa o zbozach.

Edytowano przez Ansja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ale powiedz mi czemu nie powinna przekraczać 6 ton? 

 

Rafał tak z ciekawości pytam a co byś chciał uzyskać przez stosowanie emów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Najlepiej nie rozsiewać nawozów, nie siać poplonów, nie dawać obornika i jakby deszcz nie padał było by super ...... ciekawe jakie pH jest na pustyni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Już pisałem obszernie na forum iż stosuję emy u siebie od 3 lat i dalej będę na coraz większą skalę .Widzę bardzo pozytywne skutki emów po zdrowotności roślin ,a to znaczy ,że zwracają się koszta .Sporo osób mówi ,że to strata pieniędzy i najczęściej są to osoby ,które ledwie słyszały tą nazwę i nie mają pojęcia o nich nic więcej .

Emy stosuję najczęściej na obornik w ilości 30 litrów na obornik i mają za zadanie rozłożyć go na próchnicę w jak najszybszym czasie .Emy stosuję też na poplony ,oraz słomę i liczę na podobny efekt ,co z obornikiem .U mnie zawsze był problem z wyorującym się nie przefermentowanym obornikiem ,czy to po kukurydzy ,czy też po ziemniakach ,a to przecież strata pieniędzy .Bo co najmniej 20 % lub więcej obornika nie ulegała rozkładowi .Teraz jest zupełnie inaczej i nie ma śladu po oborniku .Przymierzam się w ciągu 5 lat na zmianę sposobu uprawy ziemi z tradycyjnego chemicznego  sposobu na ekologiczny .Mam tu na myśli szeroko pojęte ograniczenie nawożenia nawozów sztucznych do minimum ,lub do zera .W zamian będę siał poplony,łubin ,facelię  ,stosował obornik i do tego pożyteczne mikroorganizmy zwane emami .Mój kuzyn stosuje emy 8 lat i ograniczył nawozy sztuczne o połowę ,gdzie koszt emów roczny jest na poziomie 250zł na hektar .Pszenicę ozimą pryska tylko raz na grzyby ,bo nie ma więcej potrzeby .Jeżeli ktoś chętny na odwiedziny to mogę podać namiary .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

Ansu tam przeciez na pustyni nic nie rośnie wiec tam trzeba sprobowac upraw w koncu i komus to przyniesie korzysc i zostanie milionerem.
Niektorym by sie przydala izolacja od wszelkich istot ludzkich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shrek    1

To w koncu jak to jest z ta gorczyca i zakwaszaniem gleby ?? Był bym bardzo wdzięczny za odpowiedz. Jak na razie zrozumialem ze poprzez system korzeniowy palowy rozluznia glebe co jest pozytywnym zjawiskiem, a reszta ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj