wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

RafaKdziela    443

O ile wjadę chciałem zastosować 3 tony tego wapna na raz .Jesienią zeszłego roku stosowałem obornik ,czy to się nie pokłóci ? Plon kukurydzy jaki na tym polu dostałem to 15 ton ziarna z ha .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anetka1    255

wszyscy ty zbierają po 12-16 ton z ha to dlaczego srednia w Polsce oscyluje w granicach 6 ton tu jest paranoja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Kukurydzy 6 ton ? ja piszę o mokrej 32 % Plon jest oki ,ale problem się porobił z zakwaszeniem i teraz koniecznie muszę siać to wapno kujawit.Jedno auto mam na polu 25 ton

.[galleryimg=666567]

Edytowano przez RafaKdziela

I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

wszyscy ty zbierają po 12-16 ton z ha to dlaczego srednia w Polsce oscyluje w granicach 6 ton tu jest paranoja

Ten rok był specyficzny i regionami takie plony występowały, wiem po sobie. Jedna odmiana u mnie pobiła o głowę wyniki z doświadczeń poletek na dni kukurydzy oddalonych ode mnie o około 30 i 70 km. Zobacz w galerii u mnie zdjęcie z wyświetlacza kombajnu który pokazuje chwilową wydajność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kisiel123    5

Wysłałem analizę gleb do doradcy z agroloka i zaradził mi bym zastosował na początek 500kg/ha wapna granulowanego ELPLON  lub 3 t/ha wapna sypkiego magnezowego. Dla mnie lepszym by było granulowane ale jak to mozliwe że w 500kg jest tyle co w 3 tonach sypkiego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie jest. Ale szczerze mówiąc efekt lepszy będziesz widzieć po granulacie, ale praktycznie tylko w I roku. Granulat szybko Ci się rozpuści i będzie działał. Magnezowe to będzie Ci leżało i za 2-3 lata coś pomoże.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kisiel123    5

Nie jest. Ale szczerze mówiąc efekt lepszy będziesz widzieć po granulacie, ale praktycznie tylko w I roku. Granulat szybko Ci się rozpuści i będzie działał. Magnezowe to będzie Ci leżało i za 2-3 lata coś pomoże

 

 

Czyli dobrze by było dać te 3 tony sypkiego na ściernisko a pozniej przed siewem pod agregat granulat. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Szczerze mówiąc to tak, jeżeli chcesz natychmiastowy efekt. A jak u Ciebie z magnezem? Bo ja szczerze mówiąc wole wapna węglanowe zamiast magnezowych. Magnez wole dać w kizerycie lub korn kali.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kisiel123    5

Szczerze mówiąc to tak, jeżeli chcesz natychmiastowy efekt. A jak u Ciebie z magnezem? Bo ja szczerze mówiąc wole wapna węglanowe zamiast magnezowych. Magnez wole dać w kizerycie lub korn kali.

 

 

właśnie tam gdzie słabe p.h to i słaby magnez wyniki wrzuciłem kilka postów wyżej możesz rzucić okiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek2507    0

Witam

Ja ostatnio zamawiałem wapno i z Morawicy i z Nordkalka i jeszcze jakiejś innej. Ogólnie jestem zadowolony z każdego rodzaju wapna. Jeśli chodzi o granulacje wszystkie są dość podobne, odmiana 0 - 2 mm musi być wszędzie. Zamawiam różne wapna, zależy czego moja gleba potrzebuje i czego ja sam oczekuje od wapna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinp125    1

Witam. mam problem z niskim ph gleby. W zeszłym roku po otrzymaniu wyników z OSRCH ( 1 pr.A-5ha, grunty: orne, gr agronomiczna gleby: średnia, ph:5,661 lekko kwaśny, potrzeby wapnowania wskazane, zawartość składników: Fosfor: 9,7 niska, Potas: 18,0 średnia, Magnez: 4,0 niska  ) wapnowałem pole wapnem magnezowym w ilości 4t/ha. W tym roku również postanowiłem skorzystać z usług OSRCH i poprosić o zalecenia gdyż uważam że jest to lepszy sposób odsypania na przysłowiowe ,,oko" .  Wyniki jakie przyszły wyglądają następująco: ( 2 pr.B-5ha, grunty: orne, gr agronomiczna gleby: średnia, ph:5.34 kwaśny, potrzeby wapnowania: potrzebne ???, zawartość składników: Fosfor: 8,3 niska, Potas: 17,0 średnia, Magnez: 7,4 wysoka. ) Na polu zasiany był jęczmień jary plon ok 5 t/ha.

W związku z tym mam pytanie do doświadczonych kolegów czy możliwe jest aby jęczmień wyciągną wapno, czy wapno nie zadziałało? myślę że po upływie ponad roku od zabiegu ph powinno się podnieść i to znacząco gdyż dawka wapna była większa od zalecanej (2,5 t/ha )

I druga sprawa wziąłem w dzierżawę pole, oczywiście zrobiłem badania i teraz nie wiem co na nim zasiać  :ph34r: proszę o podpowiedzi czy da się uratować ten rok (wyniki :1 pr.A-8ha, grunty: orne, gr agronomiczna gleby: średnia, ph: 4.70 kwaśny, potrzeby wapnowania: konieczne, zawartość składników: Fosfor: 4,6 bardzo niska, Potas: 30,0 bardzo wysoka, Magnez: 20,0 bardzo wysoka wysoka ) pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

W pierwszym wypadku nie napisałeś jakie wapno wysiałeś. Magnezowe czyli dolomit, jeśli nie był dobrze zmielony część zadziała po 2-3 latach, a część nigdy.

W drugim przypadku siałem już na takich polach kukurydze, szału nie było nigdy ale tez nie bylo zle, fosfor w podsiewacz i jakoś sobie da rade. Przynajmniej kwestia mikroelementów jest rozwiązana :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

było dać wapno granulowane typu polcalc, sypnąć tonę i byś zauważył efekt, te wapno bardzo szybko działa i rozpuszcza się całkowicie ponieważ nie ma w nim kawałów które zadziałają za 10 lat o ile zadziałają a większość działa za 2-3 lata jak kolega wyżej napisał, ta wyższa cena wapn granulowanych musi się skądś wziąć, osobiście uważam że jeśli chodzi o szybki efekt to lepiej dać granulowane i zauważyć efekty a później dawać sypkie żeby działało z 2-3 lata 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Marcinp125 w który momencie dałeś więcej od zalecanej?

Cały czas nie spełniłeś zaleceń. Jak twierdzisz stacja wyliczyła że powinieneś wprowadzić 2,5t CaO TLENEK WAPNIA.

 

Ty dałeś 4t wapna magnezowego. Wapno magnezowe jest wapnem CaCO3 -węglan wapnia. Przeliczając tą wartość na tlenek wapnia (CaO) nie znajdziemy wapna węglanowego które w 4 tonach da zalecaną przez stację chemiczną wartość.

 

Jeśli tego dalej nie pojmujesz, to w skrócie mówiąc tymi 4 tonami magnezowego wprowadziłeś od 800kg do 2000kg CaO TLENEK WAPNIA, a przypominam miałeś dać 2500kg.

Rozbieżność wynika z tego że nie wiem jakie konkretnie wapno zastosowałeś jeśli pył wartość będzie bliższa 2000kg, jeśli jakieś kamyki to spodziewaj się 800kg.

 

Drugie badanie po roku nie wykazało żadnego wzrostu pH, więc  podejrzewam że dałeś jakieś kamyki które wprowadziły bądź wprowadzą w najbliższym czasie 800kg CaO. Tylko wiedz że wartość 800kg to jest jak kartofel na byka.

 

mk9422 nie pisz fanaberii. A nie uważasz że lepiej dać to samo wapno co granulowane, tylko przed procesem granulacji? I dzięki temu zaoszczędzić grube pieniądze? Tona wapna granulowanego w najlepszym przypadku dostarczyła by 500kg CaO. Więc jeszcze gorzej niż 4 tony magnezowego / kamyczków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

damianzbr

Co jesli 4 tony kamyczków/magnezowego kosztowały 250 zl a za 300 mozna miec granulowane? Jesli ktos nie potrafi kupić dobrego wapna luzem to lepszym wyjsciem jest juz ten granulat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Stosowanie granulatu ma  sens  tylko jeśli nie  ma  sie  czym wysiać wapna  sypkiego , a  zakup odpowiedniego  rozsiewacza jest nieuzasadniony ekonomicznie [ mała powierzchnia gospodarstwa]

w każdym  innym przypadku kupowanie granulatu - to bezsens .


