wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Tomek90    2165

A skąd wziąłeś taką wiedzę ? Chyba po pijaku tego posta napisałeś.

Z kopalni? Ja mam to dodatkowo potwierdzone z stacji chemicznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Jeżeli posieje trawę teraz a poźną jesienią dam wapno, nie zaszkodzi to młodym roślinom??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktosik25    11

Mam takie pytanie:
Tuż po żniwach poszło na jedną działkę ok 4t/ha wapna z Morawicy. Teraz przemyślałem by posadzić tam ziemniaki w przyszłym roku. Darować sobie ten pomysł czy jest szansa, że nie będzie parcha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Panowie muszę zamówić wapno węglanowe i jestem nastawiony na kupno ze strony wapno-nawozowe.pl zamawiał już tam ktoś z was, jeśli tak to jak z rzetelnością? Cena za tonę węglanowego odmiana 04 52-55% Cao 86zł, powiat ostrołęcki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnsoon    7

Ogladalem ostatnio u sasiada wapno z morawicy. Moze najgorsze to ono nie jest ale jednak sporo grubszej frakcji, praktycznie niereaktywnej.. na moje oko reaktywnosc jakies 30-40% i to napewno nie w pierwszym roku. Nie ma co nawet porownywac tego do kredy..

Swoja droga jak wyglada sytuacja w Mielniku? Duze kolejki? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2165

Ogladalem ostatnio u sasiada wapno z morawicy. Moze najgorsze to ono nie jest ale jednak sporo grubszej frakcji, praktycznie niereaktywnej.. na moje oko reaktywnosc jakies 30-40% i to napewno nie w pierwszym roku. Nie ma co nawet porownywac tego do kredy..

Swoja droga jak wyglada sytuacja w Mielniku? Duze kolejki? 

 

Na Twoje oko idź do ślepologa. Jakim cudem określiłeś reaktywność na to tzw "oko"?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnsoon    7

Wrzucilem sobie poprostu 2 łyżeczki do szklanki wody, po przeplukaniu zostało dużo "kamyków"(rozmiar ok 0,5-2mm), nie mierzylem tego na wadze jubilerskiej.. po dolaniu octu(roztwot kwasny) rzeczywiscie te kamyki jakos reagowaly(babelki, syczenie) ale niestety ziemia nie ma roztworu octu i nie da sie w niej wymieszac wapna idealnie.. dlatego wiadomo ze te "kamyki", czyli frakcje ktore mozna zobaczy golym okiem sa praktycznie niereaktywne!, a co najwyzej moga podtrzymywac odczyn ph ale napewno go nie podniosa

 

Jesli miales do czynienia z wapnem typu radkowit premium, badz tym bardziej z kreda to wiedzialbys o czym mowie.. kreda jest cialem bezpostaciowym, czyli jej czasteczek nie zobaczysz golym okiem.. mozesz zmieszac ja z woda i pomalowac sciane. dlatego sie tak swietnie rozpuszcza w glebie i podnosi ph!!!!

 

ps. i nie wsykakuj mi tu z jakimis slepologami bo gdybym mial ochote to zjadlbym cie lirycznie bejbe.. troche pokory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Ma ktoś jakieś namiary do przedstawiciela w Mielniku?

 Mielnik

510-757-387

 

Ta  sama  grupa  ma  kopalnie  w  Kornicy 

Kornica 

697-606-155


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2165

Wrzucilem sobie poprostu 2 łyżeczki do szklanki wody, po przeplukaniu zostało dużo "kamyków"(rozmiar ok 0,5-2mm), nie mierzylem tego na wadze jubilerskiej.. po dolaniu octu(roztwot kwasny) rzeczywiscie te kamyki jakos reagowaly(babelki, syczenie) ale niestety ziemia nie ma roztworu octu i nie da sie w niej wymieszac wapna idealnie.. dlatego wiadomo ze te "kamyki", czyli frakcje ktore mozna zobaczy golym okiem sa praktycznie niereaktywne!, a co najwyzej moga podtrzymywac odczyn ph ale napewno go nie podniosa

 

Jesli miales do czynienia z wapnem typu radkowit premium, badz tym bardziej z kreda to wiedzialbys o czym mowie.. kreda jest cialem bezpostaciowym, czyli jej czasteczek nie zobaczysz golym okiem.. mozesz zmieszac ja z woda i pomalowac sciane. dlatego sie tak swietnie rozpuszcza w glebie i podnosi ph!!!!

 

ps. i nie wsykakuj mi tu z jakimis slepologami bo gdybym mial ochote to zjadlbym cie lirycznie bejbe.. troche pokory

 

Ślepolog ok, żebyś napisał co i jak tak jak w drugim poście byłoby ok. 

 

Radkowita nie stosowałem, kredy rozrzuciłem setki ton i wiem co to jest i że nie zawsze się nadaję. 

 

Węglanowym zwykłym oraz magnezowym + kreda granulowana z koszelówki podniosłem ph z okolic ~4 (jęczmien hektarowymi placami wypadł w pierwszym roku) do ph na poziom że raps teraz sobie super rośnie. To jak? Sam granulat taki ganiony przez wszystkich zrobił taki skok ph?? Odrazu mówie że teraz susza w podlaskim także nie ma że popaduje i jakos ciągnie na kwasie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

a jak to jest z przechowywaniem kredy luzem? polezy ze 2 miesiace na pryzmie czy trzeba siac odrazu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wszystko zależy od deszczu, jak będzie padać to pozamiatane. Mi zostało z jesieni do wiosny wózek może półtora wózka RCW3 kredy, załadowałem se na rozsiewacz zadowolony, pojechałem na pole a tu zonk, jak byś masło / mokrą glinę chciał rozsiać. Ale jak przykryjesz powinno być ok. Przykryte raz leżała też całą zimę, tylko że wysypane na wielką plandekę i ta sama plandeka jeszcze starczyła żeby przykryć wtedy było ok. Bez przykrycia zmarnujesz wapno.

 

No chyba że masz jakiś profesjonalny rozrzutnik z frezem podającym na talerze to wtedy będzie ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymong1234    37

Ja zamówiłem dlg wapno czyli kredę z bardzo młodego złoża. Zapłaciłem 154 zł netto za tonę na termin. Za rozstanie ostatecznie wyszło 35zł od tony. Mój załadunek tylko. PH było na poziomie około 5 ŚREDNIO. Poszło około 2 t na ha więc za rok się zobacz jak zadziała. leżała z 3-4 miesiące na dworze i rozsiewał się bdb mimo zawilgocenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

U mnie raz leżała kreda 2 lata na pryzmie, przykryta z góry folią i od ziemi folią, rozsiewała się lepiej niż te prosto z kopalni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroRedziny    6

Jeżeli posieje trawę teraz a poźną jesienią dam wapno, nie zaszkodzi to młodym roślinom??

Nie wiem jak to wygląda dokładnie, ale ja jak rozsiałem 3t/ha wapna 50% na rosnące samosiewy rzepaku (w fazie około 6liści) to po jakimś tygodniu na całym polu liście zaczynały żółknąć, nie wiem czy to od wapna ale wydaję mi się że tak. Chwilę później zaorałem całość pod pszenice

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

a czy spotkal się ktoś z wapnem granulowanym węglanowym w bb i jedyny adres na nim jaki znalazłem to stawiski . jest też w workach i dwa rodzaje z magnezem turbo i bez. cea 350zlt. czekam na wyniki próbek i zapewne cos będę zapodawał z magnezem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zawisza    256

Co powiecie na wapno węglanowe wg. sprzedwcy 70% reaktywności, 80% czystego CaO, w cenie 3900 25t, frakcja o ile sie nie mylę 1mm?

Edytowano przez Zawisza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    33

Zgodnie z przedmówcą. Kopalnia pod nosem, a kupujesz od pośredników? Cena lipa. 


Zgodnie z przedmówcą. Kopalnia pod nosem, a kupujesz od pośredników? Cena lipa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Panowie mam kawałek gleby dokładnie z16 arów co pH jest 4 pH czy da doprowadzić do 6 pH w jednym roku chciałem użyć do tego 1 tonę na 16 arów kredy polcalc na jesień a wiosną poprawić jeszcze 200kg. Co otym myślicie czy macie inne sposoby na taki kwas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj