Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5882 odpowiedzi na ten temat

#4521 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 05 grudzień 2015 - 22:33

Wapnowanie pola

zalezy o jakiej kredzie myslisz ? Bo do mielnika tego sie poprostu nie da porównac  a  kredy milonej ze skały nigdy nie miałem. Morawica ogólnie jest juz w miare fajnie rozdrobniona mysle ze spełnia norme czyli około 50% jest poniżej 0,5mm Bukowa znacznie wiecej kamyków.

Nie wiem czy wiecie ale tak zachwalany nordcalc fast to produkt morawicy tylko drugiej linni i tam ładuja głownie na wagony jest mielony drobniej niz standardowe wapno z morawicy, ale kupic tego towaru praktycznie sie nie da bo wiekszosc  produkcji wykupuje nordcalc :) Info pewne od goscia co siedzi w wapnie od x lat i jest z tamtych okolic. O drugiej lini morawicy tez słyszałęm od kierowców ale mówili ze tam to raczej trudno cos załadowac poza umowami.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 12:00
  •  

#4522 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 23:29

Wapnowanie pola

Czyli z Kielc które twoim zdaniem najlepiej wychodzi? Które najlepiej rozdrobnione i ma magnez?

#4523 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 14:30

Wapnowanie pola

Radkowit premium to jest pył ( powstaje poprzez wychwytywanie pyłow z zakładu produkcyjnego) także towar klasa I po wysypaniu w lecie to rozpływa sie jak maka, a jak było kilka desczowych dni to juz sie tak nie rozpływał i lepiej sie siałwidocznie troszke wilgoci złapał na zakłądzie, nie ujrzysz w nim kamyka. A zwykłe wapno z radkowic  czyli radkowit tez jest fajnie zmielony( miałem jedno auto bo przez pomyłke kier zle załadował) i wysiewa sie zwykłym rozsiewaczem bez problemow. Bo do premium to tak jak z trebaczowa bez osłon duzo w powietrze idzie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4524 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 16:06

Wapnowanie pola

No to trzeba będzie zamówić jeden samochód tego. Bo z Mg mam problem. pH uregulowane bo poszło 1 wózek RCW/ha kredy trębaczewa, na drugi rok 1 wózek RCW/ha kredy z mielnika, ale mg dalej brak. Więc może na nowe działki tak zwane bida totalna trzeba by jednego roku ze 3t/ha kredy czy to z mielnika czy trębaczewa a na drugi rok 3t/ha radkowit premium. Cóż trzeba to sprawdzić.

#4525 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 18:20

Wapnowanie pola

w tym roku siałem radkowit premium, wieczorem przy zerowym wietrze pył unosił się w powietrzu przez dobre pół godziny zanim osiadał. Później było troszke rosy więc siało się bardzo dobrze, a po rozrzuceniu delikatnie przebronowałem, bo już rano zaczął wiać silny wiatr i 2500zł poszło by z wiatrem :D

tona na kopalni kosztuje ok 40 zł, za transport policzyli mi niestety 1500zł.

#4526 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 17:40

Wapnowanie pola

http://allegro.pl/wa...5853212599.html
Co o tym sadzicie na lekką glebe PH 4,55 Mg 3,0 ?

#4527 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 19:27

Wapnowanie pola

damianzbr - w kredzie nie ma magnezu. Nie sprawdzałeś składu wapna przed zakupem??

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#4528 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 17 grudzień 2015 - 10:41

Wapnowanie pola

panowie a co sądzicie o wapnie defekacyjnym? opłaci się? kosztowało by mnie jakieś 25-30 zł .Jest to wapno po byłej cukrowni Tuczno w okolicach Inowrocławia. jest za darmo tylko koszt transportu.

Edytowany przez Bartek72511, 17 grudzień 2015 - 10:52.

#4529 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 17 grudzień 2015 - 11:19

Wapnowanie pola

A jaka zawartość tlenku wapnia? Jakie są składniki dodatkowe? I najważniejsze, co tym wapnem chcesz osiągnąć?

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#4530 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 17 grudzień 2015 - 11:57

Wapnowanie pola

damianzbr - w kredzie nie ma magnezu. Nie sprawdzałeś składu wapna przed zakupem??

Wiem że kreda nie ma magnezu, ale priorytetem było jak najszybsze uregulowanie pH. Cel został osiągnięty, teraz trzeba zając się tanim uregulowaniem zawartości Mg. Tak jak pisałem, nie zapomniałem o Mg uprzednio gdyż stosowałem kizeryt, ale jest to rozwiązanie drogie dlatego szukam tańszej alternatywy, a dodatkowy wapń nie zaszkodzi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4531 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 17 grudzień 2015 - 14:33

Wapnowanie pola

Co powiecie na temat tego handlarza i jakości towaru który oferuje? Wie ktoś skąd on to bierze?

http://www.waprad.pl/?page_id=7

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#4532 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 17 grudzień 2015 - 23:52

Wapnowanie pola

Jeśli magnezu ma szybko przybyć, to korzystaj z drogich rozwiązań (siarczan magnezu, siarczan amonu). W przeciwnym wypadku trzeba stosować wapna magnezowe. Rozwiązanie pośrednie - nawozy NPK z magnezem - najwyżej zahamuje ubywanie tego pierwiastka z gleby.

#4533 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 14:44

Wapnowanie pola

Jaka jest Wasza opinie na temat wapna POLCALC? Albo jakie wapno polecicie w big-bagach? 

#4534 Share Bonifacy

Bonifacy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 18:52

Wapnowanie pola

Mam pytanie do was

Mam jedną działke o ph 4,1-dramat (wziąłem w dzierżawe)

Po żniwach co lepiej wysiać

krede czy wapno tlenkowe i podstawowe pytanie ile?

#4535 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 676 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 18:59

Wapnowanie pola

Podstawa to bonitacja gleby. Jak będzie wilgoci dużo i bonitacja I-III to możesz dać tlenek. Generalnie dawka nie powinna przekraczać 500kg jednorazowo.

Na słabszej bonitacji według mnie tylko węglan. Dawka uzależniona od stopnia przemiału. Im bardziej pyliste tym dawka może być mniejsza.

#4536 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 19:04

Wapnowanie pola

wapniak koszelowski czy polcalc co lepsze? Wydaje mi się że są to niemal identyczne produkty a jakie wy macie spostrzeżenia? Planuje dać na rzepak po pareset kilo któregoś z nich i rozsiać w najbliższym czasie co wy na to? Czy może lepiej wiosną rozsiać?

#4537 Share Bonifacy

Bonifacy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 19:14

Wapnowanie pola

czyli węglan wapnia z morawicy też może być?

Może troche głupie pytanie ale co to jest ta bonitacja gleby?

Jak bym tak sypnął 500kgna ha to +/- jaki może być wtedy odczyn ph?

Kurde myślałem że przy takim ph (4,1) to będe musiał sypnąć ok 3t na ha

#4538 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 19:37

Wapnowanie pola

Na takie cos to weglanu trzba dac 5t x2 przed orka i po orce i po jakichs 2 latach bedziesm miał poprawe. Nie wierz w te bajki ze 500kg kredy granulowanej zmieni ci pH

#4539 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 676 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 19:59

Wapnowanie pola

Bonitacja to klasa gleby. Pisałem że możesz dać tlenku 500kg bo takie są zalecenia. Na madzie wiślanej I klasy bonitacyjnej można dawkę tlenku zwiększyć, ale ogólne zalecenia mówią o max 500kg jednorazowo. Nie oznacza to że uzyskasz po tej dawce właściwe ph. Odkwaszanie to proces długotrwały.

Z węglanów masz szerszy wybór, bo np kredy pylistej możesz dać np 2 tony( np. kreda pylista pastewna) i będziesz miał lepszy efekt niż dasz 5 ton wapna z Morawicy, Bukowej czy innych. Najlepsze zawsze będą węglany z najmłodszych pokładów czyli kredowe ( stąd przyjęła się nazwa kredy). Chyba największe pokłady młodej kredy znajdują się w Mielniku.  I zasada jest taka, że węglanem nie przewapnujesz- jest on bezpieczniejszy w stosowaniu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4540 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 20:33

Wapnowanie pola

Agrest mówisz o 500 kg samego towaru, czy czystego składnika CaO jednorazowo na cięższe gleby? O ile mnie pamięć nie myli to chyba zalecenia mówią o 500kg/ha CaO, czyli samego towaru trochę więcej, dobrze mówię?