wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

fireseba    224

ile dać kredy nawozowej granulowanej na łąki które wiele lat nie były wapnowane? gleba lekka IVb-V klasa

 

Tyle ile będzie napisane na papierze od Stacji Chemiczno Rolniczej

 

wapno daj wiosną :)

 

Tylko czy w tak krótkim czasie podniesie ono ph gleby zanim zasieję kukurydzę?

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel36    8

Dzisiaj był u mnie facet z firmy DOWO z Klępina koło Starogardu Szczecińskiego i oferował mi wapno węglanowe po 73 złote za tone z dowozem a dolomit z magnezem po 112 za tone, itak sie zastanawiam na wapnem weglanowym bo cena atrakcyjna, termin płatności koniec września

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

ile dać kredy nawozowej granulowanej na łąki które wiele lat nie były wapnowane? gleba lekka IVb-V klasa

 

Minimum 1 do 1,5 tony. Im wcześniej tyk lepiej. Najlepiej jesienią bo wtedy jest więcej wilgoci i wapno szybciej działa.I nie słuchaj tych głupot jak ktoś napisze że 300-500 kg wystarczy. Kolega wyżej napisał że tyle ile zaleci Stacja Chemiczno-Rolnicza i to jest prawidłowe myślenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hh600    0

Tyle ile będzie napisane na papierze od Stacji Chemiczno Rolniczej

 

 

Tylko czy w tak krótkim czasie podniesie ono ph gleby zanim zasieję kukurydzę?

 

Jeżeli to granulat kredywy to da radę tylko konkretnie dobierz dawkę, Polecam Polcalc ma 100% reaktywności i min 50 CaO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
podjadacz    18

Witam

Mam pole 3,5ha jest wszystko pieknie gleba 3 klasa tylko jest problem całe pole ładnie jest wyrośniete kukurydzą a kawałek pola jest mizerny przez jakies 150m

Nie wiem czy brakuje wapna czy co rok temu było podobnie


bla bla bla :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Witam

Mam pole 3,5ha jest wszystko pieknie gleba 3 klasa tylko jest problem całe pole ładnie jest wyrośniete kukurydzą a kawałek pola jest mizerny przez jakies 150m

Nie wiem czy brakuje wapna czy co rok temu było podobnie

 

A kuku jest fioletowa? Jeśli nie to raczej nie to. Najlepiej zrób badania od razu po zbiorach to kosztuje 10zł, tylko trzeba czekać 6tyg

 

Jeżeli to granulat kredywy to da radę tylko konkretnie dobierz dawkę, Polecam Polcalc ma 100% reaktywności i min 50 CaO

 

Mam POLCALC III generacji w garażu 5ton zaleceniach jest 1.7t/ha lecz gleba ma ph 6.0 gdyby miała 6.1 trzeba było by 1t więc zastosować 1.5t wapna czyli 3 worki?

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
podjadacz    18

A kuku jest fioletowa? Jeśli nie to raczej nie to. Najlepiej zrób badania od razu po zbiorach to kosztuje 10zł, tylko trzeba czekać 6tyg

 

Nie skąd kukurydza jest zielona taka jak powinna być tylko, że jest znacznie mniejsza widać bo rzuca się w oczy jak z daleka się patrzy jak będę na polu to wrzucę zdjęcie dość wyraźne


bla bla bla :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Granulatów nie daje się tyle samo co zwykłego wapna .

Wystarczy że granulat rozsypie się równomiernie po powierzchni pola i tona zastąpi 20 ton wapna z kopalni . 

Jak ktoś pisze że kreda jest to to samo co kamyczki ( 90 % powyżej 125 mikronów ) to znaczy że nie ma na ten temat żadnej wiedzy . 

Kreda działa szybko i skutecznie - węglany jak są dobrze rozdrobnione to też - ale jak są kruszone a nie mielone to frakcje powyżej 125 mikronów których może być w nawozie nawet 95 % nigdy się nie rozłożą . 

 

 

 


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

//sys.43

 

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Więc Panie specjalisto ile mam zastosować wapna POLCALC na pole o powierzchni 4ha gleba średnia ph 6.0? Kiedy mam położyć kompost a kiedy wapno? Kukurydza będzie koszona na początku października wiec mam na to czas aż do kwietnia gdzie pójdą nawozy takie jak sól pottasowa, mocznik i polidap w podsiewacz ok 15-20 kwietnia (sól potasowa dwa tygodnie wcześniej)


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

500KG na ha - spokojnie wystarczy .

Kompost przyorać na jesieni odczekasz trochę i późną jesienią lub zimą możesz siać wapno . 

pozdro :) 


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Kiedy lepiej dać kredę granulowaną pod zboża ozime. Po żniwach i pod orkę czy po orce pod agregat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jurek321    129

Nie jestem specem,ale to jest wapno węglanowe z dodatkiem tlenkowego. W okolicy Działoszyna jest dużo takich wynalazków, wszak Dzałoszyn miasto cudów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Węglanowe z dodatkiem tlenkowego? Przecież to zwykła kreda, czyli najzwyklejsze wapno węglanowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Ja  brałem zwykłe bo z kujawit premium byłby problem z wysiewem ponieważ to jest pył. Zwykły kujawit jest mniej przemielony. Dzwoniłem do przedstawiciela Lafarge i wapno jest po 41 netto a firma która kupuje od Lafarge sprzedaje je za 38 netto gdzie logika to nie wiem ale jest taniej.

