Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5901 odpowiedzi na ten temat

#3901 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 17:55

Wapnowanie pola

Oczywiście.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 01:35
  •  

#3902 Share mariki1234

mariki1234

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 13 maj 2015 - 13:21

Wapnowanie pola

witam nie wiecie może  ile kosztuje wapno magnesowe ja jestem z woj.pomorskiego

Ja do ok.Lęborka płaciłem 110zl netto wapno było z kopalni Józefka.

#3903 Share pala92

pala92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 13 maj 2015 - 20:54

Wapnowanie pola

mam ph ok 5.5-6 chciałbym podbić do 7. jakie wapno najlepiej zastosować? gleby średnie 3,4,5 klasa. patrzeć na magiczne produkty typu polcalc w workach? czy pomyśleć o wolno działającym dolomitowym?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3904 Share mariki1234

mariki1234

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 14 maj 2015 - 10:23

Wapnowanie pola

Na wiosnę musze wywieźć obornik na 5 ha, i nie wiem czy w tym tygodniu zastosować krede w ilości 500kg/ha, wymieszać z ziemią i za miesiąc wyzieżć obornik czy odwrotnie, najpierw obornik a potem wapno.

jest to dzierżawa o słabym ph, więc muszę zastosować i obornik i wapno

Co radzicie wykonać napoczątku?

Czy najpierw wapno czy obornik to już zależy od ciebie,chodź wapno na pewno jest ważniejsze.Jeżeli dajesz na wiosnę obornik to wapno dopiero na jesień.Jeśli jednak wysiejesz najpierw kredę to obornika już nie dawaj wcale.

mam ph ok 5.5-6 chciałbym podbić do 7. jakie wapno najlepiej zastosować? gleby średnie 3,4,5 klasa. patrzeć na magiczne produkty typu polcalc w workach? czy pomyśleć o wolno działającym dolomitowym?

Ten magiczny produkt to tylko napis na worku + może lepsze zmielenie ale nigdy nie w dawce jaka podają tylko kilka razy większej. Wapno magnezowe nadaje się do podtrzymania ph ale nie do jego podniesienia chyba ze dasz 8 ton na h i chcesz poczekać ok 3-4 lat na drobny efekt. Wysiej wapno węglanowe tylko z  kopalni( byle nie posodowe ani pocelulozowe) w dawce ok 3 tony na h to będzie 1,5 tony czystego składnika CaO. Podniesie ph o około 1 stopień i utrzyma się przez 3 max 4 lata.P.s tylko wapno wymieszane z ziemią się rozpuszcza ponieważ reaguje dopiero z kwasem glebowym.

Do pogłównego stosowania jest tylko kreda, która jako najmłodsze wapno rozpuszcza się w kontakcie z woda.  

#3905 Share Bamber310

Bamber310

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 14 maj 2015 - 11:42

Wapnowanie pola Siałem weglanowe ne jednym polu(było z huty skaziłem glebę), poźniej tlenkowe(budowlane 90% 400kg na ha) na drugim kawałku nie zły efekt ale w tym roku tylko KREDA super wapno u mnie cena 400zl/t.- i to granulowane

Od siebie polecam tylko kredę lub weglanowe z PEWNEGO źródła,tlenkowe budowlane wcześniej sialem ale problem z wysiewem a ze WSZYSTKICH opinii najlepiej rośnie po kredzie i tylko przy niej zostaję.

#3906 Share pala92

pala92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 16 maj 2015 - 18:59

Wapnowanie pola

a czy  mocznik wysiany lub wypryskany na pociętą słomę nie koliduje z wapnem węglanowym?

#3907 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 17 maj 2015 - 14:21

Wapnowanie pola

panowie a ktos brał wapno z kopalni kieleckich np jazwica z magnezem wapno co o tym powiecie dobre wapno godne polecenia ? ???

i drugie pytanie mam otoz mamy zamowione wapno z tejze kopalni i na tympolu co mamy je siac bedzie zaplanowane ze poplon tam ma byc i bedzie tam owies z gorczyca i pytanie takie kiedy te wapno rozsiac czy na rzycho i przetalerzowac i zasiac ten poplon ? czy jak poplon urosnie czyli ta gorczyca i na ta gorczyce posypac wtedy te wapno i gorczyce przetalerzowac i zaorac na zime czesc oraz na czesci pszenzyto zasiac po tym ??? jak bedzie lepiej

#3908 Share marian20

marian20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 17 maj 2015 - 14:42

Wapnowanie pola po sciernisku przed poplonem. im szybciej w glebe tym lepiej

#3909 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 17 maj 2015 - 14:50

Wapnowanie pola

ok wielkei dzieki za odpowiedz a dobre by bylo te wapno ktos stosował ? z jazwicy ma takie parametry granulacja 0,2 mm czyli granulacja dobra bo czym drobniejsze tym lepsze szybciej sie rozklada ?

CaO 32% -42%    MgO 8-15%    CaO+MgO 45-51% czyli dobre parametry by byly ?

tylko niewiem jaka odmiana wapna by była czyli z moich wynikow odmiana wapna by była 04 prosze o podpowiedzi  z gory dziekuje z a pomoc

#3910 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 17 maj 2015 - 15:01

Wapnowanie pola

granulacja 0-2mm :) 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3911 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 17 maj 2015 - 18:32

Wapnowanie pola

tak  i co te wapno by bylo ok  ?

#3912 Share Paaatryk

Paaatryk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 27 maj 2015 - 11:18

Wapnowanie pola

witam ! mam takie pytanie.... mam teraz 1 rok dzierżawy, posiałem tam mieszankę, gleba lekka ( pole na górce) przedsiewnie zastosowałem 600 kg/h wapna granulowanego magnezowo-węglanowe, pole nigdy nie widziało wapna i odczyn gleby jest bardzo niski pH 4,3..... jesienią chcę tam posiać pszenżyto ozime, a pod orkę dać obornik, czy mogę tam wysiać wapno zaraz po żniwach i za jakieś 1,5 miesiąca wywieść obornik ? Czy po prostu nie mieszać i wapno zastosować dopiero za rok, znajomy mi doradzisz że przy tak dużym zakwaszeniu najlepiej stosować 3-4 lata pod rząd wapno i wtedy gleba dojdzie do odpowiedniego poziomu, ponieważ zastosowanie dużej dawki jednorazowo może mieć odwrotny skutek.

#3913 Share STIG0013

STIG0013

Studenciak :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1083 postów

Napisany 27 maj 2015 - 15:02

Wapnowanie pola

Nordkalc Standard Cal po 113 netto za tonę --> Dobra cena czy targować się ?

Jeżeli pomogłem lub podoba Ci się mój wpis, to wciśnij ,,FAJNE" 

#3914 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 27 maj 2015 - 16:49

Wapnowanie pola

witam ! mam takie pytanie.... mam teraz 1 rok dzierżawy, posiałem tam mieszankę, gleba lekka ( pole na górce) przedsiewnie zastosowałem 600 kg/h wapna granulowanego magnezowo-węglanowe, pole nigdy nie widziało wapna i odczyn gleby jest bardzo niski pH 4,3..... jesienią chcę tam posiać pszenżyto ozime, a pod orkę dać obornik, czy mogę tam wysiać wapno zaraz po żniwach i za jakieś 1,5 miesiąca wywieść obornik ? Czy po prostu nie mieszać i wapno zastosować dopiero za rok, znajomy mi doradzisz że przy tak dużym zakwaszeniu najlepiej stosować 3-4 lata pod rząd wapno i wtedy gleba dojdzie do odpowiedniego poziomu, ponieważ zastosowanie dużej dawki jednorazowo może mieć odwrotny skutek.

Powiem Ci jak zrobił mój znajomy.  Miał wysiać 3 tony na ha według analizy gleby. Zaraz po żniwach wysiał 2 tony na ha. Na zimę orka. Na wiosnę gdy ziemia zaczęła z wierzchu rozmarzać i dało się wjechać traktorem tak aby nie rzucało na wszystkie strony rozsiał pozostała tonę. Może i robił robotę 2 razy ale wydaje mi się to sensowne bo wapno poszło jakby w całą warstwę orna  anie tylko na spód. 

#3915 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 27 maj 2015 - 20:09

Wapnowanie pola Stosował ktoś może Kujawit i Radkowit? Zadowoleni z efektów?

#3916 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 27 maj 2015 - 20:33

Wapnowanie pola

Ja miałem kujawit i lipa nie wapno. Pełno kamyków które 2 lata po rozsianiu dalej są nierozpuszczone. No chyba że kujawit na papierze a w rzeczywistości było to inne wapno

#3917 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów

Napisany 27 maj 2015 - 20:46

Wapnowanie pola

Czy stosuje ktoś kredę na pociętą słomę? Kiedyś gdzieś coś czytałem że można zamiast moczniku, ale chciałem zapytać jak to wygląda w praktyce?

Tylko spokój może nas uratować....

#3918 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów

Napisany 27 maj 2015 - 21:12

Wapnowanie pola

Ja miałem kujawit i lipa nie wapno. Pełno kamyków które 2 lata po rozsianiu dalej są nierozpuszczone. No chyba że kujawit na papierze a w rzeczywistości było to inne wapno

Z Agroloku brałeś?

#3919 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 27 maj 2015 - 21:13

Wapnowanie pola

No dokładnie :P

Tym razem mam polcalc za podobne pieniądze ale różnica masakryczna.

Edytowany przez robert123farmer, 27 maj 2015 - 21:17.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3920 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów

Napisany 27 maj 2015 - 21:21

Wapnowanie pola Za Kujawit powiedzieli mi 60zł za tonę, Nordalck Ca 125zł, Nordalck MG 161 zł, Morawica 115zł. Ceny brutto. A polcalc z jakiej firmy?

Edytowany przez donweter1989, 27 maj 2015 - 21:23.