Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5860 odpowiedzi na ten temat

#3721 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 787 postów

Napisany 14 grudzień 2014 - 19:07

Wapnowanie pola

ja kupiłem w tym roku po zniwach wapniak koszelowsk(granulowany) 95% w workach po 40kg po 420zł za tone fajnie sie go rozsiewało zwykłym lejkiem ,polecam bo robi robote jest sprawdzony u znajomych wiec i ja w niego zainwestowałem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 21:12
  •  

#3722 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 14 grudzień 2014 - 19:10

Wapnowanie pola

to skad brac najlepiej wapno ? a wapno posodowe tez jest zle tzn ma metale ciezkie ? jakie wapno wziasc z magnezem i jakie dawki ? wapno do mazowieckiego woj skad najlepiej i dobrej jakosci zeby bylo

Kolego, najlepiej brać tanie i dobre:)

Posodowe to odpad przemysłowy, cholera wie jaki syf zawiera. Po co ryzykować w sypanie czegoś takiego na własne pole jak można kupic dobre wapno prosto z jakiejś kopalni.

Wapno w kopalniach kosztuje po ok 20-30 zl/t plus transport. Szukasz kopalni która jest najbliżej i tam zamawiasz. Bukowa, Morawica, czy Nordkalk mają kopalnie koło Kielc. Jak jestes z północnej Polski to najbliżej bedziesz miał do kopalni Lafarge w Barcinie koło Inowrocławia. Wszystkie te kopalnie produkują wapno węglanowe bez magnezu. Wszyscy mielą mniej więcej taką samą skałę, o zawartości ok 48-52% CaO. Różnica w składzie o 2-3 % czystego składnika jest tak naprawdę bez znaczenia wiec patrz gdzie masz najblizej i tam zamawiaj, po co przepłacać za transport.

Jak szukasz wapna z magnezem to tylko dolomit. Ale uwaga, tylko dobrze zmielony, najlepiej sam pył. Takie coś to chyba Omya robi i napewno dostaniesz dolomit pylisty Radkowit Premium z kopalni Radkowice koło Kielc.

#3723 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 14 grudzień 2014 - 19:52

Wapnowanie pola

Kolego zgadzam się poniekąd z tym co piszesz, tylko trzeba się pilnować aby producent wapna nie nabił cię w butelkę w sezonie. W sezonie jak brakuje towaru na kopalni ładują wszystko co popadnie i jest w miarę drobne jako wapno nawozowe i jedzie do rolnika. Wiem z własnego doświadczenia. Więc jeżeli nie podoba nam się jakość wapna, a na oko głównie chodzi o przesiew(grubość) zadzwońmy do producenta lub sprzedawcy z reklamacją. Taki wtedy musi przyjechać i pobrać próbki w naszej obecności.Pobiera 3 próbki jedna-do laboratorium(najlepiej Stacja Chemiczno-Rolnicza) nie gódźmy się na laboratorium sprzedawcy.Druga dla producenta, trzecia dla rolnika. Jeżeli jakość wapna jest wątpliwa lub nie prawidłowa  wtedy zaczyna się problem dla sprzedawcy/producenta.Nawozy wapniowe są sprzedawane na 8% VAT ale pod warunkiem że spełniają wymagania rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z dnia 19 maja 2004 roku w sprawie określenia typów wapna nawozowego.

Edytowany przez farmer1973, 15 grudzień 2014 - 18:14.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3724 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 15 grudzień 2014 - 23:31

Wapnowanie pola

Kolego, najlepiej brać tanie i dobre:)
Posodowe to odpad przemysłowy, cholera wie jaki syf zawiera. Po co ryzykować w sypanie czegoś takiego na własne pole jak można kupic dobre wapno prosto z jakiejś kopalni.
Wapno w kopalniach kosztuje po ok 20-30 zl/t plus transport. Szukasz kopalni która jest najbliżej i tam zamawiasz. Bukowa, Morawica, czy Nordkalk mają kopalnie koło Kielc. Jak jestes z północnej Polski to najbliżej bedziesz miał do kopalni Lafarge w Barcinie koło Inowrocławia. Wszystkie te kopalnie produkują wapno węglanowe bez magnezu. Wszyscy mielą mniej więcej taką samą skałę, o zawartości ok 48-52% CaO. Różnica w składzie o 2-3 % czystego składnika jest tak naprawdę bez znaczenia wiec patrz gdzie masz najblizej i tam zamawiaj, po co przepłacać za transport.
Jak szukasz wapna z magnezem to tylko dolomit. Ale uwaga, tylko dobrze zmielony, najlepiej sam pył. Takie coś to chyba Omya robi i napewno dostaniesz dolomit pylisty Radkowit Premium z kopalni Radkowice koło Kielc.

Czyli teoretycznie jak tendencja spadkowa ceny ropy się utrzyma to wapno w przyszwm sezonie ze względów na transport powinno być tańsze...:-)

#3725 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 18:14

Wapnowanie pola

kiedy jest sezon ogórkowy w transporcie? będę rozsiewał wapno po żniwach i zastanawiam się kiedy najlepiej dokonać zakupu

#3726 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 21 grudzień 2014 - 20:24

Wapnowanie pola

Według mnie najlepiej od marca do maja.Ja tak brałem,bez długiego czasu oczekiwania,tylko trzeba mieć gdzie wysypać.

#3727 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2816 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 21:02

Wapnowanie pola

W styczniu jest zastój w większości branż, transporcie też.

#3728 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 21:09

Wapnowanie pola

Moim zdaniem styczeń-luty jest najlepszy do zakupu.

#3729 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 21:30

Wapnowanie pola

Ogólnie przed sezonem żniwnym, wtedy transport może opóźnić się nawet 2 tygodnie. Co bardziej uczciwi sprzedawcy to chociaż ostrzegają o takim fakcie

#3730 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 27 grudzień 2014 - 15:36

Wapnowanie pola

Dawał  ktoś  te  wapno ? http://olx.pl/oferta...1200b1;promoted     warte tej  ceny  ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3731 Share STIG0013

STIG0013

Studenciak :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1083 postów

Napisany 27 grudzień 2014 - 17:43

Wapnowanie pola

dziwnie tanie jak na takie wapno, w tym roku musiałem na szybko coś wapnowego rozsypać pod tytoń i dałem kredę granulowaną w niewielkiej dawce ok 600 kg na ha, działa szybko ale lepiej kup sobie normalne luzem i będzie prawie to samo.

Tego jak zalecają 500-1000kg to za wiele tego czystego wapna nie wychodzi a tona granulatu kosztuje

Jeżeli pomogłem lub podoba Ci się mój wpis, to wciśnij ,,FAJNE" 

#3732 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 27 grudzień 2014 - 17:53

Wapnowanie pola

Tylko że  ja potrzebuje  małe  ilości  -    może   ktoś  je  stosuje  i  widzi  czy-jak   działa.

#3733 Share STIG0013

STIG0013

Studenciak :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1083 postów

Napisany 27 grudzień 2014 - 17:59

Wapnowanie pola

Polcalc uważany jest za dobre wapno, ja miałem jakieś pierwsze lepsze, razem z innymi nawozami i efekt widać także coś tam działa, próbki jeszcze nie robione, ale skrzyp prawie znikł tylko w kilku ,,martwych placach" trochę zostało.

Jeżeli pomogłem lub podoba Ci się mój wpis, to wciśnij ,,FAJNE" 

#3734 Share Mario81

Mario81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 27 grudzień 2014 - 20:00

Wapnowanie pola

To wapno z linku to jest pełnowartosciowy towar tylko gorzej zgranulowany.Pierwszy gatunek kosztuje 450zł a tutaj masz za 250 tylko granulki wieksze lub mniejsze.Wiec sie nie zastanawiaj tylko bierz 

#3735 Share 44japa

44japa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 31 grudzień 2014 - 09:45

Wapnowanie pola

a co powiecie o wapnie z mycowa 

#3736 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 18:30

Wapnowanie pola

Co powiecie o tej kredzie http://olx.pl/oferta...html#35ee9e7fd0. O chemii mam zero pojęcia ( ze wzgledu na kierunek wykształcenia ani w szkole średniej ani na studiach nie miałem takich przedmiotów) dlatego pozwolę sobie zadac dla wielu banalne pytanie czym różni sie kreda od wapna tlenkowego czy wenglanowgo ( wiem ze tlenkowe działa szybciej i wskazane jest na cięższe ziemie). Co oznacza zwrot reaktywnośc i jak przelicza sie caco3 na czysty składnik

#3737 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 03 styczeń 2015 - 09:55

Wapnowanie pola

-Wapno tlenkowe (inaczej: wapno palone lub wapno budowlane) o wzorze chemicznym CaO uzyskiwane sztucznie w wyniku prażenia kamienia wapiennego. Jest to wapno zbyt wysoko reaktywne. Istnieje w tym przypadku realna groźba przewapnowania gleby, gdyż w reakcji z wodą powstaje wodorotlenek wapnia o wzorze chemicznym Ca(OH)2, który jest substancją silnie żrącą. Tego typu wapno należy stosować tylko na gleby ciężkie w odpowiednich warunkach pogodowych( na wilgotny humus) i mocno wymieszać glebę. Tego typu produkty są kłopotliwe w wysiewaniu i mocno pylą.

-Wapno węglanowe (inaczej: kreda pylista, kreda pastewna, mączka wapienna lub kreda jeziorna) o wzorze chemicznym CaCO3 uzyskiwane poprzez kruszenie i mielenie skał wapiennych lub jako kopalina w kopalniach odkrywkowych. Wapno węglanowe występuje w przyrodzie naturalnie w postaci skał wapiennych. Podstawowym problemem jest w tym przypadku różny stopień czystości składu chemicznego. Nie każde wapno węglanowe daje dobre efekty jako nawóz! Najlepsze nawozy węglanowe to takie, które są najdrobniej zmielone i nie zawierają zanieczyszczeń ani wody. Łatwo sobie wyobrazić, iż kupując produkt który posiada 70 % czystego składnika, a reszta to zanieczyszczenia takie jak glina i woda, to tak samo jak kupić 100 worków z których 70 to wapno, a 30 woda i glina. Wśród tego typu wapna jest najwięcej odmian. Istotnym czynnikiem decydującym o skuteczności jest rozdrobnienie produktu. Produkt kruszony może być nawet 200 razy mniej skuteczny od produktu mielonego.

-Wapno dolomitowe (wapno kopalniane, wapno magnezowe, wapno drobno kruszone) to najgorszy i najmniej reaktywny rodzaj wapna stosowanego w rolnictwie. Jego skuteczność w odkwaszaniu gleby jest często bliska zeru. Niestety rolnicy dają się oszukiwać i często płacą za tego typu produkt duże sumy skuszeni zawartością magnezu. Prawda jednak jest taka że dostępność magnezu jest mocno ograniczona przez krystaliczną strukturę węglanu( podobną do marmuru) i zbyt dużą frakcję ziaren . Dopiero dolomit pochodzący z mocno zwietrzałych złóż i dobrze przemielony ( lub prażony) może wykazywać działanie odkwaszające i zaopatrywać glebę w magnez.

Reaktywność wapna to czynnik wskazujący na jakość nawozu. Innymi słowy, im większa reaktywność tym lepiej. Reaktywność mówi nam wprost o tym jaki procent zakupionego nawozu będzie przyswajalny przez rośliny i glebę. Na rynku istnieje dużo produktów o niskiej lub bardzo niskiej reaktywności , których zastosowanie nic nie wnosi do gleby i jest ekonomicznie nieopłacalne. Lepiej zakupić produkt wysokoreaktywny i mieć pewność że zadziała niż kupować „na ilość”  słabej jakości produkt niereaktywny taki jak otoczkowany kamień lub kruszonka z kopalni.

a tutaj kolego daje link do prawie wszystkich pytań na które odpowiada dobrze i treściwie expert :)

http://www.polcalc.pl/pytania-opinie/

Edytowany przez milanreal1, 03 styczeń 2015 - 11:40.
cytowanie poprzedniego posta

#3738 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 03 styczeń 2015 - 15:03

Wapnowanie pola

Kamilo1888 dzieki za informacje. Mam jeszcze takie pytanie. 6 lat temu kupiłem wapno dolomitowe 40% wapnia 30 % magnezu(takie żólte chyba z Jeleniogórskich Kopalni Surowców Mineralnych). Dałem go po 10 ton na hektar. I tak się zastanawiam czy to cokolwiek dało bo szczerze mówiąc to nie badałem ph od tego czasu.

#3739 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 03 styczeń 2015 - 20:14

Wapnowanie pola

@magnum123 bardzo dużo dawkę tego wapna dałeś, na jakie gleby? Strzelam, że jeśli lekkie to za dużo zdecydowanie, przy tym składzie dałbym nie więcej jak 5t/ha na glebie lekkiej, ale nie wiem jaką masz u siebie. Bez badania się nie przekonasz, lepiej kilka lat mniejszymi dawkami niż raz tak dużo, nic gwałtownie jeśli chodzi o nawożenie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3740 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 03 styczeń 2015 - 21:06

Wapnowanie pola

Przy takiej jednorazowej dawce 10 t, to jak wszystko się rozłoży w glebie bedziesz musiał siać rośliny lubiące pH obojętne ~7 ;>