Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5869 odpowiedzi na ten temat

#3841 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 15 marzec 2015 - 19:44

Wapnowanie pola

Mam kupione wapno Polcalc i mam zamiar rozsiać go pod jęczmień jary,tylko czy rozsiać go przed siewem z nawozami (fosforan,sól,mocznik),czy pogłównie po wschodach.

No to się trochę kolega spóźnił, trzeba było siać jesienią. Teraz to juz jak mawiają górale " po ptokach".

Nie wiem jak u Ciebie ale generalnie mamy suszę. Śniegu nie było, wody nie ma to i wapno będzie marnie działało. 

Jeśli wiosną nie bedzie deszcze to wapno posianie pogłównie nic nie da, nawet sie granule nie rozpuszczą. Siej jak najwcześniej to moze jeszcze coś Ci podziała. Jakie masz pH? Pytanie czy wystarczająco wysokie pod jęczmien. Ile ton na ha wapna planujesz dawać?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 03:40
  •  

#3842 Share plastik

plastik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 17 marzec 2015 - 20:32

Wapnowanie pola

panowie mam   stanowisko  po burakach i chcę posiaqć jęczmień jary  czy powapnowac  pod siew mam wapno defekacyjne z cukrowni dodam ze jęczmień będzie z wsieka   lucerny takze pole nie będzie ruszane potem prze ok 2. roku

#3843 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 18 marzec 2015 - 19:41

Wapnowanie pola

witam. mam pytanie odnośnie wapna tlenkowego granulowanego. chce go zastosować po żniwach na rędzinę w ilości 0,5 -1  tony na hektar. jednak na jednym z kawałków mam na całej długości co najmniej gleby klasy od 2 do 4. jakie może mieć konsekwencje zastosowanie go na słabej ziemi? ogólnie na drugi rok ma być tam fasola dlatego chce ponieść szybko ph. 

poza tym chciałem zapytać po jakim czasie można siać zboże po wapnowaniu tlenkiem? ogólnie na stanowisku po fasoli wymieszałbym je jedynie kultywatorem na ok 7-8 cm max, a po ok miesiącu siew nawozu i pszenicy, tylko nie wiem czy reakcje nie zaszkodzą młodym roślinom

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno w dobrej cenie zobacz »

•  

#3844 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 674 postów

Napisany 18 marzec 2015 - 20:10

Wapnowanie pola

Jak to wapno na rędzinę? Przecież rędziny to gleby powstałe na skałach wapiennych, o odczynie obojętnym , a często nawet alkalicznym. Znajomy kiedyś mi mówił, że on na rędzinie musi stosować nawozy zakwaszające.

To jakie pH jest u Ciebie?

#3845 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 19 marzec 2015 - 01:04

Wapnowanie pola

zgadza się, tylko ten wapń nie bardzo jest dostępny dla roślin ;) nie chce się bardziej zagłębiać w temat. po prostu zadałem pytanie, co dalej zrobie - moja sprawa ;)
dla przykładu mogę powiedzieć, że są u nas rolnicy którzy dawali kredę na rędzine ( czyli u nas w zamojskim borowina) i było widać efekt, tylko kreda jest na ok. rok, tlenek starcza na troche dłużej ;)

#3846 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 19 marzec 2015 - 09:55

Wapnowanie pola

Sorki ale głupoty piszesz. Na rędzinie jak głębiesz puścisz pług to wyorujesz białe kamyki, czyli margiel. W mojej okolicy niektórzy tym wapnują. Tylko trzeba sypać kilkanaście ton i efekt też widać. Działanie utrzymuje się bardzo długo.

U mnie ojciec tak wapnował jakieś 15 lat temu.

#3847 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 21 marzec 2015 - 22:50

Wapnowanie pola

Jak do tej tabeli odniosą się osoby które zawsze sie zapieraja że fosforu nigdy nie można mieszać z kredą,
http://pl.wikipedia....eszanie_nawozów
Wyraźnie jest zaznaczone ze polifoske (która zawiera fosfor) zawsze można mieszać z wapnem węglanowym. A o ile mi wiadomo kreda to wapno węglanowe. W myśl tej zasady siałem wczoraj i pozawczoraj wapno oraz polifoske pod pszenice jarą.

#3848 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 674 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 08:16

Wapnowanie pola

Wyraźnie zaznaczono na czerwono - "nie można"

#3849 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 10:56

Wapnowanie pola

Jak do tej tabeli odniosą się osoby które zawsze sie zapieraja że fosforu nigdy nie można mieszać z kredą,
http://pl.wikipedia....eszanie_nawozów
Wyraźnie jest zaznaczone ze polifoske (która zawiera fosfor) zawsze można mieszać z wapnem węglanowym. A o ile mi wiadomo kreda to wapno węglanowe. W myśl tej zasady siałem wczoraj i pozawczoraj wapno oraz polifoske pod pszenice jarą.

Ty nie patrz na takie tabelki niewiadomego pochodzenia które zawierają dużo błędów. Do biblioteki i poczytaj trochę książek z chemii rolnej albo w internecie publikacje gdy są podpisane imieniem i nazwiskiem.

#3850 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 23 marzec 2015 - 17:58

Wapnowanie pola

Wyraźnie zaznaczono na czerwono - "nie można"

Zobacz jeszcze raz.
Damian właśnie dlatego wrzuciłem tą tabelke na af żeby ktoś się do tego odniósł bo różne są źródła i różnie podają a człowiek chciałby wiedziec wkońcu jak to jest. Jedni podają że można drudzy że nie tak samo jest w książkach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3851 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 674 postów

Napisany 23 marzec 2015 - 19:10

Wapnowanie pola

Zobaczyłem jeszcze raz i nic się nie zmieniło - nadal na czerwono "nie można"

#3852 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 23 marzec 2015 - 19:19

Wapnowanie pola

polifoska i wapno węglanowe na czerwono?

#3853 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 674 postów

Napisany 23 marzec 2015 - 19:51

Wapnowanie pola

Tak, podobnie jak z fosforanem amonu, superfosfatem  i siarczanem amonu.

#3854 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 23 marzec 2015 - 22:37

Wapnowanie pola

Pionowo jest tak, poziomo inaczej. Po prostu błąd w tabelce.

Nie można mieszać bo fosfor się uwstecznia. Jednak pole to nie szklanka i fosforu ani wapna nie nawozisz przyczepami. Najlepiej jak dasz fosfor pod pług a wapno pogłównie pod agregat to i tego samego dnia można nawozić bo fizycznie nie będzie możliwości aby te dwa związki miały styczność ze sobą . Jeśli oba dasz pod agregat dobrze byłoby zachować odstęp 4-8 tyg.

#3855 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 24 marzec 2015 - 09:35

Wapnowanie pola

He faktycznie dopiero teraz zobaczyłem że poziomo inaczej jest a pionowo inaczej nie potrzebnie sie sprzeczalismy z kolegą wyżej.

#3856 Share kamil2111

kamil2111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 25 marzec 2015 - 21:37

Wapnowanie pola

Powie mi ktoś coś o tym wapnie granulowanym z ogłoszenia, czy daje zadawalające efekty i czy cena jest odpowiednia? 

http://olx.pl/oferta...html#ae160252c2

#3857 Share Mateusz95

Mateusz95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 26 marzec 2015 - 19:57

Wapnowanie pola

Co mysliscie o wapnie DOLKORN 60%Ca i 30&Mg? jest ono szybko dzialajace ale czy dobrze podnosi pH gleby? Stosuje ktoś je? jakie sa wasze opinie? :)

#3858 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 27 marzec 2015 - 19:46

Wapnowanie pola

CaCO3 i MgCO3 jak juz. Dobrze podnosi zaw. magnezu nic wiecej.

#3859 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 28 marzec 2015 - 21:48

Wapnowanie pola

Panowie prosze o pomoc!

Planuje siać facelie na kawałkach (kl. 4b-5) gdzie ph jest w granicach 5,0 a jak wiadomo facelia jest rośliną która najlepiej udaje się na glebach odczynu obojętnego. Planuje zatem posiać przedsiewnie wapno budowlane (palone) pyliste. Jaką dawke na hektar zastosować by efekt nie był odwrotny od zamierzonego??? Dodam tylko że mam rozsiewacz taśmowy zawieszany więc z wysiewem nie bd problemu.

ok kolego :

Odradzam ci stosowanie wapna budowlanego na pole .

Tym bardziej na słabej glebie .

Lepiej rozejrzyj się za wapnem kredowym . Bardzo dobre efekty uzyskasz po wapnie granulowanym polcalc  na wierzch  nawet w małej dawce 500kg na ha. 

Możesz zastosować też podobne wapna kredowe np. niemieckie lub koszelowskie i kornickie . W zależności co masz dostępne .

Możesz tez zastosowac wapna mielone takie jak nordkalk fast lub z Minerał Trębaczew 

Nie kupuj wynalazków bo efektu nie będzie wcale - poza pustą kiesą .  

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3860 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 28 marzec 2015 - 22:57

Wapnowanie pola

Teraz trochę opiszę jak wpływa rozsianie wapniaka (kredy granulowanej) na podniesienie pH. Jesienią przyszły wyniki próbki (pH 5.12) pobrane ze ścierniska po pszenicy (plon 8t/ha) następnie została zasiana gorczyca i jesienią przyorana, gdyż to pole szykowane na tego roczne zasiewy buraka. Na wykonaną orkę wysiałem 2t kredy i uprawiłem agregatem. Dziś dostałem wyniki próbki pobranej tydzien temu. pH wynosi teraz 5.9 ( próbki pobrane z tego samego miejsca, na glebie średniej mineralnej) Tak więc od jesieni do wiosny 2t kredy granulowanej podniosło pH o 0,8

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710