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinp125    1

damianzbr

Masz rację, przejrzałem papiery z dostawy i rzeczywiście wprowadziłem 2000kg czystego składnika. Mimo wszystko ph chyba powinno cuś podskoczyć.

Ale mniejsza z tym czasu nie cofnę. Doradźcie mi proszę czy zastosować jakieś wapno granulowane przedsiewnie czy odpuścić i wapnować po żniwach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Ja to liczę tak np zalecane 2,5t/ha po przeliczeniu na CaO powiedzmy 50% i reaktywny w 70%

2.5t/ha/50%/70%=7,14t

Czyli trzeba dać ponad 7t/ha

 

Dolomit 45% piach reaktywny w 25%

2.5t/ha/45%/25%=7,14t

Czyli trzeba dać ponad 22t/ha??

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinp125    1

ansu

Czyli jak dałem 4 to dosypać jeszcze raz 4 czy sypnąć pełną dawkę 7t/ha.  I jak myślisz po żniwach czy na wiosnę sypać jakiś granulat ?

Mam w okolicy takie coś po 400 za tonę: Kreda granulowana ze złóż kornickich  Zawartość CaCO3 - 95 %  Reaktywność - 98 %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Nawet ta kreda by spełnić zalecenia 2,5t/ha CaO (1t CaCO3) odpowiada 0,56t CaO

2,5t/ha/95%/0,56/98%=4,8t/ha

Ale jak dasz tanie wapno mało reaktywne w dużej ilości to pomimo większego nakładu pracy i dużych strat erozyjnych za te same pieniądze masz zabezpieczone pH na kilka lat.

Jeśli nie chce rosnąć i chcesz podnieść pH to kreda jak najszybciej nawet na wiosnę przepłacisz za kredę ale plon może zrekompensuje

Jakie by nie było to dobrze wymieszać po żniwach i przeorać

 

W moim małym gospodarstwie brak sprzętów i jak wapnuje to pożyczam rozsiewać i koparkę i co kilka lat zasuwam kilkaset ton wapna obecnie pH około 6,6 kiedyś pomiędzy 4,5-5,5 ale przez 10 lat poszło średnio ponad 30t/ha po przeliczeniach  ponad 8t/ha CaO

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinp125    1

Zaczynam łapać, dzięki. 

A co byś radził posiać na tej dzierżawie ( ph 4.70 ) myślałem o grochu ze względu na krótki okres wegetacji i łatwość uprawy ziemi(korzeń palowy), ale przy takim ph to chyba strata czasu i pieniędzy. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Co do POLCalc  ładnie wygląda ładne plakaty kalendarze... Granulacja ładna jak Polifoska jednak ma inny kolor dość mięka wiecej o jego działaniu powiem na wiosnę jak zbadam znowu ph. Ale zrobiłem próbę domową pisza że jedna granulka jest wstanie podnieść pg gleby o 1 jednostkę (masa gleby 0.5 kg) próba zrobiona zbadałem ph domowym PHmetrem wyszło mi 6.5 wsypałem nie jedną a z 10 tych granulek polałem woda przemieszałem dziś mija 2 tydzień te granulki sie rozpuściły ( jeszcze widac poszlaki gdzie leżały ) na moim ph metrze wskazówka drgneła o 0.1 . A wiec mamy zaledwie 6.6 ph przy zastosowaniu 10 krotnie wiekszej dawki. Zobaczę za jakiś czas o ile sie zmieni dalej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pimper21    61

Panowie czy ja jeszcze mogę wysiać wapno granulowane Ecogran- Wapniak Koszelowskiego na łąki czy lepiej poczekać do wiosny teraz lekko przymarzło i bym błota ani nic nie robił.  

 


Zetor Team
Massey Ferguson 255 Zetor 8011 Zetor 10045 <-- moje sprzęty, 40 ha.
Zetor Is Power, Power Is Zetor :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Teraz o ci je wymyje wstrzymaj się. Patrz posiejesz gleba zmarżnieta a wiec zostanie na wierzchu następnie odpłynie z sniegem i wodą i z twojego nawożenia bedzie nic tak bynajmniej ja uważam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj