Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5880 odpowiedzi na ten temat

#4021 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 09:09

Wapnowanie pola

A jeżeli na jesieni dam obornik a na wiosnę wapno to będzie dobrze? Uprawa będzie pod qq.

Wapno daj na ściernisko, potem późna jesień obornik. Pod kukurydzę musisz dać nawozy, zakładam, że dasz przedsiewnie mocznik, najlepiej to zrobić na 2 tygodnie przed wysiew, potem coś w podsiewacz. Po wapnie musisz "odczekać" minimum te 4-6 tygodni, przy czym powinno być dobrze wymieszane. Najlepsze warunki to po żniwach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 19:30
  •  

#4022 Share Kasztan

Kasztan

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 12:48

Wapnowanie pola

Witam czy opłaca się łąki powapnować węglanem sypkim i czy można to robić?

#4023 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2117 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 22 czerwiec 2015 - 15:33

Wapnowanie pola

Panowie co jest wartne te wapno w workach 500kg , te granulowane? 70 i 90% ile go się sieje na ha?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4024 Share STIG0013

STIG0013

Studenciak :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1083 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 17:28

Wapnowanie pola

dwa razy kupiliśmy granulat sypane było na jedno pole i skrzyp dalej w najlepsze

Jeżeli pomogłem lub podoba Ci się mój wpis, to wciśnij ,,FAJNE" 

#4025 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2117 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 22 czerwiec 2015 - 18:17

Wapnowanie pola

czyli najlepsze tlenkowe sypkie jak mąka 90%.

#4026 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 22 czerwiec 2015 - 19:41

Wapnowanie pola

Agronom nie bądź cyniczny, już widziałeś te zdjęcia poprzednim razem gdy w temacie głosiłeś herezje o odkwaszeniu pola 500 kg kredy.

Dla ścisłości ignorancie (chyba że masz aż tak krótką pamięć) w tym przypadku nie użyłem granulatu. Tak wiem ty mi odpowiesz jak ostatnio że właśnie to jest powód takiego stanu rzeczy gdyż nierównomiernie nawiozłem wapno. Granulat który sprzedajesz po 300-500 zł/t rozsiewa się równomiernie i takich kwiatków nie będzie jak u mnie po kredzie sypkiej - to jest twoja teoria z przed pewnego czasu.

Wtedy ja też dałem link do kolejnej mojej galerii. Mianowicie tej:

http://pokazywarka.pl/1xuh3j/

gdzie nawoziłem kredę pylistą o konsystencji cementu/mąki 2,5t/ha

i w tym momencie obaliłem twoją teorię o nierównomiernym wysiewie wapna nie granulowanego. Na załączonym obrazku widać że gleba jest pokryta wielokrotnie równomierniej niż w przypadku stosowania wapna granulowanego gdzie granulka od granulki leży ileś tam cm jak tu 2,5t/ha:

http://pokazywarka.p...zdjecie15036921

jeżeli masz problem z odróżnieniem które wapno pokryło dokładniej glebę zapraszam do dzieci z przedszkola, one ci powiedzą. A jak swoich nie masz to do sąsiadowych idź.

Dla ścisłości dodam że nie byłem na tyle głupi aby zapłacić za wapno granulowane 300-500 zł/t a te z ostatniej galerii kupiłem po 80zł/t + transport który sobie sam łatwiłem.

EDIT: Uśmiał bym się jak koń gdybyś teraz wymyślił że cena wapna albo nierównomierne granulki są powodem wszelkich niepowodzeń i nie ma lepszego wapna od twojej granulowanej kredy po 300 - 500 zł/t w big-bagu.

Jak bujać to nie wy nas tylko my was. Daj chłopie na luz bo już mało kto wierzy w te brednie, nawet ludzie którzy mają 4-6 ha pola i mówili że im się nie opłaci kupować całego auta wapna brali big bag po 500 zł/t się już skapnęli że za 10 tych worków  mają całe auto takiego samego wapna które tylko nie jest zgranulowane. A jak jeszcze się nie zorientowali to albo niech zbierają 2-3 tony pszenżyta z ha, albo niech sypią kredę po pińcset tona i płaczą że na minus wychodzą na zbożu. (przy dzisiejszych cenach to na pewno. Bo zamiast ciąć koszty to hojność nie zna granic w napychaniu kieszeni producentów i handlarzy granulowanego wapna.

Acha :)))))))

Czyli mówisz że kupiłeś wapno granulowane za 80 zł tona i nie widzisz po nim efektu ???? hmmm niezły z ciebie kombinator- długo nad tym myślałeś ? ???

dwa razy kupiliśmy granulat sypane było na jedno pole i skrzyp dalej w najlepsze

podawajcie producenta !!!!

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#4027 Share Jaro55nt

Jaro55nt

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 20:16

Wapnowanie pola

Na glebę średnią ph 5-5,5 będzie lepsze wapno węglanowe z Morawicy czy przesiewana kreda z Kornicy?

#4028 Share STIG0013

STIG0013

Studenciak :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1083 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 20:39

Wapnowanie pola

Kreda była z koszelowa bodajże. Teraz kupiony Nordkalk pójdzie 4t/ha i powinno być lepiej

Edytowany przez STIG0013, 22 czerwiec 2015 - 20:41.

Jeżeli pomogłem lub podoba Ci się mój wpis, to wciśnij ,,FAJNE" 

#4029 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7794 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 20:52

Wapnowanie pola

Według Agronom- kujawy Nordcalk to kreda, i bardzo dobry wyrób.

#4030 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 21:44

Wapnowanie pola

Acha :)))))))

Czyli mówisz że kupiłeś wapno granulowane za 80 zł tona i nie widzisz po nim efektu ???? hmmm niezły z ciebie kombinator- długo nad tym myślałeś ? ??

A nie mówiłem że coś wymyślisz... 

Ale bez obaw, ja nie kombinuję jak ty i mam na wszystko niezbite dowody.

Wapno kupiłem właśnie po 80 zł/t + mój transport

Było to samo wapno które można zobaczyć w galerii kolegi ARO1975, dokładnie tu:

http://www.agrofoto....0#commentsStart

wysiałem go wiosną 2,5t/ha między innymi tu:

a efekty są takie:

http://www.agrofoto....5610-kukurydza/

Rozumiem że gdyby kreda granulowana była z twojej fabryki, oszczędził bym sobie strat w plantacji kukurydzy? Albo należało się dać 500kg/ha i wszyscy byli by happy...

Nigdy tego nie zrobiłeś i nigdy nie udowodnisz że 500 kg/ha kredy granulowanej załatwi sprawę, w sytuacji gdy stacja chemizacji rolnictwa zaleci wprowadzić 2t/ha CaO. I nie zmienia to faktu czy dasz ją po głównie, zaorzesz, rozsiejesz ręcznie czy helikopterem. Nie ma podstaw naukowych aby twoje myślenie było racjonalne. Pogódź się z tym że coraz więcej osób to rozumie i tylu klientów już nie będzie.

PS. Pewnie czyta to też kolega Bialy2005, co do napaleńców na granulat, wyobraź sobie że ten rolnik co podsyłałem ci film z agregatem uprawowo siewnym amazone - wiesz który znasz go, w tym roku zamówił sobie 2 składy wapna granulowanego w big bag pod kukurydzę. Pewnie przy takiej ilości miał spory upust. Zamiast po 400 zł/t to policzyli mu po 380 ;)

Edytowany przez damianzbr, 22 czerwiec 2015 - 21:52.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4031 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 562 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 22:16

Wapnowanie pola

on tu reprezentuje nową naukę , ogłosił  się  ekspertem  bo wykonał ileś tam doświadczeń których nikt nie potwierdzi  

tyle warte te doświadczenia   :D   tajemnica jego   herezji  tkwi w granulce - normalnie cyrk na kołach  ;)

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

#4032 Share blondynek2004

blondynek2004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 08:48

Wapnowanie pola Kolego @damianzbr możesz opróżnić skrzynkę bo mam parę pytań

#4033 Share szwagier24

szwagier24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 15:11

Wapnowanie pola

znajomy znajomego :) proponuje wapno zawartość wapna 44% (struktura podobna do wapna murarskiego) w cenie 500 zł za 30 ton- opłaca się kupić?

#4034 Share sybiuszek24

sybiuszek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,wędkarstwo

Napisany 23 czerwiec 2015 - 19:03

Wapnowanie pola

Witam.Co zrobić w sytuacji kiedy muszę wybrać albo wapno sypnąć albo dać pod korzeń na zimowe?Muszę tak zrobić ,,albo'',,albo'' ponieważ wydatki się zmieniły.Dodam że połowa była wapnowana 3 lata temu połowa dawno temu niestety.Proszę o porady ziemie 4,5,6 klasa.

#4035 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 23 czerwiec 2015 - 21:30

Wapnowanie pola

Według Agronom- kujawy Nordcalk to kreda, i bardzo dobry wyrób.

Węglan i wszystko zależy od przemiału. Najsłabiej przemielony jest nordcalk solidcal, średnio nordcalk standard i najlepiej nordcalk fast cal, choć nie wykluczam że poszczególne wapna są z innych złóż. Im lepszy przemiał, działanie lepsze. Zresztą w summie kiedyś pisałeś że stosowałeś fast cal to wiesz co potrafi robić.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#4036 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7794 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 21:52

Wapnowanie pola

Dokładnie stosowałem i byłem bardzo zadowolony. Teraz stosuję  tlenkowe  z węglanem  w mieszance. 4 dnie temu czysty  tlenek  mi przywieźli.

#4037 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 252 postów

Napisany 24 czerwiec 2015 - 12:09

Wapnowanie pola

A co myslice o rozsianiu 2-3 ton kredy (mielnik, kornica), rozsianiu lubinu na poplon, oraz zgleboszowaniu/ztalerzowaniu pola? Oraz jesienna orka a nastepnie siew zboz jarych? jak lubin bedzie schodzil wymieszany razem z wapnem?

#4038 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 24 czerwiec 2015 - 19:41

Wapnowanie pola

A nie mówiłem że coś wymyślisz... 

Ale bez obaw, ja nie kombinuję jak ty i mam na wszystko niezbite dowody.

Wapno kupiłem właśnie po 80 zł/t + mój transport

Było to samo wapno które można zobaczyć w galerii kolegi ARO1975, dokładnie tu:

http://www.agrofoto....0#commentsStart

wysiałem go wiosną 2,5t/ha między innymi tu:

a efekty są takie:

http://www.agrofoto....5610-kukurydza/

Rozumiem że gdyby kreda granulowana była z twojej fabryki, oszczędził bym sobie strat w plantacji kukurydzy? Albo należało się dać 500kg/ha i wszyscy byli by happy...

Nigdy tego nie zrobiłeś i nigdy nie udowodnisz że 500 kg/ha kredy granulowanej załatwi sprawę, w sytuacji gdy stacja chemizacji rolnictwa zaleci wprowadzić 2t/ha CaO. I nie zmienia to faktu czy dasz ją po głównie, zaorzesz, rozsiejesz ręcznie czy helikopterem. Nie ma podstaw naukowych aby twoje myślenie było racjonalne. Pogódź się z tym że coraz więcej osób to rozumie i tylu klientów już nie będzie.

PS. Pewnie czyta to też kolega Bialy2005, co do napaleńców na granulat, wyobraź sobie że ten rolnik co podsyłałem ci film z agregatem uprawowo siewnym amazone - wiesz który znasz go, w tym roku zamówił sobie 2 składy wapna granulowanego w big bag pod kukurydzę. Pewnie przy takiej ilości miał spory upust. Zamiast po 400 zł/t to policzyli mu po 380 ;)

Damian ja mam 3ha na które od 3 lat daję kredę po 2,5-3t i dopiero w tym roku utrzymałem roślinę uprawną (groch) na całym polu (wcześniej miałem wypady w owsie i życie). dodatkowo na jesieni poszło po 20t/ha podłoża po pieczarkach.

tak jak piszesz 500kg kredy nie załatwi sprawy na zaniedbanym polu, a na polu w dobrej kulturze tylko częściowo zneutralizujesz nawozy które w dużej większości zakwaszają glebę

#4039 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 25 czerwiec 2015 - 07:39

Wapnowanie pola

kreda granulowana ma sens - ale nie do zmiany ph - bo to kosmicznie droga zabawa - chociaż wbrew temu co niektórzy twierdzą zadziała - ogólnie wapń jest potrzebny jako makroskładnik dla roślin a ten z kredy jest łatwo dostępny i ma sens dawka 150-200 kilo dla zaopatrzenia w łatwo dostępny wapń. Natomiast w sytuacjach ekstremalnych - jaką miałem na jednym dzierżawionym polu potrafi zadziałać - ale tu trzeba troszkę historii - 2 lata temu po żniwach przychodzi rolnik że znudziło mu się uprawianie 2 ha działki - bo nic mu się nie rodzi. szybka decyzja ok weźmiemy - na początek 2 tony nordcalcu i posiany poplon z grochu, wyszedł jakiś takim bardzo słaby - no nic myślimy późny termin - na wiosnę siew soi z pełnym npk - bo wiadomo że nic mu się nie rodziło - przy zbiorach - tragedia połowę tego co na naszych polach - znów wapno koło 2 ton nordcalcu - siew pszenicy znów z npk pod korzeń - wschody tragedia - badania gleby - ph 4,0 - zwartość magnezu bardzo niska - na wiosnę w ogóle się nie krzewi - 4 opryski siarczanem magnezu i dwie dawki kredy po 800 kg - pozbierała się - wywiad z sąsiadami - gość nie wapnował pola od kiedy je ma czyli min 30 lat ...... - nigdy więcej nie wezmę dzierżawy bez badania gleby chyba że pierwsze 3 lata za darmo - . w przyszłym roku po kolejnej dawce wapna jak poprzednie  przegaruje powinno być lepiej. a skusiliśmy się bo to 3a/3b - gdzie nie ma problemów z wysychaniem . ale pierwsze 2 lata na pewno będą w plecy bo plon na pewno nie przekroczy 4 ton mimo nakładów na nawożenie jak na 10 plus wapno . - gość ma jeszcze 50ar gdzie sieje owies przez ostatnie 10 lat i zbiera po 300 kg - ale tego kawałka już nie chce ....... jak znam życie to w pierwszym roku jak coś się urodzi to wypowie umowę.... 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4040 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 01 lipiec 2015 - 10:20

Wapnowanie pola

Gdzie w łodzkim dostane jakieś dobre wapno? Robiłem badania gleby i mam niską zawartość magnezu oraz wapna i nie wiem czy przewapnować wapnem weglanowym czy węglanowo-magnezowym a magnez uzupełnić czymś innym. Jak będzie najlepiej teraz sypnąć węglanowe a później za jakiej 2 lata magnezowe czy teraz sypać magnezowe??