Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5862 odpowiedzi na ten temat

#3541 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 15 wrzesień 2014 - 06:57

Wapnowanie pola

kolego a robiłes tak że piszesz? czy tylko z opowieści wiesz?

Ja tak zrobiłem i pszenica była piękna , zarówno na jesień jak i wiosnę.

ja tez chce tak zrobic, orka wysiew superfosfatu i kredy bronowanie i siew, myslisz ze bedzie ok? jakie plony miales po takim mieszaniu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 08:09
  •  

#3542 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 15 wrzesień 2014 - 08:44

Wapnowanie pola

Człowieku wapno budowlane zawiera chlor i spier...sz glebę na zawsze , jak można być takim ciemniakiem , kolego opanuj się kreda lub czysty CaO nawozowy do 3 t 50-55 % CaO i to wszystko co jednorazowo możesz zrobić jak chcesz być baranem to 300kg budowlanego wypali ci próchnicę

pozdr....

Kolego jak już komuś ubliżasz od baranów i ciemniaków to proponuję się troszkę douczyć z chemii.Od kiedy to wapno budowlane zawiera chlor ?

Palisz coś że takie głupoty piszesz? Wapnem budowlanym nic nie spier...sz.Wyjaśniam:

Wapno budowlane to zgaszone wapno tlenkowe Ca(OH)Takie wapno nie reaguje z wodą tylko się w niej rozpuszcza i fizycznie zawiera około 65 -70% CaO. Czyste wapno tlenkowe CaO minimum 90% bo takie wychodzi z pieca (wapno palone nie poddane hydratyzacji) przyjmuje podczas procesu gaszenia (hydratyzacji) ok 25 % wody wagowo , zwiększa objętość około 2 razy i nadal jest suche.Po takim procesie nie jest już w żaden sposób agresywne.

Kolego nojsze może wytłumacz w logiczny sposób jak wapno budowlane w dawce 300 kg na ha coś spali i skąd bierze się w nim chlor.Ktoś ci niezłych bajek nawciskał.Podejrzewam że jakiś sprzedawca kredy i ty mu uwierzyłeś bez weryfikacji tego co mówił, a następnie ubliżasz ludziom na forum

#3543 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 15 wrzesień 2014 - 10:13

Wapnowanie pola

kolego a robiłes tak że piszesz? czy tylko z opowieści wiesz?

Ja tak zrobiłem i pszenica była piękna , zarówno na jesień jak i wiosnę.

jakie opowieści synu ? podstawowa wiedza tu się kłania - nie raz i nie dwa było pisane o tym 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3544 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 15 wrzesień 2014 - 10:25

Wapnowanie pola

Jak ktoś ma wątpliwości czym jest wapno palone budowlane i jak bardzo jest zbliżone do wapna które można wysiewać na polu wystarczy pierwsza lepsza kartę charakterystyki ściągając i porównać sobie skład.

Jeśli tylko komuś się opłaca używać wapna budowlanego to droga wolna.

http://www.agria.pl/pdf/1.pdf

Co do stosowania razem z nawozami to mogą nastąpić straty azotu - przy stosowanie formy amonowej lub uwstecznianie się fosforu do związków nierozpuszczalnych w wodzie (np fosforan trójwapniowy). Z tego samego powodu nie stosuję się wapna na obornik lub gnojowice.

Należy zachować jak najdłuższa przerwę między wysiewaniem wapna i nawozów. Wiadomo że nie zawsze uda się zachować min 4 tygodnie ale wystarczy że wymieszą się wapno razem z wykonywaniem podorywki i dopiero nawozy wysieje się po orce to już kontakt wapna bezpośrednio z nawozem jest mniejszy, a co za tym idzie ryzyko wystąpienia reakcji uwsteczniania jest mniejsze.

#3545 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 15 wrzesień 2014 - 14:41

Wapnowanie pola

ja tez chce tak zrobic, orka wysiew superfosfatu i kredy bronowanie i siew, myslisz ze bedzie ok? jakie plony miales po takim mieszaniu?

Agil--8.2t/ha

Ozon 7,5t/ha

2x saletra

3x na grzyba

na jesień polifoska 8

250kg./ha

1x skracanie.

jakie opowieści synu ? podstawowa wiedza tu się kłania - nie raz i nie dwa było pisane o tym 

wiedza to raz a praktyka to dwa "synu"

wiedza z praktyką rzadko idzie w parze.

#3546 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 19 wrzesień 2014 - 21:34

Wapnowanie pola

co sadzicie o firmie trans wapn z raicszyna?Oferuje krede nawozowa tzw wapniak rolniczy...warto sie tym zainteresowac czy to jakies nie wiadomo co??

#3547 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 21 wrzesień 2014 - 14:28

Wapnowanie pola

U kogo w okolicach Terespola mogę kupić przyzwoite wapno tlenkowe w przyzwoitej cenie? Pola IV i V klasy.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#3548 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 23 wrzesień 2014 - 12:47

Wapnowanie pola

co sadzicie o firmie trans wapn z raicszyna?Oferuje krede nawozowa tzw wapniak rolniczy...warto sie tym zainteresowac czy to jakies nie wiadomo co??

Warto zainteresować prokuraturę :) 

To zwykły otoczkowany kamień w betoniarce sprzedawany jako granulat . 

Cos jak wapmag jak przepłuczesz wodą zostanie 70-80% masy drobnych kamieni i piasku .

Najlepszym testem na wapno jest wrzucenie go do wody - każdy cwaniak przy tym teście zmięknie  . ;)

temat rzeka.. poczytaj kilka "ladnych" stron wstecz

słuszna uwaga kolego - temat rzeka  :)

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#3549 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 23 wrzesień 2014 - 20:40

Wapnowanie pola

Warto zainteresować prokuraturę :)

To zwykły otoczkowany kamień w betoniarce sprzedawany jako granulat . 

Cos jak wapmag jak przepłuczesz wodą zostanie 70-80% masy drobnych kamieni i piasku .

Najlepszym testem na wapno jest wrzucenie go do wody - każdy cwaniak przy tym teście zmięknie  . ;)

słuszna uwaga kolego - temat rzeka  :)

Gdzie żeś był jak cię nie było?

Witam po powrocie.

#3550 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 23 wrzesień 2014 - 20:45

Wapnowanie pola

a polcalc to dobre wapno bedzie ?

w wodzie kreda powinna sie dobrze rozpuscic czy musi byc odczyn kwasny?Gdzies czytałem o tescie z octem poł na poł z woda i wtedy rozpuszczac ta krede ale nie wiem czy to prawda czy nie...

Edytowany przez przemek111447, 23 wrzesień 2014 - 20:55.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3551 Share johnsoon

johnsoon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 24 wrzesień 2014 - 11:45

Wapnowanie pola

polcalc to bardzo dobre wapno, ale kreda z mielnika nie gorsza.. u mnie z przywozem kosztuje 100zl a polcalc 500..

kreda jest tak rozpuszczalna, ze rozpuszczona przejdzie przez opryskiwacz 

Edytowany przez johnsoon, 24 wrzesień 2014 - 11:49.

#3552 Share dawid35123

dawid35123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 24 wrzesień 2014 - 20:53

Wapnowanie pola

W jakich przedzialach miesci sie prawidlowy stosunek K-Mg ?, nie moge nigdzie nic o tym znalesc. Na jednym stanowisku mam stosunek potasu do magnezu-1.5 a znowu na drugim prawie 5 , raczej to drugie stanowisko ma niezbyt dobry stosunek K-Mg?

Edytowany przez dawid35123, 24 wrzesień 2014 - 21:01.

#3553 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 25 wrzesień 2014 - 22:30

Wapnowanie pola

W jakich przedzialach miesci sie prawidlowy stosunek K-Mg ?, nie moge nigdzie nic o tym znalesc. Na jednym stanowisku mam stosunek potasu do magnezu-1.5 a znowu na drugim prawie 5 , raczej to drugie stanowisko ma niezbyt dobry stosunek K-Mg?

Trudne pytania zadajesz. Szybciej znajdziesz szukając prawidłowej zawartości magnezu i potasu w mg/100g dla Twojej gleby.

#3554 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 27 wrzesień 2014 - 10:23

Wapnowanie pola

Panowie czy moge wysiać ok 1.5 tony kredy na zaorane pole kukurydzy oraz poplonu gorczycy i tak to pozostawić bez bronowania do wiosny? Wczesną wiosną na część pójdzie potas następnie brona w celu ograniczenia parowania a na reszte polifoska i siew pszenzyta jarego. Chodzi mi czy jak posieje te wapno na zaorane pole czy musze to bronowac czy moge zostawic tak do wiosny. Wapno sieje poglównie nie na ściernie ponieważ zalezy mi na szybkich efektach nie chcem przywalać wapna 20 centymetrową warstwą gleby i ograniczać jego działania w najbliższym roku.

#3555 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 27 wrzesień 2014 - 10:47

Wapnowanie pola

bez problemu mozesz

#3556 Share STIG0013

STIG0013

Studenciak :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1083 postów

Napisany 27 wrzesień 2014 - 11:26

Wapnowanie pola

Co wybrać Polcalc czy Ecogran ? 

Jeżeli pomogłem lub podoba Ci się mój wpis, to wciśnij ,,FAJNE" 

#3557 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 27 wrzesień 2014 - 18:44

Wapnowanie pola

Stosunek K/Mg w glebach wszystkich rodzajów i dla obu warstw:

bardzo wysoki >6,0

wysoki 3,5-6,0

poprawny <3,5

Są to dane z tabel dla rośli sadowniczych, ale myślę że obowiązują i w rolnictwie. Źródło "Opracowanie zaleceń nawozowych w sadownictwie" Wydawnictwo SGGW 1993

#3558 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów

Napisany 28 wrzesień 2014 - 19:58

Wapnowanie pola

robiłem ostatnio analize gleby i wyszło mi:

PH-5,31-kwaśny

Fosfor -8,9 zawartość niska

Potas -34-bardzo wysoka

Magnez-7,9-zawartość wysoka

Wapnowanie konieczne to wiadomo, ale czy jak zawartość potasu jest bardzo wysoka to czy mogę nie dawać go pod najbliższe zasiewy i to samo z magnezem?

#3559 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 28 wrzesień 2014 - 20:26

Wapnowanie pola

Z reguły obniżasz docelową dawkę o połowę jeśli chodzi o magnez i potas, tak aby nie obniżać zasobności tego składnika w glebie. Choć wielkim błędem nie będzie gdy dasz tylko niewielką startową dawkę potasu. Fosfor analogicznie planowa dawka x1,5, załóżmy chcesz wysiać te 50kg, przy niskiej dajesz 50x1,5=75kg.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3560 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów

Napisany 29 wrzesień 2014 - 11:46