Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5863 odpowiedzi na ten temat

#3281 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 11:10

Wapnowanie pola Obornik spowalnia osiadanie gleby co napewno nie wyjdzie na plus dla wschodów rapsu. Lepiej dać pod przedplon.
Sypał ktoś kredę na piachy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 23:05
  •  

#3282 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 12 lipiec 2014 - 11:49

Wapnowanie pola Z tym obornikiem to nie prawda. Rzepak na oborniku lepiej rośnie niż na polifosce. Przynajmniej u mnie. Dawałem krede z mielnika na piachy i róznica była widoczna dość szybko, tylko fakt jest taki że trzeba tego dać z 5t/ha żeby zobaczyć różnicę.

#3283 Share navaho13

navaho13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 12:53

Wapnowanie pola 5 ton kredy?chyba miałeś ph w okolicy 3. takie ilości są bez sensu, a nawet moga byc szkodliwe ze względu na wysoką reaktywnośc kredy. w zależności od ph stosuje się od 300kg do półtorej tony. zależy też jak często się sypie, kredę powinno się sypać co roku lub co dwa w mniejszej dawce. ja stosuję co dwa lata pod jęczmień jary, około 500-800 kg/ha na lekkie ziemie i efekt bardzo dobry. podniosłem ph z 4,5 do 5,5-6 i utrzymuje się na tym poziomie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3284 Share jackowski11

jackowski11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 13:51

Wapnowanie pola Czy miał ktos z Was do czynienia z wapnem z Siewierza?
Co sądzicie o wapnie defekacyjnym z cukrowni?
Które wapno w końcu szybciej sie rozkłada - magnezowe czy węglanowe?

#3285 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 14:21

Wapnowanie pola

5 ton kredy?chyba miałeś ph w okolicy 3. takie ilości są bez sensu, a nawet moga byc szkodliwe ze względu na wysoką reaktywnośc kredy. w zależności od ph stosuje się od 300kg do półtorej tony. zależy też jak często się sypie, kredę powinno się sypać co roku lub co dwa w mniejszej dawce. ja stosuję co dwa lata pod jęczmień jary, około 500-800 kg/ha na lekkie ziemie i efekt bardzo dobry. podniosłem ph z 4,5 do 5,5-6 i utrzymuje się na tym poziomie.

Ph miałem 5,5, dawałem 5t na potrzeby uprawy rzepaku i jęczmienia ozimego. Dlaczego ma być szkodliwe? Rzepak ładnie rośnie. Kreda to nie wapno tlenkowe.

#3286 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 14:26

Wapnowanie pola Pewnie mu chodziło o kredę granulowaną ale tak to jest jak się czyta bez zrozumienia i tak ci napisał.

#3287 Share navaho13

navaho13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 16:24

Wapnowanie pola poczytaj troche gościu o biologi gleby i właściwościach nawozów wapniowych i wtedy sie wypowiadaj czy ktoś czyta ze zrozumieniem czy bez, ale patrząc na twoje zainteresowania to pewnie nie wysilisz się za bardzo.
kreda nawozowa granulowana czy sypka, jeśli ma ten sam skład ilościowy i jakościowy różni się tylko formą i sposobem rozsiewu.

Edytowany przez milanreal1, 12 lipiec 2014 - 22:20.
cytowanie poprzedniego posta

#3288 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 16:47

Wapnowanie pola Ty będziesz czytał i nie zrozumiesz a moimi zainteresowaniami się nie martw. A gościem nazywaj tego co patelnie z nim ciągasz po podwórku.
A wracając do tematu to wyraźnie napisał że kredy z Mielnika a jak nie wiesz jakie są tam złoża to już twój problem, ale lepiej by było gdybyś sam przeczytał temat od początku nie siał propagandy i nie mieszał ludziom w głowach.

#3289 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 18:14

Wapnowanie pola @Sajgon piach -piachowi nie równy ; dla jednego 4.a to piach a dla drugiego 6 lotna.

#3290 Share dawid35123

dawid35123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 19:10

Wapnowanie pola Mam watpliwosc dotyczacy wapna i obornika. Mam zamiar wsadzic troche malin i nie wiem czy to bedzie prawidlowe. Poziom skladnikow minerlanych na tym polu wysoka.

1. Na stanowisku aktualnie rosnie zboze, po zbiorach chwast podrosnie i glifosat.
2. Rozsianie kredy z morawicy w dawce 0.5-1t ha, Ph okolo 4.7 a optymalne dla malin to 5.5-6.5.
3. Podorywka.
4. Zasianie gorczycy jako poplon, odczekanie az urosnie.
5.Obornik pod gleboka orke.
6. Uprawa kultywatorem i sadzenie malin.

Co o tym myslicie? Odstep miedzy zastosowaniem wapna a obornika bedzie na pewno wiekszy niz miesiac.

Edytowany przez dawid35123, 12 lipiec 2014 - 19:10.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3291 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 19:22

Wapnowanie pola

@Sajgon piach -piachowi nie równy ; dla jednego 4.a to piach a dla drugiego 6 lotna.

A jakie to ma znaczenie? Mam pola gdzie jest od IVa do VI. Wszędzie wapnuje tak samo. Nie ma żadnych wypaleń tam gdzie jest IVa, ani tam gdzie jest VI.

#3292 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 12 lipiec 2014 - 20:04

Wapnowanie pola Te bajki z opakowania kredy granulowanej powinny byc karane !!! Gdzie 300kg czy nawet 1500kg moze odkwasic ziemie jesli zawiera ona w sobie 40-50% CaO? a na odkwaszenie powiedzmy z poziomu 4-4,5 trzeba 3-5t CaO. Ja takze stosowałem krede z mielnika( surówka tego co póznij susza i granuluja przy dawce 4-5t jest widac ofekt w 1-2 roku i to konkretny. Zastosowanie nawet takiej dawki 4-5t nie podniosło znaczaco pH ale po 3 latach intenzywnego nawozenie azotem pozostało na podobnym poziomie. A na działkach gdzie była tragedia ze nawet hwasty nie rosły teraz rosnie jak powinno przynajmnij zyto. Dawki które podaja na opakowaniach kredy granulowanej sa tak jak napisał ktos wczesnij dawkami do stosowania corocznego wiec wystrczy policzyc koszty ! Daje surówki 4-5 t za 400zł na 3-4 lata i niech nawet 500kg/ha granulowanej przez 4 lata co roku to mamy 800-1000zł zaleznie od ceny kredy granulowanej

#3293 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 20:11

Wapnowanie pola

Obornik spowalnia osiadanie gleby co napewno nie wyjdzie na plus dla wschodów rapsu. Lepiej dać pod przedplon.
Sypał ktoś kredę na piachy?

W jakim kontekście zadajesz pytanie?
Bo jeżeli chodzi o ,,wypalenia'' to już padła poprawna odpowiedź napisana przez kolegę @sajgon
Natomiast na lekkiej piaszczystej glebie kreda zdecydowanie szybciej się przeniknie do głębszych warstw niż dolomit czy inne węglanowe mielone.

5 ton kredy?chyba miałeś ph w okolicy 3. takie ilości są bez sensu, a nawet moga byc szkodliwe ze względu na wysoką reaktywnośc kredy. w zależności od ph stosuje się od 300kg do półtorej tony.

Ale czad, mamy na forum navako13, który na odległość i za free określa potrzeby nawozowe pól. A ja głupi cały czas uważałem że ilość wapnia potrzebnego do wprowadzenia w glebę określa badanie pH przeprowadzone przez stację chemiczno rolniczą. Zawsze podejrzewałem ich że są naciągaczami. Ostatnio kazali mi sypać 2 t CaO na glebę lekką i wyliczyłem że jest to 4 t kredy którą miałem w ofercie. Następnym razem zgłoszę się do Ciebie kolego.

#3294 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 20:56

Wapnowanie pola Panowie mam 2 pytania. Po pierwsze w tamtym roku zleciłem na wziętym w dzierżawę polu analizę gleby i pH wyszło 4.2 niski fosfor i potas, natomiast magnez wysoki i moje pytanie dotyczy właśnie magnezu a konkretnie z czego wynika jego wysoki poziom skoro z reszta słabiutko. I drugie pytanie czy jest jakiś wzór aby obliczyć potrzebna ilość wapna?

#3295 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1405 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 21:53

Wapnowanie pola to u was sami robia te proby bo u nas to trzeba samemu zrobic i im dac te probki ziemi i dopiwro zrobia

#3296 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 22:42

Wapnowanie pola

Panowie mam 2 pytania. Po pierwsze w tamtym roku zleciłem na wziętym w dzierżawę polu analizę gleby i pH wyszło 4.2 niski fosfor i potas, natomiast magnez wysoki i moje pytanie dotyczy właśnie magnezu a konkretnie z czego wynika jego wysoki poziom skoro z reszta słabiutko. I drugie pytanie czy jest jakiś wzór aby obliczyć potrzebna ilość wapna?

na stronie Nordkalku jest kalkulator wapnowania. Wstawiasz Ph, rodzaj gleby, rodzaj wapna jakie chcesz zastosować i wyskakuje ilość potrzebnego nawozu w tonach.

#3297 Share buczek

buczek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 13 lipiec 2014 - 05:30

Wapnowanie pola panowie stosował ktoś z was wapno DLG?? jakie są efekty?? jaką reaktywność może mieć Kujavit odmiana 04?

#3298 Share starybudnik

starybudnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 14 lipiec 2014 - 06:57

Wapnowanie pola Brał ktoś wapno z Da-Mo Łowicz? Jakie są wasze opinię o nich.

#3299 Share lipton

lipton

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 14 lipiec 2014 - 08:13

Wapnowanie pola

Panowie mam 2 pytania. Po pierwsze w tamtym roku zleciłem na wziętym w dzierżawę polu analizę gleby i pH wyszło 4.2 niski fosfor i potas, natomiast magnez wysoki i moje pytanie dotyczy właśnie magnezu a konkretnie z czego wynika jego wysoki poziom skoro z reszta słabiutko. I drugie pytanie czy jest jakiś wzór aby obliczyć potrzebna ilość wapna?

Z tym magnezem to ciekawa sprawa. U mnie po badaniach na wszystkich polach wyszła taka sama sytuacja: niskie pH, P i K nisko a Mg wysoko i bardzo wysoko. Gleby to ciężkie gliny. Jedynym sensownym wytłumaczeniem jest dla mnie to, że występuje jakiś minerał będący źródłem tego magnezu.

Czy ma ktoś jakieś doświadczenie z wapnem z Józefowa? Bo mają dobrą cenę na węglan 04

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3300 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 14 lipiec 2014 - 08:17

Wapnowanie pola Kolego, jak masz niskie ph to magnez jest uwsteczniony.Podnieś ph i wszystko powinno być w normie.Jak masz ciężkie gleby to najlepszym rozwiązaniem jest wapno tlenkowe, tym bardziej jesienią.