wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

BIGAGRO w cenach nawozów oferujesz kredę nawozową 0-2mm w big bagach powiedz mi jaką ona ma wilgodność?? i nadaje się do rozsiewania siewnikiem lejowym???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Ja mam oferte na 04 z Morawicy po 74 zl/t. z transportem. Dodam ze mam dokładnie 170 km. na kopalnie w Morawicy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na wiosnę na wystawie rolniczej mielnik miał swoje stoisko, dłuższą chwilę gadałem z ich przedstawicielem i też stwerdził że trzymają pod dachem. Ale jak to w praktyce jest obecnie nie wiem. Jak 2 i 3 lata temu zamawiałem kredę to raz była mokrzejsza raz sucha, ale na ogół się kurzyło podczas siewu jednak starałem się zamawiać w okresach posuchy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

ja nie handluję wapnem, tylko znajomy miał patelnię i blisko po kredę do mielnika to się łatwiło jak ktoś z okolicy chciał. A teraz kreda chyba mokra a zkielc to inne firmy mi taniej przywożą niż ten znajomy.

Kolego widze dobrze ogarniasz temat wapnowania. Dzwoniłem do Mielnika to mówiła babka że nie sprzedaja narazie wapna ze wzgledu na pogodę a wiec ta opcja mi odpada. Teraz pozostaje kwestia czym zwapnować żeby były jako takie efekty w tym i kolejnych latach. A wiec szukam wapna które działa już w pierwszym roku ok 20-30 %. Szukałem w internecie ale nigdzie nie ma podane na żadnym wapnia ile działa w pierwszym i kolejnych latach. Podana jest jedynie reaktywność a jak wiadomo reaktywność to rozpuszczalność wapna na przestrzeni lat. Teraz tak myslalem nad wapnem z Morawicy Kujawit bądź Radkowit. Jak to jest z magnezem. Gdzieś czytałem że magnez również posiada właściowości odkwaszające a wiec jeśli tak jest i miałbym do wyboru Kujawit i Radkowit to skoro maja takie same właściowości odkwaszajace oba te wapna to wolałbym Radkowit bo przy okazji wprowadze magnez. Jak to z tym jest? Teraz druga kwestia rozumiem że premium oznacza że są to wapna bardziej mielone. Co w związku z tym? Szybciej działają? Działają już w pierwszym roku? Druga kwestia jak jest z sianiem takiego wapna premium? Nie jest to przypadkiem sam pył który w 30 % pójdzie mi w powietrze? 

PS. Opróżnij skrzynke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Z tego co wiem to w Mielniku maja wiate tam podsuszaja towar do granulacji i jak zbywa to sprzedaja, ale w sezonie jak pada co 2 dni to nie ma opcji zeby było towaru tyle i ile trzeba podsuszonego. Wapna premium to dosłownie sam pył bardzo lotny.

Edytowano przez bialy2005

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

skrzynka już opróżniona.

Wapno kredowe bardzo szybko odkwasza. Natomiast bardzo dobre wapno z Kielc, czyli dolomit mielony w pył, też w miarę szybko odkwasza i w dodatku bardzo często zawiera Mg.

Pył wiadoma sprawa ucieka w powietrze tak jak. np. tu: john-deere-6115m-z-rcw-3_32212_481_17098

 

dlatego ja postanowiłem dorobić stelaż jak w rotacyjnej taki sam jak miał kolega bialy2005: [galleryimg=599664]

 

Wszystko to za sprawą tego że każdą działkę chcę pociągnąć 1 raz 3t/ha kredy a za rok 3t/ha radkowit premium: [galleryimg=633452]

 

Kredą gdyż ona ma mocne pier...olnięcie, a radkowit premium pozamiata po niej i dodatkowo wprowadzi Mg. Po takim dwu letnim zabiegu, będą badania gleby i na podstawie wyników podejmujemy decyzję czy już starczy czy dalej atakować daną działkę.

 

Jeśli ty teraz nie możesz kupić kredy bo jest za mokra, może zmień kolejność i najpierw zastosuj porządne zmielone wapno z kielc, a za rok kreda.

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

A jak ma się sprawa z wapnowaniem tlenkiem pod rzepak? 

Widziałem ofertę na wapno tlenkowe granulowane, mozaika na polu i chciałbym tam siać rzepak.