 

majes skąd jestes? napisz na priv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Agronom ale że sobie taktykę obrał. Robisz ludziom wodę z mózgu przez kilka dni w temacie, aż w końcu ktoś da konkretne argumenty obalające twoje niedorzeczne teorie. Ze wstydu znikasz na jakiś czas, aby następnie cichaczem ponownie robić wodę z mózgu.

 

Ludzie nie wierzcie w brednie że 500 kg węglanu wapnia (CaCo3), np. granulowanej kredy, która w przeliczeniu na CaO zawiera go w swoim składzie 50 % i jest reaktywna w 95-99% rozwiąże wasze problemy z zakwaszonym polem.

 

Trzeba wysypać jej tyle ile napiszą na kwitku ze stacji badającej próbkę waszej gleby. Jeżeli napiszą że gleba jest lekka i pH wynosi 5 czyli kwaśny to zaproponują wam wprowadzić 2,5 t składnika CaO.

 

A jak już wcześniej wspomniałem kreda granulowana która ma wzór CaCo3 w przeliczeniu na CaO zawiera go w sobie 50% CaO. Więc takiej kredy aby spełnić powyższe zalecenie stacji chemiczno rolniczej trzeba wprowadzić 5 t. tyle to już w 4 klasie podstawówki każdy umie policzyć. 50% z 5 t = 2,5 t CaO.

 

Więc jeśli będziecie mieli problem z liczeniem ile wapna wysypać trzeba zapytać dzieci, a jak kto nie ma swoich albo małe bardzo to do sąsiadowych iść, ale nie słuchać bredni pseudo agronoma który handluje kredą granulowaną na fabryce po 300 zł/t a u pośredników nawet i 500 zł/t.

 

Gdzie ta sama kreda tylko nie zgranulowana na kopalni 50 zł/t

 

A tu rzeczowe dowody że kreda sypana pogłówne nic nie jest warta, a na pewno nie w pierwszy roku. Zostało wysypane 2,5t kredy na 1ha.

zdj. 2 - pomiar głęboko ph bez zmian. zdjęcie 5 pomiar w tym samym miejscu pola tylko płytko pH wzrosło.

zdj. 3 - pomiar płytko pH wzrosło. zdj. 4 pomiar w tym samym miejscu pola co zdj. 3 i pH bez zmian.

 

http://pokazywarka.pl/nnvp51/

 

Zdjęcia wykonano po roku od zastosowania pogłównie kredy.

 

I agronom zaraz powie że pH w wierzchniej warstwie gleby jest najważniejsze. Więc ponownie odsyłam do dzieci, z tym że teraz do tych z gimnazjum co biologię już mają. Książkę pożyczyć i się przyjrzeć jak wygląda układ korzeni u roślin.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldi33    1

po żniwach chce posiac wapno magnezowe.czy mogę jako poplon posiać gorczyce.dodam ze na wiosne chce posiać jęczmien jary?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Potrzebuje porady od kogoś kto ma łeb na karku i nie jedno w życiu robił rzecz jasna z oranym polem ;)

 

Na wyoranej łące posiałem łubin wąskolistny na nasiona bez nawożenia i oprysku a po nim chce tej jesieni pszenice

1. Czy mogę teraz pobrać próbki i zbadać glebę czy wynik nie będzie przekłamany ?

2. Czy po skoszeniu mogę rozsiać wapno talerzowanie, nie pogryzie się wapno z azotem z pozostałości po łubinie

3. Kosic, orać 15 cm, rozsiać wapno - talerzówka, odczekać, polifoska 6 pod kultywator i siew ?

 

Proszę o jakieś sensowne rozwiązanie, zastanawiam się nad wapnem węglanowym z pod Kielc znajomy stamtąd przywozi, chyba ze coś innego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Lokalizacje BP to znaczy Biała Podlaska? Jeśli tak to nie zawracaj sobie głowy wapnem z pod Kielc tylko kupuj kredę nie granulowaną, kopaną prosto z dołka w mielniku lub koszelówka.

1. Jak najbardziej możesz pobierać teraz próbki, zwłaszcza że nie sypałeś nawozu pod łubin.

2/3. Po skoszeniu natychmiast albo talerzowanie i siew wapna - wtedy chwasty zejdą a wapno średnio będzie działać bo nie wymieszane i mało wilgoci (ale lepiej się wtedy rozsiewa, lepiej widać przejazdy) albo siew wapna i talerzowanie - wtedy i chwasty wzejdą i wapno już powoli zacznie działać bo wymieszane.

 

Ja osobiście wybrał bym drugą opcję i dołożył bym do tego ponowne talerzowanie (czy tak zwana podorywka) za 2-3 tyg lub jakieś inne mieszanie gleby na minimum 10 cm, co także zniszczy chwasty i wymiesza jeszcze raz wapno.

 

Jeśli byś nie zdążył zrobić prób gleby to minimum 3t/ha musisz sypnąć takiej kredy np. z Mielnika. przewapnować nie przewapnujesz ale już jakiś sensowny efekt otrzymasz. Jak nie w 100% zadowalający za rok poprawka 2-3t/ha i działka powinna już być git.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jurasman    10

witam
mam pytanie jakie wapno wybrać na gleby lekkie ,6ha ,odczyn bardzo kwaśny,teraz rośnie tam rzepak i po jego skoszeniu planuje rozsiać wapno tylko które wybrać?
węglanowe czy tlenkowe?ile dać na ha? gdzie kupić? chodzi mi o to aby szybko podnieś pH

proszę o jakieś spostrzeżenia i uwagi

Edytowano przez jurasman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj