Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5869 odpowiedzi na ten temat

#3821 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 02 marzec 2015 - 14:07

Wapnowanie pola

Witam szajar a ja przeczytałem wszystkie wątki z największego Forum AGROFOTO i inne.... i na jedny na własnym polu dałem kredy białej na drugim wapna węglanowego 50% CaO   i  na trzecim tlenku wapnia(budowlanego) ponad 90% CaO....a o Dolomicie nie wspomnę(w szklance połowa kamieni po rozpuszczeniu wodą)stoi w garażu to g...wno

Doradzę króciutko:

na oziminy tylko Mączka Wapniowa, na Łąki Kreda może być śmiało a nawet lepiej węglanowe, a pod QQ teraz tylko Mączka kredowa(wapno) ponieważ musisz dużo fosforu dać, który reaguje z kredą(wapnem) 

Miesiąc temu mogłeś posiać budowlane pH wycina w górę w ciągu miesiąca o prawie 1 pH. ilośc 500-700kg^max 1tona!! na ha(ph utryma się podobnież przez dwa następne lata ale działa natychmiast) a kreda zaczyna działać po dwoch latach(tak tu wielu twierdzi i inne badania naukowe gospodarstawa Polskiego) i dziala do pięciu lat.

Było i takich wielu co waliło wapnem tlenkowym lub budowlanym(to samo) pod kapuste dawki grubo ponad 2ton na ha i na trzeci rok na polu nie mieli co zbierać mimo rekordowych plonów jak na ,,Czarnoziemach" dzięki reaktywnemu i wyplukujacemu wapnu tlenkowemu

PS: Wielu Ci doradzi kredę wapniowa ale na bieżący rok ,,nic nie pomoże"(nawet zaszkodzi)....została jedynie saletra wapniowa w dawce >300kg na ha zamiast saletry amonowej, Przy dawce 400kg zapotrzebowanie na wapno dla pszenicy wystarczające przy kwasowości około 4,0-4,5.

Chłopie tak wytłumaczyłeś że sie głupi zrobiłem po przeczytaniu Twojego posta zero ładu i składu. Jakieś herezje piszesz że kreda zaszkodzi i że po 2 latach dopiero zaczyna działać. Nie wiem skąd bierzesz takie info ale doucz sie troche zanim się następnym razem wypowiesz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 11:54
  •  

#3822 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 02 marzec 2015 - 17:59

Wapnowanie pola

Na wiosnę musze wywieźć obornik na 5 ha, i nie wiem czy w tym tygodniu zastosować krede w ilości 500kg/ha, wymieszać z ziemią i za miesiąc wyzieżć obornik czy odwrotnie, najpierw obornik a potem wapno.

jest to dzierżawa o słabym ph, więc muszę zastosować i obornik i wapno

Co radzicie wykonać napoczątku?

#3823 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 674 postów

Napisany 02 marzec 2015 - 18:44

Wapnowanie pola

W sumie to np. Polcalc zaleca kredę dawać pogłównie, ewentualnie bardzo płytka uprawka, tak aby rozpuszczająca się kreda przesiąkała w głąb razem z opadami. Wówczas wapń jest dostępny dla systemu korzeniowego w krótkim czasie po zaaplikowaniu.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3824 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2827 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 22:42

Wapnowanie pola

Dzisiaj na polu znalazłem dwa dziwne, żółte place w życie. Zbadałem kilkukrotnie pH w tym miejscu i się okazało że oscyluje w przedziale 7,07 - 7,8. Nic nie mogę się wypowiedzieć co do nawożenia bo to nie moja działka. Jedynie co wiem że przedplonem było zboże chyba pszenżyto. Co o tym sądzicie?

Załączam fotografie:

http://pokazywarka.pl/ccfrhu/

#3825 Share shrek

shrek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 05 marzec 2015 - 08:37

Wapnowanie pola

a zbadałeś pH w miejscach zielonych ?? czy całe pole ma takie wysokie pH ?? czy tylko żółte kawałki ??

#3826 Share Kelton

Kelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 05 marzec 2015 - 08:48

Wapnowanie pola

Na wiosnę musze wywieźć obornik na 5 ha, i nie wiem czy w tym tygodniu zastosować krede w ilości 500kg/ha, wymieszać z ziemią i za miesiąc wyzieżć obornik czy odwrotnie, najpierw obornik a potem wapno.

jest to dzierżawa o słabym ph, więc muszę zastosować i obornik i wapno

Co radzicie wykonać napoczątku?

Syp teraz wapno czym prędzej tym lepiej bo nie zdąrzy zadziałać, obornik mozesz walic za ok. 3tyg to ważne aby nie zachodziły reakcje między tymi dwoma nawozami bo wapno wypłucze Ci cały azot z obornika...

#3827 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 05 marzec 2015 - 20:46

Wapnowanie pola

Czemu wapno ma wypłukać azot z obornika?

#3828 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 674 postów

Napisany 05 marzec 2015 - 21:23

Wapnowanie pola

Pewnie chodziło o ulotnienie azotu w formie amoniaku, a nie o wypłukanie ;) . Forma amonowa + wapń = amoniak do atmosfery

#3829 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2827 postów

Napisany 05 marzec 2015 - 21:41

Wapnowanie pola

a zbadałeś pH w miejscach zielonych ?? czy całe pole ma takie wysokie pH ?? czy tylko żółte kawałki ??

Tak, badałem było niższe o jeden stopień i więcej.

#3830 Share witek21

witek21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 06 marzec 2015 - 06:48

Wapnowanie pola

Panowie prosze o pomoc!

Planuje siać facelie na kawałkach (kl. 4b-5) gdzie ph jest w granicach 5,0 a jak wiadomo facelia jest rośliną która najlepiej udaje się na glebach odczynu obojętnego. Planuje zatem posiać przedsiewnie wapno budowlane (palone) pyliste. Jaką dawke na hektar zastosować by efekt nie był odwrotny od zamierzonego??? Dodam tylko że mam rozsiewacz taśmowy zawieszany więc z wysiewem nie bd problemu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3831 Share 123456

123456

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 12:45

Wapnowanie pola Wapno nawozowe tlenkowo -weglanowo-magnezowe granulowane 56%CaO ,do 10%MgO+mikroelementy . Co sadzicie o tym wapnie na łaki i pod kukurydze w dawce 500 kg/ha. Mozna by było to wapno rozsiac i zaraz dac inne nawozy czy lepiej poczekac z innymi nawozami ?

Edytowany przez 123456, 09 marzec 2015 - 08:00.

#3832 Share qtomekq

qtomekq

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 16:21

Wapnowanie pola

Witam drodzy koledzy, mam następujące pytanie : mam zamiar rosiać węglan wapnia zalecania są 3t/ha ale czy to dobry pomysł tak siać pod ziemniaki? chciałem się spytać również czy siać również obornik? przed , po? co o tym sądziecie? z góry dziękuje za pomoc

#3833 Share jaro86

jaro86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:motoryzajca, sport

Napisany 08 marzec 2015 - 19:40

Wapnowanie pola

Wapno nawozowe tlenkowo -weglanowo-magnezowe granulowane 56%CaO ,do 10%MgO+mikroelementy . Co sadzicie o tym wapnie na łaki i pod kukurydze w dawce 500 kg/ha

kolego znasz procentowy udział wapna teraz jeśli wiesz jaki masz rodzaj gleby i zapotrzebowanie na wapno możesz wyczytać z tabel, które są w necie ile potrzebujesz rozsiać. Przeczytaj to https://nawozy.eu/wi...wapnowaniu.html

#3834 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 09 marzec 2015 - 13:39

Wapnowanie pola

Pewnie chodziło o ulotnienie azotu w formie amoniaku, a nie o wypłukanie ;) . Forma amonowa + wapń = amoniak do atmosfery

Czyli co kredy też nie można siać w tym samym okresie co saletre? A jak to sie ma do mocznika niby jest w formie amidowej ale stopniowo przechodzi w forme amonową. Pytam bo mam w planach na dniach posiać 2 tony kredy a za pare dni mocznik npk i siew pszenicy jarej. Bedą straty azotu? Fosforu wiem że bedą ale nie miałem jak inaczej zrobic.

#3835 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 09 marzec 2015 - 19:19

Wapnowanie pola

Panowie prosze o pomoc!

Planuje siać facelie na kawałkach (kl. 4b-5) gdzie ph jest w granicach 5,0 a jak wiadomo facelia jest rośliną która najlepiej udaje się na glebach odczynu obojętnego. Planuje zatem posiać przedsiewnie wapno budowlane (palone) pyliste. Jaką dawke na hektar zastosować by efekt nie był odwrotny od zamierzonego??? Dodam tylko że mam rozsiewacz taśmowy zawieszany więc z wysiewem nie bd problemu.

Ogólnie to jest wapna nie stosuje się przedsiewnie. Facelia urośnie nawet na tym niższym pH, a wapno zastosujesz po zbiorach, wymieszasz i już. Klasa 4b-5 ale jaka to gleba lekka, średnia, bo to jest ważniejsze. Wiesz gliny średnie to czasami 5 klasa. Z reguły są to gleby lekkie, więc nie budowlane tylko węglan, albo jak potrzeba magnezowo-węglanowe. Jeżeli to gleba lekka, to mieścisz się w granicach "potrzebnego" wapowania, czyli jak podają źródła powinieneś zastosować 2t CaO/ha. Taką dawkę możesz zastosować w jednorazowo. Ale nie stosuj budowlanego.

Pozdrawiam

#3836 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 674 postów

Napisany 09 marzec 2015 - 19:30

Wapnowanie pola

Tu masz fajne zestawienie  dla mieszania nawozów  http://pl.wikipedia....eszanie_nawozów

Przy czym te tabele dotyczą chyba mieszania w siewniku. Mało prawdopodobne aby większość granul w glebie kontaktowała się ze sobą. Wydaje mi się że zwykłe zabronowanie wapna, a następnie siew mocznika załatwiło by sprawę.

#3837 Share slonju77

slonju77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 11 marzec 2015 - 07:14

Wapnowanie pola

Panowie prosze o pomoc!

Na taką klase ziemi absolutnie nie siej wapna budowlanego ,jak przyjdzie suchy rok to nie zbierzesz nic

#3838 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 11 marzec 2015 - 21:14

Wapnowanie pola

W Lafarge rozpoczęła się wiosenna promocja Kujawitu:

http://www.wapna-nawozowe.pl/

#3839 Share juras

juras

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 15 marzec 2015 - 13:49

Wapnowanie pola

Mam kupione wapno Polcalc i mam zamiar rozsiać go pod jęczmień jary,tylko czy rozsiać go przed siewem z nawozami (fosforan,sól,mocznik),czy pogłównie po wschodach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3840 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 15 marzec 2015 - 15:30

Wapnowanie pola

Podobno wapna nie można siać z fosforem  chociaż w tabeli znalazlem że krede można siać z polifoską to nie wiem jak to jest to raz. Druga rzecz wapna nie można siać z azotem w formie amonowej a powrzechnie wiadome jest że mocznik z amidowej formy przechodzi do amonowej i tutaj nie wiem jak to jest czy można siać wapno z mocznikiem czy nie nikt nie chce odpowiedziec chyba nikt nie wie. Decyzja należy do Ciebie. Ja osobiście przymierzam sie do siewu kredy polifoski i mocznika może i w jeden dzien jak nie bede miał wyjścia.