Skocz do zawartości

agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno w dobrej cenie

galeria
Pola brony
Zdjęcie

Wapnowanie pola

5901 odpowiedzi na ten temat

#3561 Share Andr3w

Andr3w

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 02 październik 2014 - 18:27

Wapnowanie pola

W poniedziałek był u mnie oszust  oferując wapno w oprysku- koszt kuracji około 150 zł /ha (podnoszące po roku ph o minimum 0.8 do 1.2 ) z tego co pamietam przyjechał Corsą w dieselu. Przestrzegam przed takim kretactwem. Dostał kilka Uji i wygoniłem z podwórka. Powiat Lubartowski.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 19:16
  •  

#3562 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1076 postów

Napisany 05 październik 2014 - 07:32

Wapnowanie pola

czy wapno z mielnika jest dobre bo mam ofertę po 100 zł za tone i ile go się sypie na ha 4 klasy

#3563 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 05 październik 2014 - 09:36

Wapnowanie pola Wapno z mielnika to kreda. Jest dobrym wapnem. Ba kopalni kosztuje 50 zl tona. Policz sobie dojazd i bedziesx wiedzial czy to dobra cena.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3564 Share karol210

karol210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów

Napisany 05 październik 2014 - 09:50

Wapnowanie pola

u Nas za krede chca w big bagu 400zl granulowana

#3565 Share das21

das21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 05 październik 2014 - 10:44

Wapnowanie pola Witam;) mam parę pytań na temat wapnowania bo dopiero zaczynamy z tym przygodę. A wiec tak, pierwsze pytanie tyczy się jakie wapno mam zastosować na ziemie V klasy, chciałym teraz na dniach je rozsiac i na wiosnę wygnojic te pole bo będzie tam kukurydza i tu się rodzi kolejne pytanie czy tak mozna ? Bo niby jak się wapnuje to juz się nie gnoji. Następne pytanie jest takie, czy moge na wiosnę wapnowac pod owies na orkę zimową.

#3566 Share crystalzts

crystalzts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa Zetor Team

Napisany 05 październik 2014 - 10:57

Wapnowanie pola

Na taką glebę zastosuj wapno węglanowe , możesz wiosna dać obornik bo to już będzie długi czas między wapnem a gnojem i pod owies wiosną też możesz dać . Wapno węglanowe można dawać i pogłównie np; jesienią na oziminy.

#3567 Share STIG0013

STIG0013

Studenciak :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1083 postów

Napisany 05 październik 2014 - 12:03

Wapnowanie pola

http://www.agrofoto....e-pola/page-170

Pod tym linkiem masz 170 stron postów na temat wapnowania

Jeżeli pomogłem lub podoba Ci się mój wpis, to wciśnij ,,FAJNE" 

#3568 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 05 październik 2014 - 18:33

Wapnowanie pola

czy wapno z mielnika jest dobre bo mam ofertę po 100 zł za tone i ile go się sypie na ha 4 klasy

Sypie się tyle, ile trzeba. Konkretnie zależy to od rodzaju gleby i stopnia zakwaszenia, czyli pH. Na gleby lekkie sypie się mniej, na ciężkie więcej. Ilość potrzebnego wapna jest podawana w tonach tlenku wapnia (CaO). Na certyfikacie do wapna będzie podana zawartość CaO i MgO.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#3569 Share OKEY

OKEY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 786 postów

Napisany 06 październik 2014 - 09:41

Wapnowanie pola

Dzwoniłem do Morawicy cena wapna u nich to 25zł+8%VAT + transport . Z transportem w okolice Lublina wychodzi ok. 2000zł. 26t.Czas realizacji ok 2 dni. płatność przy odbiorze lub przelewam. Warte to wapno tych pieniędzy?

Parametry wapna z ich strony :

PARAMETRY CHEMICZNE WAPNA MORAWICA:
- CaCO3 = 94% - 98%
- CaO = 50% - 53%
- MgCO3 = 1% - 3%
- MgO = 1% - 2%
- wilgotność = 3% - 8%
- aktywność chemiczna = 93%

#3570 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja, elektronika

Napisany 06 październik 2014 - 10:20

Wapnowanie pola

reaktywność niech podadzą 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3571 Share OKEY

OKEY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 786 postów

Napisany 06 październik 2014 - 12:15

Wapnowanie pola

Podali 93%

#3572 Share karol210

karol210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów

Napisany 11 październik 2014 - 21:07

Wapnowanie pola Witam czy wapno budowlane moge rozpylic opryskiwaczem?wiem ze juz stosowano tak,jakąś radę ile sypać na 100litrów wody wapna budowlanego,bo ręcznie 15 ha to mordeka,mały kawałek tylko dzis posialem a kurzu sporo,wiatru nie bylo.

Edytowany przez karol210, 11 październik 2014 - 21:35.

#3573 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 682 postów

Napisany 11 październik 2014 - 21:38

Wapnowanie pola

Dziwny pomysł, ale jak już jesteśmy przy takich pomysłach to może już lepiej zakupić wywrotkę wilgotnego piachu, wymieszać i siać. Jeszcze taniej z własną ziemią. Godzina pracy koparko ładowarki około 120 zł.

#3574 Share rafa007

rafa007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 12 październik 2014 - 13:16

Wapnowanie pola

Witam mam takie małe pytanie Chcę kupić wapno z morawic i wysiać na łąki po 4 pokosie. gleby lekkie 3 i 4 klasa w jakiej ilości i czy odczekać trochę czasu żeby trawa odbiła??!!  I taki mały dodatek:) to co mi zostanie puścił bym na pola, były randapowane teraz myślałem wapno i orka pod wiosenne zasiewy Czy ma to jakiś sens czy może coś zmienić by w tym planie pasowało??!! z góry dzięki za pomoc

#3575 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 12 październik 2014 - 19:28

Wapnowanie pola

co do łąk to nie pomyliłeś się że lekkie bo łąki to raczej na podmokłym są najczęściej torfy

może pastwiska , w każdym razie dawkę nie za dużą max 3-4 t wapna 50 % CaO jak najpóźniej nie jak trawa odrośnie tylko jak "spocznie" na zimę bo to zawsze jest stres dla rośliny , a na pod orkę to nie ma problemu

#3576 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 12 październik 2014 - 20:57

Wapnowanie pola

Witam czy wapno budowlane moge rozpylic opryskiwaczem?wiem ze juz stosowano tak,jakąś radę ile sypać na 100litrów wody wapna budowlanego,bo ręcznie 15 ha to mordeka,mały kawałek tylko dzis posialem a kurzu sporo,wiatru nie bylo.

Jest RSM PK z dodatkiem wapna, ale nie wiem jakiego. Nie byłby to zły pomysł, ale jest problem, bo nie pójdzie ten roztwór zwykłymi dyszami w opryskiwaczu.RSM PkK jest rozlewany kryzami z otworami 8mm, jest w nim wyczuwalne kawałki kamyczków.

Można też siewnikiem zbożowym , np Poznaniakiem, znajomy chwalił mi się że tak robił, dawał 300 kg/ha rocznie.Bez redlic wysiewał.

Jest RSM PK z dodatkiem wapna, ale nie wiem jakiego. Nie byłby to zły pomysł, ale jest problem, bo nie pójdzie ten roztwór zwykłymi dyszami w opryskiwaczu.RSM PK jest rozlewany kryzami z otworami 8mm, i pompą wirową bo  jest w nim wyczuwalne kawałki kamyczków.

Można też siewnikiem zbożowym , np Poznaniakiem, znajomy chwalił mi się że tak robił, dawał 300 kg/ha rocznie.Bez redlic wysiewał.

#3577 Share OKEY

OKEY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 786 postów

Napisany 12 październik 2014 - 21:21

Wapnowanie pola

Pytanie czy kalkuluje sie w ogóle kupowanie wapna budowlanego. chyba ze źle liczę ale mi wychodzi wcale nie tanio i w dodatku sa problemy z wysiewem.

#3578 Share karol210

karol210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów

Napisany 12 październik 2014 - 23:39

Wapnowanie pola jak tanio masz krede u siebie to nie opłaca sie ,poniżej 400zl. u mnie kredą 400zl najtańsza ale wyglada jak gliną.w okolicy rowniez granulat jurak kredą 04 -cena 560zl wyszkow.w moim przypadku wapno budowlane kosztuje 500zl.
PS: Xemit napisal wiele postow wczesniej,jak masz kupić nie wiadomo co lub drogo to wapno budowlane bardzo dobrze pod tym względem wychodzi.Bez Zastanowienia kupiłem budowlane,sieje około 400kg na ha i na wiosnę poprawka kreda około 300-500kg przedsiewnie.mysle ze bedzie dobrze.spróbuje siewnikiem,a myslslem zeby w lejku do nawozów dospawac cos do mieszalnika:) opryskiwaczemodpada bo kamyki i pył moze uszkodzić pompę? prawda?

wapno budowlane ma wiecej w kilogramie składnika czynnego tlenku wapnia:) kreda ma ok 50% a budowlane (pisze na worku) pow.92% ,ale niektórzy pisza ze ma 70%

pod kapustę daj wapna budowlanego i porownaj ktora lepiej urośnie:)

Edytowany przez karol210, 12 październik 2014 - 23:45.

#3579 Share OKEY

OKEY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 786 postów

Napisany 13 październik 2014 - 07:57

Wapnowanie pola

Niech mnie ktoś poprawi jeśli źle liczę.

Porównując wapno z Morawicy z wapnem budowlanym powinno wyjść w przybliżeniu?

Wapno Morawica

w 1t jest 50% CaO czyli 500kg biorąc pod uwagę reaktywność czyli +- 90% wychodzi  450kg czystego wapna koszt u mnie 1t to 75zł.

Wapno budowlane

W1t. jest powiedzmy 90% CaO czyli 900kg. nawet niech ma reaktywność 100% i czystego wapna te 900kg cena 500zł 1t.

Więc potrzeba 2t wapna z Morawicy 450kgx2= 900kg. CaO a koszt to75x2= 150zł.

Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie ;)  wiec jeśli linaczej przelicza sie zawartość wapna w wapnie :D  to niech ktoś to przeliczy tak jak ma byc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3580 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 13 październik 2014 - 09:02

Wapnowanie pola

Drogo chyba to budowlane bo koleś co ma stawy u nas mówił że budowlane kupuje po 180zł/t. A odnośnie morawicy to nie dał bym ręki sobie uciąć że ma reaktywność na poziomie 90%. Czytałem w różnych tekstach że wapno węglanowe które nie jest kredą ma reaktywność na poziomie 20-55%.