Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5881 odpowiedzi na ten temat

#3261 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1406 postów

Napisany 09 lipiec 2014 - 13:35

Wapnowanie pola

wielkopolska poziom fosforu 35 mg na 100g gleby to wapnowac czy nie?

a poziom magnezu wysoki ? jak nie wysoki to mozna dac jakis dolomit z magnezem a dolomit wolno sie rozklada i dac gdzies po 2 3 tony napewno nie zaszkodzi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 20:58
  •  

#3262 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 09 lipiec 2014 - 16:23

Wapnowanie pola

A jak koledzy wygląda sytuacja w przypadku wapnowania wapnem magnezowym + obornik + azot na słomę czy trzeba zachować jakieś odstępy w zabiegach czy poszczególne zabiegi wykluczają się ?

zdecydowanie, w przeciwnym razie obniżysz działanie jednego i drugiego, tak jak piszą poprzednicy wapno na ścierń potem obornik przed orką np. Wapno dobrze wpływa przyczynia się do rozkładu słomy, słyszałem opinie że bardzo dobrze jest zastosować wapno na pociętą słomę zamiast azotu tylko przy odpowiednim bilansie N w glebie.

Osobiście stosowałem w ub. roku wapno Nordkalk standard cal jeśli chodzi o stopień rozdrobnienia nie mam zastrzeżeń choć za tą cenę mogło by być lepsze, przyjechało w miarę suche.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#3263 Share celtis

celtis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 09 lipiec 2014 - 19:06

Wapnowanie pola zamierzam zamówić wapno z Morawicy, u mnie po 52zł/t (90km w jedna stronę), co o nim powiecie ? dawać na ściernisko przed wapnem mocznik?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3264 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 09 lipiec 2014 - 20:53

Wapnowanie pola Kolego o Marawicy jest w tym temacie sto opinii z czego 50 ma ostatnich stronach!

A wapno na ściernisko po łubinie to dobry pomysł?

#3265 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów

Napisany 09 lipiec 2014 - 22:15

Wapnowanie pola ja stosowałem po łubinie, chodzi Ci o to czy zbytnio nie będzie się gryźć z zasymilowanym azotem przez łubin?

#3266 Share piotrek12413

piotrek12413

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 09 lipiec 2014 - 22:15

Wapnowanie pola Witam, mam pytanie, przejąłem w tamtym roku gosodarstwo, teraz pytanie czy będzie dobrze randapowac w tym roku i gleboka orka a pod rzepak rzucić obornik przed orka a w nastepnym roku wapnowanie? Kupilem rozrzutnik a rcw dopiero na przyszly rok planuje. Pola s trochę zaperzone oraz dawno nie widziały wapna oraz obornika, jak to mądrze rozplanować ?

#3267 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 09 lipiec 2014 - 22:23

Wapnowanie pola Witam
Czy ktos może mi napisać jak stosować wapno Polcalc?Kupiłem tego pare ton,jest to granulowana kreda 98%.Chce to posypać na ścierń i stazlerzować ale na ulotce jest napisane że stosować pod agregat lub pogłownie..Nie wiem teraz jak bedzie najlepiej bo przewcież przed siewem chce posypac polifoske a tan znów pisze żeby nie łączyc z nawozami fosforowymi.

#3268 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów

Napisany 10 lipiec 2014 - 10:47

Wapnowanie pola Ponawiam swoje pytanie odnośnie firmy Ekodol z Sandomierza. Miał ktoś z nimi styczność, może coś napisać na ich temat? Kontaktowałem się z nimi i zaproponowali mi wapno z Morawicy w cenie 67zł/t brutto. Natomiast dziwi mnie troszkę fakt bo kontaktowałem się też bezpośrednio z Morawicą i tam zaproponowali mi około 72zł/t brutto, czas oczekiwania około 2-3 tygodnie.

#3269 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 10 lipiec 2014 - 10:53

Wapnowanie pola ja na orke siewna krede planuje rozsypac granulowana potem brona i po 2 tygodniach nawozy npk to powinno byc dobrze

#3270 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 10 lipiec 2014 - 15:03

Wapnowanie pola Hmm według zalecen nawozy NPK a dołkadnie fosforowe nie powinno się wysiewać nie wcześniej niż 4-6 tygodniu po wapnie :) wiec jak masz możliwość walnij po żniwach na szczyźnie wapno i wykonaj prace pożniwne a pod siewną NPK i powinno być dobrze ja tak rok temu stosowałem i w tym roku podobnie bedzie :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3271 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 10 lipiec 2014 - 15:36

Wapnowanie pola Z cena w morawicy to moze byc kwestia kontraktów. Duze firmy kontraktuja wczesnij duze ilosci w lepszych cenach. teraz wapno drozeje. przed chwila sprawdzałem do mnie z ekodolu i bezposrednio z morawicy ta sama cena.

#3272 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 10 lipiec 2014 - 20:01

Wapnowanie pola

Hmm według zalecen nawozy NPK a dołkadnie fosforowe nie powinno się wysiewać nie wcześniej niż 4-6 tygodniu po wapnie :) wiec jak masz możliwość walnij po żniwach na szczyźnie wapno i wykonaj prace pożniwne a pod siewną NPK i powinno być dobrze ja tak rok temu stosowałem i w tym roku podobnie bedzie :)

A ja bym zrobił orke 4 tygodnie przed siewem i wtedy od razu wapno i brona i niech się rozkłada. Jak przyorzesz krede to mało pomoże w pierwszym roku bo ma koło 100 % reaktywności a więc dopiero to co wyorzesz za rok będzie odkwaszone.

#3273 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów

Napisany 10 lipiec 2014 - 21:32

Wapnowanie pola

Witam, mam pytanie, przejąłem w tamtym roku gosodarstwo, teraz pytanie czy będzie dobrze randapowac w tym roku i gleboka orka a pod rzepak rzucić obornik przed orka a w nastepnym roku wapnowanie? Kupilem rozrzutnik a rcw dopiero na przyszly rok planuje. Pola s trochę zaperzone oraz dawno nie widziały wapna oraz obornika, jak to mądrze rozplanować ?

to zależy od odczynu gleby, jak kwaśny to lepiej w tym roku wapno pod rzepak a na drugi obornik, jak odczyn w normie to obornik ale jak planujesz dać tak czy inaczej na to pole wapno to daj go pod roślinę wrażliwą na kwaśny odczyn jaką jest właśnie rzepak.

#3274 Share piotrek12413

piotrek12413

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 10 lipiec 2014 - 21:43

Wapnowanie pola Rzepak akurat pojdzie pod najlepszy kawalek gdzie odczyn jest prrawie w normie a obornik chce pod niego bo wiadomo ze rzepak go lubi i do tego npk na jesien, będzie dobrze tak ?chce wyczyścić pole od chwastów a tam gdzie woda stoi zglebszowac żeby bylo lepsze wsiąkanie a na następny rok sypnąć standard calk i juz pole bylo by w nie złej kulturze

Edytowany przez piotrek12413, 10 lipiec 2014 - 21:47.

#3275 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 10 lipiec 2014 - 22:20

Wapnowanie pola Co do tego wapna granulowanego typu polcalc itp.to w tamtym roku po żniwach rozsypałem i stalerzowałem a pod agregat NPK a czy działało w tym roku to własnie nie mam pojęcia,ale wydaje mi sie że jak talerzówka pójdzie na wilgotna ziemie to nieźle ją zmiesza dość głęboko a orka odwróci ziemie ale już odwróconą do połowy przez talerzówke także powinno działac w takim przypadku przynajniej w połowie.. tak mi sie wydaje

#3276 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 09:30

Wapnowanie pola

Rzepak akurat pojdzie pod najlepszy kawalek gdzie odczyn jest prrawie w normie a obornik chce pod niego bo wiadomo ze rzepak go lubi i do tego npk na jesien, będzie dobrze tak ?chce wyczyścić pole od chwastów a tam gdzie woda stoi zglebszowac żeby bylo lepsze wsiąkanie a na następny rok sypnąć standard calk i juz pole bylo by w nie złej kulturze

Nie byłbym taki pewny czy rzepak obornik lubi niektórzy nie stosują bo obornik rozkładając się prowadzi do osiadania gleby co rozrywa korzenie rzepaku.

#3277 Share piotrek12413

piotrek12413

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 12:03

Wapnowanie pola Moze i racja , lecz chce dac obornik pod gleboka orke bo wczesniej pojdzie glifosat , weic obornik bedzie gleboko i moze nie bedzie tak bardzo odczuwalne?

#3278 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 17:02

Wapnowanie pola Orientujecie się czy u pośredników można zamówić mniejsze ilości niż 24 tony?

#3279 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 20:55

Wapnowanie pola

Moze i racja , lecz chce dac obornik pod gleboka orke bo wczesniej pojdzie glifosat , weic obornik bedzie gleboko i moze nie bedzie tak bardzo odczuwalne?

Wiesz co sam kiedys o tym nie wiedziałem i dałem pod rzepak pod pół ha bo tyle miałem obornika i cieżko gołym okiem stwierdzić czy to coś zaszkodziło. Ale skoro ktoś taka teze wymyślił to coś chyba w tym jest. Myśle że jakbyś dał nie dużo tego obornika to wielkiej biedy by nie było jeśli już musisz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3280 Share arszenik

arszenik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 10:22

Wapnowanie pola

a poziom magnezu wysoki ? jak nie wysoki to mozna dac jakis dolomit z magnezem a dolomit wolno sie rozklada i dac gdzies po 2 3 tony napewno nie zaszkodzi

poziom magnezu wysoki i bardzo wysoki

Edytowany przez arszenik, 12 lipiec 2014 - 10:24.