Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5862 odpowiedzi na ten temat

#3941 Share Takeda

Takeda

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 23:12

Wapnowanie pola

Zasada jest taka, że na lekkie gleby stosujemy węglany, a na ciężkie tlenki, na organiczne bodajże też węglany. Jednakże jeśli dasz inaczej to nie jest tak, że nagle przestanie działać, po prostu na glebach lekkich wapna tlenkowe czyli Cao będą leżały "wieki" zanim zwiążą się z glebą i będą dostępne dla roślin

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 08:30
  •  

#3942 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 23:22

Wapnowanie pola Wapna tlenkowe są 'za mocne' na lekkie gleby, które posiadają niewielką zaw. próchnicy i mogą ją zniszczyc gdyz przyspieszaja rozklad materii organicznej

#3943 Share Paaatryk

Paaatryk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 05 czerwiec 2015 - 06:25

Wapnowanie pola

Wszystko co pochodzi z tych okolic to lepiej dalekim łukiem obchodzić. Oni dolomit granulują i sprzedają jako  kredę, to jest wartę najwyżej 70 zł, sam się dałem naciać.

Dziękuję za odpowiedz ;-) 

A co byś polecił za wapno ? Tylko granulowane wchodzi w grę, ponieważ nie mam rozsiewacza do wapna i ze zwykłym byłby problem ;/ 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3944 Share jakobek

jakobek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 05 czerwiec 2015 - 07:07

Wapnowanie pola

Stosował ktoś z was wapno granulowane Florovit Agro ? jakie są wasze opinie o nim ?

#3945 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 05 czerwiec 2015 - 08:00

Wapnowanie pola

Nie stosuję granulatów, ale szukał bym z Koszelówki, jest tu dużo opini dobrej na ten temat wapna.

#3946 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 05 czerwiec 2015 - 09:06

Wapnowanie pola

Dziękuję za odpowiedz ;-) 

A co byś polecił za wapno ? Tylko granulowane wchodzi w grę, ponieważ nie mam rozsiewacza do wapna i ze zwykłym byłby problem ;/ 

Kolego,

może jednak warto się pomęczyć z rozsiewem. Nie wiem ile masz ha do zwapnowania ale pamiętaj, że kupując wapno granulowane mocno przepłacasz. Wapna granulowane mają taki sam skład jak wapna węglanowe, bo wapna nie da się "skondensować". A kosztują 4-5 razy drożej. Nie wiem jak kwaśne masz gleby ale załóżmy że masz dać te 2-3 tony/ha. Wapno granulowane kosztuje powiedzmy 400-500 zł/t, nie wiem skąd jestes ale wapno luzem bedzie kosztowało nawet na północy Polski ok 100 zł/t. Za całego TIRa 25 ton luzem dasz max 2500 zł. Za te same pieniądze wapna granulowanego masz 5-6 ton. Granulatu wystarczy Ci max na 2 ha. Kupując luz zwapnujesz solidnie może i całe gospodarstwo a jak nie wykorzystasz w tym roku, to takie wapno spokojnie poleży do następnego sezonu na polu. Nic mu się nie stanie, najwyżej trochę sie zbryli. 

#3947 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 05 czerwiec 2015 - 13:48

Wapnowanie pola

@mariuszzz

Z tego co pamiętam wapno granulowane sieje się 500 kg/ha . Ja miałem Polcalc i mogę polecić je tylko Ja zamawiałem od producenta czyli za transport nie płaciłem nic. Jeżeli ktoś  ma mało do wapniowanie i się spieszy to polecam granulowane a jak ma ktoś dużo to zwykłe.

Gdy zamówicie wapno Polcalc dostaniecie f-re i pełne badanie z OSCHR w Bydgoszczy.

U mnie teraz wożą bardzo tanie wapno 300zł/tira i się zastanawiam co to jest.

Ogólnie po żniwach myślę o wapnie Kujawit  ale poczekam na kolegów czy jak Wam przywiozą to oprócz f-ry dostaniecie coś więcej.

Edytowany przez tespis17, 05 czerwiec 2015 - 13:49.

#3948 Share STIG0013

STIG0013

Studenciak :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1083 postów

Napisany 05 czerwiec 2015 - 17:55

Wapnowanie pola

sieje się tyle ile trzeba :) pod tytoń braliśmy granulat ale nie widzę w nim czegoś nadzwyczajnego, wapno jak wapno tylko drogie, dlatego teraz zamówiliśmy 3 tiry Nordkalku 

Jeżeli pomogłem lub podoba Ci się mój wpis, to wciśnij ,,FAJNE" 

#3949 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 05 czerwiec 2015 - 19:15

Wapnowanie pola

Podobno nie można siać wapna z fosforem i azotem. Czy jak posiałem kukurydzę miesiąc temu a gleba ma lekko kwaśny odczyn to mogę teraz pogłównie po kukurydzy (faza 3 liści) posiać wapno POLCALC?

#3950 Share Simon7

Simon7

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 05 czerwiec 2015 - 20:13

Wapnowanie pola

Panowie chciałbym zaczerpnąć troszkę wiedzy. Mam glebe dość kwaśną, że tak powiem w jednym miejscu jeczmień mi wypadł wogóle to pH 4,7 troszkę dalej na granicy gdzie jest gdzie go nie ma 5,3 pH dalej nie patrzylem bo jest ok ładny ale podejrzewam , że też tam cudów nie ma. Jestem z Łódzkiego (30 km do bełchatowa i Łasku) . Gleba lekka nie wiem czy ona kiedyś wogóle tu widziała wapno. Jakie wapno mi poradzicie i jeśli jakieś namiary to byłbym wdzięczny :) . Jedynie co kojarze to to , że na glebe lekką wapno weglanowe jest lepsze. Mysle o wapnie pylistym granulat niekoniecznie. Z góry dziekuje za pomoc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3951 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 05 czerwiec 2015 - 20:32

Wapnowanie pola

Na lekkie gleby lepsze jest wapno węglanowe to fakt bo tlenkowe mogłoby za dużą rewolucję zrobić. A jak stoisz z zawartością magnezu w glebie? Może korzystniej kupić magnezowe?

#3952 Share Simon7

Simon7

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 05 czerwiec 2015 - 20:59

Wapnowanie pola

Zrobiłem badanie "biurowe" na pH i wyszło jak mówie. Co do zawartości magnezu podejrzewam, że też może być lekki deficyt ale po żniwach chce oddaje peóbki na badanie i bede wiedział więcej ale chce już troche zaplanować co może mnie czekac i co jakby coś stosować. Chce mieć jakieś rozeznanie troche

Zrobiłem badanie "biurowe" na pH i wyszło jak mówie. Co do zawartości magnezu podejrzewam, że też może być lekki deficyt ale po żniwach chce oddaje peóbki na badanie i bede wiedział więcej ale chce już troche zaplanować co może mnie czekac i co jakby coś stosować. Chce mieć jakieś rozeznanie troche

#3953 Share buczek

buczek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 05 czerwiec 2015 - 21:03

Wapnowanie pola

panowie stosował ktoś Dolokorn 60?? jakie są wasze opinie o tym produkcie??

#3954 Share Paaatryk

Paaatryk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 06 czerwiec 2015 - 08:38

Wapnowanie pola

Dzięki koledzy za odpowiedzi ;-)

Mam jeszcze jedno pytanie, jaki musi być minimalny odstęp czasowy pomiędzy wapnowaniem a rozwiezieniem obornika ?

#3955 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 06 czerwiec 2015 - 10:46

Wapnowanie pola

Mam kukurydzę w fazie 3-4 liści która ma czerwone łodygi. W podsiewacz dałem 250kg superfosfatu, czy mogę teraz zastosować wapno węglanowe firmy POLCALC? Jeśli tak to w jakiej ilości i czy teraz coś to da? W tamtym roku miałem słabszą kukurydzę o 25-30% w miejscach gdzie miała czerwoną barwę.

Edytowany przez fireseba, 07 czerwiec 2015 - 19:18.

#3956 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 10:04

Wapnowanie pola

@mariuszzz

Z tego co pamiętam wapno granulowane sieje się 500 kg/ha . Ja miałem Polcalc i mogę polecić je tylko Ja zamawiałem od producenta czyli za transport nie płaciłem nic. Jeżeli ktoś  ma mało do wapniowanie i się spieszy to polecam granulowane a jak ma ktoś dużo to zwykłe.

Gdy zamówicie wapno Polcalc dostaniecie f-re i pełne badanie z OSCHR w Bydgoszczy.

U mnie teraz wożą bardzo tanie wapno 300zł/tira i się zastanawiam co to jest.

Ogólnie po żniwach myślę o wapnie Kujawit  ale poczekam na kolegów czy jak Wam przywiozą to oprócz f-ry dostaniecie coś więcej.

Hmmm,

zastanawiam się o jakie "coś więcej" oprócz faktury koledze chodzi? Laurka? Bukiecik życzeniami? nie wiem....

jeśli chodzi o wyniki badań wapna Kujawit to przecież są do ściągnięcia ze strony producenta:

http://www.wapna-nawozowe.pl/

#3957 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 20:20

Wapnowanie pola

Dzięki koledzy za odpowiedzi ;-)

Mam jeszcze jedno pytanie, jaki musi być minimalny odstęp czasowy pomiędzy wapnowaniem a rozwiezieniem obornika ?

Zalecany jest odstęp 6 tygodni. W innym wypadku występują straty formy amonowej azotu

#3958 Share Slimak1614

Slimak1614

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika, konstruowanie...

Napisany 09 czerwiec 2015 - 22:02

Wapnowanie pola

można dokonać na tym forum publikacji swoich badań gleby?  

Edytowany przez Slimak1614, 09 czerwiec 2015 - 22:09.

#3959 Share Paaatryk

Paaatryk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 22:06

Wapnowanie pola

Zalecany jest odstęp 6 tygodni. W innym wypadku występują straty formy amonowej azotu

Dziękuję bardzo :) Czyli jak szybko po skoszeniu rozsieję wapno, to pod zboże ozime mogę obornik spokojnie wywieźć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3960 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 22:08

Wapnowanie pola zorientuj się czy jest w Twojej okolicy jakas kopalnia kredy i zamawiaj jeśli Ci zależy na szybkim efekcie. Jeśli masz ciężkie gleby możesz się też pokusić o wapno tlenkowe które również bardzo szybko działa. Jeśli masz za dużo kasy i chcesz wyrzucić jej trochę w błoto zamów granulowane wapno np polcalc.