Rok temu poszło ok 2 tony kredy i ok 3-4 tony radkowitu, badania oczywiście zrobie, ale gdyby trzeba było to naprawić to dać tlenek na ściernie, podorywka, później siewna i nie zaszkodzi rzepakowi? Czy lepiej dać pod orkę siewną. Ilości niewielka, góra 0,5 tony na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kreda z mielnika może i była trzymają pod dachem ale te zapasy już dawno poszły.Na początku lipca brałem od nich krede 5 patelni to 2 z nich faktycznie były z pod dachu a 3 prosto z produkcji. Tak mi mówili kierowcy i więc jak wam teraz mówią że jest z pod dachu to wątpię bo wszyscy wiedzą jaką była pogoda to niby kiedy ją wydobył i zmagazynowali?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

skrzynka już opróżniona.

Wapno kredowe bardzo szybko odkwasza. Natomiast bardzo dobre wapno z Kielc, czyli dolomit mielony w pył, też w miarę szybko odkwasza i w dodatku bardzo często zawiera Mg.

Pył wiadoma sprawa ucieka w powietrze tak jak. np. tu: john-deere-6115m-z-rcw-3_32212_481_17098

 

dlatego ja postanowiłem dorobić stelaż jak w rotacyjnej taki sam jak miał kolega bialy2005: [galleryimg=599664]

 

Wszystko to za sprawą tego że każdą działkę chcę pociągnąć 1 raz 3t/ha kredy a za rok 3t/ha radkowit premium: [galleryimg=633452]

 

Kredą gdyż ona ma mocne pier...olnięcie, a radkowit premium pozamiata po niej i dodatkowo wprowadzi Mg. Po takim dwu letnim zabiegu, będą badania gleby i na podstawie wyników podejmujemy decyzję czy już starczy czy dalej atakować daną działkę.

 

Jeśli ty teraz nie możesz kupić kredy bo jest za mokra, może zmień kolejność i najpierw zastosuj porządne zmielone wapno z kielc, a za rok kreda.

No dobra a czemu dajesz radkowit premium a nie radkowit zwykłe które ma wieksze frakcje i nie pyli tak? Chodzi o szybszy efekt po tak zmielonym wapnie? Dalej sie nie dowiedziałem czy te mielone węglany typu wapno z morawicy czy też kujawit działają w pierwszym roku. Wapna typu premium czyli bardzo mielone raczej odpadaja nie mam takiego sprzetu żeby rozsiać te wpano a szkoda żeby poszło w kosmos z pyłem.  Jak to jest z tym magnezem wapna magnezowe odkwaszja tak samo mocno jak z samą zawartościa wapna? Przykładowo 3 tony radkowit w porównaniu do 3 ton kujawitu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marco82    35

wapno tlenkowe działa za***iście ale przez rok co powoduje zbyt silną reakcję w glebie. ziemia dostaje stresu i zamiast wyleczyć pole od kwasu robimy jeszcze większy pogrom. najlepsze są wapna delikatne jak węglanowe czy magnezowe  i stopniowo co rok potem 2, 3 a potem co 4 i będzie ph ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tu masz bardzo dużo na ten temat wyjaśnione:

http://naszarola.pl/magnez-zapomniany-element-produkcji-roslinnej/

 

i zwróć szczególną uwagę na zdanie:

,,Stopień rozdrobnienia nawozu dolomitowego w bardzo dużym stopniu wpływa na szybkość rozpuszczenia w środowisku glebowym, a zatem warunkuje działanie neutralizujące jony wodorowe. Im więcej frakcji pylistej znajduje się w nawozie wapniowo-magnezowym, tym bardziej zwiększa się jego powierzchnia reakcji z roztworami glebowymi stanowiącymi główny czynnik rozpuszczający w środowisku glebowym.,,

 

Więc zrób wszystko aby taki sprzęt zdobyć. Może będzie warto nawet i 30km jechać w jedną str aby go wypożyczyć i dzięki temu wysiać dobre wapno, a dobre wapna to pył, zamiast kupować grubsze frakcje które łatwiej się wysiewają jednak gorzej działają.

 

Dobre wapno i łatwy wysiew w tym wypadku nie idzie w parze. I ja mimo wszystko wolę się natrudzić ale uzyskać oczekiwany efekt po wapnowaniu.

