Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5882 odpowiedzi na ten temat

#4481 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 20 listopad 2015 - 20:26

Wapnowanie pola

czym jak coś uzupełnić magnez ? wapnem magnezowym czy jest coś innego ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 17:23
  •  

#4482 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 20 listopad 2015 - 23:14

Wapnowanie pola

kizeryt ja siałem http://www.agrofoto....ohn-deere-6630/

a z badań gleby wyszło mi że mam niski magnez. Po przeprowadzeniu zabiegu nie widziałem niedoboru na roślinach, myślę że na bieżące potrzeby wtedy im dostarczyłem Mg, ale teraz mam w zamiarze tak co roku sypnąć po 100 kg kizerytu na każdy ha zbóż. A pod kukurydzę będę stosował korn kali. Zobaczymy za 2lata po badaniach czy pomogło. Później gdy już ureguluję poziom Mg mam zamiar sypnąć po 3 t/ha dolomitu którego absolutnie nie polecam do szybkiego wapnowania. Może z biegiem czasu będzie uwalniał Mg.

#4483 Share Maro0

Maro0

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 08:26

Wapnowanie pola

Odczyn gleby można wyregulować samym wapnem, a przy braku magnezu rośliny wrażliwe na jego niedobór i tak będą słabo rosły.

Kolega Mar0 z jakiego powodu chce stosować wapno na glebę o odpowiednim odczynie?

Zeby wprowadzic wapn w tym roku pod buraki, ale tez pod warzywa. bo bede miał je na tych polach w latach nastepnych,a pola nie były dlugie lata wapnowane i nie wiem ile wapnia jest a Ph skad takie wysokie nie potrafie wytłumaczyc

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4484 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 08:50

Wapnowanie pola

Wysokie pH to zapewne sprawka wapnia lub magnezu. Nawożenie w ciemno, bez badań mija się z celem (ekonomicznym). A jakie gleby masz do dyspozycji? Czy to czasem nie są rędziny?

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#4485 Share Maro0

Maro0

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 12:32

Wapnowanie pola

To inaczej jakie badanie zrobic zeby zbadac zawartość wapnia w glepie? Mg na srednim poziomie, Ph od 7,0 do 7,3.Zamawiałem nawozy i wrazie "w" zamówiłem grade IV zeby posypac chociaz profilaktycznie pod warzywa i burak. Ziemia IV klasa WLKp 

Edytowany przez Maro0, 21 listopad 2015 - 12:39.

#4486 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 17:50

Wapnowanie pola

Daj sobie spokój z wapnem. W alkalicznej ziemi rośliny też słabo rosną. Robiłeś badania w OSChR, więc powinieneś mieć zalecenia co do wapnowania. Z pewnością jest ono zbędne.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#4487 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 21 listopad 2015 - 18:15

Wapnowanie pola Między wapnem granulowanym a pylistym dużo różnic nie ma poza tym że pyliste jest tańsze.Granulat kosztuje ok.450 u mnie przynajmniej ale to wapmag który ma ok. 50% wapnia i magnezu a reszta co?skała bezwartościowa.Granulowane wapno łatwiej się generalnie rozsiewa.Tylko że w rejonach znacznie oddalonych od dystrybucji nie opłaca sie kupować pylistego(tylko w małych ilościach) bo jeśli cały tir to nie ma problemu.

#4488 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2723 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 12:07

Wapnowanie pola

Mimo wszystko wanna granulowanego (ok 25 ton) wychodzi 10-12 tys zł ! Za tą kasę kupię 30ton kredy z przywozem, piasta i ruski ciągnik  :lol:

#4489 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 948 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 14:03

Wapnowanie pola

... albo 300t wapna defekacyjnego z cukrowni z dowozem .....

#4490 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 14:29

Wapnowanie pola

Kiedyś pewien rolnik zadał mi takie pytanie - "Czy kiedykolwiek skorzystałeś z czegoś, czego Cię uczyli w szkole?". Chodziło mu o szkołę ponadpodstawową, ale jak czytam niektóre posty, to zastanawiam się dlaczego system szkolnictwa w Polsce jest tak podły? Matematyka może i jest trudna, ale chyba każdy powinien umieć sobie wyliczyć ile jest wapna w wapnie i jaka jest jego cena oraz, co jeszcze oprócz wapna jest w wapnie i czy mogę z tego powodu użyć mniej innych nawozów?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4491 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 23 listopad 2015 - 12:51

Wapnowanie pola

Między wapnem granulowanym a pylistym dużo różnic nie ma poza tym że pyliste jest tańsze.Granulat kosztuje ok.450 u mnie przynajmniej ale to wapmag który ma ok. 50% wapnia i magnezu a reszta co?skała bezwartościowa.Granulowane wapno łatwiej się generalnie rozsiewa.Tylko że w rejonach znacznie oddalonych od dystrybucji nie opłaca sie kupować pylistego(tylko w małych ilościach) bo jeśli cały tir to nie ma problemu.

zgadzam sie ze stosowanie Wap-Mag-u  jak kazdego innego wapna granulowanego nie ma sensu. Ale kolega cos pomylił ze składem.

Wap-Mag jest z dolomitu wiec jak kazdy dolomit powinien miec ponad 90% weglanów. Producent deklaruje pewnie troche mniej składnika ale i tak z deklarowanych wartosci 28% CaO i 16 MgO wychodzi, ze musi być minimum 83,24% węglanów.  Jak człowiek nie uważał na chemii w podstawówce to trzeba uważać, żeby się nie wygłupiac.

#4492 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 23 listopad 2015 - 18:26

Wapnowanie pola Chodziło mi o 28 i 16 tak jak napisałeś tylko ze może źle sie wyraziłem.

#4493 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 26 listopad 2015 - 10:58

Wapnowanie pola

Mógłby mi ktoś podać kontakt (może być na priv żeby nie robić reklamy) jakieś wapno typu nordkalk lub kreda najbliżej Siedlec. Dzwoniłem trochę po numerach znalezionych w internecie i albo drobne kamyczki wciskają albo granulat po 450zł, albo w mielniku tylko workowaną kredę

na razie znalazłem oferty nodrkalk standard cal po 120zł tona na podwórku

kreda z kornicy mocno zbrylona po 70 zł na kopalni - da się to jakoś sensownie rozsiać?

kreda granulowana po 320zł tona 

Edytowany przez node3mer, 26 listopad 2015 - 11:48.

#4494 Share STIG0013

STIG0013

Studenciak :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1083 postów

Napisany 26 listopad 2015 - 12:39

Wapnowanie pola

Nordkalka zamawiałem u: http://teamagrokuczynska.pl/

ale najbliżej Siedlec chyba oddział w Białej Podlaskiej

Edytowany przez STIG0013, 26 listopad 2015 - 22:21.

Jeżeli pomogłem lub podoba Ci się mój wpis, to wciśnij ,,FAJNE" 

#4495 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 26 listopad 2015 - 22:18

Wapnowanie pola

Kreda z Kornicy wychodzi trochę drożej z dowozem.

#4496 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 252 postów

Napisany 27 listopad 2015 - 09:51

Wapnowanie pola

Mógłby mi ktoś podać kontakt (może być na priv żeby nie robić reklamy) jakieś wapno typu nordkalk lub kreda najbliżej Siedlec. Dzwoniłem trochę po numerach znalezionych w internecie i albo drobne kamyczki wciskają albo granulat po 450zł, albo w mielniku tylko workowaną kredę

na razie znalazłem oferty nodrkalk standard cal po 120zł tona na podwórku

kreda z kornicy mocno zbrylona po 70 zł na kopalni - da się to jakoś sensownie rozsiać?

kreda granulowana po 320zł tona 

Krede oplaca sie jedynie brac po kilkunastu dniach suszy, gdzie jest dobrze przeschnieta. Wiec o tej porze roku ciezko bedzie znalezc odpowiednia z kopalni. 

#4497 Share lepo

lepo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 30 listopad 2015 - 22:17

Wapnowanie pola

Jakie wapno szybko działa, ponieważ pod buraki jeden kawałek pola mam słabe pH ok. 5,3, gleba lekka, i teraz zastanawiam się jak je spróbować podnieść. Słyszałem kiedyś o takim wapnie ale nie znam efektów po nim. Próbował kiedyś coś takiego siać?

Edytowany przez lepo, 30 listopad 2015 - 22:18.

#4498 Share rafal116

rafal116

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 01 grudzień 2015 - 18:54

Wapnowanie pola

Wapno granulowane 52% CaO, MgO 8% + mikroelementy:
bor, żelazo, miedź, molibden 6%. Czy takie wapno w postaci 1tony na 0.5 ha podniesie w jakiś procent ph ? O co pytać w chwili zamówienia?

#4499 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1076 postów

Napisany 01 grudzień 2015 - 18:59

Wapnowanie pola

Jesteś chyba bardzo bogaty jak stosujesz najdroższe wapno na rynku

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4500 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 01 grudzień 2015 - 18:59

Wapnowanie pola

Może CaO + MgO 52 % ? Nie chce mi się wierzyć że ma w sumie 60%.Chyba że to tlenek.

Ważny też jest stopień rozdrobnienia(przed granulacją). Jeżeli jest zrobione z pyłu to jest ok.Jeżeli po rozpuszczeniu będą kamyczki to szkoda kasy.