wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
cichyh32    164

wapno z cukrowni działa bardzo powoli wiec dużej różnicy nie zrobi na głebie pH 5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Oczywiście, że działa. Jest wapnem w formie węglanowej. Jedynie warto zwrócić uwagę na skład, bo po za makroelementami mogą się tam znajdować inne mniej pożądane pierwiastki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Wapno z Cukrowni jest nic nie wartę. Rozsiewałem go 2 lata i dawałem po 9 t/ha Nie chcę tego widzieć, drogie i nic nie działa.

Zrobiłem próbę na jednym polu.

8 ton z  cukrowni i 2,5 Nord Calk  standart, i po  tym drugim  ponad 1 tonę pszenicy więcej ukosiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anusiak89    5

dawalem wapno cukrownicze we wrzesniu po okolo 10 ton/ha i tam gdzie tyle dalem na wiosne ph 6,8-7,4 , przy zwyklym wapnie przy dawkach 3t ha dwa lata z rzedu ma ph 5,8-6,6 wiec ja uważam że te wapno jest bardzo dobre.Co wiecej znakomicie sie  rozpuszcza, sialem pszenice po burakach w listopadzie bez orkowo po kombajnie wapno 10t/ha glebosz i siew , na polu nie ma sladu wapna choć po siewie bialo bylo , tylko osobiscie uważam że 10 ton na raz to za dużo, teraz przy brakach wody pali najbardziej na tych polach co te duńskie dawki byly .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

ja kiedyś też siałem wapno z cukrowni i zrezygnowałem z niego bo to strata pracy i kosztów.Wapno magnezowe polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Co sądzicie o wapnie nordkalk np.standard,fast i solid?Jak wychodzą cenowo?przedstawiciel polecił mi na lekką glebę nordkalk solid cal,dobry wybór?Może ktoś mi podać numer do dystrybutora nordkalku w woj.łódzkim?Bo dziś cały dzień dzwonie to tylko mi każą dzwonić pod inny numer. ;[

Fast najlepszy, standard dobry, solid średni. Reaktywność coraz niższą przemiał też gorszy. Jeżeli masz glebę mocno zakwaszoną to daj fast cal. Jak masz lekko zakwaszoną to solid wystarczy. Fast cal jest 2 razy droższy od solid ale daje się go mniej i efekt jest lepszy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

czytam temat i nie mogę się zdecydować a raczej nie wiem co i gdzie kupić

 

mam gleby gliniste, ciężkie myślałem nad wapnem magnezowym ale pola dawno nie wapnowane i pewnie trzeba by odkwasić ale kuku nawet ładna rośnie, lucerna też ładna więc myślę o odczyn nie będzie zły więc chyba jednak na magnezowe się zdecyduje ono też trochę odkwasi? po żniwach zrobię analizę gleb i za rok pójdzie już odpowiednie wapno. Podpowie mi ktoś jakie wapno i gdzie kupić? oczywiście ilość całosamochodowa woj. Wlkp powiat międzychód :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko06060    23

Kiedy najlepiej pobierać próbki gleby do badań? Trzeba czekać aż się zbierze zboża i kukurydze czy można w trakcie ich wegetacji i jak z łąkami, jesienią czy po pokosie jak nie zasiało się jeszcze nawozów? Pytam się bo nigdy nie badałem tylko co jakiś czas coś sypałem a chce zobaczyć jak to wygląda dokładnie, bo chyba te badania są wiarydodne? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Najlepiej po żniwach bo wtedy jest długi okres między ostatnią dawką nawozu.

 

 

ile nordlaku fast cal moge dac na glebe 4-5 klasy o ph 4,7-5,0? 

 

Maksymalnie 3,5t żeby zneutralizować takie zakwaszenie. Choć w przypadku tak dobrego wapna jak fast cal zrobił bym w to w dwóch latach. W tym roku 2t, za rok 1,5t.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor-7340    192

Może coś ktoś powiedzieć na temat kredy granulowanej z Działoszyna, bo właśnie zamówiłem 50% Wapnia, 7% Magnezu, 1 tona/ ha będzie ok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Kiedy najlepiej pobierać próbki gleby do badań? Trzeba czekać aż się zbierze zboża i kukurydze czy można w trakcie ich wegetacji i jak z łąkami, jesienią czy po pokosie jak nie zasiało się jeszcze nawozów? Pytam się bo nigdy nie badałem tylko co jakiś czas coś sypałem a chce zobaczyć jak to wygląda dokładnie, bo chyba te badania są wiarydodne? :)

 

Bardzo wiarygodne, a wiarygodność zależy od Ciebie jak pobrałeś i wymieszałeś próbki. Wyniki są po ok 6tyg, max 8


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brain7    0

jak pH jest poniżej 4,5 to  lepiej stosować węglan 52% cao czy krede sypko lub granulowano? na podlasie to skąd bierzecie wapno?

Edytowano przez brain7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Najlepiej po żniwach bo wtedy jest długi okres między ostatnią dawką nawozu.

 

 
 

Maksymalnie 3,5t żeby zneutralizować takie zakwaszenie. Choć w przypadku tak dobrego wapna jak fast cal zrobił bym w to w dwóch latach. W tym roku 2t, za rok 1,5t.

 

a ile kosztuje tona tego fast calu tak mniej wiecej i jaki ma sklad ? i czy mozna by bylo to rozsiewac rozsiewaczem zwyklym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

Mam ph 5,2 ile wapna dolamitowego dać by ph było 6,2 i po jakim czasie tą wartość osiągnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

płaciłem 160 zł/t zmielone bardzo drobno a czy zwykła siewka da sie rozsiac to okaze sie jak przywiaza...jak nie to rcw pozycze i bede pylił;P wiecej o tym wapnie tutaj ; http://www.nordkalk.pl/upload%5Cdocuments%5Clo_res%5Cfast_cal_mpnm.pdf

 

a na woj mazowieckie daleko jest jak z tamtad przywoza czy warto stamtad czy jakies inne wapno lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jaki kod pocztowy bo może inne bliżej masz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dużo, bo w mazowieckim pod kodem 08-300 sokołów opłacalne będzie wapno z mielnika, w radomiu, opłacalne będzie z kielc, a u ciebie nie wiem. Chciałeś podpowiedzi to twój kod ma to do rzeczy. Akurat w tym wypadku nie pomogę, bo się nie orientuję z dostępnością i produkcją wapna na północy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

A co powiecie o wapnie weglanowym z kopalni w laskowej? Bo gościu mówił ze jest super i może przywieść w bardzo korzystnej cenie, tylko nie wiem czy to nie jest jakaś ściema.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

oj chyba ściema ja nie byłem zachwycony tym wapnem no ale nie wiem może teraz jest dobre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

I ponownie ten sam czynnik powie nam wszystko, miejsce zamieszkania. Jeśli mieszkasz 5 km od kopalni laskowej to transport będzie tani jak barszcz więc wraz opłacalne będzie kupić podwójną ilość tego wapna niż jakiegoś innego dwa razy lepszego ale z bardzo daleka.

 

W bardzo korzystnej cenie to można kupić zestaw garnków od cygana. Cena normalna, nikt za darmo nie będzie jechał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj