Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5873 odpowiedzi na ten temat

#4001 Share pala92

pala92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 23:15

Wapnowanie pola

Ja  brałem zwykłe bo z kujawit premium byłby problem z wysiewem ponieważ to jest pył. Zwykły kujawit jest mniej przemielony. Dzwoniłem do przedstawiciela Lafarge i wapno jest po 41 netto a firma która kupuje od Lafarge sprzedaje je za 38 netto gdzie logika to nie wiem ale jest taniej.

majes skąd jestes? napisz na priv

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 12:20
  •  

#4002 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 23:25

Wapnowanie pola

Agronom ale że sobie taktykę obrał. Robisz ludziom wodę z mózgu przez kilka dni w temacie, aż w końcu ktoś da konkretne argumenty obalające twoje niedorzeczne teorie. Ze wstydu znikasz na jakiś czas, aby następnie cichaczem ponownie robić wodę z mózgu.

Ludzie nie wierzcie w brednie że 500 kg węglanu wapnia (CaCo3), np. granulowanej kredy, która w przeliczeniu na CaO zawiera go w swoim składzie 50 % i jest reaktywna w 95-99% rozwiąże wasze problemy z zakwaszonym polem.

Trzeba wysypać jej tyle ile napiszą na kwitku ze stacji badającej próbkę waszej gleby. Jeżeli napiszą że gleba jest lekka i pH wynosi 5 czyli kwaśny to zaproponują wam wprowadzić 2,5 t składnika CaO.

A jak już wcześniej wspomniałem kreda granulowana która ma wzór CaCo3 w przeliczeniu na CaO zawiera go w sobie 50% CaO. Więc takiej kredy aby spełnić powyższe zalecenie stacji chemiczno rolniczej trzeba wprowadzić 5 t. tyle to już w 4 klasie podstawówki każdy umie policzyć. 50% z 5 t = 2,5 t CaO.

Więc jeśli będziecie mieli problem z liczeniem ile wapna wysypać trzeba zapytać dzieci, a jak kto nie ma swoich albo małe bardzo to do sąsiadowych iść, ale nie słuchać bredni pseudo agronoma który handluje kredą granulowaną na fabryce po 300 zł/t a u pośredników nawet i 500 zł/t.

Gdzie ta sama kreda tylko nie zgranulowana na kopalni 50 zł/t

A tu rzeczowe dowody że kreda sypana pogłówne nic nie jest warta, a na pewno nie w pierwszy roku. Zostało wysypane 2,5t kredy na 1ha.

zdj. 2 - pomiar głęboko ph bez zmian. zdjęcie 5 pomiar w tym samym miejscu pola tylko płytko pH wzrosło.

zdj. 3 - pomiar płytko pH wzrosło. zdj. 4 pomiar w tym samym miejscu pola co zdj. 3 i pH bez zmian.

http://pokazywarka.pl/nnvp51/

Zdjęcia wykonano po roku od zastosowania pogłównie kredy.

I agronom zaraz powie że pH w wierzchniej warstwie gleby jest najważniejsze. Więc ponownie odsyłam do dzieci, z tym że teraz do tych z gimnazjum co biologię już mają. Książkę pożyczyć i się przyjrzeć jak wygląda układ korzeni u roślin.

#4003 Share waldi33

waldi33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 20 czerwiec 2015 - 08:38

Wapnowanie pola

po żniwach chce posiac wapno magnezowe.czy mogę jako poplon posiać gorczyce.dodam ze na wiosne chce posiać jęczmien jary?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4004 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 20 czerwiec 2015 - 19:45

Wapnowanie pola

Potrzebuje porady od kogoś kto ma łeb na karku i nie jedno w życiu robił rzecz jasna z oranym polem ;)

Na wyoranej łące posiałem łubin wąskolistny na nasiona bez nawożenia i oprysku a po nim chce tej jesieni pszenice

1. Czy mogę teraz pobrać próbki i zbadać glebę czy wynik nie będzie przekłamany ?

2. Czy po skoszeniu mogę rozsiać wapno talerzowanie, nie pogryzie się wapno z azotem z pozostałości po łubinie

3. Kosic, orać 15 cm, rozsiać wapno - talerzówka, odczekać, polifoska 6 pod kultywator i siew ?

Proszę o jakieś sensowne rozwiązanie, zastanawiam się nad wapnem węglanowym z pod Kielc znajomy stamtąd przywozi, chyba ze coś innego

#4005 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 20 czerwiec 2015 - 22:39

Wapnowanie pola

Lokalizacje BP to znaczy Biała Podlaska? Jeśli tak to nie zawracaj sobie głowy wapnem z pod Kielc tylko kupuj kredę nie granulowaną, kopaną prosto z dołka w mielniku lub koszelówka.

1. Jak najbardziej możesz pobierać teraz próbki, zwłaszcza że nie sypałeś nawozu pod łubin.

2/3. Po skoszeniu natychmiast albo talerzowanie i siew wapna - wtedy chwasty zejdą a wapno średnio będzie działać bo nie wymieszane i mało wilgoci (ale lepiej się wtedy rozsiewa, lepiej widać przejazdy) albo siew wapna i talerzowanie - wtedy i chwasty wzejdą i wapno już powoli zacznie działać bo wymieszane.

Ja osobiście wybrał bym drugą opcję i dołożył bym do tego ponowne talerzowanie (czy tak zwana podorywka) za 2-3 tyg lub jakieś inne mieszanie gleby na minimum 10 cm, co także zniszczy chwasty i wymiesza jeszcze raz wapno.

Jeśli byś nie zdążył zrobić prób gleby to minimum 3t/ha musisz sypnąć takiej kredy np. z Mielnika. przewapnować nie przewapnujesz ale już jakiś sensowny efekt otrzymasz. Jak nie w 100% zadowalający za rok poprawka 2-3t/ha i działka powinna już być git.

#4006 Share jurasman

jurasman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 20 czerwiec 2015 - 22:56

Wapnowanie pola

witam
mam pytanie jakie wapno wybrać na gleby lekkie ,6ha ,odczyn bardzo kwaśny,teraz rośnie tam rzepak i po jego skoszeniu planuje rozsiać wapno tylko które wybrać?
węglanowe czy tlenkowe?ile dać na ha? gdzie kupić? chodzi mi o to aby szybko podnieś pH

proszę o jakieś spostrzeżenia i uwagi

Edytowany przez jurasman, 20 czerwiec 2015 - 23:00.

#4007 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 13:04

Wapnowanie pola

Węglanowe oczywiście. Jeżeli odczyn jest bardzo kwaśny poprawa wymaga czasu, nie zrobisz tego w rok czy dwa bo więcej złego zrobisz jak dobrego. Gleba nie lubi nagłych zmian. Robisz badanie, masz odczyn i liczysz ile Ci potrzeba. Dokładnie nie pamiętam, ale przy lekkiej glebie nie powinno się przekroczyć 2t w czystym składniku na ha. Więc wybierz wapno i licz. Pozdrawiam

#4008 Share Jurek17

Jurek17

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 16:30

Wapnowanie pola

Ja polecam wapno z nordkalk standart 3/ha i rezultaty  naprawde widac juz w pierwszym roku. wtym roku juz leży i czeka po żniwach

#4009 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 20:39

Wapnowanie pola

Jedno z najlepszych wapn, teraz kupiłem z Opola tlenkowe dawałem jakieś 4 tyś za samochód w domu. Bedę dawał po 2-3 t/ha.

#4010 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 21 czerwiec 2015 - 20:42

Wapnowanie pola

Witam Kolego.

Cieszą mnie takie badania :) 

Sam ich sporo wykonałem i mam różne doświadczenia w tym temacie .

Dla ścisłości podaj jescze jakiego granulatu użyłeś?

poza tym na zdjęciu widać rozkład granulek i ich gęstość która nie wygląda na 2.5 tony na hektar - poza tym granulat dopiero zaczyna się rozkładać więc nic dziwnego że głębiej pH nie wzrosło . 

Agronom ale że sobie taktykę obrał. Robisz ludziom wodę z mózgu przez kilka dni w temacie, aż w końcu ktoś da konkretne argumenty obalające twoje niedorzeczne teorie. Ze wstydu znikasz na jakiś czas, aby następnie cichaczem ponownie robić wodę z mózgu.

Ludzie nie wierzcie w brednie że 500 kg węglanu wapnia (CaCo3), np. granulowanej kredy, która w przeliczeniu na CaO zawiera go w swoim składzie 50 % i jest reaktywna w 95-99% rozwiąże wasze problemy z zakwaszonym polem.

Trzeba wysypać jej tyle ile napiszą na kwitku ze stacji badającej próbkę waszej gleby. Jeżeli napiszą że gleba jest lekka i pH wynosi 5 czyli kwaśny to zaproponują wam wprowadzić 2,5 t składnika CaO.

A jak już wcześniej wspomniałem kreda granulowana która ma wzór CaCo3 w przeliczeniu na CaO zawiera go w sobie 50% CaO. Więc takiej kredy aby spełnić powyższe zalecenie stacji chemiczno rolniczej trzeba wprowadzić 5 t. tyle to już w 4 klasie podstawówki każdy umie policzyć. 50% z 5 t = 2,5 t CaO.

Więc jeśli będziecie mieli problem z liczeniem ile wapna wysypać trzeba zapytać dzieci, a jak kto nie ma swoich albo małe bardzo to do sąsiadowych iść, ale nie słuchać bredni pseudo agronoma który handluje kredą granulowaną na fabryce po 300 zł/t a u pośredników nawet i 500 zł/t.

Gdzie ta sama kreda tylko nie zgranulowana na kopalni 50 zł/t

A tu rzeczowe dowody że kreda sypana pogłówne nic nie jest warta, a na pewno nie w pierwszy roku. Zostało wysypane 2,5t kredy na 1ha.

zdj. 2 - pomiar głęboko ph bez zmian. zdjęcie 5 pomiar w tym samym miejscu pola tylko płytko pH wzrosło.

zdj. 3 - pomiar płytko pH wzrosło. zdj. 4 pomiar w tym samym miejscu pola co zdj. 3 i pH bez zmian.

http://pokazywarka.pl/nnvp51/

Zdjęcia wykonano po roku od zastosowania pogłównie kredy.

I agronom zaraz powie że pH w wierzchniej warstwie gleby jest najważniejsze. Więc ponownie odsyłam do dzieci, z tym że teraz do tych z gimnazjum co biologię już mają. Książkę pożyczyć i się przyjrzeć jak wygląda układ korzeni u roślin.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4011 Share gelo400

gelo400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 21:10

Wapnowanie pola A jeżeli na jesieni dam obornik a na wiosnę wapno to będzie dobrze? Uprawa będzie pod qq.

#4012 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 21:25

Wapnowanie pola

Agronom nie bądź cyniczny, już widziałeś te zdjęcia poprzednim razem gdy w temacie głosiłeś herezje o odkwaszeniu pola 500 kg kredy.

Dla ścisłości ignorancie (chyba że masz aż tak krótką pamięć) w tym przypadku nie użyłem granulatu. Tak wiem ty mi odpowiesz jak ostatnio że właśnie to jest powód takiego stanu rzeczy gdyż nierównomiernie nawiozłem wapno. Granulat który sprzedajesz po 300-500 zł/t rozsiewa się równomiernie i takich kwiatków nie będzie jak u mnie po kredzie sypkiej - to jest twoja teoria z przed pewnego czasu.

Wtedy ja też dałem link do kolejnej mojej galerii. Mianowicie tej:

http://pokazywarka.pl/1xuh3j/

gdzie nawoziłem kredę pylistą o konsystencji cementu/mąki 2,5t/ha

i w tym momencie obaliłem twoją teorię o nierównomiernym wysiewie wapna nie granulowanego. Na załączonym obrazku widać że gleba jest pokryta wielokrotnie równomierniej niż w przypadku stosowania wapna granulowanego gdzie granulka od granulki leży ileś tam cm jak tu 2,5t/ha:

http://pokazywarka.p...zdjecie15036921

jeżeli masz problem z odróżnieniem które wapno pokryło dokładniej glebę zapraszam do dzieci z przedszkola, one ci powiedzą. A jak swoich nie masz to do sąsiadowych idź.

Dla ścisłości dodam że nie byłem na tyle głupi aby zapłacić za wapno granulowane 300-500 zł/t a te z ostatniej galerii kupiłem po 80zł/t + transport który sobie sam łatwiłem.

EDIT: Uśmiał bym się jak koń gdybyś teraz wymyślił że cena wapna albo nierównomierne granulki są powodem wszelkich niepowodzeń i nie ma lepszego wapna od twojej granulowanej kredy po 300 - 500 zł/t w big-bagu.

Jak bujać to nie wy nas tylko my was. Daj chłopie na luz bo już mało kto wierzy w te brednie, nawet ludzie którzy mają 4-6 ha pola i mówili że im się nie opłaci kupować całego auta wapna brali big bag po 500 zł/t się już skapnęli że za 10 tych worków  mają całe auto takiego samego wapna które tylko nie jest zgranulowane. A jak jeszcze się nie zorientowali to albo niech zbierają 2-3 tony pszenżyta z ha, albo niech sypią kredę po pińcset tona i płaczą że na minus wychodzą na zbożu. (przy dzisiejszych cenach to na pewno. Bo zamiast ciąć koszty to hojność nie zna granic w napychaniu kieszeni producentów i handlarzy granulowanego wapna.

Edytowany przez damianzbr, 21 czerwiec 2015 - 21:35.

#4013 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1406 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 21:29

Wapnowanie pola

a te po 80 zł wapno to skad jest i to jest weglanowe ?

#4014 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 21:51

Wapnowanie pola

Szukaj użytkownika -ARO i jakieś cyferki- z pod Radzynia Pdl. On ma namiary do gościa od tego wapna, ja zgubiłem tel do niego. Ale te wapno mi się nie widzi, właśnie z tego powodu że jest zgranulowane. Ta kulka będzie się rozpuszczać wieki. Wiem bo kupując wapno z mielnika (kreda kopana prosto z dołka) też ma trochę takich granulek. I kredy mielnickiej już trochę rozsiałem po polach i ciągle te kulki znajduję, po 2 - 3 latach one ciągle są w glebie mało co ruszone.

Moim zdaniem to najlepsze wapno gdzie DF kolega mi rozsiewał to pyliste. Ale cena... z własnym transportem wyszło mnie +/- 200 zł/t i do tego część uciekła w powietrze. Już pracuję nad ASZZ (automatyczny systemem zapobieganiu zwiewania) do RCW. I zostanę albo przy wapnie mielnickim albo to pyliste z działoszyna.

Z tym wapnem to jest podobnie jak z zupą i pieprzem. W pierwszym wariancie wrzuć do talerza zupy 10 kulek pieprzu. W drugim wariancie najpierw zmiel te 10 kulek pieprzu następnie wrzuć do talerza. Sprawdź efekty.

I jeszcze jedno spostrzeżenie na temat granulek Agronoma. Cały czas każe sypać pogłównie bo wie że tylko leżące na wierzchu najlepiej całą zimę dostatecznie rozmiękną i pokryją powierzchnię gleby. Kreda pylista sypka nie musi leżeć na deszczu bo już podczas wysiewu pokrywa każdy skrawek gleby, zostaje tylko jej intensywne wymieszanie na głębokość chociaż 20 cm, dalej już sama z czasem będzie się przemieszczać.

#4015 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 21 czerwiec 2015 - 22:04

Wapnowanie pola

Potwierdzam spostrzeżenbia @Damianzbr co do kredy z Mielnika ze te grubsze frakcje wyoruja sie jeszcze w kolejnych latach ale zdrugiej strony to na plus bo przy kazdej uprawie ziemi sa one rozkruszane i zaczynaj działac ( działanie rozłozone troszke w czasie) Fajnym sposobem spraktykowanym przez mnie w tym sezonie jest wysiew tego wapna kredy z Mielnika na zime na powierzchnie np zaorana orka zimowa. Siałem podczas mrozów jakos w listopadzie chyba i na wiosne dosłownie ani śadu po tym wapnie bryłkach itp. wszytko woda i mróz idealnie rozprowadził  i zaczeło działac na powierchni po wiosennej uprawie wymiesznae troszke głebiej. W tym roku planuje spróbowac z tym pylistym mam kontaka na dolomit w postaci pyłu ale zastanawiam, sie czy RCW da sobie z tym rade czy wiekszosc poleci w powietrze :)  Koszt około 85zł/t towar z odpylania zakladów dolomitu. 

#4016 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 22:18

Wapnowanie pola

Mi przywazi z Wojcieszowa pod Jelenią górą, mieszankę weglanu 2/3 i 1/3 tlenku. Po 105 zł na polu, mam do niego z 35 km.

W tamtym roku kupiłem pole na którym na pewno nie było wapna z 10 lat dawane, rozsiałem po 3 tony tego wapna na scierń i po podorywce robiłem próby. Wyszło 6,4 ph. W tym roku na wiosnę zrobiłem jeszcze raz próbę przyłożyłem się porządnie,  i podobnie wyszło. Próby w stacji Wrocław.

#4017 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 06:13

Wapnowanie pola

mieszka ktoś w okolicy tego wapna - Mońki? może sie wypowiedzieć  o sprzedawcy i produkcie http://allegro.pl/wa...5459405748.html - żadna reklama

#4018 Share gelo400

gelo400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 06:51

Wapnowanie pola dzwoniłem tam chciałem fakturę na wapno na 8 procent a na transport na 23 i nie ma takiej opcji

#4019 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 07:08

Wapnowanie pola

Agronom nie bądź cyniczny, już widziałeś te zdjęcia poprzednim razem gdy w temacie głosiłeś herezje o odkwaszeniu pola 500 kg kredy.

Dla ścisłości ignorancie (chyba że masz aż tak krótką pamięć) w tym przypadku nie użyłem granulatu. Tak wiem ty mi odpowiesz jak ostatnio że właśnie to jest powód takiego stanu rzeczy gdyż nierównomiernie nawiozłem wapno. Granulat który sprzedajesz po 300-500 zł/t rozsiewa się równomiernie i takich kwiatków nie będzie jak u mnie po kredzie sypkiej - to jest twoja teoria z przed pewnego czasu.

Wtedy ja też dałem link do kolejnej mojej galerii. Mianowicie tej:

http://pokazywarka.pl/1xuh3j/

gdzie nawoziłem kredę pylistą o konsystencji cementu/mąki 2,5t/ha

i w tym momencie obaliłem twoją teorię o nierównomiernym wysiewie wapna nie granulowanego. Na załączonym obrazku widać że gleba jest pokryta wielokrotnie równomierniej niż w przypadku stosowania wapna granulowanego gdzie granulka od granulki leży ileś tam cm jak tu 2,5t/ha:

http://pokazywarka.p...zdjecie15036921

jeżeli masz problem z odróżnieniem które wapno pokryło dokładniej glebę zapraszam do dzieci z przedszkola, one ci powiedzą. A jak swoich nie masz to do sąsiadowych idź.

Dla ścisłości dodam że nie byłem na tyle głupi aby zapłacić za wapno granulowane 300-500 zł/t a te z ostatniej galerii kupiłem po 80zł/t + transport który sobie sam łatwiłem.

EDIT: Uśmiał bym się jak koń gdybyś teraz wymyślił że cena wapna albo nierównomierne granulki są powodem wszelkich niepowodzeń i nie ma lepszego wapna od twojej granulowanej kredy po 300 - 500 zł/t w big-bagu.

Jak bujać to nie wy nas tylko my was. Daj chłopie na luz bo już mało kto wierzy w te brednie, nawet ludzie którzy mają 4-6 ha pola i mówili że im się nie opłaci kupować całego auta wapna brali big bag po 500 zł/t się już skapnęli że za 10 tych worków  mają całe auto takiego samego wapna które tylko nie jest zgranulowane. A jak jeszcze się nie zorientowali to albo niech zbierają 2-3 tony pszenżyta z ha, albo niech sypią kredę po pińcset tona i płaczą że na minus wychodzą na zbożu. (przy dzisiejszych cenach to na pewno. Bo zamiast ciąć koszty to hojność nie zna granic w napychaniu kieszeni producentów i handlarzy granulowanego wapna.

Kolego, możesz podać skąd to wapno pyliste? Kujawit Premium czy coś innego?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4020 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 07:58