Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5862 odpowiedzi na ten temat

#4781 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 24 kwiecień 2016 - 16:02

Wapnowanie pola

No właśnie. Jak tym idzie wapno o konsystencji jak mąka?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 03:43
  •  

#4782 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 25 kwiecień 2016 - 08:26

Wapnowanie pola

Panowie była gdzieś tutaj na forum taka tabelka jak sie przelicza CaO, CaO3, macie może ją gdzieś? :)

#4783 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3439 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 25 kwiecień 2016 - 08:46

Wapnowanie pola

Nieprzyswajalne dla roślin.

Lepszy gips na odkwaszenie lub dolomit ( z magnezem).

Wapno (czysty tlenek/wodorotlenek wapnia) to trochę zbyt radykalny środek na odkwaszanie, chyba że nie boisz się spalić tego co już masz. Rzeczywiście - ciężka gleba jest w stanie przyswoić ten wapń, a lekka nie. Żeby związać wapń w glebie musi być albo próchnica, albo frakcja ilasta. Tylko po co go dodawać jeśli gleba jest już żyzna? Ja ostatnio dawałem wapno magnezowe około 300/400 kg/ha to około 100 zł kwestia poszukania i dogadania ceny ze sprzedawcą. 

gips podobno nie podnosi  PH , masz  dane że  jest inaczej ?

cytat 

Jak gips wpływa na pH gleby?

Gips mimo tego, że zawiera wapń nie wpływa na pH gleby (nie zmienia go). Jest więc pożądanym nawozem na glebach o wysokim pH, które jednak mają deficyt wapnia. Na takich glebach dostępność wapnia z kredy czy dolomitu byłaby niska. Często aplikacja gipsu może dać dobre rezultaty, mimo pozornie wystarczającej ilości wapnia w glebie (zwłaszcza jeśli nie wiemy jaką metodą zostało przeprowadzone dane badanie), bowiem wapń może znajdować się w glebie w formie  tymczasowo niedostępnej dla roślin i życia glebowego. Jak przekonać się ile mamy dostępnego wapnia w glebie o wysokim pH? Należy zrobić analizę ilości kationów wymiennych w octanie amonu zbuforowanym do pH 8.2. Ten ekstrahent nie rozłoży będących w glebie węglanów i wodorowęglanów wapnia, pokaże nam więc ile wapnia jest rzeczywiście dostępne dla roślin.

MatiRol92

Ustalenie dawki konkretnego nawozu wapniowego lub wapniowo-magnezowego rozpoczyna się od przeliczenia formy węglanowej (CaCO3) na tlenkową (CaO), według następujących przeliczników:

Nawóz

Odpowiednik CaO

węglan wapnia (CaCO3)

0,56

tlenek wapnia (CaO)

1,00

węglan magnezu (MgCO3)

0,66

tlenek magnezu (MgO)

1,39

Edytowany przez mariuszd93, 25 kwiecień 2016 - 08:49.

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4784 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 25 kwiecień 2016 - 11:22

Wapnowanie pola

Tu masz wszystkie przeliczniki:

http://www.scandagra...olczynnikow.pdf

#4785 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 25 kwiecień 2016 - 21:30

Wapnowanie pola niech ktos mi powie, po zastosowaniu fosforanem z wap magiem, kasa wydana na fosforan to kasa wywalaona w bloto, czy roslina ma szanse cos z tego pociagnac? czytalem ze wapno uwstecznia dzialanie fosforu.

#4786 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 26 kwiecień 2016 - 05:45

Wapnowanie pola

Wydaje mi się, że tylko niepotrzebnie wywaliłeś kasę na wap - mag. Fosforu nie powinno uwstecznić bo wap-mag to skruszony otoczkowany dolomit o praktycznie zerowej reaktywności.

#4787 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 26 kwiecień 2016 - 07:05

Wapnowanie pola duzo nie wywalilem na ten wap mag bo kupilem tylko worek za 22 zl z czego poszlo 40 kg, i bardziej chodzilo tu zeby oszczedzic bo nawoz szedl w podsiewacz do siewnika do kukurydzy. na poczatku fosforan z saletra, pozniej zobaczylem ze moze braknac i zaczelem domieszywac wap magu, na sam koniec i tak bylo malo, wiec do tego doszedl jeszcze superfosfat 19, mam nadzieje ze nie bedzie to jakas bardzo niekozystna mieszanka na start dla kukurydzy.

#4788 Share mlodyrolnik23

mlodyrolnik23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 27 kwiecień 2016 - 07:12

Wapnowanie pola

Witam mam pytanie ponieważ nie mam czym rozsiać wapna pytlistego a doszło mi parę ha niepewnej ziemi ziemia ta jest zakwaszona to czy mógłbym co roku sypać dawkę przypominającą wapna granulowanego w ilości na pierwsze 2 lata 500 kg na 1ha następne 250-350 dało by to coś czy to wyrzucanie pieniędzy w błoto ?? dodam że wapnowane by było 5 ha a wapno miał bym od znajomego handlarza po cenie hurtowej

#4789 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 27 kwiecień 2016 - 07:32

Wapnowanie pola

Witam mam pytanie ponieważ nie mam czym rozsiać wapna pytlistego a doszło mi parę ha niepewnej ziemi ziemia ta jest zakwaszona to czy mógłbym co roku sypać dawkę przypominającą wapna granulowanego w ilości na pierwsze 2 lata 500 kg na 1ha następne 250-350 dało by to coś czy to wyrzucanie pieniędzy w błoto ?? dodam że wapnowane by było 5 ha a wapno miał bym od znajomego handlarza po cenie hurtowej

Niestety w błoto. Piszesz, że ziemia zakwaszona, znasz pH? Jeśli nie, to nie żałuj 15 zl na badanie w Stacji. Będziesz wiedział dokładnie ile wapna potrzeba.

Jeśli jest naprawdę kwaśno, to pierwsze dawki muszą być rzędu kilku ton na ha. Za 3-4 lata jak pH poprawisz, może da się zmniejszyć dawkę do "przypominającej" rzędy 1 t/ha.

Niestety, nawet 500 kg/ha granulatu nie pomoże, bo po pierwsze granulaty działają wolniej od wapna sypkiego. Po drugie nie daj się nabrać na reklamę typu napis na worku "zalecana dawka 300-400 kg/ha". Czytaj skład chemiczny podany na worku, tam pewnie będzie pisało coś około 50% CaO albo "30 %CaO +  15% MgO". Cudów nie ma, wapna nie da się "skoncentrować". Wapno granulowane nie jest w żaden sposób silniejsze od sypkiego, jest tylko znacznie droższe.

#4790 Share mat93

mat93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 27 kwiecień 2016 - 07:55

Wapnowanie pola

Panowie planuję zasiać rzepak zakupiłem już kredę granulowaną ph na 1ha mam 6 więc planuje tu rozsiać tonę kredy na ha , na polu 40arów mam ph 4,5 planuję tu rozsiać około 2,5 tony w przeliczaniu na ha , doradzicie czy dobrze czy jak byście to zrobili , i kiedy to rozsiać rżysko i orka na raz będzie dobra czy lepiej podorywka ale wiadomo polo po pszenicy wiec za dużo czasu nie będzie , wiem że nie bardzo zasiać rzepak na tak kwaśną ziemię ale kupiłem odmiane na słabszą glebę , pole użytkuje pierwszy rok a wcześniej już była 3 razy pszenica więć rzepak będzie dobrym płodozmianem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4791 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 27 kwiecień 2016 - 09:00

Wapnowanie pola

https://pl.wikipedia...eszanie_nawozów macie tu link do tabeli mieszania nawozow, moze ktos mi wytlumaczy dlczego patrzac w pionie jest zaznaczone ze zawsze mozna mieszac superfofat granulowany z fosforanem, a w poziomie ze fosforanu z superfosfatem juz nie mozna, to samo tyczy sie mieszania superfosfatu z wapnem weglowym. 

#4792 Share katopo

katopo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów

Napisany 27 kwiecień 2016 - 20:34

Wapnowanie pola

Jak oceniacie wapno posodowe? Zawiera min 20% CaO, max 50% H2O, max 3% CI

Oraz czy nie zaszkodziło by gdybym wysiał wapno na ściernie na to gruber i potem po jakimś czasie obornik i orka do siewu

#4793 Share wiwaldi19

wiwaldi19

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 29 kwiecień 2016 - 09:07

Wapnowanie pola

Broń borze wapno na rośliny to lepiej opryskać randapem

#4794 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 29 kwiecień 2016 - 11:42

Wapnowanie pola

panowie podpowiedzcie gdzie mozna dostac dobrej jakosci krede w lubelskim? ale tak zeby nie urwalo kieszeni :)

#4795 Share Agro24h

Agro24h

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 29 kwiecień 2016 - 17:59

Wapnowanie pola

Ja mam koszalowską krede do sprzedania tylko bym muiał transport odbliczyć i ile potzeba...

#4796 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 29 kwiecień 2016 - 18:05

Wapnowanie pola

po ile masz tą kredę?

#4797 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 30 kwiecień 2016 - 16:23

Wapnowanie pola

ja płaciłem tydzień temu po 230 netto granulacja 2mm bb 1000kg po 260 granulacja 1cm bb500kg +transport600zł za 24t 

czyli z transportem wyjdzie 255  i 285/t.

#4798 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2715 postów

Napisany 30 kwiecień 2016 - 19:53

Wapnowanie pola

Widzę po lokalnych ogłoszeniach że te granulaty ostro spadły z ceny he he, jednak świadomość ludzi wzrosła, tyle się trąbi na forach internetowych i towar zalega cwaniaczkom 

#4799 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 30 kwiecień 2016 - 20:03

Wapnowanie pola

A po ile byś widział wapno granulowane?? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4800 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2715 postów

Napisany 30 kwiecień 2016 - 21:46

Wapnowanie pola

100zł za tonę na podwórku bym dał... U mnie już po 320zł oferują a jeszcze 2 lata temu po 600zł  krzyczeli ... Podejrzewam że to samo jest z nawozami, za granulację ostro kasują - pogadajcie ze starymi ludźmi jak za grosze wozami przywozili pyliste nawozy