Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5882 odpowiedzi na ten temat

#4181 Share brain7

brain7

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 19 lipiec 2015 - 20:57

Wapnowanie pola

@damianzbr ten post wyżej popieram szczególnie ten granulat cały, porażka :lol: siałeś kiedyś krede z minerału, jak się sprawdza? lepsza jest wg cb od tej z mielnika? bo zastanawiam się skąd lepiej zamówić czy może lepiej droższego fast cala z nordkalk czy jeszcze coś innego.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 13:31
  •  

#4182 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 19 lipiec 2015 - 21:27

Wapnowanie pola

Po wapnie z Belchatowa nid powinno sie uprawiac ziemniakow przez4 lata

tak, po wapnie z bełchatowa... Jak się nie wie co i jak to lepiej się nie wypowiadać. No weź ty mi powiedz czemu akurat po wapnie z bełchatowa?

brain7 do minerału mam prawie 3 razy dalej niż do mielnika. Nie miałem tez odpowiedniej maszyny do wysiewu tak pylistego wapna. I na dzień dzisiejszy nie potrafię określić które lepiej dla portfela wychodzi. Jednak gdyby droga była taka sama i posiadał bym odpowiednią maszynę to zdecydowanie minerał.

Edytowany przez damianzbr, 19 lipiec 2015 - 21:31.

#4183 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 19 lipiec 2015 - 22:30

Wapnowanie pola A moze jak sie wie to sie pisze... Bylem na spotkaniu z przedstawicielem kopalni oraz taka informacja jest w prospektach informacyjnych oraz na http://www.kwbbelcha...zy-i-preparaty/ czytamy "Instrukcja stosowania i przechowywania
Stosowanie:
„Eko-Calcium” zaleca się stosować na wszystkich rodzajach gleb kwaśnych niezależnie od ich składu granulometrycznego pod wszystkie uprawy roślinne z ograniczeniem lnu i ziemniaka w pierwszych dwóch latach od wapnowania. Najlepsze plony w uprawach lnu i ziemniaka uzyskuje się w 3 i 4 roku od zabiegu wapnowania. „Eko-Calcium” oprócz odkwaszania polecany jest również do wzbogacania i poprawiania struktury gleby (obecność węgla brunatnego).

Edytowany przez przemol87, 19 lipiec 2015 - 22:49.

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4184 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 19 lipiec 2015 - 23:00

Wapnowanie pola

Ty uprawiasz ziemniaki czy mi się wydawało że nieraz coś się wypowiadasz na ich temat? Bo jeśli uprawiasz i nie wiesz czemu pod ziemniaki się nie wapnuje to słaby z ciebie pyrasz. ;)

Jak coś to na każdym wapnie powinno pisać nie zaleca się stosowania w pierwszym roku pod ziemniaki. A czemu szukaj w innych tematach.

#4185 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 19 lipiec 2015 - 23:11

Wapnowanie pola Widocznie to ty malo wiesz o ziemniakach. Masz na mysli parcha ale jego nie wywoluje wapno tylko bakteria...
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#4186 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 00:41

Wapnowanie pola

No właśnie, ale taka jest teoria na temat wapna pod ziemniaki. Jak jest w praktyce mówię szukaj w odpowiednim temacie.

#4187 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 10:08

Wapnowanie pola Panowie poleci ktoś jakieś wapno na Podlasiu w big bagach chodzi mi tutaj o jakąś krede. Może być nordkalk tylko nie wiem skąd najbliżej bedzie

#4188 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 21:41

Wapnowanie pola

No właśnie, ale taka jest teoria na temat wapna pod ziemniaki. Jak jest w praktyce mówię szukaj w odpowiednim temacie.

Jest dokładnie. Zgadzam się. Patogenami są bakterie oczywiście, jak tu kolega wyżej napisał, ale nie powinno się sadzić ziemniaków pod glebę świeżo wapnowaną. Najlepiej wapnować pod przedplon, ale nigdy pod świeżo wapnowaną glebę. Ziemniak lubi lekko kwaśny odczyn, a odczyn obojętny lub alkaliczny zwłaszcza na lekkich sprzyja występowaniu parchu, wystarczy zajrzeć do dowolnej pozycji z literatury fachowej. Wapń jako składnik ma korzystny wpływ na ziemniaka, dlatego dobrym nawozem jest saletra wapniowa. Aby uniknąć parchu stosuje się fizjologicznie kwaśne nawozy. Pozdrawiam

#4189 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 22:59

Wapnowanie pola

Zgada sie,ziemniak lubi lekko kwaśny odczyn(ale są odmiany które są wrazliwe na niedobór CaO lub Mg) a odczyn obojetny jest  jeden z czynników sprzyjających wystepowaniu parcha ale nie bezpośrednio go wywołujących!!. W nowszej literarurze przedmiotu czytamy,że jeśli w odpowiedniej fazie bbch ziemniak bedzie miał wystarczającą wilgotność nie bedziemy mieli do czynienia z parchem przy obojętnym odczynie.. Sam stosuje u siebie wapno magnezowe(3t/ha) po żniwach na polach gdzie wiosną są sadzone ziemniaki i problemu z parchem nie mam bez róznicy czy to lll czy V kl.(ph min 5.5)

@damianzbr znam teori i praktyke...ale to nie temat o nawożeniu ziemniaków. Przytoczyłem tylko informacje uzyskaną od przedstawiciela kopalni oraz jaka widnieje na stronie www a tu taka dyskusja...ale po to jest to forum

wracając do tematu: 40zl/t brutto loco Siewierz

Edytowany przez przemol87, 20 lipiec 2015 - 23:01.

#4190 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2118 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 21 lipiec 2015 - 06:18

Wapnowanie pola

u nas kupilismy wapno z kielc dolomitowe 37 wapnia i 9 magnezu tez takie jak zwir jest ale damy po 3 t/ha a gleby w miare odkwaszone to powinno byc ok ?

Szkoda twej fatygi i wydanej kasy , 3t/ha tego wapna to tak jak bys dał "ziemniaka dla byka"

Ja biore wapno z Gołcza-Wielkanoc , powiat Miechów , woj. Małopolskie i jestem bardzo zadowolony.Efekty widać od razu.

Wcześniej kupowałem koło Krzeszowic i w Płazie ale jakoś nie ciekawe było.

Edytowany przez KULAWA_KOZA, 21 lipiec 2015 - 06:23.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4191 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 21 lipiec 2015 - 08:29

Wapnowanie pola

Panowie poleci ktoś jakieś wapno na Podlasiu w big bagach chodzi mi tutaj o jakąś krede. Może być nordkalk tylko nie wiem skąd najbliżej bedzie

Kolego albo chcesz krede albo nie. Akurat nordkalk zadnej kredy nie produkuje. W podlaskim masz krede w Mielniku.

W aktualnym Farmerze jest artykuł o wapnowaniu pod rzepak:

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/rosliny-oleiste/wapno-pod-rzepak,58702.html

#4192 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 21 lipiec 2015 - 08:33

Wapnowanie pola myślałem ze nordkalk sprzedaje wapno kredowe. chciałbym wapno które mi szybko podziała czyli kreda. Ale z tego co czytałem wapno z nordkalku tez szybko działa. Kreda z Mielnika mi się średnio podoba bo jest dość wilgotna. Dwa wolałbym coś w big bagach co można zwykłym rozsiewaczem rozsiac. Spełnia jakieś wapno moje kryteria? oczywiście wapno granulowane odpada.

#4193 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1076 postów

Napisany 21 lipiec 2015 - 09:46

Wapnowanie pola

Kanion 25 ton wapna to około 2600 zł to renta mej mamy z prawie 4 miesięcy a z czego żyć

#4194 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 21 lipiec 2015 - 13:18

Wapnowanie pola

Zgada sie,ziemniak lubi lekko kwaśny odczyn(ale są odmiany które są wrazliwe na niedobór CaO lub Mg) a odczyn obojetny jest  jeden z czynników sprzyjających wystepowaniu parcha ale nie bezpośrednio go wywołujących!!. W nowszej literarurze przedmiotu czytamy,że jeśli w odpowiedniej fazie bbch ziemniak bedzie miał wystarczającą wilgotność nie bedziemy mieli do czynienia z parchem przy obojętnym odczynie.. Sam stosuje u siebie wapno magnezowe(3t/ha) po żniwach na polach gdzie wiosną są sadzone ziemniaki i problemu z parchem nie mam bez róznicy czy to lll czy V kl.(ph min 5.5)

@damianzbr znam teori i praktyke...ale to nie temat o nawożeniu ziemniaków. Przytoczyłem tylko informacje uzyskaną od przedstawiciela kopalni oraz jaka widnieje na stronie www a tu taka dyskusja...ale po to jest to forum

wracając do tematu: 40zl/t brutto loco Siewierz

Dokładnie, parchowi sprzyja susza podczas zawiązywania bulw. Dlatego pozytywne efekty przynosi nawadnianie. Temat nie o ziemniakach, ale dotyczy wpływu wapna czyli żaden spam. Po za tym, coś wnosi bo każdy może się dowiedzieć czegoś nowego, doszukać. I o to chodzi w forum, nie piszemy o gruszce i pietruszce. Jeśli chodzi o wpływ konkretnego wapna na ziemniaki, to wątpie. Z tymi przedstawicielami różnie, u mnie był kiedyś jeden z wapnem to nie wiedział nawet co sprzedaje ;P  Natomiast z tego co kiedyś czytałem, to zalecane jest wapno węglanowe, ale pod przedplon. Pozdrawiam

#4195 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1076 postów

Napisany 21 lipiec 2015 - 13:45

Wapnowanie pola

Jakie najlepsze wapno na pietruszkę bo o mnie rośnie jakas rozdałęziona tz korzeń kolega radził bym posiał tlenkowe to będzie przypalać t e rozgałęzienia o korzeń będzie prosty

#4196 Share dachu127

dachu127

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 21 lipiec 2015 - 13:55

Wapnowanie pola stosował ktoś wapno z Dzialoszyna z Łódzkiego? firma dolwap .

#4197 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 21 lipiec 2015 - 13:56

Wapnowanie pola

@icek1  Z góry piszę, że nie jestem specjalistą od warzyw, ale nie sądzę aby wapno miało tu jakiś wpływ. Natomiast do rzeczy; stosowałeś obornik, inne nawozy organiczne, jak tak to kiedy, jakiej jakości?

Edytowany przez k0b, 21 lipiec 2015 - 13:56.

#4198 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 21 lipiec 2015 - 14:15

Wapnowanie pola

Jakie najlepsze wapno na pietruszkę bo o mnie rośnie jakas rozdałęziona tz korzeń kolega radził bym posiał tlenkowe to będzie przypalać t e rozgałęzienia o korzeń będzie prosty

takiej głupoty jak radzi Ci kolega to jeszcze nie słyszałem.

przyczyną braku palowego korzenia w pietruszcze jak i  u innych roślin o podobnym systemie korzeniowym może być:

- mątwik

- mała miąszość podłoża (twardo)

- resztki organiczne np. słoma z obornika

ogrodnikem nie jestem ale tyle mi sie przypomniało ze szkoły

#4199 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 21 lipiec 2015 - 14:22

Wapnowanie pola

Jeżeli przyczyną jest obornik, to wtedy winna jest jego jakość słomiasty, świeży i stosowanie wiosną. W przypadku np.  marchewki obornik stosuje się dobrze przerobiony zawsze jesienią, stosowanie wiosną powoduje powstawanie rozwidleń. Zresztą ogólnie zawsze powinno się go stosować jesienią z racji przesuszania gleby orką wiosenną. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4200 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1076 postów

Napisany 21 lipiec 2015 - 14:25