 

Nie wiem dokładnie w jakim stopniu mielony dolomity działają w pierwszy roku. Ale działać na pewno działają, myślę że kreda mimo wszystko w pierwszym roku będzie w większej skali działała od mielonego dolomitu, jednak dobrze zmielony będzie deptał jej po piętach.

 

Daję radkoit premium właśnie z tego względu że na pewno szybciej a przede wszystkim w ogóle zadziała w przeciwieństwie do kruszonej skały. Mielona a kruszona skała to są dwa zupełnie inne pojęcia, trzeba na to zwracać uwagę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BIGAGRO    14

Napisać cenę to można na wszystkim. Nie wiem czy widzieliście produkt wap-mag. Proszę sprawdzić sobie cenę, a zapewniam że sprzedawcy wap-magu także deklarują iż produkty z ich oferty są dobre, sprawdzone a przede wszystkim oryginalne.

Pojęcia oryginalne i sprawdzone są niepodważalne, jednak dobre nie zawsze idzie z nimi w parze.

 

Proszę zaczerpnąć informacji u producenta na temat procesu produkcji owego produktu bo jakaś tam informacja w opisie na waszej str jest mało wymowna.

Uprzedzam, ja nie mam zamiaru kupować tego produktu, poziom wapna w glebie podnoszę w znacznie tańszy a przede wszystkich znacznie skuteczniejszy sposób, jednak że taka informacja może być przydatna dla innych rolników poszukujących informacji w tym temacie.

Najlepsze były by zdjęcia produktu przed procesem granulacji, oczywiście zakładając że wszyscy są tu uczciwi i zdjęcia będą autentyczne.

 

EDIT: pisząc - ,,poziom wapna w glebie podnoszę...,, oczywiście chodziło mi o poziom magnezu, zgodnie z tematem naszej rozmowy.

 

Dziękujemy za opinie.

Oprócz sprzedaży produktów zajmujemy się również rolnictwem (na dodatek po studiach, z tytułami, a nie z przypadku - więc chcąc, nie chcąc również mamy spore pojęcie na rolnicze tematy...). Korzystamy z większości produktów, które oferujemy u nas (z reguły dopiero potem wrzucamy je do sprzedaży). 

 

Nie jesteśmy również w stanie opisać dokładnie wszystkich produktów w taki sposób, jaki zaproponowałeś. Takie informacje powinny znajdować się na stronie producenta. Przekażemy Twoją propozycję producentowi.

 

Jeżeli chodzi o tańsze produkty, to podrzucam całą aktualną ofertę na wapno:

Wapna-nawozowe.png


Zapraszamy na zakupy online 24/7 w e-sklepie www.big-agro.pl

Szeroka oferta - atrakcyjne ceny - szybkie i w większości darmowe dostawy w całej Polsce!

Zapraszamy do śledzenia większości naszych działań na Instagramie i Facebooku: MAZURSKI GOSPODARZ (Armand / ASZv3)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@damianzbr może podasz kontakt do sprawdzonego dostawcy wapna z Kielc i jakie polecasz żeby szybko zadziałało na 4-6kl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@bigagro odnośnie produktu który kryje się pod pojęciem - siarkomix (siarczan wapnia) miałki - czy polecacie go do podnoszenia pH gleby, z której kopalni pochodzi towar, oraz jaka max wilgotność jest w nim dopuszczalna a spotykana przy dostawie klientowi? 

 

No i oczywiście co przyczyniło się do podjęcia decyzji o zastosowaniu siarczana wapnia oraz jakie uzyskaliście efekty w rolnictwie którym się zajmujecie i w którym z reguły stosujecie produkty przed wprowadzeniem do sprzedaży?

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BIGAGRO    14

Siarkomix jest to siarczan wapnia więc nawóz nie służący typowo do odkwaszania lecz wprowadzający siarkę... można powiedzieć bez zakwaszenia gleby. Jest to tanie źródło siarki. Siarkomix jest produktem AgroLiedmann - produkowany jest w zakładach w okolicach Działoszyna. Jako AgriVision / BIG-AGRO jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem tej marki. Co do wilgotności to jest stosunkowo niska, a w przypadku granulatu jest jedną z najniższych wśród wapien granulowanych dostępnych na rynku (tyczy się to również Wapniaka Jurajskiego jak i Dolomagu). Co nas skłoniło do stosowania siarczanu wapnia? Pytanie banalne - niska zawartość siarki w glebie = chęć jej podniesienia zwłaszcza na gruntach na których uprawiamy rośliny typu rzepak, bobowate oraz siarkomix jako efektywne, niezakwaszające źródło siarki (no i tanie!). Polecamy.

 

Wysiew siarkomixu na użytek zielony:

 

13918824_1147117058663077_822070763_o.jp

 

13898309_1147116945329755_287041614_o.jp

 

13901970_1147116775329772_1548059682_o.j

 

13682409_1147116235329826_427404505_o.jp

 

13838112_1147116661996450_360845943_o.jp


Zapraszamy na zakupy online 24/7 w e-sklepie www.big-agro.pl

Szeroka oferta - atrakcyjne ceny - szybkie i w większości darmowe dostawy w całej Polsce!

Zapraszamy do śledzenia większości naszych działań na Instagramie i Facebooku: MAZURSKI GOSPODARZ (Armand / ASZv3)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@BIGAGRO

Tak właśnie pytam bo zabrzmiało to dla mnie dość dziwnie.

Poprzedni post ,,Jeżeli chodzi o tańsze produkty, to podrzucam całą aktualną ofertę na wapno:,,

 

i tam znajdujemy siarczan wapnia,

 

po czym w kolejnym możemy przeczytać:

,,Siarkomix jest to siarczan wapnia więc nawóz nie służący typowo do odkwaszania lecz wprowadzający siarkę,,

 

Po prostu boję się że przy najbliższej okazji w ofercie wapno znajdziemy saletrę wapniową i to wszystko nie daj Boże w temacie o wapnowaniu :D

 

Czyli wnioskując po ostatnim poście, siarkomix jest nawozem między innymi do podnoszenia zawartości siarki w glebie a na pewno nie do regulowania pH. Dobrze czytam wasze wpisy?

 

Jak chcecie mogę wam dać namiary na kopalnię gipsu gdzie zaopatrzycie się w towar znacznie taniej, gdyż nawet nie śmiem przypuszczać że przy cenie 120zł/t za siarkomix miałki wasza marża to 300%. ;)

 

edit: widzę że kolega, bądź koleżanka dodała zdjęcia z wysiewu gipsu. Czy dysponujecie jakimiś informacjami, bądź naocznymi dowodami na temat poprawy struktury gleby gdzie z powodu jej zaburzeń tworzyły się zastoiska wodne i aplikacja siarczanu gipsu dwuwodnego zauważalnie poprawiła ten stan rzeczy i owe zastoiska ustąpiły?

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BIGAGRO    14

BIGAGRO w cenach nawozów oferujesz kredę nawozową 0-2mm w big bagach powiedz mi jaką ona ma wilgodność?? i nadaje się do rozsiewania siewnikiem lejowym???

Kreda nawozowa mielona z naszej oferty dostępna jest luzem oraz w bb 500 kg. Produkcja AgroLiedmann. Frakcja 0-2 mm. Towar jest stosunkowo suchy. Wysiew lejkiem mielonki? Raczej inny sprzęt do tego służy. Jeśli chcecie siewnikiem nawozowym to jest kreda granulowana (czyli ten sam towar i granulacja 3-6 mm) - dostępna u nas jest stosunkowo bardzo sucha - nic się nie gniecie, nie przykleja ale i nie pyli - równy rozsiew. Polecam!


Zapraszamy na zakupy online 24/7 w e-sklepie www.big-agro.pl

Szeroka oferta - atrakcyjne ceny - szybkie i w większości darmowe dostawy w całej Polsce!

Zapraszamy do śledzenia większości naszych działań na Instagramie i Facebooku: MAZURSKI GOSPODARZ (Armand / ASZv3)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

@damianzbr może podasz kontakt do sprawdzonego dostawcy wapna z Kielc i jakie polecasz żeby szybko zadziałało na 4-6kl

Poszukaj kogoś w okolicy kto wozi kruszywo z okolic Kielc. Ja tak robię zawszę, zlecam mu transport, a fakturę bezpośredni z kopalnia wystawia na mnie. w 2015 marcu 1 tona z dostawą na pole kosztowała mnie 50 zł. 65km w jedną stronę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Gdzie można oddać próbkę gleby do analizy w woj. podkarpackim ?

 

pisz  oschr podkarpackie w google i może coś znajdziesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

@BIGAGRO

Tak właśnie pytam bo zabrzmiało to dla mnie dość dziwnie.

Poprzedni post ,,Jeżeli chodzi o tańsze produkty, to podrzucam całą aktualną ofertę na wapno:,,

 

i tam znajdujemy siarczan wapnia,

 

po czym w kolejnym możemy przeczytać:

,,Siarkomix jest to siarczan wapnia więc nawóz nie służący typowo do odkwaszania lecz wprowadzający siarkę,,

 

Po prostu boję się że przy najbliższej okazji w ofercie wapno znajdziemy saletrę wapniową i to wszystko nie daj Boże w temacie o wapnowaniu :D

 

Czyli wnioskując po ostatnim poście, siarkomix jest nawozem między innymi do podnoszenia zawartości siarki w glebie a na pewno nie do regulowania pH. Dobrze czytam wasze wpisy?

 

Jak chcecie mogę wam dać namiary na kopalnię gipsu gdzie zaopatrzycie się w towar znacznie taniej, gdyż nawet nie śmiem przypuszczać że przy cenie 120zł/t za siarkomix miałki wasza marża to 300%. ;)

 

edit: widzę że kolega, bądź koleżanka dodała zdjęcia z wysiewu gipsu. Czy dysponujecie jakimiś informacjami, bądź naocznymi dowodami na temat poprawy struktury gleby gdzie z powodu jej zaburzeń tworzyły się zastoiska wodne i aplikacja siarczanu gipsu dwuwodnego zauważalnie poprawiła ten stan rzeczy i owe zastoiska ustąpiły?

 

Panie Damianie Siarkomix po prostu mamy w tabeli z wapnem i jest w tej ofercie. Chyba to nie grzech? :)

A saletra wapniowa w temacie wapnowania to też jakieś info dla osób, które pewnych rzeczy nie wiedzą ;)

Co do marży... fajnie by było nawet obciąć dwa zera i pomnożyć raz 3 ;)

Proszę kupić ten Pana tani gips i zastosować a obok siarkomix (mogę Panu wysłać gratis) a za napisanie OBIEKTYWNEJ opinii na ten temat dorzucę górkę bonusów (oczywiście wpadnę zbadać glebę).

Zastoiska... ehh.

No i może przy okazji... opowie nam Pan coś o nawozach z Lubonia tj gipsie w tym temacie? Będę wdzięczny, bo mi się nie chce ;)

Pozdrawiam!

PS Idę już spać więc mam nadzieję zbytnio Pan tu nie obrzuci mnie czymś niemiłym ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czymś nie miłym, ależ za kogo mnie Pan uważa...? No właśnie tu piszemy bez Pan Pani. Więc nie pogniewasz się gdy dalej w ten sposób będę się odnosił do ciebie, a ty też pisz bezpośrednio wtedy i ja lepiej będę się czuł.

 

Co znaczy konkretnie stwierdzenie ,,zastoiska.. eh,, bo ,,eh,, jest delikatnie zagadkowe. Bardzo mnie to ciekawi gdyż poszukuję informacji od praktyków. Literatura opisuje ten związek chemiczny bardzo obiecująco, na tyle iż jestem w stanie uwierzyć że rozwiąże to moje problemy z nisko położonymi częściami działek o podłożu ilastym.

Oczywiście cały czas mam taki zamiar aby kupić i wysiać gips który wam polecałem, oraz gwarantuję że ten gips niczym się nie różni od siarkomixu, a nawet może być lepszy od siarkomixu, pod warunkiem że siarkomix jest produktem ubocznym przy neutralizacji zanieczyszczeń chcących się wydostać przez kominy fabryk.

 

Bardzo chętnie przyjmę próbkę siarkomixu gratis, mam nadzieję że rozmowa jest poważna i nie zakładasz że będę robił doświadczenia w doniczce a tym bardziej warzywniaku więc nie mówisz o próbce zmieszczonej w siatce z biedronki. 1 ha siarkomix vs 1ha gips z kopalni leszcze to jest moja propozycja. Dawki na ha, ty jako doradca zaproponuj.

 

Na temat nawozów z lubonia niestety nie potrafię się wypowiedzieć w nijaki sposób gdyż nigdy takowych nie stosowałem.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj