Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5862 odpowiedzi na ten temat

#4841 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 18 maj 2016 - 13:48

Wapnowanie pola

kupował ktoś wapno a agroloku? skąd oni załatwiają wapno? i prawda że w maju taniej troszkę można kupić?

Jestem w wlkp.północno zachodniej

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 02:04
  •  

#4842 Share Samcio

Samcio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 18 maj 2016 - 15:01

Wapnowanie pola Hehe 460 zl trochę dużo. Niedaleko mnie mam do kupna kręte granulowana po 250 w bb a luzem po 200 też granulowana

#4843 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 18 maj 2016 - 17:08

Wapnowanie pola

Jakie polecacie wapno wapno z magnezem? najlepiej jakiś węglan bo słyszałem, ze np Radkowit to dolomit, ktory ma bardzo niska reaktywność.

Każde wapno węglanowo magnezowe to dolomit. Zwykły Radkowit to takie raczej typowe wapno magnezowe, ale popytaj o Radkowit Premium, to akurat rewelacja, wapno magnezowe ale pyliste, bez żadnych kamyków, chyba najwyższa reaktywność z wapien magnezowych produkowanych w Polsce.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4844 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 18 maj 2016 - 20:23

Wapnowanie pola

kupował ktoś wapno a agroloku? skąd oni załatwiają wapno? i prawda że w maju taniej troszkę można kupić?

Jestem w wlkp.północno zachodniej

Nie zamawiałem od nich wapna, ale mają z wielu lokalizacji, bo maja kujawit, nordcalc, morawica, trzuskawica, radkowit itd. Zazwyczaj cena poza sezonem (żniwami) jest niższa.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#4845 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 18 maj 2016 - 20:31

Wapnowanie pola

Hehe 460 zl trochę dużo. Niedaleko mnie mam do kupna kręte granulowana po 250 w bb a luzem po 200 też granulowana

Tylko uważaj - bo w sklepie też możesz kupić kiełbasę za 9,9 jaki za 30zł/kg.

Przynajmniej sprawdź ten granulat, żeby nie okazał się przesortowanym kamieniem lub otoczkowanym kamieniem.

#4846 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 20 maj 2016 - 11:30

Wapnowanie pola

Czołem. Mam pytanie odnośnie odkwaszenia gleb średnich - IVa,b. Stosowałem na przeciągu 4-5 lat dwukrotnie zwykły dolomit.

Po badaniach w stacji chemicznej ph wniosek jest jeden - dolomit to shit - ph nawet nie drgnęło na przestrzeni 3-4 lat.

Jako że już szkoda mi pięniędzy na niereaktywne nawozy, powiedzcie co polecacie na moje gleby ? Tlenkowe czy kredy ? W jakich dawkach żeby ruszyć ph z 5,3 w górę?

W stacji okreslili mi dawki wapnowania na 1,5 - 2,5t/ha ale nie jakiego nawozu.

co polecacie tutaj na dolnym śląsku  - producent,firmy handlujące ?

Ja kupowałem od Nawozy Bis Memlauer z Wałbrzycha ale ciągle mi pchał ten dolomit...

Edytowany przez Boniar, 20 maj 2016 - 11:35.

#4847 Share ziomal_one

ziomal_one

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 21 maj 2016 - 20:50

Wapnowanie pola

Kluski z rosołem. A ile ton tego dolomitu sypałeś i jakiego? :D pH nie drgnęło, ale i nie spadło, więc pewnie dawka była zachowawcza. 

Tlenkowe odpada, chyba, że to jakimś cudem ciężka gleba. Zostaje kreda, ewentualnie wodorotlenkowe.

Myślę, że dolomit tez ma swoje plusy. Dziwne, że u ciebie się nie sprawdził. 

Na każdym worku/ certyfikacie masz siłę odchwaszczania podaną w CaO, tak jak na badaniu z prób gleby, więc zbytecznym jest podawanie jakiego nawozu. 

Czekam na podanie ile tego wapna sypałeś, może naprawdę lepiej opłaca się sypać dalej dolomit? pH 5,3 to też nie jest jakieś straszne, zależny co siejesz. Kreda, jak i dolomit, nie rozpuszcza się w wodzie. Pozdrawiam.

#4848 Share Samcio

Samcio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 21 maj 2016 - 21:17

Wapnowanie pola

Zamowilem wapno z kielc 36% wapna 18% magnezu . Jaka dawke dac na hektar klasa ziemi od 2 do 4b. Planuje dac 4 tony na hektar i za rok poprawic okolo 2 tony na hektar bedzie ok? Badania nie robilem po zniwach moze zdaze zrobic przed rozsianiem .

#4849 Share ludwik1983

ludwik1983

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 21 maj 2016 - 21:34

Wapnowanie pola co sadzicie o radkowicie i ile bedzie trwalo podniesienie ph z4.5 do 6

#4850 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 22 maj 2016 - 10:50

Wapnowanie pola

Kluski z rosołem. A ile ton tego dolomitu sypałeś i jakiego? :D pH nie drgnęło, ale i nie spadło, więc pewnie dawka była zachowawcza. 

Tlenkowe odpada, chyba, że to jakimś cudem ciężka gleba. Zostaje kreda, ewentualnie wodorotlenkowe.

Myślę, że dolomit tez ma swoje plusy. Dziwne, że u ciebie się nie sprawdził. 

Na każdym worku/ certyfikacie masz siłę odchwaszczania podaną w CaO, tak jak na badaniu z prób gleby, więc zbytecznym jest podawanie jakiego nawozu. 

Czekam na podanie ile tego wapna sypałeś, może naprawdę lepiej opłaca się sypać dalej dolomit? pH 5,3 to też nie jest jakieś straszne, zależny co siejesz. Kreda, jak i dolomit, nie rozpuszcza się w wodzie. Pozdrawiam.

5 lat temu dolomit 05 40% cao ok 3ton/ha

2 lata temu 05 węglanowo-magnezowy 30%cao i 15%mg też ok 3 ton/ha

sieje rzepak,żyto hybrydowe,owies,ziemniaki. rzepaki są raczej słabe - mimo książkowego nawożenia.myślę że to właśnie przez ph.

myślę żeby teraz sypnąć kredę lub mączkę wapienną - tlenkowe jest chyba ryzykiem,zwłaszcza że wczesnym wrześniem sieje żyta.w tym roku nie mam rzepaku.

tylko ile żeby było mocno i w miarę szybko ph drgnęło?

Edytowany przez Boniar, 22 maj 2016 - 10:54.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4851 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 22 maj 2016 - 13:04

Wapnowanie pola

Radkowit pierwszy rok siałem tylko ten radkowit premium, trochę na swoje działki aby Mg podnieść i na 1ha nowego pola całkowity kwas tam był, dwa i dobre pół wózka RCW 3 (myślę że na wózku jest nie więcej jak 2,5t) poszło na 1 ha bo akurat ta nowa działka to równiutki 1ha. Zobaczymy jak to działa.

Z kredy jestem zadowolony, w przeciągu jednego roku w oczach zboże się zmieniało po dawkach takie minimum 3 t/ha kredy z mielnika, ale mimo to staram się teraz wszystkie pola od nowa przesiać wapnem też dawki to minimum 3t/ha tylko zastanawiam się czy oby teraz nie radkowit premium zastosować, bo on ma Mg. Gleby leciutkie 4a / b

#4852 Share ziomal_one

ziomal_one

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 22 maj 2016 - 13:06

Wapnowanie pola

Myślę, że te 1,5t CaO/ha, a za 2 lata znowu powtórzyć (jak będzie pasować w płodozmianie). 

A siarkę wiosną sypiesz na ten rzepak? Korzeń jest dobrze rozwinięty przed zimą?

#4853 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 22 maj 2016 - 22:03

Wapnowanie pola

Myślę, że te 1,5t CaO/ha, a za 2 lata znowu powtórzyć (jak będzie pasować w płodozmianie). 

A siarkę wiosną sypiesz na ten rzepak? Korzeń jest dobrze rozwinięty przed zimą?

