wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Można wiedzieć jaki produkt? Może też bym wypróbował :)




 Dotarła Morawica i jeśli chodzi o wysiewanie to jest fajne też trzeba podziobać szpadlem ale równo się wysiewa. Ktoś mnie kiedyś pytał o radkowit Premium okolice Ostrołęki tam 96zł brutto i sprzedający potwierdził za rok spróbuje na cięższej ziemi z lepszym pH to może mało podniesie ale magnezu wprowadzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

chelat Mn, Zn, Cu, Br itd. ;)

Jak nie wypróbuję nie będę się wypowiadał czy to coś daje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelVol    0

Cześć! Mam pytanie i wydaje mi się, że ktoś może mi rozwiać moje wątpliwości. Chodzi mi o sprawdzony środek do wapnowania pola. Na moim gleba jest dość mocno zakwaszona i muszę jakoś temu zaradzić. Moim znajomi polecili mi nawóz Flormex. Z tego co mówili działa świetnie i dobrze odkwasza glebę. Może wy zetknęliście się z tym środkiem? Jeśli tak, to chętnie poznam wasze zdanie na jego temat. Chętnie posłucham bardziej doświadczonych ode mnie. Czekam na podpowiedzi i rady. Z góry dzięki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Gleba lekka? Jak tak to daj kredę w dużej dawce, nawet 6t/ha. Zrób badania po roku i wtedy myśl o czymś innym jak będzie jeszcze trzeba. A prawdopodobnie będzie skoro mówisz że kwas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

ph z 4,5 do 6,5 po wysianiu na sciernisko 4t kredy i na jesieni na orke jeszcze tonę. Siałem polcalca wapno i polecam. Kiedys na tym polu nie rosły buraki a teraz az miło popatrzeć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

Tez zaczynałem od 4.5 ale dwa lata temu,niby mowia zeby nie sypać dużych dawek tak na raz ja sypie tonę na jesień i pól tony wiosna, biorę z okolic kielczyglowa wapno granulowane jest ciut tańsze, chociaż może i wyprobuje polcalc, wg badania plynem ph teraz ma ok. 5.5 moze ciut więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

bartekd91 tak tyko mówią i nic więcej. Nic się nie stanie od dużych dawek węglanowym. Nie przewapnujesz, najwyżej będziesz miał za dużo Ca, ale w takim wypadku on szybko zostanie wypłukany, jednak nie ma się czym martwić bo to też pożądany proces, chyba byś chciał aby twoje rośliny głębiej się korzeniły i miały głębiej dostępny także Ca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

A pewnie tak bym chcial. Ale no cóż jest jak jest oddam do badania i zobaczymy wynik jaki bedzie po tych Dwóch latach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wapnować systematycznie i odpowiednimi dawkami..na sybko to można wiele, ale nie na polu. Nagły skok pH szkodzi korzeniom roślin, jest też pH optymalne dla konkretnych typów gleb i tego optimum trzeba sie trzymać. Zbyt duże pH może nam powodować blokadę niektórych składników makro i mikro. A duża ilośc wapna o dużej reaktywności na lekkich glebach szkodzi glebie mówiąc w dużym skrócie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Od wielu lat stosuję wapno węglanowe  około 4t/ha w przeliczeniu na CaO widzę efekt pozytywny. pH około 6,6

Na glebach ciężkich przy pH 5,5 niby potrzeba 6t/ha w przeliczeniu na CaO

Przy pH 4,5 to trzeba przez kilka lat sypać po kilka ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a wapno weglanowe dobre wapna skad bierzecie i jaka cena za samochod orientacyjnie ? ja lokalizacja mazowieckie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Okolice Ostrołęki Morawica 92brutto  i bodajże ale nie brałem Radkowit Premium 96-97brutto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

wczoraj mi przywiezli z siewierza 62zł tona (z dostawą)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19451

Panowie a jak u Was chodzi cena posodowego??Brakło mi na 5 ha nowej dzierżawy, a z kasą krucho i planowałem wziąć posodowe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BIZONURSUS    8

 

