Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5860 odpowiedzi na ten temat

#3361 Share karol924

karol924

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, technika rolnicza, muzyka

Napisany 08 sierpień 2014 - 05:38

Wapnowanie pola

glifosat jak najwczesniej jesli walczysz z perzem i chwastami wieloletnimi a kreda na sciernisko w dowolnym momencie przed uprawą rozsypana przed deszczem bedzie odkwaszac pomomio braku wymieszania. ja tak własnie w tym roku zrobiłem po zbożach.

Tylko mi chodzi o to, jaki musi być odstęp czasowy pomiędzy opryskaniem pola glifosatem a nawożeniem kredą? ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 20:52
  •  

#3362 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 08 sierpień 2014 - 06:45

Wapnowanie pola

Ja brałem tydzień temu wapno tlenkowe granulowane eko gran extra 580PLN z tone z Siedliska koło Miechowa. Mam ciężkie gliniaste gleby ponoć potrafi podnieść pH o 2 pkt . A to wapno nadaje się na takie gleby żeby szybko odkwasić a efekt zobaczę w przyszłym roku po badaniu aktualnie mam na jednej działce phH4,5. Koleś mówił żeby tone na ha siać aby nie przewapnować.

No ładnie Cie naciągneli stosować wapno po prawie 600 zeta to chore ale kto bogatym zabroni gwałtowny wzrost ph też jest szkodliwy ja kupiłem Magnesium cena 15o za tonę i też myślę że drogo ;)

#3363 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 668 postów

Napisany 08 sierpień 2014 - 07:35

Wapnowanie pola nie musi byc żadnej przerwy. wapno rozsiane na sciernisko nie ucieknie z wiatrem a jesli popada deszcz to zacznie działac a po 3 tyg wymieszac bo perz powinien buyc załatwiony.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3364 Share karol924

karol924

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, technika rolnicza, muzyka

Napisany 08 sierpień 2014 - 11:02

Wapnowanie pola Skoro tak to okey ;) dzięki za odpowiedź

#3365 Share Przemek2203

Przemek2203

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, F1,Rolnictwo i wiele innych...

Napisany 08 sierpień 2014 - 16:56

Wapnowanie pola Mnie zależy na szybkim odkwaszeniu gleby a nie na podtrzymaniu pH. Magnesium zawiera 28% CaO a to co ja kupiłem zawiera 90% CaO dlatego jest drogie

Edytowany przez Przemek2203, 08 sierpień 2014 - 16:57.

#3366 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 08 sierpień 2014 - 18:03

Wapnowanie pola

Mnie zależy na szybkim odkwaszeniu gleby a nie na podtrzymaniu pH. Magnesium zawiera 28% CaO a to co ja kupiłem zawiera 90% CaO dlatego jest drogie

Ale jeśli posiadasz tak niskie pH jak wyżej podałeś to nie podniesiesz tego o 2 pkt w skali ph ponieważ, gleba nie lubi tak nagłych zmian odczynu, tak gwałtownych. Więcej szkody jak pożytku, maksymalnie 2t w czystym składniku wysiej i starczy.

#3367 Share Przemek2203

Przemek2203

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 08 sierpień 2014 - 18:10

Wapnowanie pola Nie licze na na to że podniesie o 2 pkt jak dla mnie to jest chwyt marketingowy ale może podniesie lepiej nież zwykłe węglanowe. Na przyszły rok bede już mógł zwyłe sypnoć aby to pH podtrzymywać ale to wszystko okaże się po następnych badaniach czy to wapno jest warte swej ceny czy przereklamowane. Mam taki jeden kawałek 1,5 ha i dam tam tone tego wapna.

#3368 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 08 sierpień 2014 - 18:53

Wapnowanie pola

Mnie zależy na szybkim odkwaszeniu gleby a nie na podtrzymaniu pH. Magnesium zawiera 28% CaO a to co ja kupiłem zawiera 90% CaO dlatego jest drogie

90 % to jest CaCO3. CaO jest 50 %

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#3369 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 08 sierpień 2014 - 18:58

Wapnowanie pola Nie doczytałem, jak cięzka to do 4 ton w czystym. Kilka lat pracy, aby doprowadzić do optymalnego pH. Racja, zobaczysz i się przekonasz. Działanie na pewno będzie szybsze ponieważ jest to wapno tlenkowe, szybciej ale efekt utrzyma się krócej. Granulowane co poprawi rozpuszczalność. Za rok też możesz spokojnie sypnąć tlenkowym. Pozdrawiam

#3370 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 08 sierpień 2014 - 21:39

Wapnowanie pola Mam dylemat zamówiłem wapno z Mielnika krede juz mam ją na polu o teraz nie wiem kiedy ją rozsiać. Planuje dać 1,5 tony na ha jak wiadomo kreda ma wysoka reaktywność a więc jej działanie będzie największe w tej warstwie glebowej w której posieje. I teraz mam dylemat czy posiać ja teraz na ściernisko posiać poplon (gorczyce z rzepakiem) i zatalerzować to a nastepnie orka a wisona siew kukurydzy. Czy posiac poplon zatalerzowac a wapno rozsiać dopiero po orce i zabronowac pole na zime. Jak uważacie? Gleba V klasa lekka.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3371 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 08 sierpień 2014 - 21:55

Wapnowanie pola Zasadniczo nic nie stanie ja posiejesz jak posiejesz pod skibę. Ale jeśli masz możliwość to zrób to teraz, lepiej wymieszasz - najpierw podorywką talerzówką potem orką.

#3372 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 08 sierpień 2014 - 22:23

Wapnowanie pola

Przeczytaj uważnie, napisał że kupił wapno zawierające 90% CaO , nie CaCO3. Wapno tlenkowe , czy też tlenek wapnia to CaO, CaCO3 jak piszesz to węglan wapnia.Pisałem już parę razy: węglan wapnia to CaCO3 , po poddaniu prażeniu w odpowiedniej temperaturze rozpada się na CaO(tlenek wapnia) i CO2(dwutlenek węgla) .

Ale jeśli posiadasz tak niskie pH jak wyżej podałeś to nie podniesiesz tego o 2 pkt w skali ph ponieważ, gleba nie lubi tak nagłych zmian odczynu, tak gwałtownych. Więcej szkody jak pożytku, maksymalnie 2t w czystym składniku wysiej i starczy.

Według twojej teorii kolega musiałby wysiać ponad 2 tony wapna które kupił.Wapno według tego co napisał zawiera 90% CaO.Napisał że chce wysiać tonę na 1 ha i piszesz że będzie więcej szkody jak pożytku i zarazem piszesz żeby wysiał 2 razy więcej czyli maksymalnie 2 tony na 1 ha.???

#3373 Share Przemek2203

Przemek2203

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 08 sierpień 2014 - 22:55

Wapnowanie pola

CaO 50% jest ale w eko granie a ja mam eko gran extra i tam jest 90% :) przynajmniej tak pisze

#3374 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 08 sierpień 2014 - 23:29

Wapnowanie pola

Przeczytaj uważnie, napisał że kupił wapno zawierające 90% CaO , nie CaCO3. Wapno tlenkowe , czy też tlenek wapnia to CaO, CaCO3 jak piszesz to węglan wapnia.Pisałem już parę razy: węglan wapnia to CaCO3 , po poddaniu prażeniu w odpowiedniej temperaturze rozpada się na CaO(tlenek wapnia) i CO2(dwutlenek węgla) .

Według twojej teorii kolega musiałby wysiać ponad 2 tony wapna które kupił.Wapno według tego co napisał zawiera 90% CaO.Napisał że chce wysiać tonę na 1 ha i piszesz że będzie więcej szkody jak pożytku i zarazem piszesz żeby wysiał 2 razy więcej czyli maksymalnie 2 tony na 1 ha.???

Nie zauważyłem, że chodzi o gleby ciężkie. Miałem w głowie lekkie, bo takie posiadam. Na ciężkie można wysiać więcej do maksymalnie 4t w czystym składniku. Tak 2t swojego wapna może wysiać.

Pozdrawiam

#3375 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 09 sierpień 2014 - 20:58

Wapnowanie pola

Witam, mam następujący problem wydzierżawiłem działkę o pow. 2ha, po badaniu gleby wyszło że pH wynosi 3,8. Co z tym zrobić? Co zastosować? W okolicznej kopalni dostałem taką ofertę, tzn.mają taki produkt:

Obrabiamy 2 lata taką dzierżawę (dziś jest to już nasze) gdzie ph kawałkami jest nawet na poziomie 2,5 w tym roku idzie wapno, ale przez te 2 lata plony były na poziomie rzepak ok. 4,5 t/ha zaś pszenżyto zeszłe żniwa ok. 6,5 t/ha , zaś pszenica w tym roku po rzepaku ok. 8,5 t/ha (KWS Ozon).

Więc może nie ma co popadać w panikę, wiadomo że łatwiej pracować na dobrej glebie ale po co inwestować co nie jest nasze.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#3376 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 09 sierpień 2014 - 23:08

Wapnowanie pola Ph 2,5? Jesteś pewny? Badałeś glebę w Stacji Chemiczno-Rolniczej żeby to potwierdzić ?

#3377 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 10 sierpień 2014 - 00:23

Wapnowanie pola

Zasadniczo nic nie stanie ja posiejesz jak posiejesz pod skibę. Ale jeśli masz możliwość to zrób to teraz, lepiej wymieszasz - najpierw podorywką talerzówką potem orką.

Napewno nic sie nie stanie ale chodzi mi o szybki efekt w przypadku siewu wapna pod orke efekty moze beda dopiero za rok i o to mi głównie chodzi kiedy bedzie działać.

#3378 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 10 sierpień 2014 - 15:56

Wapnowanie pola czy stosuje ktoś wapno defekacyjne? Jaka jest przyswajalność zawartych w nim fosforu i magnezu?

#3379 Share TheMariko12

TheMariko12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja (CC,SC) i wszystkie odmiany sportowych aut
    Lakiernictwo

Napisany 10 sierpień 2014 - 16:37

Wapnowanie pola Witam

Chcę posiać żyto na V-Vi klasie ziemi, niestety ziemia już jest słaba i próbka ziemi poszła do instytucji badawczej, i czekam na wyniki, chcę zapytać czy wapno należy rozsiać 4-6 tygodnie przed siewem czy nie jest to konieczne ?

Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

Sprzedam

NOWE CZĘŚCI DO URSUSÓW 360/355/4011/330 Z PRL , PISAĆ NA PW

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3380 Share antoni1

antoni1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 226 postów

Napisany 10 sierpień 2014 - 17:41

Wapnowanie pola jak przyjdą winiki z instytutu badawczego to z nich wszystkiego się dowiesz