Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5862 odpowiedzi na ten temat

#3781 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 09 luty 2015 - 22:45

Wapnowanie pola

Mam nowy kawałek pola I-III klasa o niskim ph i wyczerpanym ze składników.  Zastanwaiam się nad takim rozwiązaniem. Po zbiorze zboża obornik zorać zasiać poplon i jesienią wapno tlenkowe. Odstęp między obornikiem a wapnem będzie zachowany tylko się zastanawiam nad popolem zaraz po oborniku i czy poplon (gorczyca lub łubin peluszka) wchodzi w reakcję z wapnem i czy z obornika za dużo poplon nie wyciągnie?

Pole zaperzone

Poplon wydaje mi sie bedzie dobrym rozwiazaniem po oborniku bo zahamuje wymywanie składników w głębsze warstwy gleby. Jeżeli bedzie to gorczyca postaraj sie zaorac przed zakwitnięciem w przeciwnym razie faktycznie moze narobić to wiecej szkód niż pożytku. Jaką masz ziemie że chcesz siać tlenkowe wapno? Jakś glina? Cieżka ziemia? Jeśli masz zaperzone pole to nie zapomnij przed obornikiem spryskać glifosalet i odczekaj z dwa tygodnie przed orką.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 00:09
  •  

#3782 Share 1210

1210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 10 luty 2015 - 07:38

Wapnowanie pola

Ziemia kl. I-III więc tlenkowe nie zaszkodzi. ściernisko na pewno będzie potraktowane glifosatem. Tylko bardziej by mi pasowało obornik - poplon- wapno niż wapno -poplon - obornik

Dzięki za porade

#3783 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1785 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 10 luty 2015 - 09:25

Wapnowanie pola

Czy stosował ktoś wapno granulowane z firmy Asmar - wap?   http://www.asmar-wap.madepl.com/   na stronie nie ma żadnych informacji. Z tego co pisze na worku to ma 89% Ca CO i 6% Mg. Mam ofertę 380zł/t. Ziemia nie jest kwaśna, chodzi mi o podtrzymanie aktualnego odczynu

Warto?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3784 Share STIG0013

STIG0013

Studenciak :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1083 postów

Napisany 10 luty 2015 - 15:08

Wapnowanie pola

Poplon wydaje mi sie bedzie dobrym rozwiazaniem po oborniku bo zahamuje wymywanie składników w głębsze warstwy gleby. Jeżeli bedzie to gorczyca postaraj sie zaorac przed zakwitnięciem w przeciwnym razie faktycznie moze narobić to wiecej szkód niż pożytku. Jaką masz ziemie że chcesz siać tlenkowe wapno? Jakś glina? Cieżka ziemia? Jeśli masz zaperzone pole to nie zapomnij przed obornikiem spryskać glifosalet i odczekaj z dwa tygodnie przed orką.

Z czystej ciekawości: co to za szkody przez za późną orkę ?

Jeżeli pomogłem lub podoba Ci się mój wpis, to wciśnij ,,FAJNE" 

#3785 Share 1210

1210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 10 luty 2015 - 16:04

Wapnowanie pola

Z czystej ciekawości: co to za szkody przez za późną orkę ?

gdzieś czytałem, że jak gorczyca zakwitnie to wtedy pobiera dużo składników pokarmowych z gleby. I w efekcie okazuje się, że masa zielona z gorczycy nie jest mniejsza od pobranych składników podczas rozwoju. Także gorczycę należy przyorać najpóźniej jak zaczyna kwitnąć.

Informacja zasłyszana/przeczytana nie spraktykowana

#3786 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1785 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 11 luty 2015 - 00:51

Wapnowanie pola

No i co się dzieje z tymi pobranymi składnikami? Znikają gdzieś?

Wydaje mi się że jak gorczyca zakwitnie to robi się twarda, zdrewniała i zielona masa nie rozłoży się w pierwszym sezonie oddając pobrane składnika tylko rozkłada się 2 - 3 lata powoli oddając składniki.

#3787 Share mefjurolnik

mefjurolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 11 luty 2015 - 21:30

Wapnowanie pola

Witam! Brał ktoś od nich wapno? http://wapno-nawozowe.pl/    solidna firma?

#3788 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 11 luty 2015 - 22:33

Wapnowanie pola

Ja wziąłem.Miała być Morawica a przyjechało z Celin bo niby Morawice w tym czasie zalało. Wapno przyjechało w sierpniu,faktura grudzień.Opinia neutralna.

#3789 Share Egzo

Egzo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 11 luty 2015 - 23:04

Wapnowanie pola

Co sądzicie o tym aby teraz jak zniknie śnieg to zwapnować kredą pylista pszenżyto ozime? Ziemie V i VI kl i zakwaszona ziemia a na jesieni nie zdążyłem. Zanim przyjdzie wiosna to już się rozłoży ?

#3790 Share rycerz

rycerz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów
  • Zainteresowania:żyto po życie przez całe życie

Napisany 12 luty 2015 - 00:46

Wapnowanie pola

gdzieś czytałem, że jak gorczyca zakwitnie to wtedy pobiera dużo składników pokarmowych z gleby. I w efekcie okazuje się, że masa zielona z gorczycy nie jest mniejsza od pobranych składników podczas rozwoju. Także gorczycę należy przyorać najpóźniej jak zaczyna kwitnąć.

Informacja zasłyszana/przeczytana nie spraktykowana

prawda stara jak świat i zdarzyła się praktyka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3791 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 12 luty 2015 - 17:27

Wapnowanie pola

Co sądzicie o tym aby teraz jak zniknie śnieg to zwapnować kredą pylista pszenżyto ozime? Ziemie V i VI kl i zakwaszona ziemia a na jesieni nie zdążyłem. Zanim przyjdzie wiosna to już się rozłoży ?

Jak w miare równinny teren to myśle że można powapnowac bo rozumiem że chodzi Ci o wapnowanie po zmarzniętej ziemi. Ale jak górki to może Ci spłynąć część tej kredy tym bardziej że jest ona pylista a nie granulat.

#3792 Share Egzo

Egzo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 12 luty 2015 - 22:05

Wapnowanie pola

Dzięki za odpowiedz .Teren jest w miarę równy, a myślę że jak tam jest piasek to powinno się szybko wchłonąć. Moim zdaniem siać kredę granulowaną to wyjdzie drożej, a efekt gorszy ;/ 

#3793 Share pavlo1706

pavlo1706

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo

Napisany 13 luty 2015 - 11:33

Wapnowanie pola

Może ktoś stosował wapno organiczne OrCal? http://www.multichem...alno-organiczne

Czy Ca(OH)2 występujące w tym wapnie nie będzie zbyt gwałtownie podnosić pH na średniej glebie jeśli dam 1,5 t/ha na zmarzniętą glebę, a wiosną siew trawy dwuletniej? pH teraz 5,2

Czy może lepiej dać teraz kredę z Kornicy 1-1,5 t/ha lub wapno węglanowe Nordkalk lub z Morawicy po 4t/ha?

Edytowany przez pavlo1706, 13 luty 2015 - 11:36.

#3794 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 13 luty 2015 - 18:10

Wapnowanie pola

Dzięki za odpowiedz .Teren jest w miarę równy, a myślę że jak tam jest piasek to powinno się szybko wchłonąć. Moim zdaniem siać kredę granulowaną to wyjdzie drożej, a efekt gorszy ;/ 

Efekt może i nie gorszy bo i to kreda i to kreda tylko w innej postaci fakt że pylista szybciej sie rozłozy bo ma drobniejza granulacje ale suma sumarum efekt ten sam z tym że trzeba dać po tyle samo i tu sie zaczynaja schody bo wtedy za granulat kupe kasy by trzeba było zapłacić. Ja w tym roku zamawiałem krede to w sumie była różnej granulacji jako takiego pyłu nie było wiec siało sie dość dobrze ale warunek to trzeba przykryć.

#3795 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 429 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 13 luty 2015 - 18:25

Wapnowanie pola

Ja zwykłym lejkiem posiałem dziś krede granulowaną z Kornicy, nic sie nie zapychało jedynie to od czasu do czasu zalepiały się łopatki na tarczy rozrzucającej ale to pikuś :)

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

#3796 Share rafal116

rafal116

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 15 luty 2015 - 10:39

Wapnowanie pola

witam czy stosował ktoś  taki nawóz do odkwaszania gleby http://elessar.eu/na...kwaszanie-gleby Czy on działa tak jak piszą czy to po prostu chwyt reklamowy. Ciekawi mnie to ponieważ mam 1 hektar ziemi V klasy ph.5.5  a u mnie w okolicy nie ma możliwości kupienia małej ilości wapna jestem z łódzkiego okoloce Łowicza.

#3797 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 15 luty 2015 - 10:44

Wapnowanie pola

Według tego co piszą to dobry towar, ale zawiera tylko 40% CaO więc bez rewelacji

#3798 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 15 luty 2015 - 17:17

Wapnowanie pola

prawda stara jak świat i zdarzyła się praktyka

Przepraszam, ale gdzie tak składniki pokarmowe znikają? Straty jakieś występują? Gorczyca potrzebuje ich do wzrostu i chroni przed wymywaniem, głównie N i K jak ktoś tu słusznie zauważył. Ale chroni właśnie przez to, że składniki zostają wbudowane w masę organiczną. Zostawienie gorczycy nawet na zimę jest korzystne ze względu na zmniejszenie erozji gleby, ale wtedy dobrym jest siew w ten mulcz, bez orki. A to czy zakwitnie czy nie, nie ma żadnego znaczenia. Po za tym ma dobrze rozwinięty system korzeniowy co jeszcze dodatkowo korzystnie wpływa na wyciągnięcie tych składników z głębszych warstw gleby. Ale jak ktoś ma jakiś dowód w postaci jakieś publikacji naukowej to poproszę. 

#3799 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 16 luty 2015 - 09:18

Wapnowanie pola

witam czy stosował ktoś  taki nawóz do odkwaszania gleby http://elessar.eu/na...kwaszanie-gleby Czy on działa tak jak piszą czy to po prostu chwyt reklamowy. Ciekawi mnie to ponieważ mam 1 hektar ziemi V klasy ph.5.5  a u mnie w okolicy nie ma możliwości kupienia małej ilości wapna jestem z łódzkiego okoloce Łowicza.

W certyfikatach na stronie tego producenta podają ze CaO zawiera min 25 %. Nie znam tego preparatu ale jak piszą pozniej ze CaO jest 40% to pewnie moze byc czasami ale raczej to tylko chwyt marketingowy. Jak to ma 25 % CaO to nie ma co zawracać sobie głowy. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3800 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 16 luty 2015 - 20:21

Wapnowanie pola

Witam! Brał ktoś od nich wapno? http://wapno-nawozowe.pl/    solidna firma?

Dzwoniłem dziś do nich i jest to firma handlująca wapnem z różnych kopalń. Ceny jak na razie przystępne.Znajomy ma patelnie więc i tak on mi przywiezie  bezpośrednio z kopalni zawsze troszkę taniej niż od pośrednika ;)