Witam mam problem odnośnie wapna ciężko u mnie z posianiem wapna weglanowego nie sianie ani razu chciałbym aby ziemia zrobiła się Mietka i dostarczała wodę kiedyś niby pomógł mi w tym wał mag ale Ty piszesz ze to t nie warty nawuz wapniowy więc co mam zrobić czym posiac przed siewem aWitam mam problem odnośnie wapna ciężko u mnie z posianiem wapna weglanowego nie sianie ani razu chciałbym aby ziemia zrobiła się Mietka i dostarczała wodę kiedyś niby pomógł mi w tym wał mag ale Ty piszesz ze to t nie warty nawuz wapniowy więc co mam zrobić czym posiac przed siewem a może przed orko bo podorywka zrobiona teraz a za dwa tygodnie mam zamiar siać przenice ozimą może przed orko bo podorywka zrobiona teraz a za dwa tygodnie mam zamiar siać przenice ozimą proszę o odpowiedź memembers specjalista od nawozuw wapniowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    33

Aż mózg nie rozbolał od czytania ;D Wszystkie wapna dobre tylko trzeba dobrać dawkę i poczekać na efekt. Ja sypię po >10t/ha wapna defekacyjnego na ciężkie ziemie i ziemia jest pulchniutka jak poduszka :D Jeśli chcesz mieć szybki efekt rozluźniający powinieneś zastosować wapno palone/tlenkowe - koszt od ~180 zł/t z dostawą 60% CaO. Tylko trochę na to późno, jeśli ma być siana pszenica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Tak się zastanawiam, bo wszędzie pisze, że obornik i wapno razem absolutnie, ale to teoria. Czy ktoś stosował jednego roku wapno z obornikiem? Np. wapno, głęboka podorywka x2 i na to obornik, orka i siew pszenicy ozimej? Zamówiłem o jedno autko wapna za dużo i muszę to wysiać, obornika też opór wiec muszę go wywieźć i tak dumam co tu czynić... Zauważył ktoś jakieś skutki uboczne na własnym przykładzie? Bo może to tak jak z solą pod kukurydzę, że powinno się rozsiać wcześniej, a i tak większość rozsiewa tuż przed siewem i kuku rośnie pięknie tak czy inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    33

Uwstecznianie fosforu, jeśli masz jakąś tam zasobność ziemi w ten składnik to raczej nie zauważysz negatywnych skutków, a i przecież wszystko się nie uwsteczni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
favi515    2

Witam mam problem odnośnie wapna ciężko u mnie z posianiem wapna weglanowego nie sianie ani razu chciałbym aby ziemia zrobiła się Mietka i dostarczała wodę kiedyś niby pomógł mi w tym wał mag ale Ty piszesz ze to t nie warty nawuz wapniowy więc co mam zrobić czym posiac przed siewem aWitam mam problem odnośnie wapna ciężko u mnie z posianiem wapna weglanowego nie sianie ani razu chciałbym aby ziemia zrobiła się Mietka i dostarczała wodę kiedyś niby pomógł mi w tym wał mag ale Ty piszesz ze to t nie warty nawuz wapniowy więc co mam zrobić czym posiac przed siewem a może przed orko bo podorywka zrobiona teraz a za dwa tygodnie mam zamiar siać przenice ozimą może przed orko bo podorywka zrobiona teraz a za dwa tygodnie mam zamiar siać przenice ozimą proszę o odpowiedź memembers specjalista od nawozuw wapniowych

 

nie wstyd Ci robić takie błędy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

według mnie jak przeorzesz obornik a po wierzchu rozsiejesz wapno będzie ok 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Tez o tym myslalem, ale po orce bedzie rozsiana polifoska, wiec tez wystapi uwstecznienie fosforu i sam mie wiem ktore zlo bedzie mniejsze, czy bezposrednie mieszanie obornika z wapnem, czy polifoski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Było rozsiać wapno na ściernisko, zrobić podorywke, nawieźć obornikiem, zaorać, rozsiać polifoske pod agregat i siać pszenice... Tak by to wyglądało "zgodnie ze sztuką" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj