Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5882 odpowiedzi na ten temat

#4601 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 824 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 03 styczeń 2016 - 13:00

Wapnowanie pola

E nie rędziny. Raczej gleby płowe. Z tego co piszecie to chyba trzeba to kupić i powoli jakoś po polu porozrzucać. 

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 11:44
  •  

#4602 Share szwagier24

szwagier24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 16:25

Wapnowanie pola

Panowie takie pytanie, w jakim czasie oraz w jaki sposób uda ise podnieść ph do użytecznego?

na ten moment ph,4,9, fosfor 7,4, potas 9,3, magnez 1,9 - w ty momencie pole obsiane przenżytem 

#4603 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 17:20

Wapnowanie pola

W czasie 2 lat, sposób to wapnowanie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4604 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 17:58

Wapnowanie pola

Kolega szwagier24 nie wyjawił jaki rodzaj gleb uprawia, a od tego zależy ich optymalny odczyn i poziom pH.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#4605 Share szwagier24

szwagier24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 19:41

Wapnowanie pola

gleba lekka, wapnowanie jasna sprawa a co w międzyczasie ?

Edytowany przez szwagier24, 05 styczeń 2016 - 19:42.

#4606 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 23:02

Wapnowanie pola

Wapnowanie Twojej gleby jest potrzebne i w związku z tym powinieneś na nią wysypać polecane na gleby lekkie wapno węglanowe w ilości równoważnej 2,5 T/ha  CaO.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#4607 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 20:05

Wapnowanie pola

czystego wapna 2-2.5 t, wiec wapno około 30 %  magnez z 15% (z magnezem inny troche przelicznik) daj z 5t na ha i ok będzie - ja dałem 27t na 5 ha

#4608 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 18 styczeń 2016 - 10:44

Wapnowanie pola

To inaczej jakie badanie zrobic zeby zbadac zawartość wapnia w glepie? Mg na srednim poziomie, Ph od 7,0 do 7,3.Zamawiałem nawozy i wrazie "w" zamówiłem grade IV zeby posypac chociaz profilaktycznie pod warzywa i burak. Ziemia IV klasa WLKp 

Daj sobie spokój z wapnem. W alkalicznej ziemi rośliny też słabo rosną. Robiłeś badania w OSChR, więc powinieneś mieć zalecenia co do wapnowania. Z pewnością jest ono zbędne.

Okazuje się, że bywają przypadki, w których wapno może być w formie niedostępnej dla roślin. Wówczas można dostarczyć go na pole w postaci gipsu (koniecznie uwodnionego). Korzyści są takie, że nie zmieni on odczynu gleby oraz dostarczy wapnia i siarki roślinom.

#4609 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 10:35

Wapnowanie pola

Warto teraz kupić wapno? Cena w morawicy węglanowego 27zł brutto. jak wysypie to pod chmurke to nic się nie stanie do jesieni?

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#4610 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów
  • Zainteresowania:Interesują mnie głównie kobietki i
    sporty ekstremalne

Napisany 26 styczeń 2016 - 12:58

Wapnowanie pola

Teraz jest odpowiednia pora ze względu na cenę, najlepiej kupić cały skład jest taniej. Z wierzchu może się zbrylić, ale to nie problem.

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4611 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 26 styczeń 2016 - 14:41

Wapnowanie pola

wapno wysypane w tej chwili na glebe do jesienei bedzie całkowicie mokre. Zbrylic sie nie zbryli ale jak rozsiewcz bedzie miał drabinki w srodku to bedzie sie zawieszało. jednego roku zostało mi kilka ton z morawicy do wiosny to była dosłownie papka choc było przykryte folia to pociagneło wode od dołu.

#4612 Share jaro86

jaro86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów
  • Zainteresowania:motoryzajca, sport

Napisany 26 styczeń 2016 - 15:59

Wapnowanie pola

Taką samą cenę miałem na jesieni za to wapno. 

#4613 Share spajki01

spajki01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 27 styczeń 2016 - 11:18

Wapnowanie pola

Mam  Kilka pytań  do Kulawa Koza. Ponieważ jestem z twoich okolic ty jak mniemam okolice Olkusza wiec niedaleko ode mnie.To wapno tlenkowe o którym pisałeś z Trzuskawicy to sam sobie przywoziłeś czy oni ci przywieźli? I ile kosztuje tona wapna tlenkowego w trzuskawicy. I co powiesz o wapnie z Wielkanocy bo mówiłeś ze stosowałeś jak tam właśnie też jest z dowozem i ceną wapna. Ktoś tu kiedyś pisał bo przeczytałem całe forum o tym że wapno z Miechów Siedliska jest słabe jak uważasz sprawdzałeś? Ja mam cieżkie ziemie i pasuje mi odkwasić porządnie właśnie chciałbym tlenkiem.

Edytowany przez spajki01, 27 styczeń 2016 - 12:38.

#4614 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 15:42

Wapnowanie pola

To jak w tej samej cenie było to bez sensu teraz kupować. Zaczekam do lata.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#4615 Share blondynek2004

blondynek2004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 04 luty 2016 - 09:27

Wapnowanie pola Panowie mam pytanie. Czy jeśli teraz wysiałbym wapno pod zboża jare głownie pod jęczmień i pszenicę to czy przez te dwa miesiące to wapno zacznie reagować i czy zboże będzie coś z tego miało.
Od razu mówię wapno granulowane min 50% wapnia i 90% caco3. Nie wysiałem na jesieni bo nie dało rady wejść w pole aby je wymieszać a później jak dolało to z wierzchu zrobiła się warstwa błota a pod spodem skała. W połowie grudnia dopiero wszedłem i z głeboszowałem. Czy w tym roku będzie jakiś efekt z tego wapna. Dodam że mam na polu w c*** skrzypu polnego.

#4616 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 04 luty 2016 - 09:30

Wapnowanie pola

Jakiś tam efekt będzie. Może nie tak dobry jak przy jesiennym posypaniu. Zazwyczaj pełne efekty wapnowania widać w drugim sezonie po zabiegu.

Skrzyp trzeba było załatwić chemią przed głęboszowaniem, w czasie którego rozwlokłeś rozłogi po polu. Wapnowanie nie zabija skrzypu.

Edytowany przez a1fe26c2, 04 luty 2016 - 09:38.

#4617 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 04 luty 2016 - 10:56

Wapnowanie pola

Trochę się nie zgodzę z kolega z góry. Masz rację ale jeśli chodzi o krede surowa. Jeśli chodzi o wapno granulowane to najlepsze efekty są właśnie przy stosowaniu poglownym ok 2 miesiące przed ruszeniem wegetacji wtedy wapno te zaczyna najlepiej działać.

Edytowany przez knoro93, 04 luty 2016 - 11:38.

#4618 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 04 luty 2016 - 11:13

Wapnowanie pola

konro93 co ty za bzdury pleciesz napisane przez tych oszustów na swoich workach z wapnem? Wapno to wapno, nic tego nie przeskoczy, granulowane, białe czy farbowane na zielono jeśli węgla zawsze działa tak samo.

Kolego blondynek, jak możesz siej to wapno i nie patrz na nic czy ono będzie działać za miesiąc czy za rok. Bo z takim zastanawianiem się tylko przedłużasz agonię swojego pola. Nie ma co zwlekać, czym szybciej go wprowadzisz tym szybciej będzie działać i to jest pewne.

#4619 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 04 luty 2016 - 11:25

Wapnowanie pola

Jakie bzdury. Wapno granulowane da się dokładniej rozsiać ma równomierną granulacje jest uwczesnie dobrze rozdrobnione i zgranulowane dlatego troche szybciej działa aniżeli kreda sypka. Okres rozkładu to 2 miesiące. Kreda surowa też będzie szybko działać jeśli damy ją posypowo po górze ale troche wolniej sie rozkłada aniżeli granulowana. Oczywiście pisze tutaj jeżeli rozsiejemy te pół tony kredy granulowanej i surowej. Sam w tamtym roku dawałem pogłównie krede surowa w ilości 2 tony na ha i wydaje mi się że efekty były. Nie da się ukryć ze w drugim roku wyoruja się jeszcze białe duże kawałki kredy surowej czego w przypadku kredy granulowanej nie zobaczysz. Oczywiście nie polecam granulatów ale skoro ktos pyta to mozna odpowiedziec.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4620 Share blondynek2004

blondynek2004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 04 luty 2016 - 14:44

Wapnowanie pola Panowie tak czy siak i tak będę wapnował w tym roku pola ale to dopiero po żniwach.
A podpowiedź kolego @a1fe26c2 czym zwalczasz skarbie skrzyp. Jakim środkiem można skutecznie pozbyć się tego tyfusu.
A to wapno to jak pogoda pozwoli to w sobotę chcę rozsiać. I pytanie ile sypnąć na ha.