Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5863 odpowiedzi na ten temat

#3381 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 10 sierpień 2014 - 19:21

Wapnowanie pola

Witam

Chcę posiać żyto na V-Vi klasie ziemi, niestety ziemia już jest słaba i próbka ziemi poszła do instytucji badawczej, i czekam na wyniki, chcę zapytać czy wapno należy rozsiać 4-6 tygodnie przed siewem czy nie jest to konieczne ?

Jeśli przyjdą wyniki i badanie wykaże konieczność to oczywiście najlepiej zastosować jak najszybciej, aby zdążyć z nawozami. Zboża się nadają idealnie w płodozmian na świeżo wapnowanym polu i lepiej teraz zastosować nawozy- tj. przedsiewnie ponieważ oziminy gorzej plonują bez nawożenia jesiennego.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 23:44
  •  

#3382 Share TheMariko12

TheMariko12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja (CC,SC) i wszystkie odmiany sportowych aut
    Lakiernictwo

Napisany 10 sierpień 2014 - 19:24

Wapnowanie pola ok, wapno rozsiać na ściernisku , a później przejechać po nim kultywatorem , a następne bronami ? Jaki nawóz jest dobry pod żyto ?

Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

Sprzedam

NOWE CZĘŚCI DO URSUSÓW 360/355/4011/330 Z PRL , PISAĆ NA PW

#3383 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 10 sierpień 2014 - 19:34

Wapnowanie pola Zalezy jakie wapno siejesz i jak szybko chcesz odkwasić glebe. Jeśli szybko to krede i wtedy pod agregat po orce jeśli chcesz zastosować węglan to na ściernisko i orka.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3384 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 10 sierpień 2014 - 19:35

Wapnowanie pola Dokładnie tak. Dobrym nawozem są polifoski 6 lub 4, czy inne wieloskładnikowe jakie masz dostępne. Możesz wybrać kompleksowe nie koniecznie polifoski. A jak chcesz się bawić bardziej precyzyjnie to na podstawie badania gleby ustal potrzeby pokarmowe i wtedy w zależności od tego, którego makroelementu ile posiadasz nawozisz, aby zredukować a nie pogłębiać dysproporcje.

#3385 Share TheMariko12

TheMariko12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja (CC,SC) i wszystkie odmiany sportowych aut
    Lakiernictwo

Napisany 10 sierpień 2014 - 19:58

Wapnowanie pola ok, też słyszałem ,żeby sypać nawóz wieloskładnikowy np, polifoske, zaczekam aż przyjdą wyniki i wówczas napiszę czego potrzebuję, dzięki ! :)

Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

Sprzedam

NOWE CZĘŚCI DO URSUSÓW 360/355/4011/330 Z PRL , PISAĆ NA PW

#3386 Share DUCH1986

DUCH1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo i troszkę handel.

Napisany 11 sierpień 2014 - 22:13

Wapnowanie pola

Obrabiamy 2 lata taką dzierżawę (dziś jest to już nasze) gdzie ph kawałkami jest nawet na poziomie 2,5 w tym roku idzie wapno, ale przez te 2 lata plony były na poziomie rzepak ok. 4,5 t/ha zaś pszenżyto zeszłe żniwa ok. 6,5 t/ha , zaś pszenica w tym roku po rzepaku ok. 8,5 t/ha (KWS Ozon).

Więc może nie ma co popadać w panikę, wiadomo że łatwiej pracować na dobrej glebie ale po co inwestować co nie jest nasze.

Kolego badałeś glebę w stacji chemiczno-rolniczej? wątpie w takie plony na takiej glebie. Może powiesz jakie nawożenie stosowałeś? Bo u mnie jęczmień po wschodach po prostu przepadł. Dlatego szczerze wątpie w to co piszesz...

#3387 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 11 sierpień 2014 - 22:32

Wapnowanie pola Tak http://oschr-warszawa.pl/

Osobiście też jestem zaskoczony wynikami, ale bałem się inwestować w niepewną dzierżawę (grunt przez cały czas był na sprzedaż).

Edytowany przez Sadek, 11 sierpień 2014 - 22:33.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#3388 Share niebieskiebydle

niebieskiebydle

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 12 sierpień 2014 - 08:52

Wapnowanie pola a czy dobrze będzie jak wysieje wapno granulowane na rżysko,jakie to ma być wapno i w jakiej ilości

#3389 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1405 postów

Napisany 12 sierpień 2014 - 21:11

Wapnowanie pola a jakie wapno polecacie takie by szybko dzialalo weglanowe i drugie pytanie wapno kujawit zamawailem przez doradce 1,5 miesiaca temu i jeszcze nie przyjechalo czy ta firma tak nie przywozi i takie problemy sa z wapnem czy jak to jest niech ktos sie wypowie kto bral od nich

#3390 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 12 sierpień 2014 - 21:30

Wapnowanie pola Szybko działającym jest kreda. Nie zamawiałem od nich, ale mogą mieć po prostu duży ruch w żniwa to normalne wszyscy zamawiają wapno. Choć w Twoim przypadku zamawiałeś je już bardzo długo, możesz zadzwonić. Ale to raczej tylko duże zainteresowanie wapnem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3391 Share kManiek

kManiek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 12 sierpień 2014 - 21:38

Wapnowanie pola Ja wapno zamowiłem w środę a już dziś mi przywieżli a brałem z morawicy i mam do nich ok 300km

#3392 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1405 postów

Napisany 12 sierpień 2014 - 21:39

Wapnowanie pola juz w czerwcu zamawiane bylo i ten doradca nie odpowiada na telefony juz a mi glupio dzwonic bo to taki znajomy i wgl a kreda to np wapniak rudkowski z kredkalu to jest to hyba worki maja w bigbegach takie biale bez folii to przywozilem od dobrego rolnika takiego znajomego ale na tym zadnych kartek nie ma ni nic

#3393 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 12 sierpień 2014 - 21:39

Wapnowanie pola Wszyscy ?????

W mojej okolicy mogę policzyć na palcach rolników co stosują wapno (jesteśmy w trakcie rozsiewania).

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#3394 Share kManiek

kManiek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 12 sierpień 2014 - 21:47

Wapnowanie pola U nas też na całą wieś to może trzech rolników wapnuje

#3395 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 12 sierpień 2014 - 21:55

Wapnowanie pola U mnie też jest to zabieg zaniedbywany. I zauważyłem też wiele razy z pokolenia na pokolenie rolnicy naśladują starszych, którzy przekazują te arkana wiedzy rolniczej, ale wielokrotnie jest tak, że jeden tak robi reszta go naśladuje i wszyscy robią źle. Co do wapna to wiedzą, że należy je stosować ale jaki i ile to już inna bajka :D Mam sąsiada np. który po rozrzuceniu obornika na polu czeka jeszcze z 2tyg zanim go zaorze, praktycznie już bezwartościową słomę. Zapytałem ojca dla czego tak robi i powiedział, że kiedyś mówiono że im dłużej leży tym jest lepiej... :D

#3396 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 13 sierpień 2014 - 05:30

Wapnowanie pola Na łąki kładą obornik i nie orzą. A na temat to u nas nie mają czym rozsiać wapna to ładują obornik na rozrzutnik później wapno i przykrywają obornikiem i mówią że zaj..biście się rozsiewa :) . Może to błąd ale plony mają nie najgorsze lepsze od tych co nic nie dają.

#3397 Share niebieskiebydle

niebieskiebydle

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 13 sierpień 2014 - 08:30

Wapnowanie pola a jak dam wapno granulowane na rżysko i pójdzie gruber a za 3 tyg.obornik pod pług i posieję pszenżyto to dobrze będzie

#3398 Share JozB

JozB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 13 sierpień 2014 - 09:06

Wapnowanie pola Ma ktoś cennik wapna z Nordkalku? Po ile chodzi wapno węglanowe standard cal z dowozem do gospodarstwa?

#3399 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 13 sierpień 2014 - 11:11

Wapnowanie pola

a jak dam wapno granulowane na rżysko i pójdzie gruber a za 3 tyg.obornik pod pług i posieję pszenżyto to dobrze będzie

Zasadniczo wielkiej tragedii nie będzie, wapno przyspiesza poprostu rozkłada obornika, mogą nastąpić straty składników pokarmowych. Wapno wapnem, aczkolwiek bardziej zastanawia mnie stosowanie obornika pod pszenżyto, lepiej pod okopowe czy kukurydzę. Gleba musi odleżeć a obornik to utrudnia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3400 Share Tomaszeek

Tomaszeek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 13 sierpień 2014 - 12:46

Wapnowanie pola brałiscie wapienko z promyk.agro.pl moze ktos podzieli swoją opinie o nich?