Saletrosan 300kg. Który dodatkowo zakwasza glebę... Po żniwach idzie kreda.To optymalny wybór.Dzięks.

Radkowit pierwszy rok siałem tylko ten radkowit premium, trochę na swoje działki aby Mg podnieść i na 1ha nowego pola całkowity kwas tam był, dwa i dobre pół wózka RCW 3 (myślę że na wózku jest nie więcej jak 2,5t) poszło na 1 ha bo akurat ta nowa działka to równiutki 1ha. Zobaczymy jak to działa.

Z kredy jestem zadowolony, w przeciągu jednego roku w oczach zboże się zmieniało po dawkach takie minimum 3 t/ha kredy z mielnika, ale mimo to staram się teraz wszystkie pola od nowa przesiać wapnem też dawki to minimum 3t/ha tylko zastanawiam się czy oby teraz nie radkowit premium zastosować, bo on ma Mg. Gleby leciutkie 4a / b

Mi gliny 4a/b w stacji chemicznej ocenili jako średnie więc wiesz jak to jest z tym "leciutkie"  :)

Ten radkowit w opisie to wygląda na dolomit z magnezem więc bez szału jak na "premium" :P

#4854 Share STIG0013

STIG0013

Studenciak :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1083 postów

Napisany 23 maj 2016 - 04:43

Wapnowanie pola

chodzi o jego postać mąki

Jeżeli pomogłem lub podoba Ci się mój wpis, to wciśnij ,,FAJNE" 

#4855 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 23 maj 2016 - 09:17

Wapnowanie pola

Dokłądnie "premium" bo nie masz tam frakcji do 4mm tylko sama maka do 0,5mm wiec rektywnosc 2-3x taka jak standardowego dolomitu choc pochodzenie jest takie samo :) 

#4856 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 23 maj 2016 - 13:36

Wapnowanie pola

chodzi o jego postać mąki

Dokłądnie "premium" bo nie masz tam frakcji do 4mm tylko sama maka do 0,5mm wiec rektywnosc 2-3x taka jak standardowego dolomitu choc pochodzenie jest takie samo :)

Oksy. Tutaj faktycznie się zgadzam :)

#4857 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 25 maj 2016 - 16:01

Wapnowanie pola

witam, juz pogubilem sie w temacie wapna. robilem badania dzialek i wszedzie ph w okolicach 5, wiec lipa.  mam zalecane 3-4,5 tony Cao na hektar

gleby srednie i ciezkie

teraz nie wiem jakie wapno wybrac zeby bylo dobrze, zawartosc magnezu mam wysoka.  czy wapno z morawicy bedzie dobre?   zalecana dawke ze stacji podzielic na pol?  dac  polowe teraz i polowe za rok, za dwa lata? kiedy robi sie druga  ture?

przy ph 5 jak dam 2 tony cao  to w jakich granicach te ph sie podniesie/?

#4858 Share adriano

adriano

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 25 maj 2016 - 16:39

Wapnowanie pola

dolomitem nawozimy gdy mamy niski poziom magnezu.

#4859 Share ziomal_one

ziomal_one

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 25 maj 2016 - 17:08

Wapnowanie pola

Wapno nawozowe węglanowe z morawicy jak najbardziej. Zalecają połowę tego co podaje oschr, ale masz ciężkie ziemie, więc spokojnie możesz dać większe dawki, żeby przełamać pojemność sorpcyjną gleby. Wszystko co piszesz jest prawdą. Może warto przekalkulować, czy nie zastosować wapna palonego na glebach najcięższych. 

Tak, dolomit to najtańsze źródło magnezu, ale przenawożenie tym pierwiastkiem w naszym klimacie i glebach nie występuje. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4860 Share e2visionamd

e2visionamd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 27 maj 2016 - 00:14

Wapnowanie pola Koniec sierpnia nawożenie wapnem węglanowym i przejazd agregatem siew poplonu następnie pod orke zimową obornik koniec listopada... te 3 miesiące odstępu ryzykowne czy lepiej podzielić to na 2 lata ?