Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5904 odpowiedzi na ten temat

#4681 Share piotrp88

piotrp88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 22 luty 2016 - 13:39

Wapnowanie pola

Ktoś tu pisał o wapnie budowlanym. Mam kawałek 1 ha gdzie chcę posiać koniczynę czerwoną, ph 5,2, czyli mogłoby być wyższe. Teraz jest zaorany, klasa IV raczej glina. Jakie mogą być negatywne konsekwekcje? Wapno Granulowane u mnie kosztuje 500-700 zł/t...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 03:12
  •  

#4682 Share jan81

jan81

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 22 luty 2016 - 17:48

Wapnowanie pola

Witam. Dostałem 3 ha III i IV klasy po badaniu wyszło 4,0-4,5 czyli bardzo kwaśne. Jak szybko podnieść pH? U mnie w okolicy jest z kredy coś takiego http://olx.pl/oferta...html#4c01584d98 Co o tym sądzicie?

#4683 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 685 postów

Napisany 22 luty 2016 - 20:08

Wapnowanie pola

To samo co dolomit z kopalni po 17 - 30zł/t. Na pewno tym nie odkwasisz.

Choć dolomit jest chociaż drobniej zmielony, a tutaj to wygląda na odsianą frakcję kamienia, ewentualnie kamień poddany został otoczkowaniu.

Ogólnie szajs i przekręt.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4684 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2863 postów

Napisany 22 luty 2016 - 20:22

Wapnowanie pola

Agrest dobrze że ostrzegasz ludzi przed nabijaniem kabzy oszustom i nic do ciebie nie mam, wszystko ok.

Ale na szczęście tym razem nie jest tak jak myślisz. Pewnie dlatego że mieszkasz daleko od miejsca urobku tego specyfiku i go najzwyczajniej w świecie nie znałeś więc pomyślałeś że to dolomit który masz pod nosem.  ;)

To jest kreda, która kopana z dołka jako surówka jest rzucana na sito. I w tym sicie jako pierwsze odpada sam pyłek, a jako drugie właśnie te bryłki.

Miałem samochód tego luzem: http://pokazywarka.p...zdjecie15036921

kosztowało 80 zł + transport. Jest wydobywane w miejscowości koszelów czy okolicy. Pod Łomżą. Dlatego ktoś przywozi sobie to do radzynia podlaskiego po 80 zł. workuje w pieczętowane worki i sprzedaje po 200 zł/t. Od taki biznes.

EDIT:

Ale ja tego nie polecam, bo za czym te kulki się rozpuszczą to miną wieki. Kreda jest jak glina. Weź sobie kulkę takiej gliny połóż na betonie i jej nie ruszaj przez rok. Cały czas tam będzie, zbytnio się nie rozpłynie. Kreda jest dobra ale nie w takich kulkach. Najlepiej zwykłą kredę sypką. Gorzej się rozsiewa bo się lepi, bo przykleja, ale za to szybciej działa.

A tak w ogóle kto mieszka blisko Częstochowy to chyba najlepsza kreda to ta:

http://pokazywarka.pl/1xuh3j/w

Wysuszona na pieprz. Jakiś tam % ucieknie w powietrze, ale i towar w 100% pokryje całą glebę.

Edytowany przez damianzbr, 22 luty 2016 - 20:27.

#4685 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 685 postów

Napisany 22 luty 2016 - 20:36

Wapnowanie pola

Jednak myślę, że nie masz racji. ;)

Z prostej przyczyny - wapno które zawiera 16 % Mg jest dolomitem.

Złoża koszelowskie nie posiadają magnezu w swoim składzie, a na pewno  nie w takiej ilości.

Niby w drugiej części ogłoszenia jest opisana jakaś kreda, ale główny opis to nawóz wapniowo -magnezowy. A z granulatem to to nic wspólnego nie ma. a skoro nie zostało poddane granulacji to dlaczego grubszy kamień jest droższy i kosztuje aż 380zł/t ?

#4686 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2863 postów

Napisany 22 luty 2016 - 20:46

Wapnowanie pola

Opisu nie czytałem, tylko po wyglądzie tych granulek stwierdziłem z ogłoszenia. Są identyczne jak te co ja miałem I wiem że jakiś koleś z pod radzynia podl. jeździ po rynkach i sprzedaje wapno wszelkiego kalibru.

Tak zgadza się. Jeśli jest to kreda z koszelowa itp. to nie ma Mg w swoim składzie. Nie wiem co ten koleś sprzedaje za 200 zł bo w opisie są dwa rodzaje wapn, ale ostatnie zdjęcie według mnie ukazuje te same granulki co ja miałem.

Różnica w cenie o której mówisz wynika z tego iż granulki wielkie (te ze zdjęcia mojego i zdjęcia z głoszenia) ulegają zbryleniu i z takiego worka to można se je wybierać, ale łopatą. Jest to spowodowane tym że nie są suszone, tylko tak jak mówię, dołek - kopara - sito = granulki i sypki towar.

A faktyczny nawóz kredowy granulowany jest suszony i granulowany maszynowo, stąd ta cena np. 360 zł. Co moim zdaniem jest w ogóle nie opłacalne. Bo za 360 zł/t granulek  mam 4 i pół tony tej samej kredy luzem.

#4687 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 685 postów

Napisany 22 luty 2016 - 20:54

Wapnowanie pola

Tylko to właśnie w tym ogłoszeniu facet podaje :

GRANULACJA 0-2mm - 230zł/tona
GRANULACJA 2-6mm - 380zł/tona

Czyli za grubszy kamień, czyli mniej wartościowy liczy więcej. Oryginalne granulaty tworzone są na bazie mączki wapiennej, a więc uziarnienie liczone chyba w mikronach. I taka granula rozpada się do tysięcy drobnych cząstek które szybko ulegają reakcją w roztworze glebowym.

A te granule ze zdjęcia to według mnie nadają się, ale do rzucania na manifestacji pod jakimś urzędem ;) zamiast kostki brukowej.

Ja np mam blisko kopalnię w Iłży. Są to pokłady jurajskie i raczej słabo zmielone. Niby wiem,  że to musi się długo rozkładać, ale z drugiej strony mam już ph uregulowane, więc go sypię bo kosztuje mnie około 1200zł za patelnię. Na podtrzymanie jeste dobre. Gorzej jak się dokupi nową działkę wtedy trzeba szukać innych rozwiązań, nie zawsze tanich.

Edytowany przez Agrest, 22 luty 2016 - 20:59.

#4688 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2729 postów

Napisany 22 luty 2016 - 20:57

Wapnowanie pola

Za chiny nie mogę znaleźć tego wapna pod Lomżą bo mam w sumie nie tak daleko ale cena też nie mała... Miałem jesienią kredę jeziorną i śladu po niej nie ma - rozsiewałem też na trawy więc nie zmieszałem z glebą i ładnie się rozpuściła, nie widać grudek 

#4689 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2863 postów

Napisany 22 luty 2016 - 21:02

Wapnowanie pola

agrest, no faktycznie, tego nie doczytałem. Na głównej cenie podaje 200 zł. a dalej co innego.

Nie no moim zdaniem to jest kreda, bo nawet paluchy na zdjęciu umączone jak by talkiem się smarował.

Ale tak jak powiedziałeś, nadają się do rzucania pod urzędem na manifestacji, bo ta kreda w tych kulkach jest tak zbita że leżącą na betonie roczny deszcz niedostatecznie rozpuści. Wiem bo mi parę takich kulek na kupce zostało to do dziś dnia leżą.

#4690 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 23 luty 2016 - 09:16

Wapnowanie pola

Tylko to właśnie w tym ogłoszeniu facet podaje :

GRANULACJA 0-2mm - 230zł/tona
GRANULACJA 2-6mm - 380zł/tona

Czyli za grubszy kamień, czyli mniej wartościowy liczy więcej. Oryginalne granulaty tworzone są na bazie mączki wapiennej, a więc uziarnienie liczone chyba w mikronach. I taka granula rozpada się do tysięcy drobnych cząstek które szybko ulegają reakcją w roztworze glebowym.

A te granule ze zdjęcia to według mnie nadają się, ale do rzucania na manifestacji pod jakimś urzędem ;) zamiast kostki brukowej.

Ja np mam blisko kopalnię w Iłży. Są to pokłady jurajskie i raczej słabo zmielone. Niby wiem,  że to musi się długo rozkładać, ale z drugiej strony mam już ph uregulowane, więc go sypię bo kosztuje mnie około 1200zł za patelnię. Na podtrzymanie jeste dobre. Gorzej jak się dokupi nową działkę wtedy trzeba szukać innych rozwiązań, nie zawsze tanich.

Kolego,

ta granulacja w ogłoszeniu dotyczy kredy a nie wapna węglanowego. Przy wapnie węglanowym jest tylko jedna mozliwa granulacja, własnie 0-2 mm. Jeśli ktoś probuje sprzedawać rolnikom jako wapno grubsze frakcje węglanowe to jest to kruszywo na drogi a nie wapno.

Z kredą jest inaczej, kreda jest bezpostaciowa tzn po wykopaniu jest jak błoto. Po suszeniu moga sie tworzyc duże bryły wiec domyslam sie ze producent to sortuje na jakichs sitach, wiec moze miec posortowane na rózne frakcje, 0-2, 2-6. Tylko tez nie rozumiem czemu grubszą frakcje sprzedaje drozej. Podejrzewam ze po prostu próbuje orżnąć klienta jak tylko sie da. Gdyby ta kreda faktycznie była granulowana, to granulki byłyby mniej wiecej okrągłe i jednej wielkości i faktycznie granulacja kosztuje wiec cena granulatów wynosi 300- 500 zł/t. Ale patrząc na te zdjęcie to jest to tylko wysuszona i pokruszona kreda łąkowa czy jeziorna. Takie coś swieżo po wykopaniu kosztuje 20-30 zł/t wiec cena jak za prawdziwy granulat to rozbój w biały dzien:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4691 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 23 luty 2016 - 09:46

Wapnowanie pola

Za chiny nie mogę znaleźć tego wapna pod Lomżą bo mam w sumie nie tak daleko ale cena też nie mała... Miałem jesienią kredę jeziorną i śladu po niej nie ma - rozsiewałem też na trawy więc nie zmieszałem z glebą i ładnie się rozpuściła, nie widać gI

I za Chiny pod Łomżą nie znajdziesz bo Koszelówka to powiat Łosice w mazowieckim:)

#4692 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2863 postów

Napisany 23 luty 2016 - 10:28

Wapnowanie pola

Oj sorki panowie. Pomyliłem Łomżę z Łosicami. :D

#4693 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 685 postów

Napisany 23 luty 2016 - 11:02

Wapnowanie pola

Penie piwo z Łomży Ci w pamięć zapadło i stąd te skojarzenia ;)

#4694 Share jan81

jan81

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 23 luty 2016 - 23:02

Wapnowanie pola

No dzięki panowie. Z daleka od takich oszustów się trzeba trzymać. Może ma ktoś namiary na sprawdzonego dostawcę kredy, lubelskie okolice Ryk.

#4695 Share fernie476

fernie476

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 24 luty 2016 - 08:53

Wapnowanie pola

morawica 04 to to samo to standard z nordkalk? Czy grubsza frakcja?

#4696 Share cesus

cesus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 24 luty 2016 - 22:20

Wapnowanie pola Można rozsiac wapno i siać kukurydzę w dozownik fosforan ?

#4697 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9691 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 26 luty 2016 - 10:45

Wapnowanie pola

panie i panowie pytanie na szybko.

Pole z pszenicą, przedplon groch.

Wynik analizy Ph - 4.5

Co można zrobić na szybko pogłównie?

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#4698 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 26 luty 2016 - 11:24

Wapnowanie pola

Dużo możliwości chyba nie ma , pozostaje chyba tylko kreda drobno granulowana na suche rośliny, w niewielkiej dawce żeby chociaż na przypowierzchniowej warstwie poprawić pH.

No i przypilnować później normalne wapnowanie.

#4699 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9691 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 26 luty 2016 - 12:20

Wapnowanie pola

ok, ok, jedziemy po nawóz granulowany, a z drugiej strony biorę najtańszy miernik i zasuwam w pole. Średnia z 9 próbek 5.9-6 a jedna zakała jakaś 4.5, aż się wierzyć nie chce ze to jest możliwe

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4700 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2729 postów