Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5886 odpowiedzi na ten temat

#3341 Share Pandanus

Pandanus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 05 sierpień 2014 - 07:34

Wapnowanie pola a co z mocznikiem ?
w tym roku strasznie dużo słomy i chciałem dac po 80 kg moczniku na przyspieszenie mineralizacji i na niektórych działkach musze tez wysiać wapno weglanowe
chyba nie ma przeciwskazań

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 01:03
  •  

#3342 Share Druber

Druber

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 05 sierpień 2014 - 20:34

Wapnowanie pola Witam,jakie wapno stosować na zakwaszoną i zachwaszczoną glebę ? Teraz jest na tej ziemi pszenica ozima i po skoszeniu planujemy dać wapno,ale jakie ?

#3343 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 05 sierpień 2014 - 20:49

Wapnowanie pola

a co z mocznikiem ?
w tym roku strasznie dużo słomy i chciałem dac po 80 kg moczniku na przyspieszenie mineralizacji i na niektórych działkach musze tez wysiać wapno weglanowe

Jak dajesz wapno węglanowe to nie ma potrzeby N. 5-15dt/ha zamiast azotu na mineralizacje resztek.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3344 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 sierpień 2014 - 21:56

Wapnowanie pola Przyszła mi faktura za tą kredę, 90zł z transportem 123km w jedną stronę za tonę. I jeszcze jedno pytanie mam, jak je posieje w czwartek i poleży np. do soboty czy poniedziałku na polu nie wymieszane to coś się stanie?

#3345 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 05 sierpień 2014 - 22:06

Wapnowanie pola A co ma sie stac przecież nie wyparuje. Tyle że jak zaorzesz i przywalisz ją ziemia na 25 cm to Ci mało da w tym roku ta kreda.

#3346 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 05 sierpień 2014 - 23:11

Wapnowanie pola Jak ustawić rozsiewacz RCW 3 żeby wyszło ok. 2,5 t na ha ?? wapno z morawicy 04 przykryte plandeką, będzie rozsiewane na ściernisko zetorem 7245

#3347 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 669 postów

Napisany 06 sierpień 2014 - 07:57

Wapnowanie pola

Jak ustawić rozsiewacz RCW 3 żeby wyszło ok. 2,5 t na ha ?? wapno z morawicy 04 przykryte plandeką, będzie rozsiewane na ściernisko zetorem 7245

z rozsiewaniem wapna to tak na "oko" wapno wapnu nie równe zbrylone wilgotne najczesciej musisz dostosowac predkosc ciagnika szerokosc rozsiewu i szczeline poza tym nie wiesz ile ładujesz na rozsiewacz no chyba że sie wazysz za każdym razem. powodzenia napewno dobierzesz optymalne ustawienie po kilku próbach.

Przyszła mi faktura za tą kredę, 90zł z transportem 123km w jedną stronę za tonę. I jeszcze jedno pytanie mam, jak je posieje w czwartek i poleży np. do soboty czy poniedziałku na polu nie wymieszane to coś się stanie?

to tanio bardzo u mnie 74 km w jedną strone i 96zl brutto.

#3348 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 06 sierpień 2014 - 11:46

Wapnowanie pola

a co z mocznikiem ?

Są przeciwskazania, podczas stosowania nawozów wapniowych nie można bezpośrednio m.in. przed i po stosować nawozów amonowych, fosforowych czy mocznika. Straty azotu wystąpią w postaci ulatniającego się amoniaku, stąd małe wykrzystanie. Przerwa minimum 4-6tyg, wapń przyspieszy mineralizację ale trzeba dostarczyć azot zużytu przez organizmy glebowe i go uzupełnić, bo może to spowodować niedożywienie przyszłych roślin i gorsze wschody. Azot uzupełnij przedsiewnie, przed siewem z 1-2 daj mocznika, lub uwzględnij w nawożeniu przedsiewnym.

pozdrawiam

#3349 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 06 sierpień 2014 - 19:48

Wapnowanie pola Dziś rozsiana kreda 3t na 1.78 ha i ztalerzowana. Zobaczymy na wiosnę jaki efekt.

#3350 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 06 sierpień 2014 - 22:30

Wapnowanie pola

Są przeciwskazania, podczas stosowania nawozów wapniowych nie można bezpośrednio m.in. przed i po stosować nawozów amonowych, fosforowych czy mocznika. Straty azotu wystąpią w postaci ulatniającego się amoniaku, stąd małe wykrzystanie. Przerwa minimum 4-6tyg, wapń przyspieszy mineralizację ale trzeba dostarczyć azot zużytu przez organizmy glebowe i go uzupełnić, bo może to spowodować niedożywienie przyszłych roślin i gorsze wschody. Azot uzupełnij przedsiewnie, przed siewem z 1-2 daj mocznika, lub uwzględnij w nawożeniu przedsiewnym.

pozdrawiam

A co sie stanie przykladowo z forsforem wysianym w krótkim odstępie z wapnem z tego co wiem to się uwstaczni i bedzie mało dostepny dla roślin ale co sie konkretnie z nim stanie za jakiś czas bedzie juz dostepny dla roślin czy zniknie gdzies wymyje sie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3351 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 06 sierpień 2014 - 23:31

Wapnowanie pola Fosfor nie ulega wymywaniu. Po pewnym czasie będzie dostępny.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3352 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 07 sierpień 2014 - 11:52

Wapnowanie pola Dokładnie, przejdzie w formy trudno rozpuszczalne w wodzie, fosforany wapnia. Nigdzie nie ucieknie. :D

#3353 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 07 sierpień 2014 - 11:54

Wapnowanie pola Standart cal z nordcalu za 98 zł tona, warto kupić? Mam taką ofertę i nie wiem czy brać, jakoś do końca nie jestem przekonany. Ktoś coś podpowie na temat tego wapna?

#3354 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 07 sierpień 2014 - 14:16

Wapnowanie pola Standard Cal to dobry towar. Znajomy to stosował i był zadowolony. Chyba najlepsze razem z Fast Cal wapno z Nordkalk.

Edytowany przez sajgon, 07 sierpień 2014 - 14:17.

#3355 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 788 postów

Napisany 07 sierpień 2014 - 19:10

Wapnowanie pola a wapniak koszelowski jakie macie zdanie o nim

#3356 Share DUCH1986

DUCH1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo i troszkę handel.

Napisany 07 sierpień 2014 - 19:12

Wapnowanie pola Witam, mam następujący problem wydzierżawiłem działkę o pow. 2ha, po badaniu gleby wyszło że pH wynosi 3,8. Co z tym zrobić? Co zastosować? W okolicznej kopalni dostałem taką ofertę, tzn.mają taki produkt:
"Witam serdecznie,

Dziekuje za zainteresowanie naszym produktem. Produkowana przez nas kreda pastewna jak najbardziej nadaje się do odkwaszania gleb. Jest to materiał o średniej zawartości weglanu wapnia (CaCO3) - 96%. Zawartośc czystego wapnia wynosi 38,4%. Dla gleb średnich i lekich forma węglanowa jest najbardziej naturalna i przyjazna dla gleby. Aktualnie posiadamy 4 frakcję tego materiału:
- kreda pastewna 0-0,080 mm
- kreda pastewna 0,1-0,4 mm
- kreda pastewna 0,4-0,8 mm
- kreda pastewna 0,8-1,2 mm"
Nie wiem jeszcze w jakiej cenie ale czy to by się nadało?A może wapno budowlane? w jakiej ilości go wysiać?

Zapomniałem dodać że gleba jest ciężka.

Edytowany przez DUCH1986, 07 sierpień 2014 - 19:13.

#3357 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 07 sierpień 2014 - 20:24

Wapnowanie pola Skoro gleba jest ciężka i chcesz szybko zadziałać to może warto pomyśleć nad wapnem tlenkowym? Jeśli jest to typ gleby ciężkiej i posiada nie za mały poziom próchnicy to na pewno rezultaty będą natychmiastowe

#3358 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 07 sierpień 2014 - 21:52

Wapnowanie pola

to tanio bardzo u mnie 74 km w jedną strone i 96zl brutto.

Tanio kolego bo ja w połowie czerwca zamawiałem w przyjechało pod koniec lipca ;)

#3359 Share DUCH1986

DUCH1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo i troszkę handel.

Napisany 07 sierpień 2014 - 23:22

Wapnowanie pola

Skoro gleba jest ciężka i chcesz szybko zadziałać to może warto pomyśleć nad wapnem tlenkowym? Jeśli jest to typ gleby ciężkiej i posiada nie za mały poziom próchnicy to na pewno rezultaty będą natychmiastowe

A możesz polecić jakieś konkretne? Najlepiej z moich okolic. Jakie dawki zastosować? Jaka w ogóle cena takiego wapna?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3360 Share Przemek2203

Przemek2203

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, F1,Rolnictwo i wiele innych...

Napisany 07 sierpień 2014 - 23:40

Wapnowanie pola Ja brałem tydzień temu wapno tlenkowe granulowane eko gran extra 580PLN z tone z Siedliska koło Miechowa. Mam ciężkie gliniaste gleby ponoć potrafi podnieść pH o 2 pkt . A to wapno nadaje się na takie gleby żeby szybko odkwasić a efekt zobaczę w przyszłym roku po badaniu aktualnie mam na jednej działce phH4,5. Koleś mówił żeby tone na ha siać aby nie przewapnować.