wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

elmichalkw    0
Czołem,
dwa dni temu podpisałem umowę na wydzierżawienie kolejnych hektarów ziemi od klasy 2 do 5 z przewagą 4- gleby te od ostatnich 10 lat nie widziały wapna. W tym roku planuję na nich siew pszenżyta oraz pszenicy (przez ostatnie 10 lat nie widziały także roślin ozimych). Pytania są następujące:

 

1) Jest zbyt późno na zastosowanie wapna pod zerwanie ścierniska. Grunty odebrałem po zrobionej orce siewnej. Czy w takim wypadku lepiej zastosować nawożenie pogłówne (np. Wapniak wg producenta można) czy zaryzykować wymieszanie z Polifoską ,,pod korzeń" przed agregatem uprawowo-siewnym i liczyć, że jednak przyswajalność fosforu się znacząco nie pogorszy? 

 

 

2) Jeśli w pkt 1 lepiej zastosować nawożenie pogłówne to w jakim terminie od siewu?

 

 

3) Mam możliwość zakupienia poniższe wapna, które z nich wg Waszej opinii jest najlepsze cena/jakość?

         - Dolokorn  
         - Wapniak Koszelewski   
         - PolCalc 450 


Pozdrawiam

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie mam ten sam problem bo niewiem co wybrac krede z koszelowki czy polcalc ?ktore jest lepsze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

@szczypka, to z jakiego Ty śląskiego jesteś, skoro do tego Trębaczewa masz 20 km.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

z normalnego a ile masz śląskich w polsce  :D

do granicy z woj łódzkim mam ok 10 km do działoszyna ok 18km a od działoszyna do trębaczewa jest ok 2 km 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poderwa    24

Panowie mam ten sam problem bo niewiem co wybrac krede z koszelowki czy polcalc ?ktore jest lepsze?

 

polcalc rozpuszcz się bardzo szybko,i niema żadnego osadu-siałem w tym roku 10 t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1035

dzisiaj wykosiłem gryke jutro chce rozsiać krede (jurak czy jakoś tak.) po tonie na hektar później raz gruber na głęboko pod pszenicę a po tym NPK i siew.czy waszym zdaniem tak może być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

Panowie, muszę szybko podnieść ph na jednym polu. Niestety w grę wchodzi tylko wapno granulowane bo za mały obszar na zwykłe(ok 4ha), myślałem posiać wapno tlenkowe granulowane w dawce 800kg/ha albo krede granulowaną w dawce 1t/ha.Jak myślicie co lepiej? Siana będzie pszenica. Nawóz PK dopiero wiosną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

celtis zdecyduj się czy chcesz podnieść pH czy sobie posiać po 1 tonie wapna dla własnej satysfakcji.

 

4 ha x 1t granulowanej kredy (400 - 450zł) = 1800 zł.

 

Najtańsze wapno węglanowo-magnezowe u ciebie na polu 70zł/t (nie znam lokalizacji strzelam z ceną mniej więcej)

26 t x 70zł = 1820 zł

 

26 t / 4ha = 6,5t/ha

 

A tak po za tym jakie pH, o ile chcesz podnieść, jaki rodzaj gleby?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

Wapno z morawicy wychodzi u mnie po 65zł. Ph w okolicach 5. Gleby średnie. Załóżmy że wysieję 800kg/ha tlenku granulowanego 90% CaO. Daje mi to 720kg czystego CaO na ha w bardzo szybko działającej postaci. Przy dawce 5t/ha wapna z morawicy wprowadzę do gleby (5*50%Cao*50%reaktywność) 1250kg Cao. Cena to 5*65zł=325zł/ha + załadunek i rozsianie ok 360zł/ha. Wapno tlenkowe granulowane jest po 500zł/t wiec wychodzi 400zl/ha + 10 rozsianie= 410zł/ha. Jak robiłem badania po wapnie z morawicy w ilości 4t/ha to po roku ph podniosło się o 0.5 Ph. Wniosek jest oczywisty że lepiej zwykłe, ale zależy mi na szybkim podniesieniu ph wiec w tej roli na pewno lepiej sprawdzi się albo kreda albo tlenkowe. Niestety ciężko u mnie z kredą luzem bo to byłaby jeszcze najlepsza opcja :mellow:

Edytowano przez celtis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Reaktywność węglanu z Morawicy kształtuje sie na poziomie ok.90%, a nie 50. Tlenek też nie ma reaktywności 100%. Oczywiste że węglan "działa" zdecydowanie wolniej, ale dłużej, stąd to podniesienie ph po roku o 0,5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19450

ja w tym roku sieje 8t tlenkowego 90%, tyle mam przywiezione.........zaorze głęboko i sieje.

 

 

8t tlenku jednorazowo na hektar? ostro :)

a świstak siedzi i zawija w sreberka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

Już widzę te 90% reaktywności. Jeden kolega z forum pisał właśnie że robił badania i na 3 próbki- dwie reaktywność ok 50% i jedna ok 30%. Poza tym jeśli reaktywność rzeczywiście byłaby większa to i tak czas po jakim by się to wapno całkowicie rozłożyło to kilka dobrych lat :wacko:

To że podniosło to ph o 0.5 to doskonale zdaje sobie sprawę, ale ja chce szybko podnieść ph żeby jakoś pszenica rosła.

Edytowano przez celtis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Reaktywność węglanu z Morawicy kształtuje sie na poziomie ok.90%, a nie 50. Tlenek też nie ma reaktywności 100%.

 

A skąd wziąłeś taką wiedzę ? Chyba po pijaku tego posta napisałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    33

polcalc rozpuszcz się bardzo szybko,i niema żadnego osadu-siałem w tym roku 10 t

 

Wniosek: Granulka ładnie rozpuszcza się w wodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Farmer, z d*py k**wa filozofy.. Polak k**wa we krwi ma dyskutowanie, a skąd, a dlaczego, a po co, itp... k**wa do parlamentu sie nadajesz, a nie w ziemii grzebać :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U lokalnych sprzedawców wapniak kornicki 400zl tona w bb
Wapno polcalc 480zl tona bb . Kusi mnie cena kornickiego ale tyle tu piszecie o jakosci tego polcalcu i nie wiem co wybrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ursus jeśli polcalc jest kredą to jest taki sam ja wapniak kornicki, a jeśli nie jest kredą to jest gorszy od wapniaka kornickiego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Powiat łęczyński woj. Lubelskie, ktoś poileci krede luzem?

Szukaj kolego taniego transportu i wannę kredy z Mielnika będziesz miał za mniej niż 3 tysie


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj