Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5869 odpowiedzi na ten temat

#3861 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7791 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 08:04

Wapnowanie pola

To i tak dużo, a co jak byś dał 0,5 t.

Ja teraz czekam na moje, podobnie zrobiłem tylko ze mieszanka dolomit z tlenkowym 70/30%.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 09:38
  •  

#3862 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 30 marzec 2015 - 23:53

Wapnowanie pola

hej panowie ;)

mam takie pytanie warto stosować wap-mag, grade II,III,IV??? czy taniej wychodzi kupić łódkę wapna, bo ja własnie takie stosowałem wapno to było wapniowo-magnezowe 2t/ha a na zakwaszonym 5t/ha mi zacielili

bo nie chce mi się składników przeliczać ;)

Od czego zależy że odczyn tak spadnie ??? bo na jednym polu mi wyszło że 10 lat nie mam wapnowac, a na drugim bardzo kwaśne, i zachodzę w myśl dlaczego tak? Przy tym samym nawożeniu,  gnojowica mocno zakwasza ziemię słoma obornik?? wiem że ogólnie siarczany podnoszą ilość jonów H+ i dlatego lepiej stosować je dolistnie

Edytowany przez dawid3p, 30 marzec 2015 - 23:54.

#3863 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 515 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 16:02

Wapnowanie pola

Z wap-magiem to sobie daj spokój bo ph nie podniesiesz za to nieźle wyczyścisz sobie portfel.

Tylko spokój może nas uratować....

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3864 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 19:42

Wapnowanie pola

hej panowie ;)

mam takie pytanie warto stosować wap-mag, grade II,III,IV??? czy taniej wychodzi kupić łódkę wapna, bo ja własnie takie stosowałem wapno to było wapniowo-magnezowe 2t/ha a na zakwaszonym 5t/ha mi zacielili

bo nie chce mi się składników przeliczać ;)

Od czego zależy że odczyn tak spadnie ??? bo na jednym polu mi wyszło że 10 lat nie mam wapnowac, a na drugim bardzo kwaśne, i zachodzę w myśl dlaczego tak? Przy tym samym nawożeniu,  gnojowica mocno zakwasza ziemię słoma obornik?? wiem że ogólnie siarczany podnoszą ilość jonów H+ i dlatego lepiej stosować je dolistnie

W  jakim sposób obliczyłeś, że masz 10 lat nie wapnować? Ca jest pierwiastkiem, który jest mocno wymywany z gleby co roku. Niektóry nawozy tak zwane fizjologicznie kwaśne obniżają pH, takim nawozem są wszelkiego rodzaju siarczany. Gnojowica zakwasza glebę, może nie jakoś szczególnie mocno, a  wynika to z formy azotu w niej zawartego, który swoją drogą jest dobrze przyswajalny.

#3865 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 09:06

Wapnowanie pola k0b

tak mi powiedział w przenośni, oczywiście rzepak ziemie z Ca wyczyści, i zamierzam robić badania co roku,  bo badanie jest tanie i wiadomo jak to wygląda

#3866 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 559 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 15:50

Wapnowanie pola

Znacie jakiegoś dystrybutora wapna nordkalk  na południowym Mazowszu?

#3867 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 16:14

Wapnowanie pola

Jaki powiat dokładnie?

#3868 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 559 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 16:21

Wapnowanie pola

Powiat Zwoleń

#3869 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1071 postów

Napisany 13 kwiecień 2015 - 17:09

Wapnowanie pola

czy opłacs się siac wapno granulowane bo jest bardzo droge

#3870 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 13 kwiecień 2015 - 17:55

Wapnowanie pola

A czy opłaca się siać azot co jest jeszcze droższy ?  Aj waj ! 

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3871 Share pioter03

pioter03

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 16 kwiecień 2015 - 21:16

Wapnowanie pola

Witam jest sens siać teraz wapno po oranym na kukurydzę, uprawić to i za ponad tydzień rozsiać nawozy mocznik i polifoske8 i kolejny raz polecieć kolejny raz agregatem, czy jednak będzie to kolidowało i czekać do jesieni? 

Dodam ze ph słabe.

#3872 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 17 kwiecień 2015 - 17:57

Wapnowanie pola

Nie ma sensu, teraz możesz sypnąć kizeryt, magnez jest bardzo potrzebny.

#3873 Share szymon91

szymon91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 18 kwiecień 2015 - 07:55

Wapnowanie pola

witam wie ktoś gdzię kupie wapno magnesowe w woj.pomorskim i jaka jest cena za 1t takiego wapna

#3874 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 22:24

Wapnowanie pola

A czy opłaca się siać azot co jest jeszcze droższy ?  Aj waj ! 

Zapytam Cie kolego o jedną rzecz bo mnie nurtuje a widze że na wapnowaniu sie znasz. Po jakim czasie zaczyna działać wapno granulowane 1)rozsiane pogłównie 2) rozsiane po orce i zabronowane a nestepnie siew 3) posiane pod orke i jak wygląda efektywność działania w każdym z tych warianktów. Drugie pytanie czy kreda surowa np z Mielnika o dość dobrym granulacie działa tak samo jak kreda granulowana w poszczególnych wariantach i czy po takim samym czasie jest dostepna dla roślin i po takim samym czasie zaczyna odkwaszać glebe. Trzecie ostatne pytanie słyszałem że saletry nie można wysiewać w tym samym czasie co wapno bo zachodzi jakaś reakcja z formą amonową saletry a wapnem i sie ulatnia do atmosfery. Jeśli to prawda to jak sprawa ma się odnośnie mocznika czy można wysiać krede nastepnie mocznik i to uprawić. Mocznik ma forme amidową ale jak wiadomo po jakimś tygodniu zaczyna przechodzić hydrolize do formy amonowe i czy wówczas również występują straty azotu?

Jeśli ktoś zna odpowiedzi na powyższe pytania poza agronomem prosze o odpowiedź bo są to dość ważne kwestie które pomagają efektywnie korzystac przede wszystkim z nawozów wapniowych jak i azotu.

#3875 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 20 kwiecień 2015 - 12:01

Wapnowanie pola

Zależy jakie wapno granulowane . Nie chce cie wprowadzić w błąd - bo może zakupiłeś jakąś podróbę albo pseudogranulat i oczekujesz działania .

Jak wapno jest dobre i mocnorewaktywne i kredowe to działa w około 2 miesiące z wierzchu ( w zależności od wilgotności )

Jeżeli wysiane po orce i przybronowane to dłużej i mniej efektywnie ale też zależy od wilgotności .

Pod orkę to efektywnośc granulatu jest bardzo słaba działania może nie być widać wcale w pierwszym roku .

Zasadniczo kreda z mielnika to ten sam materiał co kreda koszelowska albo wapniak kornicki - czyli dobre i efektywne granulaty , ale jak jest niezgranulowana tylko zbrylona to ma kilkukrotnie gorsze parametry wysiewu i równomierności procesu stąd efektywność będzie dużo słabsza przy identycznej dawce .Kreda z mielnika najlepiej nadaje się pod orkę w ilości minimum 4-5 ton na ha i działa dobrze w drugim i trzecim roku . 

Saletry amonowej nie miesza sie z wapnem węglanowym bo dochodzi do reakcji uwsteczniającej - czyli blokującej trwale oba potrzebne składniki.

Mocznik można wysiewać swobodnie - do takiej reakcji nie dochodzi . 

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#3876 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 559 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 15:52

Wapnowanie pola

Zapytam Cie kolego o jedną rzecz bo mnie nurtuje a widze że na wapnowaniu sie znasz. Po jakim czasie zaczyna działać wapno granulowane 1)rozsiane pogłównie 2) rozsiane po orce i zabronowane a nestepnie siew 3) posiane pod orke i jak wygląda efektywność działania w każdym z tych warianktów. Drugie pytanie czy kreda surowa np z Mielnika o dość dobrym granulacie działa tak samo jak kreda granulowana w poszczególnych wariantach i czy po takim samym czasie jest dostepna dla roślin i po takim samym czasie zaczyna odkwaszać glebe. Trzecie ostatne pytanie słyszałem że saletry nie można wysiewać w tym samym czasie co wapno bo zachodzi jakaś reakcja z formą amonową saletry a wapnem i sie ulatnia do atmosfery. Jeśli to prawda to jak sprawa ma się odnośnie mocznika czy można wysiać krede nastepnie mocznik i to uprawić. Mocznik ma forme amidową ale jak wiadomo po jakimś tygodniu zaczyna przechodzić hydrolize do formy amonowe i czy wówczas również występują straty azotu?

Jeśli ktoś zna odpowiedzi na powyższe pytania poza agronomem prosze o odpowiedź bo są to dość ważne kwestie które pomagają efektywnie korzystac przede wszystkim z nawozów wapniowych jak i azotu

na stronie polcalcu jest info aby między wapnem granulowanym a saletrą zachować minimum 2 tygodnie odstępu w stosowaniu a obornikiem minimum 4 tygodnie

#3877 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 18:23

Wapnowanie pola

Zależy jakie wapno granulowane . Nie chce cie wprowadzić w błąd - bo może zakupiłeś jakąś podróbę albo pseudogranulat i oczekujesz działania .

Jak wapno jest dobre i mocnorewaktywne i kredowe to działa w około 2 miesiące z wierzchu ( w zależności od wilgotności )

Jeżeli wysiane po orce i przybronowane to dłużej i mniej efektywnie ale też zależy od wilgotności .

Pod orkę to efektywnośc granulatu jest bardzo słaba działania może nie być widać wcale w pierwszym roku .

Zasadniczo kreda z mielnika to ten sam materiał co kreda koszelowska albo wapniak kornicki - czyli dobre i efektywne granulaty , ale jak jest niezgranulowana tylko zbrylona to ma kilkukrotnie gorsze parametry wysiewu i równomierności procesu stąd efektywność będzie dużo słabsza przy identycznej dawce .Kreda z mielnika najlepiej nadaje się pod orkę w ilości minimum 4-5 ton na ha i działa dobrze w drugim i trzecim roku . 

Saletry amonowej nie miesza sie z wapnem węglanowym bo dochodzi do reakcji uwsteczniającej - czyli blokującej trwale oba potrzebne składniki.

Mocznik można wysiewać swobodnie - do takiej reakcji nie dochodzi . 

Thor dzieki za opdowiedz.
Agronom również dziekuje za zainteresowanie. Zakupić nic nie zakupiłem ale myślałem nad wysiewem polcalcu pogłównie ze względu że średnio mam czym ładować te wapno surowe. W tym roku dawałem krede z mielnika na całym areale. Z tego co piszesz to opłaciło się troche namęczyć po pooranym polu bo wysiałem po nie całe 2 tony na zaorane pole nastepnie uprawa i siew tak robiłem pod pszenice ozimą także powinno dzialać w tym roku. Pod kukurydze również tak zrobiłem jakiś miesiac temu i leży jeszcze na wierzchu łacznie z solą potasową na dniach bede to uprawiał i siał kukurydze. W takim wypadku gdzieś za miesiąc z tego co mówisz również zacznie midziałać ta kreda tylko mam pytanie. Jak wiadomo im drobniejszy granulat tym lepiej czyli granulki które maja np 0,5 mm wielkości i wiecej potrzebuja więcej czasu na rozkład?

#3878 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 559 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 19:11

Wapnowanie pola

Po ile płaciłeś za tą kredę z Mielnika?

#3879 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1405 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 19:35

Wapnowanie pola

panowie a wapno z kielc jest jakei dobre i powiedzcie mi brac magnezowe zeby dobre bylo wapno bo kiedys z inowroclawia bralismy posodowe to tylko szkoda brac kto jakie by polecil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3880 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 08:26

Wapnowanie pola

Nie pamietam dokładnie ale chyba 95 zł za tone.