Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5860 odpowiedzi na ten temat

#4281 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 24 sierpień 2015 - 07:44

Wapnowanie pola

witam. Dostałem oferte na wapno Nordkalk Magnesium po 131zł/t netto. Brać? 

Jesteś z Wejherowa? To chyba spoko cena za wapno dolomitowe, chociaż kieleckie dolomity wyszłyby parę zł taniej. Za markę trzeba dopłacić:)

Edytowany przez mariuszzz, 24 sierpień 2015 - 07:54.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 21:11
  •  

#4282 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 24 sierpień 2015 - 08:54

Wapnowanie pola

Na stronie producenta pisze że to wapno w postaci trójtlenku  , takiej ściemy jeszcze nie widziałem. I dawkowanie 600 kg na ha. Śmiechu warte.

#4283 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1064 postów

Napisany 24 sierpień 2015 - 18:49

Wapnowanie pola

Czy wapno z mielnika jest dobre bo mam propozycję kupna

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4284 Share seba87

seba87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja rolnicto nowinki tchniczne

Napisany 25 sierpień 2015 - 06:19

Wapnowanie pola

a jak sie ma sprawa wapnowania pola a potem nawozenia obornikiem?

mam scierniska po pszenicy jarej,mysle posypac je wapnem,potem talezowka i obornik pod orke i siew ozimej....mozna to razem polaczyc?

slyszalem ze jak wapno to nie obornik...prosze o pomoc.

#4285 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 25 sierpień 2015 - 20:21

Wapnowanie pola

Na ten temat można znaleźć wiele.. Jeśli chcesz stracić część składników z obornika to możesz robić jak napisałeś. Przy takiej suszy odstęp powinien być jeszcze większy niż normalnie zalecają, a przecież do siewu ozimin wiele nie zostało. Ja zrobiłem tak,że część pól powapnowałem a resztę zostawiłem pod obornik, za rok będzie zmiana i nie ma problemu mieszania wapna z obornikiem.

Tylko spokój może nas uratować....

#4286 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 25 sierpień 2015 - 20:55

Wapnowanie pola

Czy wapno z mielnika jest dobre bo mam propozycję kupna

ja bym brał, czy możesz podać namiary na sprzedawcę?

#4287 Share 8Seba8

8Seba8

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 26 sierpień 2015 - 06:18

Wapnowanie pola

witam .Mial moze ktos z was do czynienia z wapnem z tej firmy?http://www.strzeleck...dukty-rolnicze 

na olx pisze ze cena 50zl/t +transport  tego kredowego chyba bo magnezowe kosztuje 60zl/t. Mieszkam niecale 30km od tej fifrmy wiec za transport duzo nie powinno wyjsc tylko czy warto je brac . I ogolnie jakie wapno brac magnezowe czy weglanowe  a mozze ta krede ph zimi nie sprawdzane ale zapewne niskie bo od kiedy siegam pamiecia na tym polu nie bylo dawane. Klasa ziemi II-IIIb jakies 6ha 

#4288 Share WodzuQQ

WodzuQQ

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 31 sierpień 2015 - 18:54

Wapnowanie pola

Witam serdecznie mieszka w województwie Opolskim poleca ktoś jakieś firmy/kopalnie gdzie warto zaopatrywać się w wapno?

#4289 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 934 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 21:17

Wapnowanie pola

Już to pytanie zadałem w wątku o kredzie granulowanej, ale tutaj będzie bardziej trafne - siał ktoś kredę z Kornicy, taką z podsiewacza (ma trochę kamyków) rozsiewaczem RCW w ilości ok 3 - 4 T/ha? Potrzebuję ustalić jak bardzo uniesiona powinna być zasuwa?

Aro1975, podpowiesz jak masz ustawiony rozsiewacz i czym go ciągasz??

Wapna i obornika nie powinno się mieszać. Jeśli ktoś musi podać jedno i drugie w tym samym sezonie, to należy to zrobić w czterotygodniowym odstępie. Wysiew innych nawozów w odstępie 2 - 3 tygodni. Informacje dostępne były na stronie MODR z Ostrołęki.

Edytowany przez a1fe26c2, 12 wrzesień 2015 - 19:21.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#4290 Share UrsusC360Gold

UrsusC360Gold

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 14 wrzesień 2015 - 16:18

Wapnowanie pola Mam pytanie , będę wapnowal pole .
Sciernisko talerzowalem .
Rozsieje wapno i co później lepiej talerzowka czy orka ?
Jeśli orka na jaką głębokość ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4291 Share damian315

damian315

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 14 wrzesień 2015 - 22:03

Wapnowanie pola

Co jest lepsze do odkwaszania ziemi zaraz po żniwach wapno czy kreda , bo mam mętlik w głowie każdy co innego poleca i odradza.

#4292 Share marcianjargit

marcianjargit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 06:55

Wapnowanie pola

a jak teraz wywiozlem obornik pod kukurydze to ile przed siewem bym musial zasiac wapno bo wiem ze z niektorymi nawozami wapna nie mozna mieszac i nie chce zeby cos zaszkodzilo prosze o odpowiedz:D

#4293 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 934 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 07:10

Wapnowanie pola

Damian315, to zależy od rodzaju gleby. Na lekkie i bardzo lekkie zaleca się użycie kredy, na ciężkich i bardzo ciężkich można używać wapno w formie tlenku (CaO). Ja na przykład mam w większości gleby lekkie, trochę średnich i bardzo lekkich, i na wszystkich rozsiałem wapno w postaci węglanowej (CaCO3), bo zwyczajnie miałbym kłopot z wysianiem innych form wapna na same tylko gleby średnie, a na gleby bardzo lekkie i tak trzeba rozsypywać kredę.

Marcianjargit - jeśli zależy Ci na azocie z obornika, to poczekaj chociaż 3 tygodnie z wysianiem wapna. W przeciwnym wypadku możesz wysypać je nawet teraz.

Edytowany przez a1fe26c2, 15 wrzesień 2015 - 07:30.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#4294 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 15 wrzesień 2015 - 07:43

Wapnowanie pola

Już to pytanie zadałem w wątku o kredzie granulowanej, ale tutaj będzie bardziej trafne - siał ktoś kredę z Kornicy, taką z podsiewacza (ma trochę kamyków) rozsiewaczem RCW w ilości ok 3 - 4 T/ha? Potrzebuję ustalić jak bardzo uniesiona powinna być zasuwa?

Aro1975, podpowiesz jak masz ustawiony rozsiewacz i czym go ciągasz??

Wapna i obornika nie powinno się mieszać. Jeśli ktoś musi podać jedno i drugie w tym samym sezonie, to należy to zrobić w czterotygodniowym odstępie. Wysiew innych nawozów w odstępie 2 - 3 tygodni. Informacje dostępne były na stronie MODR z Ostrołęki.

Ja żeby wysiać właśnie 3-4 tony wapna węglanowego (dolomit zmielony na pył) ustawiałem dziurę na 3 palce (zębatka delikatnie zostaje w trzecim otworze na zasuwie). Jeździłem 1h fergusonem 255. W tym roku zrobiłem doświadczenie, rozwaliłem wapno na pryskaną ściernie, poleżało ze 2 tygodnie, nawóz NPK i orka na głęboko. Zobaczymy jaki rzepak będzie o ile wzejdzie w takie sucho.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#4295 Share damian315

damian315

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 09:16

Wapnowanie pola

Mam gleby lekkie i bardzo lekkie (klasy IV, V ,VI) czyli kreda będzie lepsza . Ile zalecacie wysiać kredy na hektar.

#4296 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 934 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 09:40

Wapnowanie pola

Dzięki master20002. Wapno już jest na polu, siałem ze szczeliną 15 cm. Przy końcówce ustawiłem 10 cm, ale nie bardzo chciała wylatywać ziemia, która nabrała się razem z wapnem z pola.

Ile kredy, to trzeba znać pH jakie masz teraz, jeśli jest poniżej 4.5, to jakieś 4.5 T/ha. Zakładam, że masz w tej kredzie dziewięćdziesiąt kilka procent węglanu wapnia i nie jest zbyt mokra. Przelicznik CaCO3 na CaO to 0,56, czyli tona CaCO3 jest równoważna 560kg CaO. Wielkość dawek w zależności od pH gleby jest w tabelach z zaleceniami nawozowymi.

Edytowany przez a1fe26c2, 15 wrzesień 2015 - 09:42.

#4297 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 555 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 16:54

Wapnowanie pola

jak sie nie myle 1.5t Ca0 to max na hektar   https://nawozy.eu/wi...apnowaniu.htmla na gleby lekkie i bardzo lekkie nie wskazana kreda ?. Ja dałem magnezowe z 5t/ha (brak magnezu i ph 4.4 ) tez mam lekkie i bardzo.

#4298 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2816 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 19:52

Wapnowanie pola

d4rek trochę się mylisz, bo w poszczególnych przypadkach jest zalecane dużo więcej niż 1,5t CaO. Oraz na gleby lekkie jest zalecane wapno węglanowe CaCo3 czyli wszelkie kredy, dolimity, mączki wapienne, kruszonki itp.

Na gleby ciężkie wapno tlenkowe CaO , wapno palone.

master nie potrzebne są ci takie doświadczenia bo nic na nich nie zobaczysz gołym okiem. Efekt taki że straciłeś ileś tam składników z nawozu NPK ale żeby gołym okiem to wątpię byś widział w uprawie.

Edytowany przez damianzbr, 15 wrzesień 2015 - 19:55.

#4299 Share mariez

mariez

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 15 wrzesień 2015 - 21:02

Wapnowanie pola Ja na gleby bardzo lekkie dawalem 4t wapna węglowego tj.okolo 2 tony czystego Ca0 takie mialem zalecenia ze stacji ktora badała próbki gleby.wapno bralem z kopalni Chęciny

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4300 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 441 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 21:37

Wapnowanie pola

witam

mam posiać wapno granulowane  z big baga  przed siewem pszenicy , na ulotce piszą  że najlepiej to wapno siać pod agregat i nie wiem jak zrobić czy nawóz dać przed orką , a wapno pod agregat , czy razem wysiać z nawozem pod agregat